Роботот Софија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Miki4eca, 21 ноември 2019.

 1. Biljarkata

  Biljarkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  17.949
  А за што е уствари темава, аман нешто експозе, ширина, длабина...
  Роботот Софија е робот. И?
   
  На sj *O*, Someonespecial, Keiner и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  550
  Пол:
  Машки
  Ok ova epten laicki odgovor.Ako naukata i religijata nemaat korelacija togas nemase povece od polovinata vrvni naucnici da bidat dlaboko religiozni.I nemase da postoi ogromna naucna literatura posvetena na religijata.No nema vrska.Ne mozam da ti se mesam vo pravoto da ne veruvas.
   
 3. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.146
  Допаѓања:
  12.839
  Кои научници, наведи ги да апсолвираме.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  550
  Пол:
  Машки
  NIKOLA TESLA: ‘Sva filozofija života sazdana je u molitvi – OČE NAŠ!’
   
 5. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.763
  Пол:
  Женски
  Фактички компјутерот не е ни приближно на човеков мозок во моментов. Да, компјутер има побрза и попрецизна моќ за стандардни алгоритамски операции. Приближно во моментов е во процесирање на граматики и јазици, ама не е сепак исто. Ама не е ни приближно споредлив на човеков мозок во однос на процесирање комплексни процеси како планирање, пресметка на ризици, свесност, учење (зборувам за учење концепти не меморирање податоци) и слично. Барем за тоа што го имаме достапно во моментов зборувам, веројатно постои понапредна технологија во развој за која не сме свесни.

  Едит: Инаку верувам дека е на пат технологијата да ги усоврши и останатите аспекти каде условно кажано сме супериорни како суштества, ама и самите концепти на свест и слично не се ни доволно разработени и познати од аспект на човековиот мозок, како тој функционира. Па веројатно затоа е потешко и да се направи реплика на тоа.

  Инаку и јас не сфаќам што треба да се дискутира на темава и дали сме оф топик :D Може има смисла да се прошири во подлабока дискусија за напредок на технологијата во роботика и да се формулира како таква
   
  Последна измена: 22 ноември 2019
  На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.146
  Допаѓања:
  12.839
  Засебно не, но со помош на search engine алатката се доаѓа до нови сознанија, решенија и статии во кои се вклучени инструкции за учење и планирање. Со помош на "search" алатката која е дефакто компјутерска се доаѓа до нови опортунитети и курсеви за учење или усовршување јазици.
   
 7. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.763
  Пол:
  Женски
  @Nigredo Odor Така е, машинското учење се разработува доста и многу се работи на тоа, но поентата ми беше дека сеуште е рано за да може да кажеме машината е поинтелигентна од човекот во целосен аспект. Ама те сфаќам на што мислиш во секој случај :)
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Biljarkata

  Biljarkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  17.949
  Мислам дека единствено што и недостасува во моментов на технологијата за која зборувате е способност да се само-одржува. Не им треба да учат човечки јазици, тоа само ние се занесуваме дека ќе ни помогнат еден ден на ниво на универзален преведувач и сл. СФ гаџети.
  А кога/ако дојдат до степен на самоодржливост, човештвото го обрало бостанот:worried:
   
  На PaLaVa и candy.cane им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.532
  Допаѓања:
  108.575
  Технички е 'папаметен' компјутерот од човекот.
  Односно.. не овие дома што ги имаме, туку вештачката интелигенција која се самонадградува и е програмирана да 'учи'.
  Како што кажа @Nigredo Odor , нема човек кој самостојно може да 'содржи' толку податоци колку компјутер, ниту пак има мозок кој толку брзо може да калкулира, како компјутер.
  Зошто научниците ги користат компјутерите за споредба, анализа, пресметка, статистички предвидувања, модели кои ги истражуваат, ако не?
  Шо не сметаат сами?
  Не го прават тоа, пошто е побрз компјутерот.
  Само што целата негова интелигенција е во форма на машина.


  Не е проблем да се направи АИ како човек, проблем е што не знаеме како точно мозокот функционира и кои се' параметри се потребни да се направи алгоритам кој ќе ги има во предвид и емоциите, соништата, фантазијата...

  Уште сме на стадиумот: Ова апче се пие оти делува, ама процесот никој не го разбира (кога се во прашање нарушувања во работата на мозокот).

  Ама оптимист сум... добро.. според некои тоа е песимизам :D , ако се плашат дека 'компјутерите ќе го преземат светот' :lol:

  Иначе, факт е дека интелигенцијата на глобално ниво стагнира, и има шанси да почне да опаѓа.
  Ама тоа не се должи на разојот на компјутерската технологија, туку на тоа што повеќе се размножуваат тие што се со помалку ресурси и можност за себе-надградба.
  Убијте ме ако сакате, ама статистиката знае дека колку е понапредна државата, односно народот посамосвесен, толку помал е наталитетот.

  Оти претпоставуваш дека би биле под ризик од евентуално самосвесни машини?
  Многу гледате Сај-Фај.
  Скајнет е измишљотина од 80тите.

  Лектира.
  п.с. Гугл е АИ.. и Амазон, и Нетфликс :lol:
   
  Последна измена: 22 ноември 2019
  На lovestoneddd и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 10. Biljarkata

  Biljarkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  17.949
  ^Е така де, оти многу СФ гледаме8)
  Не би биле во ризик од самосвесни машини, би биле излишни во свет на само-одржливи машини.
  Оти мислиш дека за хуманизам ќе бидат програмирани? За јас да си праам муабет со некој кинез, без да знам кинески?
   
  На PaLaVa и WildMk им се допаѓа ова.
 11. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.641
  Допаѓања:
  22.965
  Пол:
  Женски
  Ја донесоа во емисијата Star Talk.
  Изразите на лицето ѝ беа чудни и не разбираше некои прашања.Сепак робот е,не е човек.
  Беше спомнато дека лесно може да се расипе.
  Сметам дека не треба да прават вакви роботи.Ако продолжат да ги прават и апдејтираат роботите,тие можат стварно да станат проблем и опасност за човештвото.
   
 12. Biljarkata

  Biljarkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  17.949
  Треба да ја прочитам лектирата за електричните овци, тоа признавам:nod:.
  И за гугл знам, се тоа у реду.

  Ама еве, тема за дилема: за што на пример му се медицинските досиеја на пациенти на Гугл:?:?
   
  На WildMk и nightingale им се допаѓа ова.
 13. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.763
  Пол:
  Женски
  Уф... Најкратко кажано заради тоа што на центрите на моќ им одговара да имаат било какви информации кои потенцијално би можеле да бидат корисни во иднина од X причини. Зошто информации се моќ, моќ се пари, пари се моќ и така еден убав магичен круг во кој што ние сме марионетки :)
   
 14. Biljarkata

  Biljarkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  17.949
  Не сме марионетки. Потрошувачи сме.
  Кој не би сакал роботски доктор на пример? Целата теорија ја има во некој гига, плус поврзан со интернет, постојано во тек со најновите истражувања, аналитики, веројатности, калкулации... Теоретски подобра дијагностика би можел да направи, од човек. Ама дали?
  Башка капитализмот стреми кон максимизација на профит, да се заменат платените луѓе за бесплатни роботи, ќе да се максимизира профитот. Прашањето е, само кој ќе биде потрошувач ако сите платени работници ги заменат.
  итн...
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Stache

  Stache Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Машки
  Сеуште нема интелигентен софтвер.

  Софија не разбира и не може да држи долги разговори. Инаку Lex Fridman објави твит во кој "најави" интервју со софтверот (во која и да е форма) на OpenAI, така да можете да следите на youtube ако ве интересира
   
  На WildMk и nightingale им се допаѓа ова.
 16. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  959
  Пол:
  Машки
  Најмногу се нервирам кога ќе видам некој, кој нема врска од областа, објаснува и дава мислења како да докторирал баш на таа тема.Затоа текстов подолу.

  Ако мислиш дека компјутерот како машина е поинтелегентен од човекот, а воедно тврдиш дека било уште од поодамна така, тогаш твојот коефициент на интелегенција е на ниво еднаков на собна температура. Ако тебе ти изгледа дека е магично кога ќе кликнеш на некое копче да се изврши одредена операција, мене како компјутерски инџињер, уопште. Друго вештачката интелегенција која се имплементира во комп.системи се базира врз машинско и длабинско учење,(Мachine Learning and Deep Learning), креирајќи невронска мрежа која со помош на одредени алгоритми се тренира да научи одредена работа. Друга работа кога спомна капицитет на меморија, меморијата на мозокот во споредба со таа на компјутерот е како да споредиш 1000:1 во корист на мозокот.
  Кога спомна веќе Search engine, тоа е само зрно песок во пустина во однос на АI.
  А незнам зошто си фасциниран со брзината на пресметување на калкулаторот, веројатно од компјутери знаеш само во штек да го приклучиш.
   
  На Billy Idol, Bratot, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.763
  Пол:
  Женски
  Роботски доктор јас лично не би сакала во моментов, со моменталната технологија, зошто дијагнозите не се мапирани еден на еден симптом - болест за да може да се предвидат на база алгоритам или без човечко чувство. Теоретски не би можела да кажам за иднина бидејќи немам точна претстава за напредокот кој би го постигнала технологијата во таа област.

  Конкретно праша зошто му се потребни медицински досиеја на Гугл, верувам мислеше на Project Nightingale, како мене го крстиле :lol:. За жал, ова е направено без било каква дозвола на пациентите, што не е прв пат за интернет гигантиве, а целата поента на истово е дел од шемата за собирање на информации што ја имаат воспоставено со години наназад. Ама тоа е веќе друга тема неповрзана до оваа, може да се отвори тема за surveillance :) Ама тоа што знам од трендовите на собирање информации наназад на кои бевме сведоци, дефинитивно проектов е уште еден во низата скандали, зошто овие медицински досиеја освен што се собираат без дозвола на пациенти, туку и не се користат за машинско учење или роботизација. За таа цел би можеле да се користат и анонимни досиеја :).Целта на проектов според Гугл е да се направи сингуларна медицинска историја која би му служела на лекар. Во кое што јас, а верувам и други луѓе кои ја следат оваа тематика, воопшто не веруваме :)
   
  Последна измена: 23 ноември 2019
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.773
  Допаѓања:
  24.402
  Глеј се тоа е у реду, али кај со тие брчки на вратот?!
  :wasntme:
   
  На mariz, Ketchup и Biljarkata им се допаѓа ова.
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.146
  Допаѓања:
  12.839
  Компјутерски инжинер со израз "интeлигентен". Yeah, here we go once again.

  Имаш очигледен проблем при читање и разбирање на постови. Не го ставив акцентот само на калкулација и search алатката, туку на севкупниот мемориски корпус во кој спаѓаат алогаритми, дизајн, бинарни системи итн.Сето ова ја сочинува компјутерската интелигенција и помага при натамошен развој и надоградба. Постојат различни бранши во IT кои се конструирани од човекот и кои тој ги совладува постепено, но не толку совршено и брзо како компјутерот со можност за достапност и пренос на сите потребни информации преку nat.
  Станува збор за диференцијална интелигенција која дефакто надминува ум на просечен човек кој нема никакви познавања од компјутери in the first place. 1:1000 е многу површинска хипотеза, и тоа воопшто не е така, а зошто образложив погоре.
  Дури и оние кои имаат познавање, тешко ги менаџираат посложените задачи.

  Друго, доколку внимателно го читаше постот ќе увидеше дека компјутерскиот инжинеринг воопшто не го земав како точка за споредба. Секако дека луѓето кои се експерти во областа го имаат приматот при владеење и познавање. Instead ,,просечен" човек, што неслучајно пишав во првичниот пост.

  Не знам од која причина ве изреволтира мојот пост, но јас зборувам за факти овде. А во репликите имам инжинери кои немаат поим од елементарна јазична писменост и луѓе кои прават корелација меѓу Божественото и електронското/технолошкото.
   
  Последна измена: 23 ноември 2019
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.146
  Допаѓања:
  12.839
  Се согласувам. Затоа пишав ризница (потекло и изобилство на информации), не софтвер.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.