Риба - начини на приготвување

Дискусија во 'Рецепти' започната од EmCeee, 20 март 2010.

 1. Lefk

  Lefk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  123
  Нема проблем стави го цел, масло да не ти загори и останато по желба. За пола час отприлика се пече но сепак проверувај го често. Штом фати кора и малку пожолтее готово е. Јас дури кога печам било каква риба не користам ни масло само ставам малку повеќе вода. Аааа и не заборовај сол!
   
  На westt и Marossa им се допаѓа ова.
 2. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Малце доцна одговоров, али подобро доцна отколку никогаш:D.
  Замрзнат ослич највкусен ми е на следниов начин, парчињата така заледени ги ставаш по млаз топла вода и убаво ќе ги измиеш, таман тие малку ќе се одмрзнат. Со нож за филети или друг остар нож излупи им ја кожата, засечи и повлечи, лесно оди.
  На страна спреми алуминиумска фолија, доволно големи парчиња за да може убаво да ја завиткаш рибата. Секое парче риба посебно се пече, па така на сите парчиња стави по една капка маслиново или сончогледово масло и малку со прстите размачкај. Стави ја рибата, додај зачини, сол, бибер, вегета, магдонос, босилек, мајчина душица, копар...
  Врз секое парче стави по една/две лажици бело вино и едно до две тркалца лимон и малку ситно сецкан лук.
  Убаво замотај ја и печи окулу 30 минути на 180-200 степени.
   
  На afrodita26, Outlook, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.931
  Допаѓања:
  3.465
  Пол:
  Женски
  Ги исчитав коментарите за подготовка на пастрмка, ама не сум правела до сега, па не знам дали треба да ги засечам на 2 одвоени филети, дали да вадам некоја главна коска?

  Ќе ги добијам исчистени и свежи, само за подготовка, па планирам со сол, лимон, масло и малку вода и малку црвено вино да ги печам под фолија...
   
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.907
  Не сум пробал, но многу сакам, да пробам риба на трски. Звучи дека е добро.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Imam od ovie ribite sto se drobeni so prezla (taka kupeni) no ne sakam da gi prigotvuvam so kompir kako garnir. Nekoj sovet sto so niv da stavam?
   
 6. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.694
  Допаѓања:
  59.744
  Ориз со златна мешавина, брокули и пченка (не заедно), посебно обарени брокули, посебно пченка па на сервирање малку од едното, малку од другото ќе ставиш.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mravka

  Mravka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  5
  Ako moze nacin na prigotvuvanje na pastrmka
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  23.553
  Пол:
  Женски
  Ја приготвувам печена во рерна, ставам сол, бибер, масло, сечкан лук, сецкан домат ( може и од замрзнативе ако имаш ), малку бело вино и водичка.
  Се пече на 250-200 степени отприлика пола саат до 45 мин. Барем јас толку ја печам. Точни мерки немам, се од око.
   
  На galapce, joy1 и Mravka им се допаѓа ова.
 9. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.924
  Допаѓања:
  9.255
  Како подготвувате лосос? @Eli23 мислам дека ти имаше ставено некаде слика од приготвен лосос?
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  23.553
  Пол:
  Женски
  Јас пробав 2 различни начини и беше подеднакво вкусно.
  На првиот начин го печев лосос во фолија, завиткано како чамче,за 4 филети лосос треба 4 супени лажици маслиново масло, 3 сецкани домати, 2 млади кромиди, 2 супени лажици сок од лимон, 1 лажичка оригано, 1 лажичка мајчина душица, сол и бибер. Прво рибата ја зачинуваш со сол и бибер, го додаваш маслиновото масло. Со таа страна на фолијата ја ставаш. Останатите состојки + пак 2 лаж маслиново ги блендираш и ги полеваш врз рибата во фолијата. Јас користев тегли со живи патлижани, со кромид и лук внатре. Ги затвараш фолиите и печеш 25мин на 200 степени. Јас ги отворив фолиите па печев уште малку. Ја сакам рибата посува.
  На вториот начин ги зачинив рибите со сол, бибер, рузмарин, магдонос, масло, полив со 250мл бело вино, 25мл сок од лимон и 300мл вода (мерките се за 900гр.лосос, јас од око си ставав според количината риба ). Рузмарин јас по желба си додадов. Нема во рецептот рузмарин, ама секако беше убаво. Печев 40 минути на 160 степени.
  Вкусот е тука некаде, нема голема разлика.
   
  На Bozica1980, galapce, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.924
  Допаѓања:
  9.255
  Фала ти многу,а на вториот начин ги печеш без фолија,така?
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  23.553
  Пол:
  Женски
  Da taka. :)
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 13. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Мајка ми пече олич со магдонос бело вино под фолија, превкусен е!
   
 14. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  12.406
  Пол:
  Женски
  Јaс лoсoсoт гo печaм вo земјенa тaвa нa мaслинoвo мaслo и цеден лимoнoв сoк стaвaм oдoздoлa крoмид,лук,мaгдoнoс,мoркoв,сушен зеленчук,aкo имaм,сoл,бaтaт некoгaш зaтвaрaм сo фoлијa и печaм,крaткo пoсле јa вaдaм фoлијaтa дa пoрумени рибчетo
   
  На galapce и joy1 им се допаѓа ова.
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.907
  Дали можам лососот да го правам во апарат на пареа?
   
 16. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Кажете ми како се приготвува риба филети оние без кожа. Ги добив на поклон ама нз како се приготвуват.
   
 17. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.416
  Допаѓања:
  169.377
  Пол:
  Женски
  Купив цел смрзнат лосос. Поим неам што да му правам :(
  Помагајте. А ќе треба и да го послужам.
   
 18. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.756
  Допаѓања:
  17.266
  Пол:
  Женски
  @Bozica1980 еве еден рецепт на Анат од поодамна. Рецептов е за во рерна.
  А еве уште еден рецепт за пржење на лососот со зеjтин.Се надевам ќе ти се наjде некоj
  https://moirecepti.mk/post/лосос-во-маринада
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. anonimus-mk

  anonimus-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  675
  Пол:
  Машки
  @Bozica1980

  Еве освен тој што ти го кажав можеш и вака нешто..па бирај :party::D
   
  На Bozica1980 и Emy867 им се допаѓа ова.
 20. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.694
  Допаѓања:
  59.744
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.