Рецепт за туна салата

Дискусија во 'Рецепти' започната од delvi, 14 април 2010.

 1. PinkiePeperutka

  PinkiePeperutka Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  туна
  домати сецкани на коцки
  марула
  пченка
  ротквици
  свеж магданос
  сос од лимон, малку павлака и мајонез
  потпечено лепче исечено на коцки
   
  На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
 2. devojce321

  devojce321 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  37
  Само што јадев туна салата и затоа ми текна да зирнам некој нов рецепт.Овој рецепт што јас го знам е многу едноставен и искрено кога ми го кажаа некако состојките ич не ми одговараа и викав јас нема шанси да го јадам ова ама кога пробав навистина е мн.вкусна
  1 голема конзерва туна салата /мала на парчиња и да се исцеди маслото
  2 краставици иссецкани на ситни коцки / 1 краставица и да се исцеди водата
  мајонез по желба ,лимон по желба и сол
  Јас мајонез не ставам многу колку да се соедини смесата
  Многу едноставно , а вкусно,пробајте
   
 3. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  конзерзва туна, златна мешавина:варена пченка, грашок..., по желба кромид,(земи црвен ако веќе земаш), свеж ситно сецкан домат, сок од лимон, кубети, свежа салата, маслинки и по желба сол-јас ваква си порачувам или си правам и баш ми е вкусна.
   
 4. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.167
  Допаѓања:
  16.143
  -Конзерва туна
  -Варени јајца
  -Пченка
  -Соја Сос
  -Бибер (мноооогу)
  -Мајонез и сенф по желба
  Абе прстите да си ги излижеш :)
   
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.396
  Пол:
  Женски
  Конзерва туна
  кесичка тартар сос
  свеж магдонос
  сок од лимон
  кромид
  Многу е вкусно.Пробајте :P
   
  На toogood и Mishela им се допаѓа ова.
 6. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  53.076
  Туна салата подготвувам по следниот рецепт
  1 конзерва туна
  2 меко варени јајца
  1 мал, ситно сецкан кромид
  1 лажица сенф
  2 лажици мајонез
  1/2 сок од лимон (по желба)
  Меко варените јајцата се пасираат со виљушка, се додава туната, кромидот, сенфот и мајонезот. Се убаво се меша и по желба се закиселува со сок од лимон. Оваа салата се прави за минутка и е превкусна!!!
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.887
  Пол:
  Женски
  1 пакетче ситни макарони
  конзерва туна
  мајонез

  се варат макароните и се цедат, се додава туната, се посолува и се става мајонез.. кога ќе се измеша целото се става мелен црн бибер.

  Поедноставно и повкусно од ова, Амин.
   
 8. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Конзерва туна, патлиџан ситно сецкан, краставица ситно сецкана, конзерва пченка, марула и тоа е тоа мммммммммммм. :D
   
 9. KatWonderland

  KatWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Туна салата

  -марула
  -туна
  -краставица
  -домат
  -кромид по желба кој како си сака


  Едноставно е прекрасна,моја омилена :)
   
  На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.411
  Допаѓања:
  21.760
  јас исто само без кромид, и плус пченка, нај убаво.
   
 11. lipstick-jungle

  lipstick-jungle Нов член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  На најситно го сецкаш зеленчукот или ? :)
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.708
  Допаѓања:
  48.061
  Пол:
  Женски
  На работа ме слават заради салатава :D

  Една марула
  конзерва пченка
  конзерва туна мексикана од КАМ
  еден патлиџан
  едно врзопче ротквици
  сусам
  сол и бибер
  лимон
  маслиново масло
  балсамико
  по желба кубети

  Зеленчукот на ситно исецкан, во голем сад, измешан со зачините, се додаваат туната и пченката, се залева со балсамико и се наросува со сусамот и кубетите. Јас сум царица со салатава :rofl:
   
  На TutiFuti и Ema.Sk им се допаѓа ова.
 13. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Мислев дека веќе имам пишано на темава.. :^) Иначе мојот рецепт е едноставен:
  Конзерва туна
  Кисели краставички сецкани на коцки
  Сенф
  Малку мајонез
  Кромид
  Малку сок од лимон

  Превкусна е. :inlove:
   
 14. Sudika

  Sudika Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2012
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  39
  Туна салата:
  марула, свежа краставица, кисела краставичка, ротквичка, младо кромидче, лук, 1 лажиче сенф, копар, маслинки, сок од лимон, хималајска сол, маслиново масло малце бидејќи има во рибата.
   
 15. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.418
  Пол:
  Женски
  јас вака правам од мала мајка ми ме научи и нејзина е салатава/ рецептот ( барем така таа викаше :D)
  вариш макарони во тенџере ( он оние малите макарони ) откако ќе се сварат дробиш во нив мали парченца од кисели краставици, додаваш туна и после тоа ставаш мајонез и сето тоа го мешаш
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. UniqueRose

  UniqueRose Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  6
  Конзерва туна (мене најубава ми е Бадуко), кромид и кечап. А убава е и со макарони како што имаше погоре рецепт пишано :)
   
 17. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Врз варени макароно или шпагети посипете од следниот сос: се потпржуваат ситно исецкани печурки, се додаваат зачини по желба, потоа се додава томатело сос ( на цела кеса тестенини се става 1 литар) и две ливчиња ловоров лист и се тоа врие на тивко 10 минути. Потоа се додава ситно сецкана туна се промешува и вуала, прсти да излижеш. Пробајте:)
   
 18. rainbowec

  rainbowec Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  4.989
  Пол:
  Женски
  Све се сецка и се меша, салата набрзинка а вкусна за мерак! :)

  Состојќи:
  - Туна
  - Патлиџан
  - Маслинки
  - Марула
  - Павлака
  - Мајонез
  - Кубети или домашни испечени мали коцки леб
  - Копар
  - Сол
  - Бибер

  Мх мх мх!
   
 19. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  9.811
  Пол:
  Женски
  Ова е мој рецепт за туна салата:
  Основата е една марула и младо кромитче.Одозгора се става туната, претходно исцедена.Се зачинува со лимон и маслиново масло, по желба и балсамико, сол и црн бибер.Се додава две варени јајца.Сета смеса се измешува во подлабок сад, да се измешаат вкусовите.
  Се наросува ореви, исецкани. Се додава и домашни кубети од црн леб исечкан на многу ситни коцкички со кари и лук во мрав, одозгора ставам маслиново масло ама многу малку.
  Накрај во мало чинивче ставам една лажица сенф, маслиново масло и пола лимон.Размешувам да настене хомогена смеса и додавам врз салатата како дресинг.
  Салатата е многу вкусна и интересна за јадење, баш заради различните текстури, мекоста на туната и јајцето наспроти крцкавите кубети и оревите како контраст.Плус е и права бомба на различни вкусови.:mm:
  И најадува многу.:whew::D
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  272
  Пол:
  Женски
  Потребни состојки:
  • 250гр ориз
  • 10 зелени и црни маслинки
  • 2 конзерви туна
  • 10 шери домати
  • црвена и жолта пиперка
  • 2 кисели краставички
  • 2 лажици масло
  • 1 лимон
  • сол
  • бибер
  Начин на подготовка:

  Оризот сварете го во зовриена вода, исцедете го, посолете и додадете сок од лимон. Пиперките и киселите краставички исецкајте ги, додадете иситнета туна и помешајте со оризот. Нежно соединете со доматите исечени на четири дела. Маслото од конзерва соединете го со обично масло, додадете бибер, сол, сок од лимон и помешајте. Со овој прелив прелијте го оризот, измешајте и ставете во чинија. Салатата посипете ја со сецкани маслинки и послужете.

  Состојки
  • 300г варена пченка
  • 1 конзерва туна
  • 1 страк праз
  • 2 лажици павлака
  Подготовка

  1. Пченката лесно се меша со исцедената туна.

  2. Се додава празот исецкан на тенки кругови.

  3. По желба се додава павлака со бибер или маслиново масло.