1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепт за масло од шафран

Дискусија во 'Рецепти' започната од vickyy90, 9 јули 2012.

 1. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  Знае ли некој како можам да направам масло од сушен шафран??? Може темава не е баш интересна ама итно ми треба било каков рецепт,или пак информација каде би можела да најдам масло од шафран :)
   
 2. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  86.246
  Пол:
  Женски
  Па можеби да купиш шафран и да го ставиш во обично сончогледово или малсиново масло да одстои извесно време.Само ќе треба поглема количина.Шафранот е доста скап и не знам дали ќе ти се исплати.
   
 3. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  Да да ми кажаа дека бил многу скап,ама го најдов во еден маркет 44 ден 30 грама(од оние зачините на маестро што се) и ефтино ми се виде .....сепак фала ке пробам некако :?:
   
 4. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  86.246
  Пол:
  Женски
  Да,ама замисли ти треба да наполниш барем повеќе од половина шише!!!