Рецепт со слика

Дискусија во 'Канта' започната од Umbrella22, 20 април 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.901
  Пол:
  Женски
  Знам дека илјада теми со рецепти на форумов.
  Се одлучив да ја отворам темава затоа што собирам рецепти, се обидувам да си направам книга - кувар за себе лично, ги пишувам рецептите, ги принтам и си имам книга 8)
  Освен текстот нормално, задолжително ставам и слика, многу ми е полесно така :)
  Собирам секакви рецепти за благо, солено, месено, тестенини, салати..
  Ако имате некое интересно рецептче со слика пишете го.
  Ако темава е глупа или дупла слободно нека се заклучи :)

  Еве нешто од мене за почеток :)

  Мафини

  Потребно:
  - Хартиени кошнички
  - 200гр. чоколадо
  - 100гр. маргарин
  - 5 јајца
  - 200гр. брашно
  фил:
  - 3 јајца
  - 9 лаж. шеќер
  - прехранбена боја

  Подготовка:

  Чоколадото и маргаринот се топат на пареа и откако ќе се излади (ќе биде млако) се додава 5 јајца (1 по 1) и се мати со миксер на еденица.
  Постепено се додава брашното и се мати се додека убаво не се соедини.
  Се полнат кошничките и се пече 7-8 мин. на 250c°
  received_10207935593260244.jpeg
   
  На temily му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.872
  Допаѓања:
  54.024
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.