1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Роднинските врски грев или не?

Дискусија во 'Религија' започната од pupi.girl, 31 декември 2011.

  1. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Роднинска врска било болно нешто...

    Па, при толку болни луѓе ништо чудно не е да има роднински врски.

    Веќе ништо не е чудно, колку пропаѓа човекот секој ден...се повеќе и повеќе...
     
  2. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Гледам пак си терате по свое. Сите сме деца на инцест. Сите на оваа планете се роднини, блиски или далечни нема врска. Дури и со мајмуните делиме 98% иста ДНК. Готово. Крај на дискусијата. Не знам што се замарате. Ама, со ова што го напишав не значи дека ги оправдувам некои врски помеѓу ептен блиски роднини (сестра и брат, први и втори братучеди...). Тоа ми е одвратно. Бљак. Да се навратам на тоа што го кажав и претходно. И Библијата ни покажува дека сме деца на инцест. Пример: Адам и Ева биле единствените луѓе на планетава нели? После тоа тие родиле деца, така? Како сме станале 7 билиони луѓе ако тие деца меѓу себе немале деца? Бидејќи со кого друг ќе водат љубов? Библијата е света книга. Но, тоа не значи дека сите луѓе ја разбираат на ист начин. Исто како кога читате обична книга. Секој ја доживува на различен начин. И од другата страна и науката го вели истото. И тоа со ДНК тестови е потврдено дека сите имаме во нашето семејно стебло некои баба и дедо што биле блиски роднини. Како да ви кажам. Верници и атеисти...и покрај се што ви е пред нос вие пак си одите со тие идеи со кои што се задоени. Како и тие кои што се задоени со идеите дека е во ред да бидеш во врска со многу блиски роднини. Се се сведува на општеството на крај,заостанато или напредно. Сеедно. Некои трети или четврти братучеди ќе имаат деца. Се секирате дека ќе бидат деформирани? Има многу деца на планетава што се родени со деформитети. Родителите не се роднини. Како ќе го објасните тоа? Со тоа што го напишав погоре. Ете како.
    Што и да напишете после мене, обидувајќи се да ми докажете дека не сум во право, нема да ме премислите. Бидејќи и религијата и науката ги потврдува моите ставови. Или пак јас на тој начин сум ја сфатила Библијата? А науката? Науката има докази. Не знам... ќе видиме. I will be back. :punch:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. goranbitola

    goranbitola Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4

    ако ти се сметас за инцест океј твој зивот твој избор и како то адам и ева сите не напраја ,вервај во со сакас ти ама ај објасними како успеаја кинези да напрат африканци или после почнале во лабаратори да не прат .се е генетика и сите ние сме настанати на еволуционерен нацин еволуциа ,никој не се месат ако ми ја објаснис теоријата ккако постојат мн врсти на лујге а двајца поцнале да се пукат да не напрат колку со сме сеа објасними како досло до црнци јапонци африканци и така натаму позз
     
  4. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    За се има објаснување... ги користам религијата и науката за и верниците и атеистите да ме разберат. Само не те разбрав тебе. Верник си или атеист? Јас не сум верник. Ама ме интересира религијата. Сакам да знам повеќе за сите религии. Истражувам. Сакам да верувам во Бог. Ама ете...не можеш да се натераш да веруваш во нешто. Но затоа пак многу ми е интересно кога ја користам религијата против самите верници. Се разбира на оние што ги осудуваат тие што не се верници. Ама ме нервираат и тие атеисти кои сакаат да им докажат нешто на верниците. Таквите типови на караници се како да кажам... мртва трка. Затоа сакам да бидам на двете страни. За моите зборови да стигнат до сите уши. А не само до едната страна.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. goranbitola

    goranbitola Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4


    Не сум атеист не сум ни голем верник,ова со го написа дека сите сме инцеси,само сакам да ти доказам,оти не сме од адам и ева,ние како прво не сме од ова место,од земјата.Ние сме еволуциска стапка на самата природа ние прво сме биле ситни едноставни органи едно клеточни системи и во текот на еволуцијата како со се менувала и планетата нормално е да се менува се со живее на неа наци се живо еволуирало во понапредно но сепак ние сме такви суштества кои сме ја искористиле еволуцијата во крајно ниво и сме интелегентни и мн оразвиени од се живо денес познато на лујгето не велам не донесоја вонземјанци туку не знам појке да дали да вервам во религија или атеизам оти се е создадено по природен пат кој траел милиарди години и ке трај усте толку дури знаеме да презивееме оти ние сме такви сустества прилагодени на секакви сурови услови и насата трага никогас нема да исчезне.и за тоас неможи да бидеме инцеси бидејки не почнало се од двајца туку поцнало од мн повејке комплициран процес.....а искрено и мислам религијата е наметната работа за да има омраза и насилство мегју лујгето за да мозат поедини поединци да владеат со нас да не поделат на групи и да има докажуванје која религија била права и незнам усте со не глупости......инаце вервам во виша сила оти 70 посто од нас е вода а водата како природен елемент содрзи електрицитет а електрицитето мозе да биде осетен ако биде доволно јак ,начи кога некој вика се осејкам како некој да ме прати то го осејка присуството на некој кој немора да е донего мози да е одалецен повејке метри од тебе и да него гледас а да мозис да го почуствувас неговото присуство тоа е 6тото сетило на чоекот.......
     
  6. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Изгледа ти се разбираш од физика а јас од биологија. Тоа се две различни науки, а сепак поврзани на некој начин, но јас и ти никако да се сложиме во нешто. Би сакала да верувам во твојата теорија за постоење на виша сила. Затоа пак верувам во енергија. Но јас не зборував за физика ни го оспорував постоењето на некоја виша сила, само сакав да кажам мои ставови за општеството поткрепено со некои факти, за да не биде како да зборувам нешто а не се разбирам во тоа.
    Јас верувам во еволуцијата. Науката вели дека сме сите роднини. Не верувам дека почнало се од двајца. Сакав да кажам како приказната за Адам и Ева ја оспорува забраната за инцест. Иако се почнало од многу покомплициран процес не значи дека не сме сите поврзани, напротив. Бидејќи сите сме дојдени од исто место по пат на тој комплициран процес како што велиш. Не можам да кажам дека не си во право за тоа што го велиш, бидејќи не се разбирам во тоа.
    Но се разбирам во биологијата, и јас тоа што го кажав е поткрепено со научни факти. А како не сме сите поврзани кога велиш дека СИТЕ сме биле ситни едноклеточни системи? А како се размножуваат тие системи? Се делат. Што доаѓам до заклучок дека сите носиме дел од останатите. Колку слатко. Ваквите сознанија прават да се сакаме и почитуваме сите луѓе а не да се делиме и мразиме. Но сепак не ме држете за збор за некои работи, бидејќи има такви кои што се сметале за факти, ама подоцна биле побиени.
    Пак ќе напоменам: единственото нешто што го поддржувам од роднинските врски се врските помеѓу трети братучеди. Да не мислите дека сум некоја ненормална. И да, има причина поради која ги бранам овие тип врски, лична причина. Добро? Барав, барав нешто за да можам да го поддржам ова што го бранам. И најдов, една мала сламка за која што можам да се фатам. Немојте да ја скинете, добро? Ве молам. Не сакам да паднам во бездната на агонијата и очајот.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Си го црташ семејното стебло и ги броиш цртичките меѓу тие што те интересираат.
    Пример:
    ___________а___џ
    __________/_\__/_\
    _________в_г+ш__ч
    ________/___/_\___\
    _______д___ѓ__е___ц
    ______/_____\______\
    _____ж______з______х
    _____/_______\
    ____ѕ________ј
    ___/__________\
    __к___________л


    Нека г и ш се во брак. в и г се брат и сестра. А секоја цртичка (/) значи врска родител-дете, а оние од горниот ред им се родители на оние од долниот.
    Тогаш:
    а и в се татко и син и се прво колено роднини.
    в и г се брат и сестра и се второ колено роднини.
    в и ѓ се чичко и внука и се 3. колено роднини.
    ....
    ѕ и ј се трети братучеди и се 8. колено, брак меѓу нив е дозволен со дозвола на владиката.
    с и л се чичко и внука од трет братучед, брак меѓу нив е дозволен со дозвола на владиката.
    к и л се четврти братучеди и се 10. колено, брак меѓу нив е дозволен без никакви пречки.

    а и џ се второ колено сватовско сродство и брак меѓу нив не е дозволен.
    в и ч се 4. колено сватовско сродство и брак меѓу нив не е дозволен.
    в и ц се 5. колено сватовска рода, брак меѓу нив е дозволен со дозвола на владиката.
    д и ц се 6. колено сватовска рода, брак меѓу нив е дозволен со дозвола на владиката.
    д и х се 7. колено сватовска рода, брак меѓу нив е дозволен

    Брак меѓу предци и потомци (пр. прапрапрапрапрапрапрапрадедо и прапрапрапрапрапрапраправнука) не е дозволен во никој случај. Исто ни брак на пример меѓу снаата и таткото на свекрвата, дури и по смртта на еден брачен другар сродството останува.
     
  8. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Аха! Значи брак помеѓу трети братучеди може да настане и тоа со дозвола на ВЛАДИКАТА. Значи религијата нема ништо против. Добро.
    Знам дека напнав.
     
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Кој Владика бе ??? :^)

    Ако си немаш во главата Владиката ќе ти помогни ???

    Ако самиот не си свесен дека родниднските врски не се природни и нормални, никој не ти помага. :x

    А, иначе овде поентата е друга. Владиката дозволува брак, а не врска. А, бракот го дозволува поради Х причини кои ќе се видат дали се оправдани.
    (Пример - женското останало трудно, па го прашуваат Владиката дали ќе им дозволи брак, бидејќи сакаат да се венчаат во Црква, тој вели, е бидејќи е трудна, ајде ќе ги венчаме.; Значи во експлицитни ситуации се дозволува брак !)
     
  10. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Значи, Владиката може да дозволи брак меѓу трети братучеди или брак помеѓу чичко(вујко) и внука од трет братучед(а) (тетка и внук од трет братучед/а), ако и само ако тие веќе полово општеле (без разлика дали дошло до зачнување).
    Инаку според законот на Р. Македонија не е дозволен само брак до 4. колено. 5. колено веќе можат да се регистрираат. Исто дозволен е и брак меѓу второ колено сватовски род.
    Во секој случај дури после 10. колено (четврти братучеди) бракот е дозволен без никакви пречки.
     
  11. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Јас колку што знам законски е дозволено да се венчаат само трети братучеди. Бидејќи знам едни што се трети братучеди, венчани се и имаат совршено здрави и нормални деца.
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Да го оставиме гревот на страна, бидејќи луѓе прават ужасни работи а не сум видела дека животот им вратил барем пола од нивниот грев. Само ќе кажам дека што не е природно, не е. Ај подалечни братучеди па по некој сплет на околности да се запознаеш случајно и да се заљубиш, па оптпосле да дознаеш ок. Ама да знаеш, да одиш на семејни собиранки со своето семејство, тој со неговото и да дојдеш во ситуација да го гледаш поинаку мене ми е сосема неприродно. Никого не осудувам, бидејќи на почетокот од мојата врска и јас го имав овој страв, со дечко ми имаме исто презиме кое е ретко, а бабите и дедовците ни имале потекло од ист град, па додека не се осигурав дека не сме ништо, мислам дека не успеав да се опуштам во врската колку и да се трудев.
     
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Од законот за семејство

    Член 20
    Не можат меѓу себе да склучат брак крвни роднини во права линија (дедо, баба, мајка, татко и внуци), како ни родени браќа и сестри, брат и сестра по татко, односно по мајка, стрико и дете од брат, вујко и дете од сестра, тетка и дете од брат, тетка и дете од сестра, ниту први братучеди.
    Не можат да склучат брак и лица чие сродство од претходниот став е засновано со посвојување.
    Член 21
    Не можат меѓу себе да склучат брак свекор и снаа, зет и тешта, очув и паштерка, маќеа и пасинок, без оглед на тоа дали бракот, поради чие склучување тие дошле во такво сродство, престанал.
    Од оправдани причини надлежниот суд може во вонпроцесна постапка, да дозволи роднините од став 1 на овој член меѓу себе да склучат брак.
    Член 22
    Вонбрачното сродство претставува пречка за склучување на брак како и брачното.
     
  14. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073

    Не сфаќам како е ова сметање, брат и сестра едно колено, чичко и внука друго колено :?:
    Ние сметавме дека зетот и невестата што се 4 - то колено, дека тој и е чичко на татко и трет братучед.
     
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Според црковното сметање на роднинските врски тие се 9. степен(колено) роднини. Консултирајте се со вашиот парохиски свештеник, дали ќе треба да му напишете молба за брак на надлежниот Епископ. Од заедничките предци до зетот има 4 раѓања, а од заедничките предци до невестата 5 раѓања. 4+5=9.
     
  16. lovebrazil

    lovebrazil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    78
    Дали некој од вас знае дали црквата, односно христијанството дозволува брак помеѓу кумови? Како на пример, јас да стапам во брак со детето кое татко ми го крстил и како што следи, треба и да го венча. :^)
     
  17. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Никако. Тој според Црквата ти е брат. А бракот со брат е инцест.
     
  18. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Не се во крвно сродство за да биде инцес туку се духовни брат и сестра.Мислам дека најпрво треба да се раскине кумството,а потоа не би требало да има проблем.Како и да е треба да се праша лице што е упатено во овие работи (црковно).
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Ај те молам кажи ми како ќе се раскине кумството! Најди ми канон или молебен чин за раскинување на кумство. Такво нешто нема. Кумството (крштелно) е сродство рамно на телесното и тоа не може да се раскине. Како што не може да се раскине телесното сродство. И како што не може да се поништи крштевањето.
     
  20. lovebrazil

    lovebrazil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    78
    Јас знам дека кумството може да се раскине само ако кумот го одбие кумашинчето, односно доколку кумот кој го крстил кумашинчето одбие да го венча, не претставува грев. (така би дошло до раскинување) Но грев претставува доколку кумашинчето не го побара кумот кој го крстил за да го венча.
    Ова е од тоа што сум слушала, не дека тврдам дека е така.