1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ризи-бизи

Дискусија во 'Рецепти' започната од Minareli, 15 февруари 2012.

 1. Minareli

  Minareli Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  19
  Ќе ве молам ако знаете рацепт за ризи-бизи! :D :rofl: :rofl:
   
 2. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.876
  Рецепт со мера од око.
  Јас така го правам. Зависи од тоа колкава количина ми треба.
  (количината ја одредуваш ти, но најмногу ориз треба да има)
  Ориз, грашок, морков и пченка и зачини (јас ставам: вегета, рузмарин и копар )

  Оризот се мие се додаваат зачините и со 1шолја или 2 вода, да прокрчка на шорет (во подлабока тепсија). Потоа го вадиш од шпорет го додаваш грашокот, морковот и пченката и го ставаш во рерна 20 минути на 175степени (во зависност од шпоретот)
  Се надевам ќе ти се допадне :]
  И ако го направиш, пиши како ќе излезе :D