1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рибља Чорба (Riblja Corba)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Anggie, 29 септември 2010.

 1. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  36
  Рибља Чорба е една од најпопуларните југословенски рок групи, кojа е основана во Белград 1978 година од страна на Бора Ѓорѓевиќ. Бил член на бендот Suncokretu и по некое време решил да прави нов бенд со неговите пријатели до групата СОС (Миша Алексиќ, Рајко Којиќ и Мирослав Милатовиќ) и ја основа Рибља Чорба. На 22 декември го објавуваат првиот хит 'Лутка са насловне стране' која одма постигнала голема популарност.... Групата се држи до ден-денес со мали измени. До сега има снимено 18 студиски и 5 концертни албуми.
  Едвај чекам за коцертот на 5 ноември во Универзална, ако најдам екипа одам обавезно. Мора го доживеам настанов уште еднаш :lol:
   
 2. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  Се сложувам дека е една од најдобрите групи дефинитивно.Со толку многу хитови кои сеуште се слушаат.Е сега мислам дека поновите албуми не се толку добри,повеќе се колку да се обајви нешто ново,ама ок.
  Лутка са насловне стране е мојата омилена,потоа Погледај дом свој анѓеле имногу други.
  А кажи ми знаеш колку е карта за концертот?
   
 3. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  36
  Ти препорачувам да ги слушниш Једино моје, Проклето сам, Казабланка, Немој да идеш мојом улицом, Рекла је, Ово је последна песма о теби..... Ги слушам 24/7 незаменливи се :)
  А за картата сеуште немат објавено колку ке биде :) После кога ке си одам од школо ке поминам кај тобако и ке прашам доколку има:)
   
 4. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  Боооооомба се, треба само да се слушнат во живо, Бора Чорба е закон.
   
 5. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  849
  Ги обожавам :inlove: Секогаш оригинални! Секаков вид на песни имаат: љубовни, хумористични, саркстични, тажни, весели...За секое расположение :)
  Еве една за расположување :) Да ве насмее од 6 до 6 :D

  http://www.youtube.com/watch?v=0tyJbUjIlEw
  Hocu majko hocu - Riblja Corba
  Hocu majko, hocu
  U gradsku cistocu,
  Spavam danju,
  Radim nocu,
  Za gradsku cistocu.

  Ko ulicu prlja
  Ima da nadrlja,
  Ja sam svoju srecu nasao u smecu.

  Nosim zutu
  Uniformu,
  Ispunjavam
  Radnu normu,
  Mnogo mrzim zabusante
  Sto nece da
  Nose kante.

  Drugovi su
  Zivi ljudi,
  Pa i oni seru
  Tu su braca
  Komunalci
  Da za njima peru.

  Prolaznik je
  Pospan, zeva,
  Kisa pada, grmi, seva
  Po ulici
  Vucem creva,
  Hor cistaca
  Sa mnom peva:

  Hocu majko, hocu
  U gradsku cistocu,
  Spavam danju,
  Radim nocu,
  Za gradsku cistocu.
   
 6. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
 7. MissAnn

  MissAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  278
  Пол:
  Женски
  Навистина се дооообри! Омилени :

  <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2pe3v9wNuxM?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/2pe3v9wNuxM?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

  <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-yGPasZ6Dek?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/-yGPasZ6Dek?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

  <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ySPRxBUaQC4?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ySPRxBUaQC4?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>
   
 8. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Не ми се некој голем фаворит , ама имаат убави песни и ги слушам. Биле популарни во минатото и уште се. Кога ќе се спомне Рибља Чорба - се спомнува едно големо музичко име, кое ќе остане запаметено. :D
   
 9. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Ау, ги обожавам момциве- значи една вечер седнав и буквално го прочитав цел историјат на бендот :lol: - ептен ми се прави ќеиф кога ги слушам :!:

  Имам многу песни кои ми се омилени од нив, ама посебно

  http://www.youtube.com/watch?v=Jf5WKKTH ... re=related
  премоќна изведба која сакам да ја слушнам некаде на некој голем концерт, не сакам да ги слушам кога пејат по дискотекиве, сакам некаде каде што ќе има 20 000 луѓе кои ќе пејат во еден глас :emo:
   
 10. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
 11. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Riblja Čorba е Српска и поранешна Југословенска рок група..Нивната присутност на сцената датира од 1978 год. па се до денес. Врвот на популарноста го достигнуваат во 80-тите години, меѓутоа доживуваат пад во 90-те главно поради контроверзното политичко однесување на лидерот на бендот Бора Ѓорѓевиќ.
  Познати по своите провокативни политички и социјални текстови, Riblja CORBA беа еден од најдобрите бендови на поранешната југословенска рок-сцена.
  Riblja Čorba официјално е формирана на 15 Август 1978 во кафаната Шуматовац во Белград од
  Бора Ѓорѓевиќ (вокал, акустична гитара, текстописец)
  и членовите
  Миша Алексиќ (бас гитара),
  Мирослав Вицко Милатовиќ (тапани) и
  Рајко Којиќ (гитара).

  Дискографија:

  * Кост у грлу (1979)
  * Покварена машта и прљаве страсти (1981)
  * Мртва природа (1981)
  * Бувља пијаца (1982)
  * Вечерас вас забављају музичари који пију (1984)
  * Истина (1985)
  * Осми нервни слом (1986)
  * Ујед за душу (1987)
  * Прича о љубави обично угњави (1988)
  * Коза ностра (1990)
  * Лабудова песма (1992)
  * Збогом, Србијо (1993)
  * Остало је чутање (1996)
  * Нојева барка (1999)
  * Пишање уз ветар (2001)
  * Овде (2003)
  * Трилогија 1-Невиност без заштите (2005)
  * Трилогија 2-Девичанска острва (2006)
  * Трилогија3-Амбасадори лоше воље (2006)
  * Минут са њом (2009)
  Преземено од wikipedia.org


  Првпат за групава дознав кога го гледав филмот Тесна кожа, песните Како је лепо бити глуп и Правила, правила беа дел од саундтракот...потоа се распрашав и од братучед ми ги собрав сите касети што ги имаше..
  Она што ме плени се неговите текстови, некои ќе те насмеат, некои ќе те расплачат, контроверзен, вулгарен, безобразен, без влакна на јазикот, без страв плука и по се што му сметало во неговото време (на некој начин и моето време, сепак јас сум дете од 80-те и 90-те), а сепак реален...Бора Чорба е еден и единсвен, со еден збор-Легенда...

  Би ги издвоила Лутка са насловне стране, Остани џубре до краја, Немој сречо, немој данас, Два динара друже, Добро јутро, Погледај дом своје анџеле, Када падне ноч, Немој да идеш моjом улицом, Кад сам био млад ,мојата омилена Нечу да будем члан мафије и др.
   

  Прикачени фајлови:

  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   9,7 KB
   Прегледи:
   246
  На Forgotten, tinkerbelll и beached им се допаѓа ова.
 12. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Рибја Чорба

  Рибља чорба си се класика :) јас мислам дека не постои човек кај нас што не слушнал барем 1 песна од нив што му се допаѓа.Јас ги сакам многу бев на концертот пред 4-5 год на лизгалиште,а бев и на овој пред неколку месеци во универзална и секако си поминав преубаво.Добра музика,уште подобри текстови и секако :clap: :clap: :clap: за Бора цар е човекот.
  http://www.youtube.com/watch?v=2pe3v9wN ... re=related И мојата омилена :inlove:
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Рибја Чорба

  Едно време ептен бев хипнотизирана со нив. Ги знам речиси сите песни.
  Бора сакам да го слушам, но не и да го гледам. :tmi: :lol:

  И оваа ми е омилена

  http://www.youtube.com/watch?v=nnO_mw4hNEU
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 14. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Рибја Чорба

  ги обожавам дефинитивно..пораснав со Рибја Чорба... нивните песни никогаш неможат да ми се досадни, тие се единствени...а Бора Чорба е ЛЕГЕНДА !!!
   
 15. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.310
  Допаѓања:
  16.770
  Нивна песна а јас да не ја знам. :o Побогу, па шта причаш. Уште од кога знам за себе знам дека во мојата куќа се слушаат хотовите на Рибља Чорба. А и знам дека имаат супер музика :)
   
 16. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  795
  Допаѓања:
  950
  Пол:
  Женски
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Ги имам сите албуми од Рибља Чорба, човекот е уникатен.
  Најомилени ми се лутка са насловне стране, и љубав овде више не станује.
   
 18. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
 20. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  уникатни !
  најубава песна - nemoj sreco nemoj danas :D