Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.522
  6 јајца ,14 лажици шејкер,хопла од 1 кг ,бисквити ,1кг банани.
  Хоплата ја матиш во сад се додека се згусне,потоа јајцата и шејкерот ги матиш во еден сад потоа ги додаваш постепено во хоплата и стовремено миксираш,потоа нескафе правиш со млеко па ги натопуваш со него бисквитите ,бананите ги сецкаш на крукчина и си ги редиш бисквити банана па направената смеса .
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.892
  се повикува @Winter Lady да го даде рецептот за селско месо :)

  благодарам однапред
   
  На joy1 и Winter Lady им се допаѓа ова.
 3. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  За неκолκу минутκи миличκа
   
  На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  http://moirecepti.mk/post/селско-месо-4
  Еве од кадее ми е :D
  @Serafima ако мозе од тебе рецептот за посните тортички од портокал
   
  На Serafima, Mrs.Bass и t-sweet им се допаѓа ова.
 5. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Рецептчето настана за едни специјални гости. Што си најдов, тоа си ставив, ама исходот беше задоволителен :wasntme:. Име нема, именувајте како што сакате :lol:.

  Пандишпан: 2 чаши (од 200мл) шеќер, 2,5 чаши минерална газирана вода, 3,5 чаши брашно, 1 пакетче прашок за пециво, 1 мала лаж. сода бикарбона, 4 пак. ванила шеќер, 50 гр. какао, рендана кора од еден портокал.
  Фил: Карамел (оној што е од Кам е на вода и е без масло), путер од кикиритки (домашен).
  Какао прелив: 500 мл вода, 6 лаж. шеќер, 3 лаж. какао, 2 пак. ванила шеќер.
  Подготовка: За пандишпанот, се става се’ заедно и со лажица се меша. Смесата се ставава или во правоаголен калап или во калап за мафини, додека на страниците се става малку од путерот од кикиритки, само за да не лепи. Јас ги печев во калап за мафини, па затоа и се тркалезни, а потоа составував по две.
  Откако се испечат се оставаат да изладат, па потоа се потураат со какао преливот.
  Путерот од кикиритки исто го правев. Околу 500 гр. непечени кикиритки се ставаат во рерна само малку да се загреат, не да се печат, туку само колку да им испука лушпата и да се излупат. Така излупени, се ставаат во сецко, без никакви други додатоци во нив и се бледираат се’ додека не започнат да го испуштаат маслото и смесата да биде како паста.
  Потоа се меша со карамелот и тортичките се филуваат и лепат.
  Ако ја печете во обичен калап можете филот да и го ставите горе.
  Уште една идеја. Ако сте љубители на кикиритки, можете и во тестото или пак во филот дополнително да си додадете сецкани кикиритки.

  Picture2577.jpg
   
  На СноуБол90, Natali.3, ivancekitty и 16 други им се допаѓа ова.
 6. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  T i blagodarm mnogu imas navistina prekrasni recepti ako ja koristis stranata moi recepti ako stavas tamu recepti ili nekade na drugo mesto moze da mi pratis vo lp .. da gi gledam i podgotovkite pravo pozdrav :D
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Малку надвор од темава...
  @Winter Lady , благодарам мила за комплиментите. Нажалост не сум никаде зачленета, освен на Фемина :lol:. Така да, што и да е потребно за совет, слободно прашувај :).
   
  На sweet10 и Winter Lady им се допаѓа ова.
 8. Dennings

  Dennings Популарен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.606
  Пол:
  Женски
 9. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  @Marossa Ај молим лепо рецепт за тортата со банана и хопла ? :^:
  @Elena69221 Колач со киви ?
   
  Последна измена: 27 март 2015
 10. anni93

  anni93 Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2015
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.276
  Moze da stavis slika kako izgleda solena hopla.
  Blagodaram
   
 12. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски

  hopla-cucina-chef-gruppo.png
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.501
  Допаѓања:
  245.339
  Пол:
  Женски
  Нели е оваа неутрелна?Всушност нели сите хопли се со неутрален вкус и може и за во солени и благи јадења?
   
 14. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  Jas ova ja koristam za soleni a drigata sto e so jagotka za blagi. :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  741
  Име немаТ :D

  Состојки
  2 банани
  1 јајце
  1 прашок за пециво
  половина пакетче цимет

  Подготовка:
  Бананите се пасираат додека не станат течна каша без грутчиња, се ставаат во длабок сад и се додава јајцето. Се мати додека не стане хомогена смесата. Се додаваат прашокот за пециво и циметот и се промешува се заедно.
  Се ставаат во тавче исто како палачинки,а се пржат со малку путер.
   
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.994
  Допаѓања:
  73.903
  Пол:
  Женски
  Не се сите со неутрален вкус, на секоја си има назнака дали е за приготвување благо или солено јадење.
  Ова посебно важи за благата павлака за готвење, да не се зезнеш некогаш да ставиш блага во сос со печурки на пример.
  Мене еднаш малку ќе ми се случеше, на почетокот од мојата „готварска кариера“. :lol:
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  Koj kiflicki ?onije sto se kako zajace?
   
 19. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  @zalosna
  downloadfile-1.jpeg
  na ovie mislev,kako gi pravese i ubavo izgledat formana :)
   
 20. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  Mila korite gi kupuvam (lisnato testo e)i samo gi motam okolu krenvislite ..gi mackam so zolcka i malce susam mu stavam..nisto posobno