Риба

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tikvi4ka, 5 февруари 2013.

 1. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.872
  Допаѓања:
  7.658
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со тебе минимум еднаш во недела јадиме дома риба.
   
  На Снегулк@23 и mackica1 им се допаѓа ова.
 2. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.039
  Пол:
  Женски
  Мене најслатки ми се карашот црвеноперката крапот и осличот. Инаку и рибата во конзерва ми е слатка :D
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.341
  Допаѓања:
  38.580
  Oбoжaвaм рибa...преубaвa ми е без рaзликa дaли е прженa или печенa...
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  Не обожавам многу риба, а ја јадам само таа ослич обично по слави ја има и празници
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  964
  Пол:
  Женски
  Сакам риба, еднаш во неделата дома ја јадеме и тоа најчесто ослич со компир салата, а понекогаш кога спремам брокула ја печам заедно со туна и павлака, превкусно е.
   
 6. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Риба ослич.Ја обожавам секако ама последно време гледам да биде варена ради поздрав живот. Вкусна е и без ништо ^_^
   
 7. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  1.713
  Пол:
  Женски
  Пастрмка. енд оф стори :D
   
  На mal.ecka и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
 8. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.787
  Допаѓања:
  6.121
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас сум апсолутно огромен обожавател на риба и морски плодови, буквално зависник!!! Обожавам да ги готвам. Еве ви неколку рецепти:
  Лососот најчесто го спремам во рерна полнет со зеленчук или печурки или пак со рендани тиквички и домати.
  Обожавам коктел од ракчиња кој го подготвувам вака: ракчињата ги чистам ги варам во зовриена вода околу 2/3 мин. во меѓувреме правам сос од мајонез со кечап (повеќе мајонез помалку кечап) и откако ќе се сварат ги ставам ракчињата во сосот и ги сервирам во гочема чаша (онаа за сладолед) врз лист од марула.

  Инаку обожавам шпагети со риба или морски плодови, ама да не ве уморив со рецепти ако сакате повеќе кажете. Еве ви слика од последната “морска“ вечера :)

  IMG-20150407-WA005.jpg
   
  На mal.ecka, H.VAGA, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 9. ArmaniCode

  ArmaniCode Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.159
  Пол:
  Женски
  Riba jademe minimum ednas vo nedelata. Kupuvam Mediterranean Sea bass ( grcka riba, ne znam Kako se vika kaj nas vo mk). Ja polnam so lukce, magdanos, sok od limon, polevam malku belo vince I maslinovo maslo, I pecam pod folija okolu 20 min pa ja vadam folijata I pecam uste 15 min.
  Prevkusna e I ima mnogu belo mevce so malku koski sto ja pravi idealna za so malo dete, da be trebis koski do besvest:)
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски

  Seabass e лаврак т.е. бранцин :)
   
  На Снегулк@23 и ArmaniCode им се допаѓа ова.
 11. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.377
  Пол:
  Женски
  Bidejki ne jadam nikakvo meso, doktorot mi preporaca obavezno barem ednas mesecno riba ili morski plodovi. Pa taka ponekogas pastrmka ama pocesto znam I rakcinja da si napravam nekako morskite plodovi mi se povkusni.
   
  На Снегулк@23 и Rama им се допаѓа ова.
 12. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Obozavam bi mozela sekoj den da jadam riba
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.394
  Допаѓања:
  46.676
  Пол:
  Женски
  Обожавам риба,посебно Крап,Пастрмка и Скуша на скара,овие ми се омилени..а морски плодови послабо,нив ич не ги можам :D
   
  На Снегулк@23 и 2212 им се допаѓа ова.
 14. woworld

  woworld Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2015
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  423
  Пол:
  Женски
  највкусно нешто :inlove: обожавам
   
 15. Kimora

  Kimora Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  1.032
  Пол:
  Женски
  Обожавам риба,особено лосос. Ммм... (y)
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.628
  Пол:
  Женски
  Обожавам риба, пастрмка, бранцин, ципура, орада, приготвена на скара, добро испечена со некој варен зеленчук како прилог и салата.
   
  На Снегулк@23, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.651
  Имам замрзнат лосос, како го приготвувате до сега само свеж сум печела
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Велкам ту д клаб. (fingers)

  Изгледа јас и ти сме единствени овде што не јадеме риба. :puke:
   
 19. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  27.661
  Пол:
  Женски
  Обожавам риба, а посебно лосос.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mr.Lover

  Mr.Lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  620
  Пол:
  Машки
  Обожавам највеќе пастрмка и крап, инаку јадам и туна, сардина, лосос, ослич, папалина мислам се викаше таа ситната итн