1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рибља Чорба (Riblja Corba)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Anggie, 29 септември 2010.

  1. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Рибља Чорба е една од најпопуларните југословенски рок групи, кojа е основана во Белград 1978 година од страна на Бора Ѓорѓевиќ. Бил член на бендот Suncokretu и по некое време решил да прави нов бенд со неговите пријатели до групата СОС (Миша Алексиќ, Рајко Којиќ и Мирослав Милатовиќ) и ја основа Рибља Чорба. На 22 декември го објавуваат првиот хит 'Лутка са насловне стране' која одма постигнала голема популарност.... Групата се држи до ден-денес со мали измени. До сега има снимено 18 студиски и 5 концертни албуми.
    Едвај чекам за коцертот на 5 ноември во Универзална, ако најдам екипа одам обавезно. Мора го доживеам настанов уште еднаш :lol:
     
  2. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Се сложувам дека е една од најдобрите групи дефинитивно.Со толку многу хитови кои сеуште се слушаат.Е сега мислам дека поновите албуми не се толку добри,повеќе се колку да се обајви нешто ново,ама ок.
    Лутка са насловне стране е мојата омилена,потоа Погледај дом свој анѓеле имногу други.
    А кажи ми знаеш колку е карта за концертот?
     
  3. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Ти препорачувам да ги слушниш Једино моје, Проклето сам, Казабланка, Немој да идеш мојом улицом, Рекла је, Ово је последна песма о теби..... Ги слушам 24/7 незаменливи се :)
    А за картата сеуште немат објавено колку ке биде :) После кога ке си одам од школо ке поминам кај тобако и ке прашам доколку има:)
     
  4. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    Боооооомба се, треба само да се слушнат во живо, Бора Чорба е закон.
     
  5. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Ги обожавам :inlove: Секогаш оригинални! Секаков вид на песни имаат: љубовни, хумористични, саркстични, тажни, весели...За секое расположение :)
    Еве една за расположување :) Да ве насмее од 6 до 6 :D

    http://www.youtube.com/watch?v=0tyJbUjIlEw
    Hocu majko hocu - Riblja Corba
    Hocu majko, hocu
    U gradsku cistocu,
    Spavam danju,
    Radim nocu,
    Za gradsku cistocu.

    Ko ulicu prlja
    Ima da nadrlja,
    Ja sam svoju srecu nasao u smecu.

    Nosim zutu
    Uniformu,
    Ispunjavam
    Radnu normu,
    Mnogo mrzim zabusante
    Sto nece da
    Nose kante.

    Drugovi su
    Zivi ljudi,
    Pa i oni seru
    Tu su braca
    Komunalci
    Da za njima peru.

    Prolaznik je
    Pospan, zeva,
    Kisa pada, grmi, seva
    Po ulici
    Vucem creva,
    Hor cistaca
    Sa mnom peva:

    Hocu majko, hocu
    U gradsku cistocu,
    Spavam danju,
    Radim nocu,
    Za gradsku cistocu.
     
  6. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
  7. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Навистина се дооообри! Омилени :

    <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2pe3v9wNuxM?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/2pe3v9wNuxM?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

    <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-yGPasZ6Dek?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/-yGPasZ6Dek?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

    <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ySPRxBUaQC4?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ySPRxBUaQC4?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>
     
  8. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Не ми се некој голем фаворит , ама имаат убави песни и ги слушам. Биле популарни во минатото и уште се. Кога ќе се спомне Рибља Чорба - се спомнува едно големо музичко име, кое ќе остане запаметено. :D
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ау, ги обожавам момциве- значи една вечер седнав и буквално го прочитав цел историјат на бендот :lol: - ептен ми се прави ќеиф кога ги слушам :!:

    Имам многу песни кои ми се омилени од нив, ама посебно

    http://www.youtube.com/watch?v=Jf5WKKTH ... re=related
    премоќна изведба која сакам да ја слушнам некаде на некој голем концерт, не сакам да ги слушам кога пејат по дискотекиве, сакам некаде каде што ќе има 20 000 луѓе кои ќе пејат во еден глас :emo:
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  11. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Riblja Čorba е Српска и поранешна Југословенска рок група..Нивната присутност на сцената датира од 1978 год. па се до денес. Врвот на популарноста го достигнуваат во 80-тите години, меѓутоа доживуваат пад во 90-те главно поради контроверзното политичко однесување на лидерот на бендот Бора Ѓорѓевиќ.
    Познати по своите провокативни политички и социјални текстови, Riblja CORBA беа еден од најдобрите бендови на поранешната југословенска рок-сцена.
    Riblja Čorba официјално е формирана на 15 Август 1978 во кафаната Шуматовац во Белград од
    Бора Ѓорѓевиќ (вокал, акустична гитара, текстописец)
    и членовите
    Миша Алексиќ (бас гитара),
    Мирослав Вицко Милатовиќ (тапани) и
    Рајко Којиќ (гитара).

    Дискографија:

    * Кост у грлу (1979)
    * Покварена машта и прљаве страсти (1981)
    * Мртва природа (1981)
    * Бувља пијаца (1982)
    * Вечерас вас забављају музичари који пију (1984)
    * Истина (1985)
    * Осми нервни слом (1986)
    * Ујед за душу (1987)
    * Прича о љубави обично угњави (1988)
    * Коза ностра (1990)
    * Лабудова песма (1992)
    * Збогом, Србијо (1993)
    * Остало је чутање (1996)
    * Нојева барка (1999)
    * Пишање уз ветар (2001)
    * Овде (2003)
    * Трилогија 1-Невиност без заштите (2005)
    * Трилогија 2-Девичанска острва (2006)
    * Трилогија3-Амбасадори лоше воље (2006)
    * Минут са њом (2009)
    Преземено од wikipedia.org


    Првпат за групава дознав кога го гледав филмот Тесна кожа, песните Како је лепо бити глуп и Правила, правила беа дел од саундтракот...потоа се распрашав и од братучед ми ги собрав сите касети што ги имаше..
    Она што ме плени се неговите текстови, некои ќе те насмеат, некои ќе те расплачат, контроверзен, вулгарен, безобразен, без влакна на јазикот, без страв плука и по се што му сметало во неговото време (на некој начин и моето време, сепак јас сум дете од 80-те и 90-те), а сепак реален...Бора Чорба е еден и единсвен, со еден збор-Легенда...

    Би ги издвоила Лутка са насловне стране, Остани џубре до краја, Немој сречо, немој данас, Два динара друже, Добро јутро, Погледај дом своје анџеле, Када падне ноч, Немој да идеш моjом улицом, Кад сам био млад ,мојата омилена Нечу да будем члан мафије и др.
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      9,7 KB
      Прегледи:
      246
    На Forgotten, tinkerbelll и beached им се допаѓа ова.
  12. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Рибја Чорба

    Рибља чорба си се класика :) јас мислам дека не постои човек кај нас што не слушнал барем 1 песна од нив што му се допаѓа.Јас ги сакам многу бев на концертот пред 4-5 год на лизгалиште,а бев и на овој пред неколку месеци во универзална и секако си поминав преубаво.Добра музика,уште подобри текстови и секако :clap: :clap: :clap: за Бора цар е човекот.
    http://www.youtube.com/watch?v=2pe3v9wN ... re=related И мојата омилена :inlove:
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Рибја Чорба

    Едно време ептен бев хипнотизирана со нив. Ги знам речиси сите песни.
    Бора сакам да го слушам, но не и да го гледам. :tmi: :lol:

    И оваа ми е омилена

    http://www.youtube.com/watch?v=nnO_mw4hNEU
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Рибја Чорба

    ги обожавам дефинитивно..пораснав со Рибја Чорба... нивните песни никогаш неможат да ми се досадни, тие се единствени...а Бора Чорба е ЛЕГЕНДА !!!
     
  15. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Нивна песна а јас да не ја знам. :o Побогу, па шта причаш. Уште од кога знам за себе знам дека во мојата куќа се слушаат хотовите на Рибља Чорба. А и знам дека имаат супер музика :)
     
  16. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ги имам сите албуми од Рибља Чорба, човекот е уникатен.
    Најомилени ми се лутка са насловне стране, и љубав овде више не станује.
     
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
  20. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    уникатни !
    најубава песна - nemoj sreco nemoj danas :D