1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Роднинските врски грев или не?

Дискусија во 'Религија' започната од pupi.girl, 31 декември 2011.

  1. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Па, јас мислам дека не е грев. Во Јапонија порано (нз дали и сега) постојано се мажеле и женеле роднини (братучеди) за да не се меша туѓа крв во семејството.
     
  2. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Колкав и каков грев и дали е грев никој не можи да кажи или да суди за тоа.....си останува на тие што го направиле или ќе го направат.Е сега дали е исправно или не и тука е малку потешко да се определиш(барем за мене) не ми се случило мене или на некој близок мој за да можеш да осетиш како би се чуствувал на таа тема.....имам еден пример кој ми останал од мала што сум ги слушала од баби,дедовци,тетки,стринки што го кажувале и негодувале во врска со тоа,а јас и ден денес го кажувам ама не знам како да објаснам можеби повеќе оправдувам од колку што се згрозувам од тоа.Имено брадучед и братучедa(први) заминуваат на студии надвор од нивниот град и како најнормало седат заедно на стан.Се запишуваат на ист факултет (медицински) и нормално најголем дел од денот се заедно по некоја година помеѓу нив се раѓа љубов и тие почнуваат врска....дома секако никој ништо не знае.Тоа си трае тајно си го завршуваат факултетот почнуваат да работат како доктори и решааат да се земат.Одат кај домашните и нормално тие бурно реагираат но тие веќе си го зазеле својт став и нивната љубов и решени се дека што и да се случи со домашните тие нема да се откажат од нивната љубов.Пошто се доктори знаат дека не можат да имаат деца и да бидат во ред затоа се решаваат да немаат свои деца и дека сами ќе си бидат доволни еден на друг.И сега после ова како да речиш дека е грев што се заедно кога дури и од потомсво се откажуваат само за да бидат заедно и да се сакаат :?:
     
  3. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.577
    Правилно, каква туѓа крв, свое си е свое... и тоа бабино и тоа бабино, како велат старите...

    И она љуби го својот ближен, треба да се сфати буквално - оној кој ти е најблиску де...
     
  4. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
  5. FeatherCut

    FeatherCut Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33

    хахахаха еве ви верници, ќе ве силува сопстветниот татко и пак според црквата вие ќе сте поголеми грешници зашто сте абортирале ццц ееее болни умови.
    Жално е што ова се случува во 21 век....


    Иначе во врска со темата ... не сум религиозна и затоа самиот поим " грев " нема да го мешам овдека, али ќе кажам дека според мене е погрешно да се има врска и уште повеќе да се стапува во брак со роднина особено доколку се блиски роднини .... Ало бе децата на што ќе личат ќе ги осакатите и физички и психички за цел живот, докажано е дека со мешање на гените од роднини ретардирани деца се раѓаат (и општо деца со аномалии) - болна работа бе, на толку луѓе во светот вие со роднини да завршите? ццц :| :| :|
     
  6. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Каков грев? Каде има љубов - нема грев.

    Но, сите знаеме какви деца се раѓаат од ваквите бракови. :!: Не се ли грев тие деца, души кои ќе ги донесеме на светов, зошто си се заљубила од сите мажи во светов, баш во брачедот? :^)

    Оставете како било порано, по различни земји. Толкаво било сфаќањето на луѓето, па затоа се венчале со роднини.

    `Сакај го својот ближен` - значи сакај го, а не легни со него, из*упи се, или мажи се. :^)
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Не ги оправдувам ваквите врски.
    Не за џабе се и со закон забранети а и барем знаеме инцесот до кое колено е.

    Според мене,нема што ни многу да коментирам,мојот став си го кажав.
     
  8. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.577
    Ако мислеше на мојот претходен коментар, саркастична бев ;) .
     
  9. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Не!
    Според Исламот, од 7мо колено е правилото. 7мо значи!
    Тоа порано важело мислам кога немало многу муслимани. Тоа веќе не важи, правилото е како што кажав..
     
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.132
    Допаѓања:
    64.733
    Пол:
    Женски
    Можеби е така според Исламот ама факт е дека вакви бракови сеуште се склучуваат во муслиманските држави, а ако се валидни бракови тогаш се и легални.
    Не ми е намерата да ги навредувам муслиманите далеку од тоа, ама јас во комшии имам пар од Шри Ланка кој се во брак а се први братучеди, исто на комшика од Ирак сестра и сега ја омажија исто за прв братучед, значи ако им пее оџа на венчавката (или што и да се прави ) тогаш според Исламот тоа е легално и нема ништо морално неисправно.
    Имам и комшии Албанци од Мк кој сметаат дека тоа е ненормално и да не сметаат дека е ненормално во Мк неможе да се регистрираат во матично први братучеди, затоа и напишав муслимански држави.
     
  11. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49
    Грев или не, тоа е ИНЦЕСТ ... зарем ако си во врска тоа не е прв чекор до заеднички живот, брак, деца ... ако само се бацуфкате во уста да кажеме е ок (иако не е) но замисли да останеш бремена? Да не плукам јасен е одговорот нели? И неможам да разберам ,искрнео не ни сакам да пробам, од толку бре мажи на земјава со „брат„ ли да идам мајкуму је*ем? Без разлика и да правиш грев (да речеме) тоа ке го игнорираш или ке се утешиш дека не е така ... други многу пострашни генетски работи се во прашање што ке ти го уништат животот!`Све што е крвно сродство не треба ни д апрашас, одговорот ти го кажува самиот збор!
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Каков грев, ма ајде, све е у реду додека богатството останува во фамилија.
     
  13. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Како што кажа најубава2010, вакви бракови има особено во Турција. Вака инаку дозволено е за тие муслимани кои живеат во место кадешто нема многу муслимани, и тие потенцијални христијански кандидати одбиваат да сменат вера, тогаш ти преостанува братучедот. |(
     
  14. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49
    хахахха ти тоа си сериозна ... епа нека има богатство и клингони нека го трошат ако се способни :puke:
     
  15. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    518
    Едно големо НЕ за роднинските врски!!!Се можам да разберам и да поддржам,ама мене искрено ова ми е болна работа.Прво не можам да сфатам како им паѓа на памет да имаат нешто со роднина.Сега не дај боже да не знаеле дека се роднини,ама чим дознаат се знае што е логичното решение.Во секоја друга ситуација треба да си крајно себичен и нерационален за да донесеш ваква тешка одлука.....
     
  16. Iva.T

    Iva.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2011
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    64
    грев е за тие што веруваат во Бог, а за тие што не веруваат тоа е сосем нормално :) така да неможеме ние да пресудиме дали е грев или не е.. на пр. јас верувам во Бог и мислам дека е грев да направиш ваква глупост.. али за некој не е! :puke:
     
  17. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Значи ако се заљубиш во братучед не веруваш во Господ???? Јас пак мислам дека ова не е работа на Господ, туку на нас...не кажува тој еве чедо во овој заљуби се не ти е братучед.....Се работи за човековата свест.....Кој како гледа на тие работи....За некои од нас тоа не е нормално...за некои е нормално. Еве сега скоро другарка беше на таква свадба.....Прво сите им викале дека не е убаво..дека така не треба....па пак сите отишле на свадба, и тоа со сите можни салтанати..Дали тоа значи дека сите што отишле не веруваат во Господ????
    Секој човек прави гревови, не верувам и никој нема да ме убеди дека пости толку совршен човек кој ни мравка не згазнал, не излажал ама баш за ништо...Што значи, никој од нас не верува во Господ...
    Работата е повторно што никој од младиве не е доволно информиран, така било од скогаш така е, така и ќе биде........
     
  18. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    СанШајн нема ова толку многу врска со религија , колку што има врска со наука и медицина.

    Едноставно од медицинска гледна точка самиот потомок од ваков брак нема да е во ред , Не иде едноставно да се меша една иста крв .
     
  19. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Епа затоа и викам дека младите се недоволно информирани....бидејќи кога кај нас ќе стане збор за сексуални односи е се уште табу тема, као немој дете...а никој не ги учи децата она што навистина треба да го знаат...
    Да знаат што се може да се случи, нема да прават така...Ама кога родителите се такви и не се заинтересерина на децата да им објаснат се случуваат лоши работи......
     
  20. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    418
    Нема потреба од коментар, ќе кажам само два збора НЕ и БЉАК!