1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

РејдиоХед и Том Јорк (Radiohead & Thom Yorke)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Trendafilka, 9 јануари 2011.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Radiohead е англиска музичка група од Абингдон, Оксфордшајр која свири алтернативен рок.

  Групата е формирана во 1985 година и се состои од Том Јорк (водечки вокали, ритам гитара, пијано), Џони Гринвуд (водечка гитара, клавијатура, други инструменти), Ед О‘Брајан (гитара, помошни вокали), Колин Гринвуд (бас гитара, синтисајзери) и Фил Селвеј (тапани, перкусија).

  Radiohead го издале својот прв сингл, „Creep“, во 1992. Песната отпрвин била неуспешна, но станала хит ширум светот неколку месеци по издавањето на нивниот деби-албум „Pablo Honey“ (1993). Популарноста на Radiohead се зголемила во Обединетото Кралство со издавањето на нивниот втор албум, „The Bends“ (1995). Третиот албум на Radiohead, „OK Computer“ (1997), ги издигна во поголема меѓународна слава. Вклучувајќи во себе експанзивен звук и теми на модерно оттуѓување, „OK Computer“ честопати се спомнува како еден од позначајните албуми на 1990-тите.

  Kid A“ (2000) и „Amnesiac“ (2001) обележуваат еволуција во музичкиот стил на Radiohead, како што групата вклучува влијанија од електронска музика, краутрок, пост-панк и џез. „Hail to the Thief“ (2003), мешавина од рок предводен од гитара, електроника и текстови инспирирани од војна, е последниот албум за нивната голема издавачка куќа, EMI. Првите шест албума на групата, издадени преку EMI, се продадени во повеќе од 25 милиони копии до 2007. Radiohead независно го издадоа нивниот седми албум, „In Rainbows“ (2007), првобитно како дигитално преземање од интернет за кое купувачите можеле самите да си ја постават цената, а подоцна и во физичка форма кој довел до успех кај критичарите и топ-листите.

  Време е да се одвои тема за овие музичари, за овој бенд, за Том Јорк.
  Не се за сечиј вкус, уникатни, оригинални, ексцентричен лидер.
  Се' уште ги проучувам, многу песни, премногу квалитетен материјал, почнав наопаку, :lol: од In Rainbows па наназад, ама за него ми беа потребни добри 6 и повеќе месеци да го преџвакам, засакам и тотално да се опседнам со Рејдиохед. :up:


  Ако постои уметност денес, едно од имињата кои ги носи е токму ова. ;)
  Секој албум е посебно доживување, ова е едно од малкуте нешта за кои сум имала предрасуди (депресивни, меланхолични, досадни, претенциозни), а сум го променила мислењето 100%.

  Една од омилените:
  http://www.youtube.com/watch?v=cdrCalO5BDs
  Уживајте . . .
   
  На Annabel Lee, gingerchild, faye и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Radiohead & Thom Yorke

  А мори Трендафилке, росно цвеќе, можам ли да си дозволам да не те пофалам? Не, не можам.

  Браос! :clap: Конечно ни се полни музиката со свежи теми за квалитетни музичари кои заслужуваат да се зборува за нив!

  Ги обожавам. Од кога знам за себеси. Од кога почнав подлабоко да ги перцепирам песните кои ги слушам. Алфа и омега ми беа во 90те години. Во средно ги слушавме и преслушувавме заедно со друштвото и дискутиравме за песните со часови.
  Нивната музика се доживува, се слуша, се апсорбира. Да можеа да се дишат ќе си купував боци Radiohead и со нив ќе дишев.
  Текстовите им се длабоки како океан. Ништо не е случајно втиснато на парче хартија.

  Прекрасна музика, прекрасен печат на музичкото минато па и сегашност.

  Моите омилени?

  http://www.youtube.com/watch?v=wepAxJ6BN30

  http://www.youtube.com/watch?v=IBH97ma9YiI

  Иронично - токму оваа :) Оваа буди прекрасни спомени, на денови поминати покрај езеро следејќи го зајдисонцето на оваа песна...неколку ноќи по ред. Да можам, би се џитнала во песнава. Толку е моќна!

  http://www.youtube.com/watch?v=FVNjd3fqCt8

  И оваа ми е врв. Колку само километри сме поминале со родителите и ги гњавев со песнава. На рипит! Татко ми ја засака песнава со мене, кутриот а сигурно му збогтисала затоа што го тормозев. Ах здодевна тинејџерка што може да ти направи :)

  http://www.youtube.com/watch?v=mcYu5Vg_YH8
   
  На Domino, Annath и Trendafilka им се допаѓа ова.
 3. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  Radiohead & Thom Yorke

  Алал да ти е за темава.

  Радиохед се група која што можам да ја слушам цел ден и да не ми се смачат значи. Посебно ми се допаѓа Џони Гринвуд, значи цар е човекот. Mи се допаѓа тоа што имаат примеси на електронска музика односно има мали додатоци на техно. Ако сакам на некој концерт да појдам тогаш е на нив. Најубави ми се

  http://www.youtube.com/watch?v=lstDdzedgcE

  http://www.youtube.com/watch?v=cdrCalO5BDs

  http://www.youtube.com/watch?v=UJkeVkYq8Es

  И секако, песна без која не ми врви ниту еден единствен ден, и ми е една од најубавите песни кои постојат на светов

  http://www.youtube.com/watch?v=XFkzRNyygfk
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Radiohead & Thom Yorke

  :clap:
  :whew:

  Уф, два одговори.
  Колку сме, толку сме, токму сме. ;)

  Пирамид, ретко кој ја знае Talk Show Host. Јас ја слушнав како дел од OST Romeo + Juliet, и сосем се опседнав со песната. Ја знаев таа дури пред да ја дознаам Creep. :P

  Погрешна е етикетата дека Radiohead се депресивни.
  Музиката им е генијална.

  Морам да признаам дека покрај сета контроверзија која го следи бендот, тргнувајќи од Том Јорк, како едни од најоригиналните, анти-комерцијални, анти-gold digger's бендови, бев изненадена кога ја слушнав 15 Step на крајот на Twilight првиот дел. :^)

  What was that?

  Ама па, од друга страна, и Muse редовно "донираат" преубави песни за овој... неинтелигентен филм. |(

  Зборот ми беше, бидете срциња и дајте да ја откриеме тајната во спотов, ме копка месеци наназад. :D
  Не можам да се помирам дека само Том Јорк знае што им шепна човеков... и режисерот , нормално.
  http://www.youtube.com/watch?v=R5X7HKxpiQA
   
  На Wild.Child и Annath им се допаѓа ова.
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Radiohead & Thom Yorke

  Зрно по зрно - погача. Капка по капка - океан :)

  Зарем на форумов нема други фанови на Radiohead?! Ја чекам и повикувам Вајлд Чајлд да се јави на темава! :)

  Talk Show Host ако добро се сеќавам ми влезе длабоко во потсвест во втора средно токму благодарение на филмот на Baz Luhrman. Беше употребена при една сцена на зајдисонце и од тогаш не можев да ја откачам. Нон стоп ми свиреше во глава. Така да и кај мене се „виновни“ Ромео + Јулија ;)

  Не знам само како заборавив да ја спомнам Rabbit In Your Headlights која Том ја направи во соработка со UNKLE односно со еден од најизвонредните хип хоп диџеи - DJ Shadow. Што може човек да каже после една ваква соработка освен :bow: ? Умешно експериментирање и тотална иновација на звуци. И уште кога ќе додадете таков уникатен глас, не може а да не се создаде ремек дело.

  За тоа дека се депресивни не би се согласила. Атмосферични се, но не се депресивни. Впрочем секоја музика може да се доживее депресивно доколку и самите сме во таква состојба. Јас покрај нив уживам дури и во меланхолијата која ја создаваат, не ми пречи.

  Том Јорк е повеќе од чудничок. Имам читано и слушнато по музичките телевизии за него дека е тотално асоцијален тип и контроверзен со своите искрени и дрски изјави за музичарите. Се плашат дури од него :) Не му се ни чудам. Револуционер и антиглобалист во душа не може да се лигави пред некој кој едноставно не му се допаѓа :) Ама ич не ми е гајле, се додека прави таква извонредна музика, и живи жаби на сцена да јаде ќе ми биде сеедно.

  Сега се потрудив и малку гуглав и го најдов ова што им го оставил како порака на своите музички колеги.

  Цар! :clap:
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  Radiohead & Thom Yorke

  Море муле, сум заборавила да ја постирам

  http://www.youtube.com/watch?v=LsJTaMSx3_8

  Ова е мелем за уши. Слушаш и уживаш, влегуваш во сосема друга димензија. Тоа најмногу го сакам кај некој бенд, ти да ги почувствуваш емоциите кои пејачот сакал да ги пренесе.

  П.С што да не бидиме малку, кога поитересни се Цеца и компанија, ама ај не пишувам за тоа, не сакам да ја грдам темава со такви "музичари".

  П.П.С Дали приметувате дека групава најмногу внимание посветува на текстот? Значи не се грижи ни тоа како ќе ја презентира песната сценски, туку со гитара во раката и создава таква хармонија. Тоа мене ми е супер.

  Радиохед рулз! :rock:
   
  На Phyramide, Trendafilka и Annath им се допаѓа ова.
 7. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Radiohead & Thom Yorke

  Ја видов вчера темава, но немав време да пишам. :)
  Според мене, Radiohead се најдобриот бенд во светот. Тотално се ежам секогаш кога ги слушам. Секоја песна ја чувствувам на чуден начин, ме допира до секој дел и ме исполнува. Тоа што го прават е дефинитивно многу повеќе од музика. :)
  Creep, која имам веќе спомнато е моја омилена песна. Каков бран од емоции добив првиот пат кога ја слушнав, тоа е нешто што со милион зборови не би можела да го опишам, а Рејдиохед тоа го можат со една трака од неполни четири минутки - генијалност. :)
  И морам да признаам, Том е вистински генијалец, а и страшно многу ми е харизматичен. :$ :lol:
  Чест ми е што сум родена на ист датум со ваква легенда. ^_^
  Да издвојам и уште некоја песна, иако секоја нивна песна е посебна на свој начин и во себе носи многу повеќе од музика. :)
  Најдобар бенд, а воедно и мој најдобар другар. Нивната музика може да ја залечи секоја рана. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=M_wGLZmwZ8o
  http://www.youtube.com/watch?v=uG3R7con ... r_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=waJWRYa7 ... r_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=RnfXvPBV ... r_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=M9dphUSHE5s
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  6.962
  Уф Radiohead :inlove: Прва песна (очигледно и нивна најпозната на јавноста) што ја слушнав беше Creep пред година време и од тогаш станав опседната со нив, им ги обожавам сите песни. Ај и ја да постнам нешто од нив :)
  http://www.youtube.com/watch?v=GKkr29EGc-Y
   
 10. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  За сите обожавателки на Рејдиохед и Џеј Зи, ова е веројатно најдобриот mash up на рок и хип хоп, presented by Minty Fresh Beats ;)
  Jay-Z x Radiohead - Jaydiohead
  http://www.youtube.com/watch?v=p_VYEac2fBU
  http://www.youtube.com/watch?v=mEUdiRTpKfk

  Дури и насловите на песните се комбинација од наслов на песна од Radiohead и од песна на Jay Z,
  Simply a must! :up: :up: :up:

  Еве и торент:
  http://www.monova.org/details/2165688/J ... SH%20BEATS)-2009-MIXFIEND.html
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Според мене поентата на спотот, а воедно и мое лично видување е, Ignorance is bliss, Незнаењето е благослов, колку повеќе знаеш за многу работи, толку си попреокупиран и размислуваш, тумачиш настани, луѓе. Кога незнаеш ништо не може да те повреди.
  За жал, човечката љубопитност е незаситна, па дури и по многу висока цена,дури иако после тоа нема да можеш да се помириш со тоа што ќе го чуеш.
  Ете јас така мислам за поентата на спотот, кој воедно е многу интелегентно направен и според мене е еден од најдобрите спотови, со многу јака порака ;)
   
  На Trendafilka, Wild.Child и Phyramide им се допаѓа ова.
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.542
  Допаѓања:
  127.403
  Гад блес Трендафилка што ја отворила темава! Не ми се верува дека не сум ја забележала до сега.

  Само сакав да кажам дека Крип е една од моите омилени песни воопшто. Ја слушам речиси секој ден, и ја имам слушано на рипит до бесвест!
  Чудно влијание има врз мене. Кога не ми се сите овци на број ја слушам милион пати, и после тоа како нова сум!

  Ги сакам и другите песни, ама Крип ја рокам до даска каде и да сум, ама ич не ми е гајле!
   
  На Phyramide, Annath, Trendafilka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  На Phyramide и Wild.Child им се допаѓа ова.
 15. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
 16. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  634
  Концертов има совршен избор на песни и прекрасен перформанс. Би сакала да присустувам на ваков настан + нешто од новите албуми без да се скрати било која песна што е на концертов. :$

  http://www.youtube.com/watch?v=iNPD0Fuan-k
   
  На Wild.Child му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
 18. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  6.962
  Го преслушав веднаш по излегувањето и морам да кажам (иако Трендафилка не се согласува) дека помалце ме разочара. Или јас повеќе очекував. Некако премногу се насочиле кон електрониката, а ги напуштиле инструментите. Сепак има некои песни кои можам да ги издвојам од новиот албум, Codex пред се да не ја постирам по втор пат, Separator и Lotus flower.
  http://www.youtube.com/watch?v=F3oRhwOcQ3w
  Еве и еден од моите постари фаворити: http://www.youtube.com/watch?v=y6GkPkwkgSE
   
  На faye му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Овој албум ми е да речам најчуден од сите, не во негативна смисла, секако. :) Првата недела додека го слушав ми изгледаше како сите песни да се исти, некој нов електро звук со малку гитара, но по некој ден сфатив дека воопшто не сум била во право. :) Тоа што не ја забележав магијата на овој албум од самиот почеток беше само уште еден доказ дека музиката на Рејдиохед е многу по сложена и не е нешто што се прави за месец или два.
  Како фаворит ќе ја издвојам Separator. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=wx-3DeJYUu4
   
 20. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Мене ми се допаѓа Feral.
  http://www.youtube.com/watch?v=Yb-OhedMKc4  Уствари, целиот албум ми се допаѓа.
  На почетокот звучи малку чуден, но со секое преслушување следи повторно вљубување.