Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родители

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од AnaKlarc, 4 август 2014.

 1. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Барав ваква тема но не најдов, или нема или на погрешно место сум барала :lol: Но сакав да кажам, да побарам помош од вас за еден проблем. Проблемот се состои од тоа што сакам да одам во Прилеп да учам како козметичарка. Сакам и на некој начин да пробам заманикенка. Но, (секогаш тоа но) моите родители ми прават проблем :@ Не сакаат да ме пуштат, тие сакаат јас да учам во соседниот град со кој можам секое утро да патувам и да одам на училиште. :!: Немојте да мислите дека тие сакаат некое школо јако.... Они викат дека за што сакам али подалеку од тој град нема :( Сега како јас би можела да ги убедам нив за да одам Прилеп??? Не сакам ниедно друго место освен Прилеп за козметичарка ;(
   
 2. Danira

  Danira Активен член

  Се зачлени на:
  4 август 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Ана може твоите дома немаат средства за да те пуштат подалеку и да ти го плаќаат превозот.
  Сепак биди упорна и настојувај може на крај ќе се согласат и пуштат.
   
 3. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  не тие имаат и пари и можности но не сакат викаат дека нема шанси дека не сакале да се "изгорат" ама јас не правам никакви глупости напртив добро размислуам за се и во секоја ситуација што треб ада правам и како ама ете тие така се убедени иначе ке настојувам
   
 4. Danira

  Danira Активен член

  Се зачлени на:
  4 август 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Епа чим е така ти дај се од себе да им го докажеш спротивното. Дека си добра и нема да правиш глупости. :)
  Родители како родители секогаш ќе се грижат бар и за ситници.
   
 5. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  благодарам ке бидам упорна се додека не ме запишат :D
   
 6. skinnylove

  skinnylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  325
  Грешка си. Има во и во Скопје и во Велес за козметичарка. И објасни ми како од козметичарка до манекенка? Тие се сосем различни работи. И каква светла иднина гледаш ти во нашава Македонија од тоа што ќе одиш козметичарка? И како мислиш дека ќе успееш како манекенка во Македонија? Не сакам да те навредам или слично ама сепак, тоа е реалноста. Не се брзај. Размисли малку. И сигурна сум дека твоите не ти мислат лошо, би било најубаво да разговараш со нив и мислам дека поубаво е да ги послушаш бидејќи си уште мала и не си доволно зрела за да донесеш таква одлука сама. Јас кога се запишував средно, се договорив со моите, всушност мојата струка беше моја желба (фармацевт) и моите се согласија бидејќи и тие сакаа да се запишам нешто стручно пошто од општа не бива ништо, освен ако не планираш да одиш на факултет. Известувај не што се случило. Поздрав, мила :hai:
   
  На Kimey и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Па вака мене доволно ми е само да одам на курс за маникенка само сакам да искусам еден ден а за козметичарка знам и дека не е нешто сјајно но денес и машко и жеснко сите водат гриза за своето тело а потоа можам факултет фризерско па така можам и да отворам некој салон едноставно за друго и не ме бива имам проблем и со школото, оценките сакам да учам се трудам номи требаат 2 часа за да сванам дел од лекцијата а ни даваат по 3 лекции за нареден де понекогаш ми се има десено и да плачам заради тие работи јас тоа го сакам не ми е битно каде едноставно јас така го одбрав Прилеп тие не сакаат никаден да ме пуштат подалеку од соседниот град :)
   
 8. BabyyBoo

  BabyyBoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Не знам дали си се распрашала ама курсот за манекенки е 50 евра на месец (во Цркоркак) и трае 1-2месеци, а после дали ќе те викнат за реклама или нешто тоа е сосем друго, освен тоа треба да чекаш да се оформи група од 20-25 девојчиња за да почне курсот. Тука немаш иднина во манекенство подборо не влегувај во тие води, фризерството и козметиката ти се подобар избор
   
 9. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  amm okey blagodaram za sovetite :) :*
   
 10. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  9.205
  Пол:
  Женски
  Исто и јас ама јас само за докторка овде нема факултет за докторка туку има во Битола и моите не ме пуштаат ќе сум правела глупости нема да сум учела офф леле :(:(
   
 11. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Понекогаш само заради родителите ги губиме нашите шанси они си го истераа своето ќе се запишувам таму каде што тие сакаат а не јас сватив дека залудно се бунам а чим спомнуваш факултет ти би требало да си полнолетна ако си за факултет мислам нема смисла тије сеуште да одлучуваат
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kimey

  Kimey Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Ана во животот секогаш треба да си упорна, имаш долги години пред себе за ти да донесуваш одлуки за твојата работа, твојата љубов и твојот живот. Гледај и позитивно на животот можеби еден ден ќе го оствариш твојот сон. Можеби и они требало да размислат за твојот сон и за она што ти посакуваш.. Но ете веќе се случило тоа што тие сакале.. Сепак знаеш животот е борба, бори се за своето понатаму..
   
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.810
  Допаѓања:
  67.803
  Пол:
  Женски
  Јас со моите, односно со мајка ми, имам еден проблем, но немам волја да го пишувам овде. Ако има некоја што мисли дека може да ми даде совет, нека ми пише лп да поразговараме.
   
 14. Nedalija

  Nedalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Колку само немам подржка од родителите за тоа што го правам да тоа е чудо.Ме боли кога ќе видам коментар на некој родител БРАВО МАМИЧКА ГОРДОСТ МОЈА.А моите се алчни.....
  Немате поима колку е лошо тоа и колку ми стојат на патот.Плачење секој ден...Тиранија....


  едноставно морав негде да пишам
   
  На Hortenzija и edna_malecka им се допаѓа ова.