Роднинските врски грев или не?

Дискусија во 'Религија' започната од pupi.girl, 31 декември 2011.

 1. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  1.823
  Пол:
  Женски
  Проблемот е што и нејзините биле роднини. Тоа не е страшно, но сега вие ако вкрстите уште едно колено, мислам дека се поголеми шансите за дете со аномалија. Јас ти предлагам да се консултираш со медицинско лице што се разбира во генетика за нај веродостојни информации.

  [​IMG]
   
 2. plav

  plav Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Епа тоа не плаши нас, шансите се големи за да се роди дете со аномалија...ако знаете некоја болница дали била во Македонија или надвор каде навистина има многу добар кадар што се разбираат од генетика пишете ...
   
 3. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  63.821
  Пол:
  Женски
  плав колку што те сватив ти се сакаш со ќерка на четврт братучед , јас со мојот сопруг паѓаме трети братучеди по мајките во брак сме 7 години имаме и дете , а прашавме прво во црква владика дали е дозволено и ни рече штом паѓаме по женска линија роднини можи дека крвта е мешана,а по машка е чиста и не е дозволено и не венчаа но сепак ти да си прашаш за сигурно поздрав
   
 4. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.753
  Допаѓања:
  11.007
  Пол:
  Женски
  Ми падна во очи како крвта по женска линија е мешана а по машка чиста ??? ако можеш да ми објасниш :D од страната на татко ми братучедите ми се роднини исто како и од страната на мајка ми , не знам како тие братучеди се помалку роднини свашта
   
  На Hellen му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sardinija21

  Sardinija21 Нов член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  91
  Многу работи се грев па луѓето ѓи прават. Но што се однесува до темава мислем дека гревот е во нашата потсвест која ќе не гризе, бидејќи некој потсвесно ни врежал дека тоа е забрането, малтене смртен грев. Што се однесува до тоа дека од таков брак ќе се раѓаат деца со аномалии? Мислам дека и тоа е мит. Како тоа пред иљадници години кога сексуално општеле дури и во рамките на сопственото семејство или племе се раѓале здрави деца. Значи јас мислам дека нема врска дали некој ти е роднина или не, ништо нема да се случи доколку влезеш во сексуален однос со него. Единствено ќе ти страда психата и ќе носиш товар дека правиш грев, бидејќи некој тоа ти го удубил во главата, дека е нешто страшно. Инаку инцестот постоел и ќе постои. Јас лично не сум имала такво искуство да бидам со некој близок роднина, барем не колку што јас знам, ма да толу е мал светов а уште помала нашава ни државичка што ако земеме да го разграниме семејното стебло ќе излеземе секој со секого роднина по некоја линија. Иако во светот постојат племиња каде имаат односи и раѓаат деца внатре во семејството па ништо не им фали. Јас мисл мислам дека тие семејства подобро функционираат отколку оние кои се помеѓу луѓе кои претходно не се знаеле.
   
 6. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.578
  Допаѓања:
  5.756
  Пол:
  Женски
  Не ми се верува што читам ама ај нема врска... или има... :^)

  Како и да е, ни од верски ни од медицински аспект не е дозволено. Се раѓаат деца со сериозни проблеми, а од страна на верата е голем грев, незнам кој е тој поп што го оправдува ова. Зборам за поблиски роднини. И да точно е дека во одредени краеви во светот и ден денеска прават инцест. Се земаат први братучеди и ако убаво разгледате ќе видите дека одредени народи кои го прават тоа сеуште неможе да се искоренат некои нивни физички недостатоци.
   
  На Femina555 и Barbie20 им се допаѓа ова.
 7. Lola-M

  Lola-M Популарен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  534
  Девојко, те читам веќе извесно време, ама си потќутувам...Е, сега веќе не можев!
  Зборам генерално за сите твои мислења, не само за ова.
  Ако имаш 15-тина години и си правиш филмови за да бидеш приметена,имаш проблем.
  Ама ако навистина имаш 21 година и сите твои мислења се чиста вистина, е тогаш не само што имаш проблем,него работава кај тебе е крајно СЕРИОЗНА!
  Од каде побогу ги вадиш овие фрапантни и ,,за веровали или не,, ставови?
  Роднински врски и брак се баш cool :o ?
  Секс со оженет маж е чисто ,,просветлување,, :@ ?
  Полигамија е нирвана :x ?
  А секс у тројка е о.к. зошто понекогаш хормоните не се контролираат :drunk: ?
  Хипи револуцијата заврши уште во минатиот век.Тотално демоде е денес.
  Нема да ти ,,солам,, памет и да морализирам тука.
  Само за твое добро ќе ти кажам- седни и ДОБРО преиспитај се.
  Зошто твоиве ставови не се во ред за културна и урбана млада девојка.
  За промена, прејди во категорија Филмови и серии или Мода и убавина или Книги и литература...
  Животот не е само секс и мажи!
   
  На sweet-star, mimiiiii, Jagoda123 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. kiki80

  kiki80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  Роднинска врска нормално дека е грев, затоа ни црквата не ги уважува таквите бракови, неможам ни да помислам да бидам со некој во врска што ми е роднина , тоа е болна работа за мене, немам предрасуди за ништо но што е во граница на нормала, но ова е страшно навистина.
   
 9. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  757
  Оф мори мајко....ја па обратно мислам од Куц...дека од машка страна е мешана крвта а од женска дека е чиста. Од машка страна може и да не се децавава на машкиот роднина па и да не сте род.Ама од женска имаш почисти крвни врски пошто барем мајкава е сигурна роднина... :lol:
  Шала на страна ова нема врска, чиста мешана...исто сме роднини и со тие и со тие... Е сега што (колку што сум чула де) од трето колено веќе не се смета за блиска роднина и се дозволува брак
   
 10. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.752
  Пол:
  Женски
  Јас и дечко ми по правило сме 4ти братучеди. Мајка ми и мајка му 3ти. И баба ми кога дозна дека одиме почна да зборува лелее роднини сме и мајка ми рече абе ајде остај ги децата тоа веќе не е рода, изминала родата. И до некаде така е. Дури ни мајка ми пред тоа не знаела дека е роднина со мајка му на дечко ми, па дозна дури откако ние се фативме. Инаку од друга страна па сватови сме...
   
 11. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.421
  Пол:
  Женски
  Црквата не дозолува ниту хомосексуалост па врие од хомоцексуални не дозволува абортус па има повеке абортуси отколку родени деца, и како ќе утврди црквата дали 2ца партнери кои сакаат да се венчаат се роднини или не? Инаку мајками и таткоми се 3ти братучеди, бабата на таткоми по машка лиија и бабаба на мајками по женска линија биле сестри. Тие кога стапиле о брак поима немале за тоа дознаа пред десетина години во неврзан разговор со некои луге на слава кај вујкоми. Инаку и 2те баби биле почиати па затоа и не дознале дека се 3ти братучеди додека биле во врска. Во денешно време таквите врски па и бракови се се повеке можни од една едноставна причина што се отугивме веќе не се познаваме речиси и со првите братучеди а камо ли со 2-3. Верувајте ми да се земе семејното стебло доста парови би излегле дека се роднини.
  Е, сега дали е грев или не? Не би навлегувала од религиски аспект бидејки не сум верничка и затоа не и дискутирала околу тоа. Инаку личо јас најверојатно не би била во врска со некој доколку знам дека ми е роднина т.е не би влегла свесно во тоа. Исто така не се согласувам дека од таквите врски и бракови излегуваат деца со аномалии то е според мене некое старо верување без основа кое се пренесува од колено на колено и лугето веруваат во такви глупости како што впрочем веруваат и во многу други глупости. Мекедонија е многу мала и секој со секого е веке роднина, доколку сакаме да го исчистиме генетскиот материјал и да ја избегнеме оваа можност ќе треба да увеземе партнери од страство и така да го освезиме генетскиот материјал бидејки на милио и нешто етнички Македонци, зборувам само за македонци, колку и да сакаш да ја избегнеш таа генетска поврзаност е речиси невозможно бидејки со текот на годините тоа толку се испреплетува што е речиси невозможно да се избегне.
   
  На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.710
  Допаѓања:
  14.416
  Пол:
  Женски
  едно огромно не!! :puke: не сум верник, не припаѓам ни на ниедна религија но просто ми е одвратна самата помисла.. :x
   
 13. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Дали е грев или не е не знам,само едно нешто знам,а тоа е да се земеш со некој роднина што ти е близок а јас го сметам тоа до 3то колено треба да бидеш чукнат во паметот :fubar: .И немој некој да ми рече љубов е тоа,која љубов тоа ти е пореметување бре човек.При толку машки низ земјава и светов во роднина ќе се заљубиш :^) Абе ајде.Мада циганите си се земаат така кој на кого внук,тетин,тетка...ама нив ко стока ги купуваат,што е жално,и ги носат по Белигија,Германија,Франција...Тие немаат избор многу за бирање...ама свесен паметен човек да се изглупира со ваква работа...Океј е да е некој подалечна роднина,што е до мене и тоа не е океј ама ај некако да се прегази...Ставете се на место на вашите родители како тие би се чуствувале па после одете со вашиот памет...А и не ги спомнав децата што се раѓаат со пореметување тоа е веќе друга работа.Да бидеш свесен дека тоа дете може утре да страда поради вас и упорно да одиш по тој памет...или можеби има некои роднини што ќе се земат и се решени да немаат дете? :?:

  П.С Кој е решен за ваква работа со среќа нека му е,треба е стварно човек упорен и силен да може да преброди се.Мислам дека овие луѓе имаат челично срце.
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Related parents are more likely than unrelated parents to have children with health problems or genetic disorders. This is because the two parents share one or more common ancestors and so carry some of the same genetic material. If both partners carry the same inherited altered (mutated) gene, their children are more likely to have a genetic disorder.
  ...
  If two parents have a copy of the same altered gene, they may both pass their copy of this altered gene on to a child, so the child receives both altered copies. As the child then does not have a normal, functioning copy of the gene, the child will develop the disorder. This is called autosomal recessive inheritance. The parents are ‘carriers’ of the genetic condition but are unaffected themselves. Autosomal recessive genetic disorders are more likely if two parents are related, although they are still quite rare.
  ...
  Incidence of birth defects in children of related parents
  A child of unrelated parents has a risk of around two to three per cent of being born with a serious birth defect or genetic disorder. This risk is approximately doubled (to between four and six per cent) for children of first cousins without a family history of genetic disorders. The risk of birth defects or death for children of first-degree relatives – for example, parent and child or brother and sister – rises to about 30 per cent.
  Genes and genetics
  Најдов еден куп информации, а и секој може да дојде до нив на денешно време. Да не се правиме слепи при здрави очи.
   
  На Roxy1991, bittersweet и mimiiiii им се допаѓа ова.
 15. Gentleman..D

  Gentleman..D Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  44
  јас тоа го сметам за голем грев :o :o
   
 16. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.392
  Допаѓања:
  9.325
  Пол:
  Машки
  Според Светото Писмо забрането е да стапуваме во брак/врски/сексуални односи до 3-то колено. Тоа е грев. А и според медицината ризикот за инцест е голем до 3-то колено, потоа 4-то, 5-то колено итн, не се смета за блиска роднина и имате сосема различни гени со тие луѓе.
   
 17. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  3.209
  Пол:
  Машки
  А како ги сметате колената?
   
  На Witchman му/ѝ се допаѓа ова.
 18. shushu

  shushu Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
 19. Gocaa

  Gocaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2013
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  85
  Ова е добро прашање.
  Ќе ви кажам што учев, а не јас што мислам.
  Тоа беше уште во средно.
  Во предметот Генетика многу добро е објаснето како и зошто не смее да се вкрстуваат роднини
  и тоа заклучно до трети братучеди, баш како што тврди и црквата.
  Многу интересно е тоа што кога биле Вселенските собори на кои се донесени овие одлуки,
  немало развиено Генетика :) .
  Јас сега не можам да го барам учебникот во кој научно
  се укажува што се случува со генетскиот материјал кога тој се вкрстува
  меѓу роднини за детално да објаснам. Имено, станува збор за многу сличности
  во аминокиселините кои
  ги градата гените, и токму поради тие сличности има големи можности за
  недостатоци кај децата кои ќе се родат.
  (значи моите ДНК и оние на моите братучеди имаат големи сличности, и при полово вкрстување, настануваат мутации, едноставно кажано, таква е природата, не се “трпат“ слични ДНК)

  Што се однесува до колената, оф, одвратно ми е да раскажувам, навистина.
  Затоа реков добро прашање постави Ортофил.
  Имено според биологијата забрана е до 7 колено, кое всушност се третите братучеди.
  Се смета вака(сега до крај неможам да се сетам но ќе се обидам:

  1 колено: тако и ќерка (син - мајка) (содомскиот грев)
  2 колено: брат - сестра
  3 колено: внука- вујко( братот мајката)
  4 ова не се сеќавам што беше ????
  5 колено : први братучеди
  6 колено : втори братучеди
  7 колено: трети братучеди

  Еве зошто и законски е забрането, не дека државата ја слушала црквата во модерно време, туку
  науката укажала на тоа.( а у ствари Бог одамна тоа го кажал, де)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  3.209
  Пол:
  Машки
  Според законите за брачни правила на СПЦ се бројат раѓањата помеѓу двајца роднини. Па така меѓу татко и син има едно раѓање и тоа е прв степен, меѓу дедо и внук две раѓања (цртички) (дедо-татко-син) па затоа се 2. степен. Меѓу брат и сестра е 2. степен (брат-татко-сестра). Меѓу први братучеди е 4. степен (братучед-родител-дедо-родител-братучед) итн.
   
  На Witchman му/ѝ се допаѓа ова.