Риба - начини на приготвување

Дискусија во 'Рецепти' започната од EmCeee, 20 март 2010.

 1. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Еве и еден рецепт за посни плескавици од риба .
  За околу еден килограм ослич потребни се околу 3 компири (средна големина), сол, вегета, црн пипер, буковка, 2-3 лаж. брашно, 2 лаж. масло, мешан зачин за риба, главица ситно сецкан кромид и малку лук по вкус.
  Рибите целосни (без кожа) се ставаат во врела вода да се варат. Ќе процените дека се варени кога месото ќе се дели од ’рбетот. Тоа е некаде од прилика околу 10 - 15 минути да се варат.
  Потоа компирите се лупат и се сечат на тркалца, па и тие во истата солена вода од рибите се варат.
  Откако се сварат и изладат се мелат на машина за месо, паралелно и месото и компирот. Во сомелената смеса се додава, брашнто, маслото, сол по вкус, вегета, црн пипер, зачинот за риба, буковката. Се убаво се меси и се оформуваат плескавиците. Потоа се валкаат во пченкарно брашно (можете и во обично, но ова не гори и нема воопшто да ви поцрнат, туку ќе бидат убави и со румена боја), па се пржат во зејтин.

  Превкусни се и нема да зажалите да ги пробате :) .
   
  На galapce, gangstergirl, rici.aaaaa и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Еве и сликичка од рецептот :) .
   

  Прикачени фајлови:

  • 001.jpg
   001.jpg
   Големина на фајлот:
   29,9 KB
   Прегледи:
   778
  На galapce, srcence1607, gangstergirl и 6 други им се допаѓа ова.
 3. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  801
  Пол:
  Женски
  јас сега правев лосос во фурна, го посолив лососот, ставив вегета, црн пипер, лук во прав, малку рузмарин и сок од лимон... во таа смеса отстои половина час, потоа во плех ставив парчиња компир и морков, и филетите од лосос, ја истурив течноста од маринадата врз сето тоа, врз компирите посолив вегета и го залив со вода... врз плехот ставив алуминиумска фолија,така ке ги печам половина час,на 200 степени, а потоа ке ја тргнам фолијата да зарумени лососот... па ке пишам што ке излезе :D
   
  На rainlover му/ѝ се допаѓа ова.
 4. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  што излезе ???? :lol:
   
 5. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  јас многу си сакам риба ама штета што сум алергична
  а последниот пат коа јадев риба направив сериозен проблем па така да не планирам да пробувам од мерак :)
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  267
  Домакинки.. Ај ве молам произнесете некој убав рецепт за приготвување на Клен рибата? Татко ми купил тоа за ручек да праиме па се чудиме со мајка ми како да го направиме :)
   
 7. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.891
  се ја посолиш т.е. се ке и ставиш видета зејтин и останато и ке ја замоташ во фолија и ке ја ставеш да се пече...мммммм
   
 8. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  а за скуша ? некое рецептче онака лесно и вкусно :)
   
 9. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.056
  Допаѓања:
  15.817
  Пол:
  Женски
  ^^^
  Скушата ти е нај убава на скара,се прави сос се толчи лукче со масло и киселина,и кога е готова секој си става на скушата од сосчето,вака ми е нај убава
   
 10. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  мене филети и лосос нај убаво ми е на тост најубав шмек има
   
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.966
  Пол:
  Женски
  Домаќинки, имате ли некој рецепт за приготвување икри?
  Цел саат барам на интернетов, ама ништо не најдов :?:
   
 12. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  http://www.coolinarika.com/recept/pohovana-riblja-ikra/
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  едни ги подгорвувам-посолувам малце брашно и пржам во масло...
  др-посолувам,малце брашно и лимон кругови и пече :)
   
 14. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  222
  Обично ја печам на фолија во рерна, без да додавам масло.
  Скушата , претходно исчистена, ја посолувам и ја полнам со сосче од сецкан лук, магданос/рузмарин и цеден лимон, а врз неа исто ставам кругови лимон, додека белвица и пастрмка само ги посолувам и ги ставам во рерна :)
   
 15. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  28.817
  Пол:
  Женски
  Претходно исчистената риба,ја посолувам ја реда во четвртаста тава и ја покривам со кеса за да не прими мирис од фрижидерот и ја оставам да отстои една ноќ за да биде доволно солена.
  Утредента ја полнам со фил составен од свеж магдонос,свеж лук,моркови,кари,рузмарин и ја полевам со смеса од зејтин и бело вино и цеден лимонов сок.Рибата е подготвена за печење во рерна.Не многу,премногу е вкусна :)
   
 16. b.o.n.i

  b.o.n.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  991
  Вчера приготвив риба ослиќ со зеленчук и излезе мн мн вкусна (како сам се надала, добро сам се удала :D )
  Замрзната риба-ја исчистив само од паринките и од перките, и ја измив. Во тава голема издробив на крупно неколку компири, два големи моркови, две главици кромид и пола страк праз. Го зачинив тоа со сол, вегета и бибер, му ставив маслиново масло, ги наредив одозгора рибите (не сечени, како што си се замрзнати, моите не беа ни одмрзнати, така ги ставив) ги посолив нив и им ставив вегета, во тавата ставив еден филџан вода, и околу 100 мл. бело вино. Го покрив со фолија, и го ставив да се пече. Печев околу 40ина мин со фолија на 250, после ја тргнав и уште 20-30 мин печев без фолија.
  Излезе навистина вкусно. И не замирисува цел стан како кога би се пржела рибата. А, да, направив и сос со ситно сецкан магднонос, лук, маслиново масленце, лимон, сол и малце вода...Делишес :D
  Кој не е искусен со риби, нека проба вака-успева :D
   
 17. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  а потоа овие работи под рибата се јадат ли компирот празот...?..или само за да добие вкус рибата се. јас само пржена риба не сум експериментилара друго и незнам баш како да подготвам риба
   
 18. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Мама или ја пече или ја пржи...Зависи кој како сака тој ден :D :D
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.603
  Допаѓања:
  5.304
  Како да пржам филети но без да ми се ронат?

  Рецепти?

  Аовие стапчиња со бело рибино месо како да ги приготвам?
   

  Прикачени фајлови:

 20. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Јас да си прашам нешто за ручекот денеска,ако ми одговори некој арно,ако не,експериментација :D
  Купив замрзнат ослич и сега не сакам да го пржам,туку да го печам.
  Да го наредам така неисчистен во тава,да го полијам со маслиново масло и лукче?
  Или да го исечкам на филети,ама коските да ги оставам после со јадењето да ги чистиме?
  Оти ептен се смрзнати,а не можам така да ги чистам,па затоа сакам цели да ги испечам.
  Немам печено риба во рерна,па не сум многу информирана.
  Фолија да ставам одозгора или може и така?
  Ај домаќинки помогнете :D