1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепт за туна салата

Дискусија во 'Рецепти' започната од delvi, 14 април 2010.

 1. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  1.345
  Пол:
  Женски
  како се подготвува туна салата ми се јаде а незнам како да ја спремам
   
  На steve му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Еве два рецепти најдени на интернет. Се надевам некој од нив ќе ти се свиѓа.  Салата од туна


  - една конзерва туна ( употребувам сецкана туна во маслиново масло ),
  - 150 гр маслинки веќе исчистени од семките ( зелени за подобар изглед на салатата),
  - 1 чаша павлака,
  - 4 (средно големи) варени и изрендани компири,
  - мелен бибер,
  - сол,
  - маслиново масло.

  Маслинките ситно се сецкаат, се додаваат ренданите компири и туната и се убаво се меша. Се додаваат сол и бибер по вкус, сосема малку маслиново масло и на крај се додава павлаката. Се мешаат сите состојки и се остава во фрижидер најмалку 1 час да отстои. Се декорира по желба.

  П.С.: ако оваа салата не е составен дел од романтична вечера....се додава и ситно сецкан кромид.

  Туна салата со краставички
  СОСТОКИ
  • 1 супена лажица паста од кисели краставички
  • 1 кафена лажичка мајонез
  • 1 кафена лажичка сенф
  • 2 гранчиња целер, сечкан
  • половина филџан кромид, сечкан
  • црн бибер
  • 150 г туна, исцедена од масло

  ПОДГОТОВКА
  Исечкајте ги краставичките. Во голем сад сипете ја туната, па додадете мајонез, киселите краставички, сенф, целер и кромид, и убаво мешајте. На крајот додадете црн бибер и мешајте додека добиете убава смеса. Вака подготвената туна салата може да ја служите како додаток и како намаз.
   
  На okcenzi, barbara-13 и FBI им се допаѓа ова.
 3. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  1.345
  Пол:
  Женски
  Jас пробав мој рецепт со марула салата младо кормидче и малку спанаќ измешано со лимон и малку зејтин и една туна...ммммм вкусно бешееее
   
 4. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Јас ја обожавам туна со макарони, мајонез, кисели краставички и кашкавал. :D Ама сега ќе бидам на диета и не знам кога пак ќе си ја направам :lol:
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  убава е туната со кромид..кисели краставички..мајонез,сенф..и зачинето со сол и црн бибер
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Свариш 2-3 компира и ги испасираш, додадеш туна конзерва, ситно сецкано кромидче, 1-2 лажици мајонез, сок од лимон сол и бибер по желба. Многу е вкусноооо
  позз
   
  На Broken♡ и gwen им се допаѓа ова.
 7. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Јас пред некој ден си направив туна со сецкани домати, краставица, пиперка и маслинки..да имав, ќе ставев и марула и младо кромитче :)
   
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  ова не е баш салата... :$ ама пак е со туна и затоа решив тука да го сместам рецептот.

  * ролат со туна

  - 1 обланда
  - 2 конзерви туна
  - 3 100 гр пченка шеќерец
  - 3 поголеми кисели краставички
  - 2 лажици испржен сусам
  - 100 гр маргарин
  - сол и бибер

  обландата ставете ја помегу две влажни кујнски крпи за да омекне. туната исцедете ја од мрснотијата. во сад ставете го маргаринот и со миксер пенесто изматете го. додадете ја исцадената туна и изматете го миксерот. потоа додадете ги ситно искечканите кисели краставички, пченката, сусамот, па мешајте со лажица додека не добие хомогена смеса.
  со добиената смеса намачкајте ја омекнатата обланда, а потоа свиткајте ја во ролат.
  ролатот ставете го фрижидерот да отстои 2 часа.
  исечето го на тенки парчиња и послужете го.
   
 9. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Јас правам една многу едноставна, ама ептен си ја сакам затоа што ми е освежителна, па пробајте ;)

  Сецкам марула или билокаква друга зелена салата; ставам туна; сецкани зелени маслинки; цедам еден лимон и маслинест зејтин. Одозгора кога е промешана уште и додавам сончоглед или семки од лен.

  Пријатно! :)
   
  На supersonic и shiningstar им се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.873
  Допаѓања:
  198.134
  Пол:
  Женски
  Салатата од туна јас ја правам така прво што ја цедам туната од маслото, ја посипувам со оригано, и ставам многу лимонов сок и малку црн пипер, па ја оставам да отстои во фрижидер 20-30 минути. Потоа сечкам младо кромитче, кисели или свежи краставички, некоја маслинка и ги мешам со туната.На крај додавам павлака и лажица-две мајонез за убаво да ми се измеша. Убава е со крекери и чипс Doritos Taco ;)
   
  На Talita му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  - 1 варен компир
  - 2 варени јајца
  - маслинки
  - мајонез
  - сенф
  - сол и вегета

  варените јајца и компирот ги рендаш на поситната страна од рендето. потоа ситно ги сецкаш маслинките и ги додаваш во смесата. ги зачинуваш (по желба). мешаш убаво се додека не се соединат компирот, јајцата и маслинките. потоа им го додаваш мајонезот и сенфот и убаво мешаш да добиеш хомогена смеса.
  салатата можеш да ја намачкаш на потпечено лепче. ммм превкусно :angel:

  сега само што ја направив и се прејадов :wasntme:
   
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  - Туна
  - Две мали главици кромид
  - Еден лимон
  - Една мала кесичка мајонез

  Туната ја цедам од маслото,ситно го сецкам кромидот,го исцедувам лимонот,ставам мајонез,го промешувам,малце оригано (по желба),лесно,брзо,едноставно и многу вкусно :mm:
   
 13. alisa222

  alisa222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  46
  ТУНА СО ЗЛАТНА МЕШАВИНА(микс од грашок,морков и пченка)
  Потребно:
  -2 конзерви туна-сецкана (ако сакате повеќе да биде на зеленчук може и 1 туна)
  -1 пакетче златна мешавина
  -1 главица кромид
  -1 лимон
  - сол и црн бибер
  Подготовка:
  Се вари златната мешавина и се става во еден сад малку да се олади ,потоа се додава туната цела со се маслото во неа. Потоа го сецкате кромидот на ситно и го додавате ;( . На крај го цедите лимонот и додавате сол и бибер по вкус .Сето тоа го мешате и веднаш можете да јадете.
  Пријатно јадење :)
   
 14. alisa222

  alisa222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  46
  Се извинувам шо ке прашам ама не разбрав кај е туната во рецептот :wasntme:
   
 15. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  912
  Јас туната салата правам од (две марули, 10 до 15 моркови, маслинки, туна, оцет, зејтин и зачин за компири) , многу ме заситува.
   
 16. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Салата со грашок и туна

  500гр сварен и исцеден грашок, се зачинува по желба ( сол, црн бибер, малку масло)
  Ситно се сечка 1-2 главици кромид и се додава во грашокот, се додава 300гр туна од конзерва со се маслото и 20 маслинки ситно исечкани.
  Сето ова заедно убаво се меша, се украсува по желба. ;)
   
 17. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  префкусна е ммм
  Потебно
  1 Марула

  1 конзерва риба туна

  1 до 2 јајца

  50 грама маслини

  1 до 2 краставици

  оригано

  мајонез (една супена лажица)

  сол

  зејтин

  оцет

  Начин на подготовка

  Марулата ја миеме и ја оставаме да се исцеди. Краставиците ги миеме и ги лупиме. Јајцата ги вариме. Во подлабок сад ја дробиме салатата марула, потоа ги сецкаме краставиците на коцки и ги додаваме во марулата, потоа ја ставаме рибата, јајцата ги лупиме и ги дробиме исто така во марулата. Потоа промешуваме откако сме ја промешале салатата ставаме малку сол, зејтин, една лажица мајонез и оригано .
  Добар апетит!
   
  На supersonic му/ѝ се допаѓа ова.
 18. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Јас ја правам со марула,туна,маслинки,варени јајца,брокула,маслиново,сол,и лимонче ;)
  мој изум :rock:
   
 19. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Мексичка туна салата

  250 гр. црвен грав од конзерва;
  150 гр. пченка;
  1 голема зелена пиперка;
  1 црвена пиперка или бабура,
  една конзерва туна(ако сакате повеќе на месо да ви биде салатата ставете 2 конзерви туна),
  2-3 лажички маслиново масло,
  една главица кромид,
  сок од еден лимон,
  кориандер,
  магдонос,
  бибер

  Сите состојки се сецкаат, се мешаат и се оставаат да отстојат барем половина час за да се соединат и да се добие убава смеса. Шарена, лесна и здрава... :)
   
  На supersonic му/ѝ се допаѓа ова.
 20. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  5.303
  туна салата правам вака и морам да признам последно време многу ја јадам

  зелена салата, конзерва туна, кромитче, лимон, лепче печено и сецкано на коцки, мајонез и сол и се се меша топ салата