1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.719
    И се вратив на воведот, да видам дека сум го превидела линкот. Поарно да не се вратев:worried:. Се тоа заради фимоза?:o И докторов после тоа ок е, никаква одговорност, напротив слевен и фален:^) :x:x:x
    :fubar: (wtf)
     
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Their mother, Janet Reimer, noticed Bruce's struggles with gender dysphoria from an early age. He went to the bathroom standing up, shunned games or activities that seemed stereotypically 'girly', and when Janet put a dress on him for the first time, he tore it off in distress.

    Сестра ми мочаше стоечкио оти сакаше да моча како машко.
    Јас цел живот со машки се играв и "машки" работи ме интересираа.
    ММ има слика со фустан со штикли како дете. Се маскирал во "црвенкапа".

    Сите сме транс.

    Кога веќе стигнавме до осакатување на гениталии

    Има многу случаи кај што доктори од една или друга причина одлучиле на дете да му ги оперираат половите органи затоа што не задоволувале стандарди некои. Одвратна и ужасна практика е, ама нема врска со трансродовост. И на интерсекс луѓето им е преку глава да ги користат за туркање на политики кои ниту имаат врска со нив, ниту им помагаат.
    Нешто околу тоа https://www.hrw.org/report/2017/07/...ly-unnecessary-surgeries-intersex-children-us

    Книгата "Galileo's middle finger" на големо се задржува на тоа
    линк од говор на Алис Дрегер, авторката на книгата
     
    На CameliaMiller, Ajronmen, Celltica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Интерсекс луѓето баш се многу маргинализирани и сами си кажуваат дека трансродовите луѓе имаат многу, многу повеќе права и привилегии отколку нив. Никако не можам да најдам една девојка која е родена како интерсекс, живее како девојка, има хромозомско пореметување и баш на тематикава зборуваше, како ако си решил дека си транс генерално подобро ќе те прифатат, отколку ако си интерсекс, зошто генерално мнението е дека првите не се пронаоѓаат во своето тело, ама се здрави родени, ама овие што се родени со полови аномалии се некако flawed.

    А за ова горе неам збор колку дегутантно. Ако се роди дете со закржлавен екстремитет, ќе му го отсечат или сменат? Така и ова.
     
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Ох, озбилно, ако имаш време прочитај ја Galileo's middle finger, ако не, бар погледај го видеото од горе.
     
    На CameliaMiller и Celltica им се допаѓа ова.
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.719
    Дали ќе ја прочитам за пократко време од видеото? :!:Брзо читам.
    Искрено, ништо веќе нема да прочитам денес, нема зборови да опишат како се чувствувам, како мајка и како човек после она што го прочитав, а ни тоа не го прочитав цело:@.
    Нема ни соодветно смајли за ова:x
    ТЕРФ- со задоволство.

    Recent academic studies have criticized Money's work in many respects, particularly in regard to his involvement with the involuntary sex-reassignment of the child David Reimer,[3] his forcing this child and his brother to simulate sex acts which Money photographed[4] and the adult suicides of both brothers.[4]

    ... He received around 65 honors, awards and degrees in his lifetime.

    Money was a professor of pediatrics and medical psychology at Johns Hopkins University from 1951 until his death. He also established the Johns Hopkins Gender Identity Clinic in 1965 along with Claude Migeon who was the head of pediatric endocrinology at Johns Hopkins. The hospital began performing sexual reassignment surgery in 1966.[12] At Johns Hopkins, Money was also involved with the Sexual Behaviors Unit, which ran studies on sex-reassignment surgery. He received the Magnus Hirschfeld Medal in 2002 from the German Society for Social-Scientific Sexuality Research.
    Не сум едуцирана на темава и не ми е хендикеп. Мислам помирно ќе спијам, ако останам неедуцирана.
    Психопати ебате, ноу пардон мај френч:swear:
     
    Последна измена: 17 март 2021
    На CameliaMiller и Celltica им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Над 350 страни е. Не е сложена за читање, ама видеото е пократко. :D
     
    На CameliaMiller и Biljarkata им се допаѓа ова.
  7. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20210317_130713~2.png
    Ај некој нека каже дека ова не е еден тип индоктринација, misleading и неточни изјави, манипулација, фрлање вина :D
    Иначе нас може да ни е смешно зашто не го гледаме ова секој ден, ама ваквото влијание си зема сѐ поголем замав, особено кога го демонстираат јавни личности, еве гледаме по јазикот. :)
    Едит:
    Гледам сте спомнале интерсекс луѓе, епа баш нив ги користат за да си го протуркаат своето.Баш како што гласи последнава реченица на Деми, толку пати ја имам сретнато истата во контекст дека не може полот да се совпаѓа со гениталиите само зашто постоеле интерсекс луѓе.Тоа е многу далеку од вистината, интерсекс луѓето се наједноставно кажано родени со аномалии соодветен развој на репродуктивните органи, ама пак хромозомски се еден од двата пола.Постојат и друго синдроми каде што фали или е дуплиран некој хромозом, ама колку е само грдо да се користи исклучително мал дел од популацијата за да се манипулира со факти?
     
    Последна измена: 17 март 2021
    На Celltica, CameliaMiller, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921


    A transgender child is like a vegan cat, we all know who made the decision.
     
    На M.B., CameliaMiller, lovestoneddd и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    :) кој пратеше последнава олимпијада?
     
  10. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Машки
    Ова беше првпат да има мешана трка, ми се чини, барем на олимпијада?
    Интересен беше случајот со Семења, веќе ако сме во рубрика за род.
    Сѐ уште не ми е јасно што да мислам, и колку беше оправдано што ја тргнаа.
    Секако дека е политички, па и прагматично мотивирано.
    Мислам дека сакаа да постават стандард и да ги обесхрабрат другите.
    Зошто на пример Семења во атлетика би ја тргнале, а не, Серена Вилијамс во тенис?
    Иако и Серена беше критикувана за недоволна “женственост“.
    Целото прашање е кој дефинира што е нормално ниво на тестостерон?
    И за кого важи, а за кого не.
    Но, за ова може и цела нова тема. :)
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Да, прв пат беше. Оваа беше нај интересната трка бидејќи пољациве одлучија да ја сменат стратегијата и прво да трчаат мажите а вторите два круга да ги трчаат жените, така што последната се поклопи со мажите од другите репрезентации. Имаше многу интересни комбинации...

    Па добро мислам тоа со Семења беше преседан. Они после се тужеа бидејќи сакаше да продолжи да се натпреварува во женска конкуренција бидејќи е родена како женско, се чувствува како женско. Ама судот и наложи да прави медицински тестови и на крај IAAF докажа дека она е Биолошки маж бидејќи има физички деформитет и дека е родена со недоразвидени (не се физички видливи) тестиси кои сепак произведуваат тестостерон во количини како и кај секој маж. (Физички стварно личи маженствено, и интересно ми е мене лично тоа што она има жена за брачен партнер). Рече тогаш дека се чувствува навредено, и сеа пред две недели имаше изјава дека ќе се жали на меѓународен за човекови права. Може и да добие, ама тешко дека ќе ја вратат да се натпреварува ако не зима естроген и намалувачи на тестостерон.
    А Серена Вилијамс, е нешто друго. Очигледно има генетика до некаде, сите жени у фамилија и се големи, и Венус имаше развиени нозе. И секако, Серена е 10000% на стероиди ама нема зголемен машки хормон тестостерон, бидејќи изгледа зима некој синтетички андроген стероид како што е Анавар. Сите големи женски у спорт или моделчиња на Инстаграм со слаба половина а големи нозе и газиња се на Анавар.
    Ако зимаат тестостерон освен мускулите ќе почне да им растат брада, влакна па дури и клиторис (извинете), ќе им се продлабочи гласот итн итн.
    Затоа транс жените прават по минимум неколку циклуси стероиди инекции тестостерон, и обратно мажите естроген.
    А најчесто продолжуваат да ги користат и до крај на животот само во помали количини. Ако престане со користење со текот на времето телото се враќа биолошки на старо.
     
    На Vikktorr му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Машки

    Да, да, се сетив на трката сега.

    Знам дека се судеа со IAAF, баш ми е драго што продолжува да се бори. Не ја следев до толку. Не верувам ни јас дека ќе ја вратат. Претереано беше доминантна, плус тоа.
    Хаха, ме изнасмеа за Серена, добро си ја проучил!

    Корисни информации. Фала!
     
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.766
    Те молам пак, пропуштив :D

    На темава, уште до крај ја немам исчитано, ама да ми извините, сите овие "акомодации" се за мажи, извинете, биолошки мажи, да се чувствуваат удобно во улоги кои никогаш нема да се однесуваат на нив.

    Не може да бараш права со погазување на туѓи права, не иде така.
     
    На Amellie13, Bezimenka90 и theowndemon им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.766
    Се задавив, не метафорички!!!
    Фанооо каде си @fana ела да се фаносаме :rofl: :rofl: :rofl:

    Не знам, може е навредливо, сериозно сори, може сум уназадена у мозок, ама се' обратно од "застаренава" верзија на термини за скроз биолошки појави, мене ми искача слика на скроз перверзни работи :x

    Од каде има лактација лактаторот мме? :rofl:
     
    На Biljarkata и fana им се допаѓа ова.
  15. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Геј луѓето никогаш нема да бидат вклопени во хетеронормативот на овие општествени простори.
    Особено drag queen и trans културата која сама по себе носи одреден ,,лајфстајл" и бран енергија.

    Мене ми е жал кога гледам колку геј луѓе се трудат да бидат прифатени од стрејтовите, и да ја прекријат својата сексуалност.

    Па, уште оние реченици од типот ,,не гледам зошто да кажувам секому како сум определен".

    На прашањето - Зошто не? Одговараат со: ,,Мене ориентацијата не ме дефинира".
    Па, не е баш дека не те дефинира братко, сори.

    И те како те дефинира утре во друштво кога ќе се поведе некоја бош тема кој со кого се плеснал, а ти се стискаш дали да кажеш вчера каква вечер си имал со Станко. Тоа не дека си културен и интелектуално контемплиран него незгодно ти е да не следат оние ружни под око погледи.

    А, тие муабети ,,кој со кого" малтене сите ги правиме со најблиските у "стрејт" друштва.
    Како и во милион други ситуации, да не набројувам колку само сексуалноста е составен дел од нас.

    The bottom line is - Сексот со дечко ти/девојка ти не те дефинира скрос, ама штом молчиш пред хетеровците дека си геј, значи им правиш чест. Пошто не, не си ко нив и нема никогаш да бидеш.
    Индивидуалност нели се поштуваше едно време? Е, сега обратно - колективизам (стадо).
     
    Последна измена: 14 април 2021
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Сексуалност и родов идентитет се две сосема различни работи, Одор.
    И да, не кажуваат, не излегуваат ни пред најблиските оти треба ебено огромна храброст да имаш. И огромен елан.
    Куп геј луѓе се плашат за семејните односи, се плашат за работни позиции, се плашат за статус во општеството.
    Има повици од невладини и тука и по Балканот, да излезат од плакарот, ама тие повици и кога доаѓаат од геј луѓе вечином доаѓаат од такви што можеле да си дозволат да прекинат контакти.
    Некој не може да дозволи да прекине контакт со родителите оти живее во нивни дом, оти уште го издржуваат, оти се плаши за својата безбедност, дека утре некој ќе го "начека педерот" на улица и ќе го претепа од ќотек.
    На крај, која и да е причината, не мора сите геј луѓе д асе активисти, нема потреба од менталитет на стадо ни на таа страна. Личната благосостојба пред колективната, ако некој се чувствува подобро и побезбедно кога ја крие својата сексуална ориентација - слободно.
    Оти утре ако остане на улица нема невладините да му помогнат туку само ќе го талкаат по рамо
     
    На Hecate, M.B., CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.719
    Сексуалност и родови идентитет се различни работи. Точка.
    А Драг, кога веќе ги спомнавте, не мислам дека имаат ишју со родов идентитет.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Често одат под рака родовиот идентитет и сексуалноста, и ти самата пред две години го застапуваше сличниот став, не знам сега што се смени?

    Околу другиот дел од репликата...Не е толку до стравот колку што е до менталитетот. И геј луѓето на Балканските простори претежно се со идентичен менталитет како другите околу нив. И самите се во "denial" дека нема везе што се геј, тоа не ги дефинира. На крајот од денот сето тоа е лага бидејќи секој сака да биде прифатен онаков каков што е.

    Работа и дом ќе изгубеле..
    Ако го изгубат второво, значи никогаш не им ни требало. Што ќе им дом без безусловна љубов и поддршка?
    Подобро да го немаат.
     
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Па, не баш.
    Во периодот на детството и дел од адолесенцијата може родовата определеност да се оддели и категоризира како различен поим, но подоцна не - бидејќи зборува за нaс и е дел од нашата личност.

    Дури, ни тогаш ама ајде...

    Во крајна инстанца, не може маж на 21+ да биде феминизиран, носи штикли, родово да се декларира како Сребра, а од друга страна да тврди дека е стрејт. It does not make sense. :)

    Некои работи кои се очигледни нема потреба дефинициски да се комплицираат.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Да, ама спаѓаат под трансродови по официјална дефиниција :)

    Не сум променила став, уште стојам на тоа дека одат рака под рака и бројни научни истражувања го потврдуваат истото ама сметам дека е потребно да се прави разлика помеѓу сексуалноста и родовиот идентитет од неколку причини, една од која е баш хомофобијата компонента на трансидеологијата, "поправањето" на хомосексулноста преку транзицирање на хомосексуалци од една страна. Од друга, и сега веќе навлегуваме длабоко во трансексуалноста, слика за геј личност со изедначување на овие два појмови кај просечниот Македонец е аутогенифилен трансексуалец, па на
    IMG_20210414_235236.jpg
    Сликава ќе рече види го "педерот", наместо да види средновечен педофил на кој женственоста му е фетиш
     
    На theowndemon, CameliaMiller и Biljarkata им се допаѓа ова.