1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Роденден на вашето дете

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 27 јануари 2012.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.985
    Пол:
    Женски
    Ако има иста тема избришете ја :)

    Кога им/му е роденден на вашите деца/вашето дете?

    Мојата ќерка Кипарисија е родена 26.03.2011 :)
     
  2. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Користаки, 10 дена пред вас сме ние. На 6 март Мартин полни 1 годинка :) Ќе го празнуваме дома со нај блиски, али на 11 март планираме со по широк круг на луѓе да го одбележим не само роденденот, а и крштевка и венчавка.
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Сакам кажам незнам речам хаха, се збунив, 20 дена разлика имаме, не 10, не ме замервајте :D
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.979
    Пол:
    Женски
    И ние сме тука некаде :D на 14 март го славиме првиот роденден, сакаме и крштевката да биде тогаш. Ама ќе видиме дали кумовите ќе се тука. Тие секако ќе дојдат кон крајот на февруари - почетокот на март, ама не знам до кога ќе бидат во Македонија. Ние сакаме роденденот и крштевката на 17 март да ги правиме, бидејќи 14 се паѓа во среда (а имаме луѓе од други градови кои сакаат да присуствуваат).
    Не сакам голема фешта да правиме, крштевката ќе биде мал, интимен чин, само најблиските ќе бидеме, а за роденденот сигурно ќе имаме повеќе гости - затоа се мислам дали да правиме дома или во ресторан... некако трошокот ми е поголем дома :?:
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.329
    Пол:
    Женски
    што убавко ДеЧињата сите во март родени . И моето треба да се роди во март . терминот ни е на 16 март па ке видиме ... :D :D
     
  6. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    јас сум родена на 16 март :* :* :* бацки за бебето што е на пат :* :* :*
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Bnuka mi e rodena na 11. 10.
     
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.329
    Пол:
    Женски
    Моето бебуле е родено на 25 март 2012 . :D :D
     
    На Buterfly2576 и koritsaki им се допаѓа ова.
  9. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Моето синче е родено на 5 ти август 2009 :)
     
  10. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    Мојот мал принц е роден на 14 февруари 2012 год.
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Моето прашање е што сте добивале за првиот роденден на вашето бебе и што одприлика сте носеле за прв роденден кај пријатели/роднини? Имам набрзо роденден кај блиски па не знам што да однесам. Облека знам дека не е вистински избор овојпат. Имате некоја идеја или ако се пари, по колку сте давале примале за ваква пригода?
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Kерка ми за првиот роденден доби 3 моторчиња не ми текнува вистинскиот збор,не се баш моторчиња ама за возење :rofl:
    Oблека доби,златна белезија( |( ) и пари.
    Hајмногу доби пари :)

    Jас другиот месец имам два први родендени и се мислам што да однесам,се мислам за облека и играчка некоја поголема така,убава :)
    Hе знам зашто многу ме нервира кога ке и даваат на керка ми злато за родеден |(

    Eве вакви 3 "моторчиња"
    [​IMG]
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Се надевам дека златото го купиле а не добиле па сега прават примопредавање. И јас добив нешто злато за крштевката, колку ми се допадна толку и не, зошто минимално ќе ги носи, скоро ич. Колку одприлика пари сте добивале за прв роденден како подарок?
     
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Од некои добивме 1500, а од други 3000 :?: Само пари значи,без облека и играчки :wasntme: . Многу слични играчки добив и на крај не ги отворив, ги однесов на други места за роденден :wasntme:
     
    На girl1985 и slavica999 им се допаѓа ова.
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Кај блиски роднини се носи на пр. 2000ден пари, една играчка и чоколадо. Во суштина гледам да е 2-3000ден. Кај подалечни и со 1000ден протерам. Понекогаш знаеме и да се споиме и 2-3 пара па да се земе нешто поголемо што навистина им фали/треба.
    Кај блиски пријатели имаме некое непишано правило со сите во друштво да биде околу 1000ден.
    Тоа е некоја си златна средина за да некој не се навреди или потцени, а на крај краева секој со своите можности
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Леле ама прашање...колку пари носиме по родендени?!
    Пред една недела еве јас на пр. бев на првиот роденден кај внук од братучеда. Во пликот ставив 100е.
    Не сум имала прилика ништо досега да и дадам, па така одлучив.
    Некој можи 10е ке има и толку ке издвои за роденден..Се дава колку ти е желба, колку ти се блиски и колку ти е ,,длабок'' џебот.
     
    На aleks26 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    До негде си во право, ама и не си. И да немаш, кога знаеш дека се ближи роденден на некој ептен близок ќе потсобираш 2-3 месеци ако треба. Сепак не можеш туку-така да отидеш. Не важи за сите апсолутно ама има некои „стандарди“ горе-доле.
    На внукот од братучедка ми кога полнеше една годинка моите му однесоа само пари - 50 евра, а за две 2 000 денари и плус неколку играчки - топка, кофички за на плажа, затоа што е роден на лето и се спремаа за одмор и едно чоколадо.
    На колеги од работа и пријатели моите даваат 2 000 ако се уште мали по годинка-две, а ако се поголемки 1000ка во плик и чоколадо.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Е што страшно прашање е тоа? Немав воопшто ориентација и ме интересираше одоколу колку е културно да се даде ако веќе се пари во прашање. Немав намера да изнудам одговори под излив на нервоза или пак принудно да ми кажете нешто што не сакате. Ако на форум не можам анонимно да се консултирам, каде тогаш?
     
    На MacenceEna и wolf4e им се допаѓа ова.
  19. Kalina1

    Kalina1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    37
    Јас вечер сум на роденден кај прва братучетка дете ке полни една годинка. За повојница купив злато и еден куп облека. Но сега толку колку можам купив тренерки и една играчка. И мене они на моето ми дојдоа со панталончиња и мајца. Секој колку може, кај ми крајот ако на сите давам по 2000 ден. имам по најмалце три родендена во секој месец дали на пријатели, роднини или деца од градинка.Така да секој според своите можности.
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Моето синче е родено на 20.01.2013 год.
    За 3 дена ќе славиме ПРВ роденден :inlove: