1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родители

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од AnaKlarc, 4 август 2014.

  1. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Барав ваква тема но не најдов, или нема или на погрешно место сум барала :lol: Но сакав да кажам, да побарам помош од вас за еден проблем. Проблемот се состои од тоа што сакам да одам во Прилеп да учам како козметичарка. Сакам и на некој начин да пробам заманикенка. Но, (секогаш тоа но) моите родители ми прават проблем :@ Не сакаат да ме пуштат, тие сакаат јас да учам во соседниот град со кој можам секое утро да патувам и да одам на училиште. :!: Немојте да мислите дека тие сакаат некое школо јако.... Они викат дека за што сакам али подалеку од тој град нема :( Сега како јас би можела да ги убедам нив за да одам Прилеп??? Не сакам ниедно друго место освен Прилеп за козметичарка ;(
     
  2. Danira

    Danira Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Ана може твоите дома немаат средства за да те пуштат подалеку и да ти го плаќаат превозот.
    Сепак биди упорна и настојувај може на крај ќе се согласат и пуштат.
     
  3. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    не тие имаат и пари и можности но не сакат викаат дека нема шанси дека не сакале да се "изгорат" ама јас не правам никакви глупости напртив добро размислуам за се и во секоја ситуација што треб ада правам и како ама ете тие така се убедени иначе ке настојувам
     
  4. Danira

    Danira Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Епа чим е така ти дај се од себе да им го докажеш спротивното. Дека си добра и нема да правиш глупости. :)
    Родители како родители секогаш ќе се грижат бар и за ситници.
     
  5. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    благодарам ке бидам упорна се додека не ме запишат :D
     
  6. skinnylove

    skinnylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    462
    Грешка си. Има во и во Скопје и во Велес за козметичарка. И објасни ми како од козметичарка до манекенка? Тие се сосем различни работи. И каква светла иднина гледаш ти во нашава Македонија од тоа што ќе одиш козметичарка? И како мислиш дека ќе успееш како манекенка во Македонија? Не сакам да те навредам или слично ама сепак, тоа е реалноста. Не се брзај. Размисли малку. И сигурна сум дека твоите не ти мислат лошо, би било најубаво да разговараш со нив и мислам дека поубаво е да ги послушаш бидејќи си уште мала и не си доволно зрела за да донесеш таква одлука сама. Јас кога се запишував средно, се договорив со моите, всушност мојата струка беше моја желба (фармацевт) и моите се согласија бидејќи и тие сакаа да се запишам нешто стручно пошто од општа не бива ништо, освен ако не планираш да одиш на факултет. Известувај не што се случило. Поздрав, мила :hai:
     
    На Kimey и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Па вака мене доволно ми е само да одам на курс за маникенка само сакам да искусам еден ден а за козметичарка знам и дека не е нешто сјајно но денес и машко и жеснко сите водат гриза за своето тело а потоа можам факултет фризерско па така можам и да отворам некој салон едноставно за друго и не ме бива имам проблем и со школото, оценките сакам да учам се трудам номи требаат 2 часа за да сванам дел од лекцијата а ни даваат по 3 лекции за нареден де понекогаш ми се има десено и да плачам заради тие работи јас тоа го сакам не ми е битно каде едноставно јас така го одбрав Прилеп тие не сакаат никаден да ме пуштат подалеку од соседниот град :)
     
  8. BabyyBoo

    BabyyBoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Не знам дали си се распрашала ама курсот за манекенки е 50 евра на месец (во Цркоркак) и трае 1-2месеци, а после дали ќе те викнат за реклама или нешто тоа е сосем друго, освен тоа треба да чекаш да се оформи група од 20-25 девојчиња за да почне курсот. Тука немаш иднина во манекенство подборо не влегувај во тие води, фризерството и козметиката ти се подобар избор
     
  9. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    amm okey blagodaram za sovetite :) :*
     
  10. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Исто и јас ама јас само за докторка овде нема факултет за докторка туку има во Битола и моите не ме пуштаат ќе сум правела глупости нема да сум учела офф леле :(:(
     
  11. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Понекогаш само заради родителите ги губиме нашите шанси они си го истераа своето ќе се запишувам таму каде што тие сакаат а не јас сватив дека залудно се бунам а чим спомнуваш факултет ти би требало да си полнолетна ако си за факултет мислам нема смисла тије сеуште да одлучуваат
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kimey

    Kimey Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Ана во животот секогаш треба да си упорна, имаш долги години пред себе за ти да донесуваш одлуки за твојата работа, твојата љубов и твојот живот. Гледај и позитивно на животот можеби еден ден ќе го оствариш твојот сон. Можеби и они требало да размислат за твојот сон и за она што ти посакуваш.. Но ете веќе се случило тоа што тие сакале.. Сепак знаеш животот е борба, бори се за своето понатаму..
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Јас со моите, односно со мајка ми, имам еден проблем, но немам волја да го пишувам овде. Ако има некоја што мисли дека може да ми даде совет, нека ми пише лп да поразговараме.
     
  14. Nedalija

    Nedalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2016
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Колку само немам подржка од родителите за тоа што го правам да тоа е чудо.Ме боли кога ќе видам коментар на некој родител БРАВО МАМИЧКА ГОРДОСТ МОЈА.А моите се алчни.....
    Немате поима колку е лошо тоа и колку ми стојат на патот.Плачење секој ден...Тиранија....


    едноставно морав негде да пишам
     
    На Hortenzija и edna_malecka им се допаѓа ова.