1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Роднинските врски грев или не?

Дискусија во 'Религија' започната од pupi.girl, 31 декември 2011.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Според мене ова е грев, свесно да се впуштиш во ваква врска. Верски, законски и медицински не смее ова да се прави!!
     
    На sweet-star, hermosa, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Gocaa

    Gocaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    90
    Од биолошкиот(медицинскиот аспект) произлегуваат останатите два.
     
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Не поддржувам вакви врски едноставно ми се повраќа :puke: секој нека прави како му одговара,ама од толку мажи и жени на планетава бре да се сексаш и љубиш со братучед ти,со братучеда ти :@ не мора да значи дека децата нема да се во ред,познавам луѓе кои се земаа а се блиски роднини,имаат две деца и се совршено во ред.Ваквите луѓе ги чува и ѓаволот,ке прават инцести и се ќе е во ред. Некои ќе се земат од чиста љубов не забранета и не ќе можат дете да кренат во раце.
     
    На Markusa2 и TIGRICA123 им се допаѓа ова.
  4. Lalalalala

    Lalalalala Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Не да е грев... Никако неможам да поддржам вакви врски!
     
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Сепак мислам кај нас ова е реткост. Еве ја на пример до сега немам видено ваква врска во нашава земја. Дали некој од вас има видено ваква врска?
     
  6. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Имам видено. Бившиот на мојата најдобра другарка беше (или уште е, не знам) во врска со братучетка му. Нивни живот, што сакаат нека прават. Битно јас си знам за мене дека не сум до толку луда за од толку машки на планетава да завршам со братучед :fubar:
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.580
    Кај нас нема вакви бракови од едноставна причина што законот не ги дозволува.
    Во случај да лажат и да склучат брак тогаш нивниот брак е ништовен и нема никакви правни дејства, последици. Се смета дека не ни нпостоел ваквиот брак откако ќе се утврди дека е таков брак. Затоа и порано имаше брачно советувалиште, сега не знам дали има, и пред да отидат младите таму, веќе се им е видено назад во роднини. АКо има сомнеѓ, веднаш социјалното лице ќе праша и ке предупреди.
     
  8. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Регистрација на брак се пријавува, се закажува датум, а тие во меѓувреме си прават некои проверки.
    Плус ги прашуваат дали се во сродство, аки излажале, тогаш им следува и казна.

    Стапување во брак значи потпишување на договор :D . Не е туку така работата, си има обврски :lol: .
    Кај нас велат се регистрираат, ама тоа регистрација значи да пријавиш дека од сега натаму ке живееш со тој и тој и се разбира потпишуваш договор, тоа е институција, не е шега ;) .
     
    На Orthophill и Cka им се допаѓа ова.
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Проблемот е што според законот на РМ дозволен е брак после 4. степен сродство... Според државниот закон јас можам да се оженам со прва братучеда од татко ми (да е скраја и далеку).
     
    На Witchman и kva им се допаѓа ова.
  10. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Грев? Глупости се тоа.
    Не е грев или не знам какви глупости, туку со спојување на роднински гени се раѓа дете со хендикеп. Убаво имаат објаснато во првите мислења.
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Има такви случаеви. Јас знам едни трети братучеди се, си знаат и се земаа. Сега чекаат и дете и баш си мислам нели ги копка, што ако детето излезе со пречки во развој? Која катастрофа би било свесно да предизвикаат такво нешто.
     
  12. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.833
    Пол:
    Женски
    Зависи до кое колено се роднини. :) Тоа дека децата излагаат секогаш не ко што треба не е правило бидејќи познавам многу луѓе порано што се земале 3ти братучеди па децава здрави прави. Се зависи од наследните особини. Сепак многу блиски роднини мислам дека не е во ред.
     
  13. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Според мене грев е да си во роднинска врска . Ми се има случено многу јако да се заљубам во братучет кој незнаев дека ми е братучед исто и тој многу ме сакаше. Бевме во вркса 1 години имавме и секс но кога дојде време да се запознаеме со семејствата тој дојде прв кај нас и кога кажа кој му се родители (јас немав ни чуено дека постојат такви луѓе од мајка ми , а всушност мајка ми и мајка му биле крвно непријатели , тетка му (сестра на мајка му) се обидела баба ми (мајка на мајка ми) да ја заколи) мајка ми скоро да се расплаче не ми кажа ништо во моментот но кога замина дечко ми т.с братучед ми мајка ми ми објасни кој и што е и од кое семејство е. Веднаш му раскажав на Кико и тој кога прашал за мајка ми и татко ми истото му го раскажале и така ја прекинавме врската. Само се молам бог да не ми стави грев на душа бидејки сме 2 братучеди
     
  14. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Според мене,дефинитивно е грев да си во роднинска врска.Така знам,така ми кажувале.Иста крв,никако! Па си стојам зад тоа.Постарите ме учеле,прадедовци,баби,мајка ми ,татко ми,дека тоа не е во ред.А и според Библијата колку јас што знам , не е во ред да бидеш со некој во врска или брак ,а да си род со него :)
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Дали е грев или не е...

    За брзо кога ќе имаат деца, голема е веројатноста детето да е со пречки (а, такви деца има преполно кај муслиманскиве семејства, зошто се земаат братучеди и сл), па сакале или не, самиот грев ќе ги стигни на родителите преку тоа дете.
    А, со такво дете дома, може само да замислиме колку би бил животот потежок и исполнет со страдање.

    Кој сака таков живот, нека повели, нека се зема со некој од крвно сродство.
     
  16. goranbitola

    goranbitola Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    ваквите лујге ги сместувам во иста група како педофилите бидејки сепак љубоф помеѓу роднини не смеј да има бидејки на крајот ке излези инцест овие се псикички болни и им е потрепна психолошка помош или некакоф третман и нема врска ова со греф или слично греф е да се лазе и краде иначе ова спаѓа во посебна група кои науката ги оделува како луѓе со псиколошко пореметување...неможи некој да има физичка привлецност према роднини ....а најпознати лујге кои се со вакви врски мислам се евреите бидејки се некоја врска на власи и не би го делеле богацтвото и правеле бракови и врски помегју брат и сестра тоа е болна работа...
     
  17. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Баш така, но како што наведе за Евреите, исто и и кај Турците и кај други.
    Дури и да не сакаат младите, постарите ги тераат да се земат со свој, зошто е од фамилија, да се држи фамилијата, богатството да одтане кај нив и сл. причини.
    Жал ми е за оние кои се приморани да бидат со роднина.

    Но, никогаш нема да ги оправдам оние кои свесно самите се заљубиле во роднина.
    Сите имаме братучеди, се сакаме, се дружиме, ама да се заљубиш и бидиш со него - е ненормална работа.
     
  18. goranbitola

    goranbitola Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    само едно не ми е јасно ,добро нејкам да ги напаѓам лујгето кои се големи верници па ке речат во библијата го писувало ова она сепка доволно сме зрели да знаеме со е во ред со не е во ред за ова не треба да се процита некаде и да се научи дали треба или не треба дали чини или нечини ова е природна работа која 99 посто од лујгето не би го прифатиле да постои такоф ббрак родниниски начи усте како мали и како со ни течи животот свајкаме и осејкаме и разбираме оти тоа е болна работа ......да не се навредат некој кој се во таква врска кој лично јас знам и ги одбегнувам оти ми се гади кога ги гледам како се лапаат не ги осудувам само би ги игнорирал како да не ни постојат кога неможис да го ресис проблемо игнорирајго ....ова е болна работа
     
  19. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    goranbitola Без лутење, ни точка, ни запирка, ништо не те разбрав. Дај напиши со убаво !
     
    На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    дали 1.2. или трето колено братучед да му се чепам со него да спијам и деца да му рајгам :fubar: па тоа би го направил само некој болесник