1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Роднинските врски грев или не?

Дискусија во 'Религија' започната од pupi.girl, 31 декември 2011.

  1. Cicero

    Cicero Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    18
    Колку што јас знам Библијата тоа не го оправдува, НО ова не е нешто кое треба да се гледа само од религиска гледна точка. Самиот инцест за мене е болна работа, докажано е и во медицината дека најчесто се раѓаат деца со психички и/или физички пореметувања, ако не во првата генерација тогаш СИГУРНО во некоја наредна генерација.
     
  2. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Прочитав во една статија дека сите луѓе на оваа планета се всушност деца на инцест, или внуци како да кажам...Сакам да кажам дека сите ние имаме прабаби и прадедовци кои биле заедно а биле во некоја блиска роднинска врска така да вие мислете си зошто има толку пореметени луѓе на оваа планетава наша...а порано па луѓето што разбирале? За нив тоа било нормално, па што ако тоа го пишувало во Библијата или во некоја друга света книга? :lol: и да ова е научен ФАКТ :!:
     
  3. femina0

    femina0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    59
    до Silver.E. Ајде де од каде ти е оваа информација дека кај муслиманите е дозволено да се земааат братуЧеди? Можеби има такви слуЧаи како и кај вас така и кај нас ама според Куранот тоа не е дозволено. Друг пат кога ќе сакаш да напишиш нешто за муслиманите прво види дознај од некаде дали тоа е вистина. И не ми е јасно (не се однесува на тебе Silver.E) колку пати имам Читано на форумов невистини за муслиманите за исламот дајте луѓе прво информирајтесе потоа пишете мислам ствано не е убаво да се пишат работи кои се невистините.
     
  4. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    A do koe koleno se smeta deka e grev,jas imam vo familija dedoto(tatkoto na nevestata) i zetot se treti bratucedi,znaci zetot i nevestata se cicko i vnuka.
    I ova normalno li e?
    Site znaat,i dvete familii,gi podrzuvaa dodek odea(5god vrska)
    A sto e najtragicno nevestata e trudna :o
     
  5. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Ужасно ми пречи вашата агресивност, и ми го крева желудникот. Вие можете да пликате по се што нам ни е свето, ама ако некој само се дрзне само да спомне нешто што вас ви е свето иако без лоша немара, тогаш толку сте агресивни што сте во состојба и физички да се пресметате. А по форумите кои се на јазик кој ние не го разбираме можете да плукате по се што нам ни значи и тогаш никому ништо. А овде само затоа што девојчето се осудило да го спомне уранот, очи ке и извадите. Само да те прашам, дали и тоа не е точно дека ако едниот брат почине грижата за неговото семејство ја презема нај стариот брат, за матрејална и секаква грижа за семејството на починатиот?
    Се извинувам за ова мала реплика но невистина ми смета оваа агресивност.

    Да се вратам на темата. Гревот е психолошка категорија исто како и грижата на совест. Значи со самото тоа што знаете дека сте направиле грев и ви „следи казна“ вие потсвесно влијаете да ви се случи нешто лошо. Пуштете ги БИБЛИЈА, КУРАН... бидејки ако се држиме до тоа што го пишува таму ќе треба да се вратиме 2000 год наназад. Ке треба да постите во среда и петок, нема цигари нема секс пред брак, нема орален, нема миничи и длабоки деколктеа......

    Значи неможе да се почитува библијата зависно од тоа како вам ви одговара, или сте верник или несте. Јас да се разбереме не пропагирам инцест, туку само разговарам со факту, дека нема ништо да ви се деси доколку сте во врска со роднина, само ке ве уништи стравот од казна, инаку реално ништо нема да ви се деси. Додека што се однесува до раѓање на деца со разни девијации не е стрикно поврзана со ова. Девиации имало и ке има па макар се мажече со луге од другиот крај на светот.
     
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Овие се 9. колено роднини. Разрешение за ваков брак може да даде локалниот владика.
     
  7. Savana93

    Savana93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    159
    Тие биле чукнати или ние сме чукнати? Ова е факт не научен ама барем факт е :lol: Браковите порано барем траеле, и имало морални вредности кои се почитувале, денес е тоа се исчезнато....А според библијата каква логика има роднински грев е да се земиш со братучед, а кога децата на адам и ева се земале т.е потомците. За мене тоа е малце одвратно а религиозен грев нема логика...
     
    На gangstergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Лична, кај прочита дека сум нашишала дека според Куранот е дозволено ??? |(

    Ај, прво прочитајте и разберете пред да реплицирате. :^)

    Напишав, најчест случај е кај муслиманите (за пример ја зедов Турција) зошто не сакаат ќерката да ја дадат за странец, не сакаат да се расцепи богатството, а има случаи каде свекорот ја зачнува невестата, зошто зетот не е тука, а треба да се множи потомството и многу вакви случаи.
    За мене ова е болна работа и верувам дека Куранот не го оправдува.
    Ама луѓето станаа болни и подолу од животни за жал.

    (Пример за тоа е што во Турција има преголем процент на родени деца со аномалии, а лекари се бараат на големо. итн.)
     
  9. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Јас не го оправдувам ова.
    Какви роднински врска бе луди да не сте.
    Таму до 3то колено не би требало да постојат врски/бракови.
    Според Библијата да-децата на Адам и Ева создале потомство,но јас повторно не се согласувам.
    Од толку луѓе на планетава најдоа со братучеди инт.
    Затоа кога пред да излезеш со некого и почнеш сериозна врска,треба малку да се распрашаш. :)
     
  10. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Се согласувам со ова, само јас знам дека до 4то колено не би требало да има врски/ бракови.
    И точно е тоа дека треба да се распрашаш, барем јас така направив кога забележав дека врската со сегашниот дечко има шанси да потрае подолг временски период (која трае 3 години).
    Покрај сите луѓе на светот, не знам зошто би била во врска со некој со кој сум во крвно сродство. Крајно непријатна ми е таквата ситуација како во примерот на vickyy90, јас тоа дефинитивно не би го толерирала.
    Не навлегувам во тие теории дека сите сме деца на инцест ( како што напомена gangstergirl), но никогаш не би имала врска со братучед, без разлика кое колено сме. :)
     
    На Anne15 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    A kako se presmetuva koe koleno se?
     
  12. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Еве ме пак јас замарам... :lol: но многу ме интересираше што е тоа што ги тера луѓето да стапуваат во роднинска врска. Си сурфав малку по интернет и видов дека има неколку причини. Една причина е (најразбирлира од сите) е незнаењето дека сте во роднинска врска. http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_sexual_attraction
    Но може да биде и до општеството во кој си израснат. На пример има некои заедници во кои тоа е нормално и некои земји каде е дозволен брак помеѓу блиски братучеди. Имаше многу работи што сакав да ги дознаам ама се уморив. |-) Но една статија ме шокираше и уште тоа беше поткрепена со научни факти: http://www.livescience.com/2271-kissing ... -kids.html Во оваа статија пишува дека тие кои што се трети или четврти братучеди се по генетски компатибилни од оние што се на пример осми. Но и исто така дека сепак не сме генетски компатибилни со први или втори братучеди (е тука не се зачудив), со заклучок дека природата или природната селекција е многу комплицирана. Тие што се трети или четврти братучеди имаат повеќе деца во просек од тие што се уште подалечни. :x Можеби затоа некои викаат дека не е толку лошо да сте трети братучеди, полошо е ако сте први или втори.
    Да не ги заборавиме и тие што се навистина...како да кажам...пореметени. Тие врски што се остваруваат помеѓу на пример мајка и син, брат и сестра...баба и внук ( :lol: ), но да бидеме сериозни. Овие се посебна категорија. Немам коментар за нив. Болно...
    И да, се чувствувам многу попаметно по сознаниево.
     
  13. Roxana

    Roxana Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2013
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    71
    Е како 9то колено кога пишува дека зетот и таткото на невестата се трети братучеди ?
    Јас сепак мислам дека не е во ред.
     
  14. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас не оправдувам вакво нешто. Мислам дека до 4то колено не треба да се засноваат врски/бракови.
    Од толку народ баш со братучеди ке правиме инцести :puke:
    А и ризик е за какви деца ке се родат ( со аномалии ) и ке имаат тежок живот заради погрешниот избор на родителите.
    Никогаш нема да си дозволам вакво нешто |(
     
  15. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    А како ќе го изведеш тоа? Како ќе утврдиш дали сте на пр. 3 братучеди? Ќе седнеш со дечкоти и ќе направите семејно стебло? Дали воопшто знаете како тоа се рачуна и колку е тоа комплицирано за постарите да го утврдат а камо ли вие младите кои освен првите братучеди понатаму поима немате. И дали нема да ве напреави дечкото луди, ако почнете да го прашувате од каде е пра, пра бабаму и колку сестри и брака имала таа, па тие колку деца имале за кого се мажени женети..... Неизводливо е тоа да се утврди особено во денешно време, кога сме отугени од нај биските а камоли од оние што ни се роднини 4то колено. Или секој дечко ќе го носиш кај бабати на испитување за неговите предци?
    Лесно е овде да се правиме паметни а да врска немаме што значи 4 колено. Еве ајде набројте ми до 4 колено како оди тоа, кои ви се 4 колено роднини?
     
  16. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    ^ Е како бе не знаеме кои ни се втори, а кои трети братучеди. Не мора дечковците кај бабите да ги носиме. Од каде сега такво нешто. Па доволно е моите родители да ги прашам. Ете ако јас не знам сигурно моите родители знаат на нив кои им се први или втори братучеди и како сме на пример поврзани со фамилијата на дечкото. Не знам што е тука толку комлицирано, тоа е најлесната работа. Само лошо е што повеќето не ни знаеле всушност дека со партнерот се крвно поврзани, тоа не им било ни на крај памет, па дознаваат доцна. Инаку ако сака некој да дознае или да се распраша за сигурност, може да го направи тоа со еден единствен разговор со постарите од семејството.
     
    На Hipica и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Значи јас си дадов мислење во темата, не сакам да реплицирам и да се контрам.
    Јас напишав дека мислам до 4то колено не е дозволено, не тврдам со сигурност.
    А за братучеди, поблиски и подалечни си се знаеме фала богу. Си го знам јас моето семејно стебло.
    Па ако е потребно и ке се распрашам и нема ништо чудно тука.
    Подобро ке прашам , него да правам инцести.
    Тууу, да неможеш мислење да си дадеш на форумот одма контрање.
     
  18. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Зарем мислиш дека нормален дечко после месец, два ќе направи дома список и ке го однесе кај мајкати за да се утврди дали сте роднини или не? Зарем мислиш дека тој ќе остане со тебе ако го смараш со такви глупости? Мислам ај размисли малу, секој ли дечко ќе го носиш на испитување?
    И како мајкати ќе утврди дали сте роднини или несте без информации од другата страна? Зарем мислиш дека мајкати ги знае и роднините на таткоти до 4 колено? Да не продолжувам бидејки имам уште многу многу прашалници. За да направиш едно семејно стеббло ти требаат месеци и месеци истражување, да не речам години бидејки треба да ги утврдиш роднините на мајаму, таткому, мајкати, таткоти, 4 колена наназад и дали тие некаде се поврзани. До 2 колено е реално се понатаму е само ако сакаме да се праиме паметни. Еве како што предмалку кажав, Кажи ми кои ти се 4 колео не по име туку по „функција“
    П.С и што ако утврдиш деа сте роднини откако ќе имте петиг, па и секс кога веќе гревот е направен? Бог нема да има милост што си се препуштила на страста пред да ги утврдиш фактите. а пак од друга страна животот е денес мноу по различен од времето кога се пишувала библијата.
     
  19. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Прво, никаде јас не напишав дека дечкото би го однела кај мајка ми или дека ќе го терам да ми прави списоци. Не ми ги извртувај зборовите, прочитај уште еднаш и ќе видиш дека убаво напоменав дека тоа не е потребно.

    Второ, јас имам двегодишна врска и сега ќе ти објаснам како јас потврдив дали сме или не сме роднини со дечко ми. Сомнеж имаше заради тоа што во населбата каде што живее дечко ми имам премногу роднини од страната на мајка ми кои јас лично никогаш не сум ги запознала и не знам ни како воопшто изгледаат. Дома седнав со мајка ми и само и' ги кажав имињата на родителите на дечко ми, толку. Одма ми кажа дека она роднини со такви имиња нема. Просто ко грав. Нит списоци правев, нит знам кои ми се роднини, нит стебла цртав...

    И зошто мислиш дека ако на дечкото му кажеш такво нешто дека "го смараш" и дека нема да остане со девојката? Па тоа е и за негово добро. Секој нормален човек ќе се подразмисли, а не да го гледа тоа како "смарање". Јас на почеток на врска кога му кажав на дечко ми дека имам многу роднини каде што живее, он самиот ми спомна да не случајно сме роднини. Секој нормален така би изреагирал и би прашал.
     
    На Markusa2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Нашите баби и дедовци скоро сите имале повеќе од 3-4 браќа и сестри. Сите по минимум 3-4 деца (порано ретко кој имал 2 деца) би дошле до бројка од 50-60 први братучеди на нашите родители. Тие да имаат по две деца отприлика, ете ти бројка од 100 втори братучеди. Јас барем ниту половина не знам ама лесно е да се дознае само малку ако се распрашаш, моите ги знаат но јас толку не сум се заинтересирала. А трети? Јас не знам ниту еден, не верувам дека и моите многу ги знаат. Не можеш да направиш утка? Нормално дека можеш, освен ако на состаноци не одиме со списоци во рака...