1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родители кои "пафкаат".

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од GirlRose, 24 јуни 2018.

  1. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило никогаш да не знам кај сум, иако иам правено и двојки и тројки наеднаш. Додека пак од алкохол, многу брзо знам да се исклучам и да не сум во состојба да функционирам.
    Пострашно е начукан родител од напушен. :)
     
    На crimson, Nausicaa, dayla и 6 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Е де, тоа го кажав и јас.

    Ако немаш само-контрола ќе се пијаниш секој ден, по цел ден, а ако имаш, ќе пиеш неколку чашки за викенд.

    Ако немаш само-контрола ќе пафкаш секој ден, по цел ден, а ако имаш, ќе пафкаш еднаш неделата за викенд.

    И каде лежи проблемот? Во изборот на 'дрогата' (условно речено) или во само-контролата?
     
    На Rebecca_R и theowndemon им се допаѓа ова.
  3. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Абе ајде...
    А димот шо иде во нивна плуќа како пасивни пушачи, не е нишо нели?
    Себични родители, само тоа можам да кажам. Би требало да се пријават ваквите и да следи добра казна.
    Исто важи и за цигари.
     
    На SofiMar_, "Zoki" и blackwave им се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Точно така е.
    Но нели зависноста сама те наоѓа не ја бараш ти?
    Не сум пробала и не знам како е, па прашањето ми е ако ти решиш да пафкаш еднаш во неделата можеш тоа да го правиш со години? Што ако организмот ти побара два пати во неделата или поретко? Ајде ќе си речеш овој месец 3 пати, следниот 5 и така натака.
    Или сепак самоконтролата е доволна за да не постанеш зависник?

    Ова важи и за алкохол и цигари не само марихуана. Од секое може зависност да се постане.
     
    На RAF Camora, cresa-jagoda, honest girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    И за марата исто, ништо не е поразлична од алкохолот. Не мора да правиш двојки или тројки како @Sanjichka007 , за опуштање доволна е една партија.

    Од каде ти е оваа статистика? Ја пример, најголем дел од младите за кои знам дека пробале неколку пати или пафкале од време на време не постанале зависници. Не само што не пробале други дроги, туку едноставно престанале да пафкаат.
    А знаеш колку починале поради алкохол, поточно поради цироза?

    Или станува збор за глума или како што велат некои 'се е во главата'. Исто како и конзумација на алкохол, а уште пострашна е зависноста од цигари. Во мои очи, пушачите се зависници во вистинска смисла. Штом им се стресат рацете, мора да запалат цигара.

    А да не го заборавиме фактот дека за да најдеш мара, треба да имаш луѓе, не можеш да отидеш во продавница и да си купиш. Алкохол можеш да купиш речиси секаде, а неретко и по гости, слави, родендени, првин ти нудат алкохол. Мара, мене сеуште никој не ми понудил како дел од прославата.
     
    На Waverly Raven, JuLleE, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Исто како што е ризик алкохолот. Исто не можеш да предвидиш дали ќе те направи зависник.

    Ако се 'помачеше' да прочиташ на предходните постови, убаво нагласив, дека не пафкам во просторија, каде што е детето.
     
    На Someonespecial, Rebecca_R, КикиМаус и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175

    :D:D:D

    Не си погодила кај одиш по гости, затоа :*

    Од озбилната страна, скроз е нормално на прослави да има барем 5 мина кои се камен пијани, и тоа во присуство на деца, ама не дај Боже, да спомне некој ганџа!
     
    На Ketchup, Annath, Lella и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Го затвараш у соба за да ти се опуштиш со мара? Блазе тебе.
    Нема потреба да се мачам да читам вакви постови. Фуј!
     
  9. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Па тоа викам. Без разлика марихуана, цигари, алкохол.
    Не можеш да предвидиш а свесно одиш кон тоа.
    Сите овие пороци водат кон зависност, затоа сум против било кое од нив. Можеби може долги години да имаш самоконтрола но има многу примери што не успеале а сигурно не сакале да постанат зависници.
     
    На RAF Camora, cresa-jagoda, honest girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    И јас сум зависна од легални лекови за анксиозност. Не ми се средува високиот пулс и тензијата во главата дури не се напијам. Горе-долу, апчето има сосема ист ефект ко марихуаната (само што е многу поевтино и легално :D ).
    Секако тоа не значи дека остатокот од денот го минуваш непродуктивно и без осет кај си, кој си и што правиш.
    И јас имам другари што денот не го поминуваат без макар два џоинта. Тие делуваат чудно кога не се напафкани, а вака се сосема нормални и не се ни приметува. Навика - дефинитивно, но не ја гледам ко лоша пошто се премирни луѓе.

    Општо, не ги сакам филмаџиите што се прават „коска браче“, па буљат цел ден во бел ѕид со својата боемска појава и марата им е демек излез од јебењето на системот, ама тоа е веќе психолошки профил и без марихуана или други дроги. :D
    За родители... не знам.... дури им држи газот да се способни, а опуштени, што да не. А и попрво би „напафкан“ и насмеан родител, отколку живчаниве мамички и татиња што ги гледам секој ден по град.
    Е сега, оф топик, знам родител што е зависник од хероин, и иако не е лоша личност, апсолутно е жално да се гледа таа борба на цело семејство за еден човек, посебно кај детето.
    Тревата е ништо, посебно е слаба на нашиве простори, да бидеме реални.
     
    На JuLleE, Doozy, Annath и 12 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Реков, прочитај прво, не се бламирај пред сите :D

    Пишав: кога спие или кога не е дома.

    Тебе ако те затворале во соба, додека си будна, за да се плескаат твоите, или ти ако ги затвораш во соба децата, за да се плескаш со маж ти, јас не правам така. Совесен родител сум :inlove:
     
    На ane.bella, Harper, x.Daisy.x и 2 други им се допаѓа ова.
  12. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Ова го пишува во учебник фармакогнозија за трета година.И скоро по секој предмет што учевме го пишува ова.Во секој случај,има разлика од човек до човек.Многу особини важат и пред се карактерот.Дали единката е подложна на такви дроги,цигари или не и дали ќе продолжи со нив.
     

    Прикачени фајлови:

    • 1111.png
      1111.png
      Големина на фајлот:
      129,4 KB
      Прегледи:
      52
    На cresa-jagoda, Petra777, honest girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Тоа-тоа!
    Нација сме, во која секој возрасен над 30 години, лапа седативи ко бомбони секој ден, ама тоа, не влијае. Иако во упатство за хелекс, дијазепам, лексилиум, убаво пишува дека ти ја успорува моториката и те прави послабо рефлексивен. Ама, кој да прочита |(
     
    На Waverly Raven, Amellie13, Annath и 12 други им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Се гледа на темава на кој му треба опуштање. :D Никој не брка деца, ама сите имаме ситуации каде би биле без дете во моментот (детето спие, викендов сакал да оди кај баба/ дедо/ братучетки, екскурзија, поголемо е па е излезено во моментов и го чекаме до касно) и да си дозволиме моментални задоволства, дали било пафкање, секс, алкохол. Јас не сум родител, ама кога би била, легнува да спие дете и после напорен ден би посегнала. Децата легнати, смирени, па да си убрзам сон. Дозволени се задоволства како родител да знам да целам кон родителство? :yawn:
     
    На Doozy, Ketchup, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Никако!!
    Има да заборавиш дека си човек со потреби и да бидеш само мајка!
    За што ти всушност постоиш? За да бидеш 24/7 залепена за децата, како жена, друга функција немаш!

    |(

    Ме тревожат предрасудите од некои.. Извинете за сарказмот.
     
    Последна измена: 24 јуни 2018
    На Lolo5, crimson, Stories и 15 други им се допаѓа ова.
  16. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Знаете што? Сум влегла во повеќе домови каде што се пуши марихуана, и го имаат "мирисот", па не знам колку да е луфтирано. Јас сум против и за цигари во дом каде што има деца (освен на тераса или во двор), а камоли за марихуана, што не секој има услови и "храброст" да седне лабаво да си ја пуши во двор. Можеби звучам затуцано, ама имам некое мислење дека марихуаната е "дрога на младоста", некако не ми личи сериозен и остварен фамилијарен човек да седне и да пуши. Што знам... Мислам дека веќе треба да ги имаш надминато тие "бубачки" кога ќе созрееш и ќе создадеш семејство, ама секој си знае најубаво за себе. Во мојот дом тоа нема да е дозволено и нема да се случи, ниту би однела дете каде што пушат.

    Едит: Ве читам, пишувате дека алкохолот бил лош, а марихуаната опуштала. Познавам луѓе што се агресивни кога ќе се напушат, познавам и такви што се порасположени кога се пијани. Исти к, сé што предизвикува ефект на "Др. Џекил и Мр. Хајд", без разлика во кој смер, не чини.
     
    Последна измена: 24 јуни 2018
    На kim.k, Joi, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl: :rofl: Постои шанса да сум била на гости кај некои од членовите овде, ептен конзервативни.
    Ако некој ми понуди мара, ке знам дека си ти. :sun:

    Ретки се и домашните слави, каде што добар дел од гостите не се пијани или барем загреани, а денес не се само мажите изгубени од алкохол, туку и жените. Плус да не ги заборавиме цигарите, а на слави, во исто време пушат по 10тина цигари.
    Сум била на слави каде што 3-4ца од гостите пушат по една пакла цигари за неколку часа, а не сум била на собиранки каде што во присуство на деца, возрасните пушат мара.

    Токму така, исто како што и алкохолот може да предизвика зависност, а исто и цигарите. Тоа се обидувам да го објаснам цело време. Лабилна личност лесно може да биде зависна од било што, ама не дека ке постане зависник само ако пафка мара. Поголеми се шансите да пуши штека цигари неделно или да стане алкохоличар.

    А да не заборавиме дека на упатствата на одредени лекови за смирување јасно е нагласено дека НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО УПРАВУВАЊЕ СО МОТОРНО ВОЗИЛО.
     
    На Doozy, Annath, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.269
    Допаѓања:
    37.871
    Пол:
    Женски
    Немам предрасуди ама со мали деца нема си легна и готово ќе се опуштам, ќе пафкам.
    По некое правило секогаш креваат тт ноќе, стомачните вируси со дејството почнуваат по заспивање (летото два пати поминав после час од заспивање да се буди со стомачен вирус), па има деца што се будат за вода, мочкање, итн.

    Е ко ќе се поголеми не знам, вие си знаете.
     
    На Joi, Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Кога беше ептен мала, немав време да мислам на личната хигиена, не па на алокохол, марихуана и шетање ноќе.
     
    На Joi, Harper, kristina.k и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не сум пробала мара, ниту пак сум почнала да ја гледам како нешто уау и кул, ама како што се информирам од читање и добивам прилика да запознаам по некој што умерено користи - ставот кон истата ми е полабав од порано.
    Сум против консумирање од страна на трудници за време на бременост, и консумирање во иста просторија со мали деца - исто колку што сум против цигари/алкохол во бременост и пушење цигари/пијанство на родители пред мали деца. Паѓањето во несвест околу марата наспроти општествената прифатеност на цигарите и алкохолот е ради неинформираност и е маана на општеството.
    Сè додека е во друга ситуација (без присуство на детето) и да знаат тоа да го контролираат да не им се одразува на родителските обврски - е сосема океј.
     
    На Doozy, Amellie13, Lella и 16 други им се допаѓа ова.