1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рижото – како се подготвува и што се ставате во него?

Дискусија во 'Рецепти' започната од kate21, 17 јуни 2010.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Девојки, многу го сакам оризот како гарнир за јадењата со месо. Мајка ми знае да ми го направи убаво, ама сепак мислам дека никогаш го немаме погодено да биде баш сув и ронлив. Некогаш и од оризот зависи дали убаво ќе се свари и ќе остане целосен, ама сепак можда има некој посебна техника. Ајде кажувајте дали правите, го јадете, со што го јадете, што ставате во него. Има ли некој посебен начин на подготвување?
    Мене ми е најубав со грашок и ситни коцкички моркови и целер. Домаќинки, вие сте на ред :)
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.990
    Пол:
    Женски
    Јас па никогаш не сум сакала да биде сув и ронлив, што знам... можеби до мене е... ама мислам дека овој нашиов кочански ориз не го бива така. Барем мене не ми е убав. А пробај басмати ориз, мислам дека може да се најде во поголемите маркети, и пишува како се приготвува. Инаку, сум правела рижото со зеленчук, ама оризот ми е како оној класичниот во тава. Значи прво го пржам на масло, му додавам зачини и зеленчук, а после вода (шолја ориз со три и пол шолји вода - таа мера ја користам јас). Ако сакаш на пример месо да му додадеш, прво го сечкаш месото на ситни парчиња и го пржиш посебно, може со малку кромид, а ако ставаш и лукче, тоа ептен на крај да го ставиш, оти лукот не сака многу пржење, горчи. Јас правам такво рижото со пилешко и печурки, прво го сечкам месото и му ставам кромид и зачини да отстои малку (зачини: вегета, црн пипер, малку оригано и сусам). Го пропржувам убаво, му ги додавам печурките (свежи или конзервирани - сега ставам буковки или вргањи, ми досадија шампињони) и го пржам уште малку додека да испари водата од печурките, а после го ставам оризот. На крајот ја додавам водата и го ставам во рерна - мене така ми е најубав.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Е па да Ана, и нас ни испаѓа како оној класичниот ориз во тава, јас секогаш го печам скроз да испари водата ама пак некогаш е лигав и залепен. Ама најверојатно си во право, од оризот е, од кочанскиов ретко се погаѓа. А сакам да биде сув.
    Со печурки не сум пробала. И баш ќе пробам да видам дали ќе ми е вкусно, пошто сакам печурки многу. Ете ми нова идеја, фала ти :)
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.990
    Пол:
    Женски
    Кате, сега ми текна дека гледав една емисија на Џејми Оливер каде тој кажуваше како правилно да се направи рижото, и тоа не беше во тава. Ама емисијата ја гледав пред најмалце три години и не се сеќавам како го правеше тој. Но мислам дека за вистинско рижото оризот го вариш во супа од кокошка или некоја слична бистра супа (коцка растворена во зовриена вода). Кога ќе го пржиш, додаваш една лажица и чекаш да испари, ако не ти е доволно варен, ставаш уште една, па така се додека да стане онаков каков што навистина сакаш да биде. Ама пак е лигав и залепен, барем така изгледа на сликите. Јас така не сум пробала. Ама сега се намислив некој ден да пробам. Само што либето мое ориз не јаде :?:
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Хаха на последниов коментар-ни мојов не јаде :D Ама дома ми јадат, па сега ќе пробам деновиве, многу сакам да биде СУВ И РОНЛИВ. Досадна веќе станувам. И арно ме потсети, ќе побарам на нетов рецепти од Џејми Оливер, можда ќе се најде некој :)
     
  6. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Има еден ориз во кутии со слика од еден дедо :lol: Mr.... нешто се викаше, не ми текнува во моментов :) Го има по маркетите. Тој е долгнавест и е друг тип ориз, не е како кочанскиот. Го има во кутија рефус, а и пакуван во кесички во кои што се вари. Се вари само 5 минути, бидејќи е така обработен. Потоа го вадиш од кесичката и останува цел зрната не се растурени и слепени туку издвоени и суви. Не го користам често, но ете така понекогаш од мерак :)
    Инаку го готвам на милион начини. Со кари сос, со пилешко месо, со печурки, со сос од зеленчук, со се...
     
  7. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    имам јадено рижотот со пилешко и лимон,ама незнам да готвам :D не ми текнало на гугл да видам,а полно рецпти можеш да најдеш :)
     
  8. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Дома си го правам често, кога не ми се јаде месо, а рецептот по кој го правам е на Џејми Оливер.
    Ви треба само една шоља ориз, главица кромид, путер, парче пармезан, бибер,сол, малку бело вино, сецкан магдонос и чешне лук.

    На лажица путер се пропржува кромидот ситно исечкан, заедно со лукчето, исто така ситно сецкано. Се додава бибер, сол,магдонос и на тивко се пржи додека не стане стаклесто. Се додава шољата ориз (за едно лице, една шоља) и се пржи. Се меша постојано, со надодавање две шољи вода, малку по малку, и неколку лажици вино, за вкус. Густината си ја одредувате по желба, ако сакате густо рижото, ставете помалку вода и на тивко оставете го само да си се згусне, а ако сакате поретко, надодавајте вода во зависност од тоа дали е сварен оризот.
    Кога ќе се свари, изрендајте го парчето пармезан во рижотото и оставете го да го впие.
    Се служи со прилог од грашок и печурки.
     
    На Teje и d.Darla им се допаѓа ова.
  9. Katerinasarkis

    Katerinasarkis Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Za orizot da ti bide suv i ronliv, ne go vari do kraj za da ne ti prenarasne , stavi go vo cedalka da se cedi privremeno vrti go so cedalkata za da ne se zalepi. Ima i drug nacina za varenej na oriz go stavas vo cedalka i cedalkata vrz tendzere so vrela voda i taka se vari na parea i nikogas nema ni da ti se zalepi ili da se raspadne, POZZZ
     
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.307
    Допаѓања:
    101.434
    Пол:
    Женски
    Еве ви рецепт како се прави ориз кој се дели зрно по зрно.
    Прво на малку зејтин се пропрзува ситно сецкан кромид ама да биде бел да не загори, се додадава оризот ( јас ставам 3 кутлачи големи за тава ориз) и се пропржува во тавата во кој ќе го печете. Ама да остане бел да не пожолти или да изгори. За цело време рерната треба да е пуштена и да се загрева на максимум. Додека оризот е во тавчето, се додава жешка вода. (јас претходно ја варам во електричен бокал, а ако сака некој може во тенџерче да свари вода и да додаде и коцка за супа ) и со жешка вода се полива оризот додека не дојде вода околу еден прст над оризот. Се додадава вегета, црн пипер и ли друг зачин по желба . Се остава малку да провари на ринглата. Кога ќе се појави како пена одозгора, тавата од рингла се става во жешка рерна и се пече околу 20-30 мин. Ќе видите кога ќе биде готов.
     
    На Antebellum, joy1, kate21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    рецептот ми е од баба ми знаци оризот за да се дели зрно по зрно треба да биде сув,знаЧи и или да се измие и исуШи или ако се брзате мозе и немиен :lol: :lol: .и првата Шолја вода која ке му се тури треба да биде ладна а останатите ЖеШки,и во сооднос 2.5 спрема 1 т.е. 1 Шолја ориз ,2.5 Шолји вода во кои се сварила и една пилеска коцка за супа.... е вака го правам јас....запрЖувам пола главица кромид го ставам и оризот да запрЖи но внимателно на потивок оган да не се залепи ставам вегета ја истурам водата и го варам на рингла на тивок оган со капак
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Е со оризов кочанскиов што моите дома го купуваат никогаш не ми испаднале посебно зрнцата, па си викам да не е до оризот, вие каков користите?
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.489
    Пол:
    Женски
    Маја јас имам слушано дека за да испаднат посебно зрната не требало да се мие оризот. Ама јас кога си го правам ми се делат, а го мијам. Може ставаш многу вода? На една шоља ориз ставаш 3 вода, ама јас ставам 4 и пак ми се двои.
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. padme

    padme Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    За да ви се делат зрната користете ориз UNCLE BEN'S, а не кочански. Го има во големите маркети.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    ако имате моЖност поШто е поскап BASMATI оризот е најдобар
     
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.307
    Допаѓања:
    101.434
    Пол:
    Женски
    Кочански ми носат, инаку ориозт не се мие за да ви се дели .
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Јас кога сакам ориз што се дели зрно од зрно го готвам во вакво
    [​IMG]
    и користам ориз со долго зрно/басамати
    [​IMG]
    А за рижото традиционално се користи арборио ориз.
     
  18. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    последен пат кога требаше да се вари ориз ,стоеше неколку саати во вода.И супер се двоеа зрната,а кочански е оризот
     
    На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. All-that

    All-that Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    67
    Во рижото може да се стават шримпови, октопод (оној бејби што е) нормално нели, зеленчук што ви оди со морската храна. А оризот, чист, мек. Откако ќе се зготви, ја истурам водата, и го плакнам со ладна да не се лепат зрната.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    го спремаме со морски полодови или месо.

    ова со месно се приготвува лесно

    - се става масло лук и магданос да се продинста,

    - се става пилешко месо на коцкици сецкано, и тоа се динста заедно едно 20 минути ако не се лажам,

    - потоа се додава оризот и долева вода и така се додека не омекне а мислам потребни се околку 40 минути да се свари да биде онака ал денте (ни тврд ни мек) а така и најправилно, ако сака некој помек нека го врие уште.

    - при крај пред да се извади од оган се долева вино и маслинов зејтн и 10 минути со тоа да провире и готов е!

    некаде наместо вода ставаат т.н темељац од супа, ако рижотото се прави со пилешко тогаш пилешка супа.


    добар апетит :)