1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Решение за лишаи на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ma4o4female, 13 април 2010.

  1. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Ми се појавија два лишаи на десниот образ, мали се колку нокт ама чешаат многу, знам дека се од лосионот со антибиотик за акните што го ставам, еве прекинав неколку дена со него ама уште ме чешаат.. Каква маст да земам? :?: Само да нема некои штетни состојки да ми се нафрла лицето, некоја безбедна без парабени и такви работи? ;(
     
  2. el3na

    el3na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас ги користам овие креми за лице BIODERMA Sensibio Light и BIODERMA Sensibio Eye ги нанесувам на чиста кожа насабајле и навечер :)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Луѓе кажувајте лек, еве веќе 2,3 недели имам лишаи под носот над усницата и од двете страни, прво имав од лево па потоа ми се појави и од десната страна.. Црвени се и доста се незгодни .. Ве молам лек.. Инаку почнаа од минатата година да ми изглегуваат едно двапати ии сами поминуваа за околу недела две.. Но овие се веќе сериозни .. Инаку имам сува кожа, не знам од што ми се појавуваат, ставав разни облоги од камилица, прополис итн но џабе инаку ми излегова во период кгоа не користев пудра нон стоп можеби еднаш неделно ставав не верувам да е од козметика .. препораака за крема нешто или да побарам доктор..
     
  4. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Ја успевам да ги контролиам со Јекодерм ...помага
     
  5. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Може да се купи без рецепта, и што цена е?
     
  6. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Не ти треба рецепта во секоја аптека има па до 100 ден емислам најмногу
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Девојки ми излегоа лиши на лицето, сигурно од сонцето, помагајте што да правам?
     
  8. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Спасот е Шеа Путер од Биокосмос:)
     
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Ми излегоа како две ептен суви црвенки делови на образите од двете страни на носот и мајка ми вика и личеле на лишаи. Инаку имам комбинирана кожа и ретко вака ми се случува освен на ептен ладно ако сум. Од што би можеле да ми излезат? Немам користено ни шминка ни козметика периодов зошто коронизирана и не ми беше до тоа. Ставав сега крем помрсен ама не знам дали и колку ќе помогне
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Мене под устата на брадата ми излегуваат лишаи обавезно на промена на сезона.Само Адвантан маст на Баер,неколку мачкања и поминува.Претходно се мачкавсо мрдно креми џабе чеша па чеша,ниту пудра можеш да ставиш,ништо.
    Инаку маста е околу 150 денари,а со рецепт 15 денари.
     
  11. %Elena%

    %Elena% Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Devojki mi izlegoja lisai okolu usta prv pat vo zivotot moja pretpostavka e od predolgo nosenje na maska. Stavam bademovo maslo ama samo ja meknee kozata kazete nesto sto bi mi pomogonalo na prirodna baza.
     
  12. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    И мене прв пат во живот ми излезе околу устата пред 5-6 дена и се шири се повеќе. Не знам дали е лишаи бидејќи никогаш не сум имала. Не ме чеша, ме пече и како излуштена ми е кожата. Тоа ли е? И колку е сериозно? Од што се појавува? Се испаничив малку...
     
  13. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    I mene mi se pojavija pred 3 dena leviot obraz mi bese mnogu crven i me cesase.Sega e kako suvo i kako sitni brunki,stavam bekutan malku se povlece.
     
  14. Ne znam koj

    Ne znam koj Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2023
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Луѓе
    Јас почнав со проблеми на лицето да имам.Псоријаза ми се појави во зимскиот период.
    Кажувајте медицинска крема со која би се негувала освен Bluc up?
     
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Најдобро консултирај се со дерматолог. Мајка ми почна со чешање по лице, па на врат, деколте, одеше во Систина, заборавив името на докторот, и даде кремови и гел за лице и тело на Биодерма. Веднаш имаше резултати. Од прва и ги погоди, и беше кажал дека ако не одговарат да оди пак за да тражат друго решение.
    Се обиде откако ја оправи кожата со други, дури и на Лавера што е природна и високо квалитетна, се исфрла пак, и веќе не смее да експериментира.
    Затоа најдобро со доктор да не ти се влоши. Знам таа колку беше нервозна кога ја чешаше, се намачи.
    И немој никако со сапун да миеш лице, јас и кажував таа никако да ме послуша, се додека доктор не ја искара со сапун да не се мие.
     
  16. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Веќе 6 месеци користам лосион за акни , кој ми го прават во аптека ептен ми ја суши кожата , содржи сулфур и од тогаш вратот ми стана ептен сув и сега после 6 месеци почна како лишаи на браѕтот да имам ,и цел врат ми се перута и ме чеша, ставам хидратантен крем меѓутоа не помага .
    Можно ли е од тој лосион , бидејќи навечер го користам , и има како прашкаста форма кога ќе се исуши на лицето и навечер ми паѓа по цел врат додека спијам, и наутро кога ќе станам вратот ми е многу многу сув.
    И се мислам дека од пресува кожа за радио лосионот ми се појави ова, можно ли е ?