1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Мислам мора да се има лимит на човекови права. Ако речеме за се дека е нарушување на човекови права светот ќе полуди. И јас можам да речам дека сексот на сред улица треба да се дозволи и забранување е нарушување на човекови права, но човекови права се човекови права се додека не им штетат на други. Исто и за вакцинација, секој има право да си се вакцинира или не, но ако очекува посебен третман додека е ризик за другите ... that draws the line.
     
  2. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.869
    Допаѓања:
    54.358
    Пол:
    Женски
    Со ова се согласувам. Не сакам во ист тоалет со мене човек со пенис, без разлика како се идентификува во приватен живот. Надвор од таму воопшто не ми смета.

    Кога размислив подобро сметам дека не е безбедно транс жена да е меѓу мажи ради истите причини поради кои друга транс жена би била потенцијална опасност меѓу биолошки жени. Како и да вртиме жените испаѓаат жртви. Едно од решенијата е посебни простории за транс лица, но некои и тоа би го сметале за дискриминација.
    Сепак најдобро решение е она каде што шансите за некој да испадни жртва се најминимални.
     
  3. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.244
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е толку тешко да видам едноставно решение. Нема шанси маж да може да се преправи да е транс жена 5 дена пред да влезе во затвор.
     
  4. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Најдобро е операција (но тоа е дискриминирачки врз малолетни трансродови). И верувај општеството нема да прави посебни простории за трансродови лица, ниту трансродовите би сакале да бидат одделени од останатите. Сигурно просториите би биле сами, колку има трансродови кај нас? Поефтино е операција да се плати отколку секој објект да се реновира за да има посебна просторија за трансродови. Не бива.
     
    Последна измена: 29 август 2021
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Не знам каков лимит на човекови права би постоел. Ова за кое зборам не е мој став, став е на ЛГБТ организации, на ун организации, на чуда, врагови...
    Ете ти сакаш промена на полови органи, другарка ти не сака, ко што посочи Реин. И сега закон што вели дека операција мора, за кого е мајка, за кого маќеа? Спомнав и дека држави што имале такви закони, во моментов отплаќаат оштета на транс лица кои морале да поминат таква операција, иако не сакале баш, за да добијат формално признавање на род. Ме мрзи да барам линк, ама знам дека некои северни беа, дали Холандија, дали Норвешка...
    Холандија конкретно https://www.reuters.com/article/us-netherlands-lgbt-sterilisation-idUSKBN28B5UX
     
    На Moon_420 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.895
    Допаѓања:
    158.368
    Пол:
    Женски
    Мајлс збора ептен убо за важноста на пол и род од атлетски аспект ( тенисер, атлетичар е) и убо објаснува се, без тензија, без навреди, без дискриминација и зошто е нешто фер/ не фер. Немам шо друго да кажам. Сакав само да залепам шо гледав.
     
  7. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    За забрана во спорт, океј, исто и за интерсекс лица. Но за во тоалет/простории за пресоблекување и затвор... не прифаќам да одам со мажи ако изгледам како жена и живеам како жена. Секако избегнувам ситуации вакви колку што може повеќе а другарка ми кажува дека воопшто не ни влегува во тоалет на училиште.
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.895
    Допаѓања:
    158.368
    Пол:
    Женски
    Јас многу одамна имам спомнато, на многу места. Секогаш можи да има трето, небинарно место ( тоалет, соблекувална и сл) за никој да не се осеќа исклучен и да можи да оди таму, мажи, жени, биолошки или транс - неважно. Пошто и друг пат имам спомнато, многу често поделбите се полови, не родови. За да улагодиме на една група, не треба да турниме друга во процесот.

    А особено за затвор ова шо прокоментира. Ако завршам во затвор, многу ми менва каков полов орган има личноста со која делам ќелија. Пак ќе речам. Поделбата е полова, не родова. И то е за да се заштитат, најчесто, физички послабите жени.

    Али ни на момент јас то не го прокоментирав. Само закачив видео за.... Спорт.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.018
    Допаѓања:
    66.551
    Пол:
    Женски
    Темава е всушност за род, не за пол, убаво е објаснето во воведниот пост. Мислам дека се забега малку.
    Дискусијава повеќе одговара за оваа тема.
     
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Вие двете уште одите на училиште:?:?
    Нека ме бришат ако не му е место на прашањево овде, ама некако чувствувам морална одговорност да знаеме со кого и како разговараме:|.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Јас не сакам да бидам ставена во посебна просторија и да се делам од останатите жени. Кај нас има премал број на трансродови што ако постои такво нешто сигурно само јас ќе одам во таква просторија, изолирана од другите. И тоа ќе им даде изговор на другите да ме исмејуваат или да ме нападнат додека нема никој друг до мене. Половата определба не е многу добра бидејќи ако зборуваме пол спрема биолошка смисла тогаш и трансродов маж со пенис може да те нападни, или трансродова жена да е силувана од мажи. На крајот трансродовите ќе бидат жртви. А за интерсекс? И за нив посебни да правиме? Јас не се трудам да бидам жена за да бидам ставена во посебна просторија како во лудница.
     
  12. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Јас завршив средно таа уште нема ни почнато.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.825
    Абе ти тоа што не сакаш да си во простории со мажи е во ред, ама не треба да сметаш дека едноставно без никакви прашања треба да можеш да се приклониш кон просторите на останатите жени без разлика дали тие сакаат или не, само зошто ти сакаш така. Не може туку така да ти текне еј јас не сакам, ај да се тупнам кај другите без да ги прашам.
    Ај малце реалност.
     
    На Angie1432, asdas и theowndemon им се допаѓа ова.
  14. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Никој не рече дека ако ми текне од утре ќе се тупнам, откако ќе направам транзиција и изгледам задоволна со изгледот (и примам хормони, блокери и имам сменето документи) а до тогаш не влегувам ни кај мажи ни кај жени. Не сум толку безобразна :D
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.895
    Допаѓања:
    158.368
    Пол:
    Женски
    Ако одиме со шо сакаме, и јас сакам ко ќе сум в затвор ( :D) да се осеќам безбедно. Како шо имаш ти субјективно чувство шо сакаш, имам и јас. И јас неќам да бидам на штрек.

    Трета просторија не е само за транс лица. Пред се е за лица кои не припаѓаат на бинарен систем, а после за секој кој сака и е комотен да е таму. А вервај, ќе биди активна соба оти многу луѓе гледат да избегнат гужви, други гледаат кај е почисто, поново etc.
     
    На Nausicaa, Amellie13 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.244
    Пол:
    Женски
    Поголема глупост немам прочитано, ако изгледа како жена, кој ќе ја праша нешто?? Ајде реалност, ама вие зборувате за некои фантастични ситуации...
     
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Убо звучи, ама во мк? :?: Ни трета политичка опција не вирее, не па трета соба:shake:
     
    На lovestoneddd, theowndemon, RainBow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Ако може кој сака да влезе во таа просторија тогаш на здравје нека ми е :)
     
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.244
    Пол:
    Женски
    За затвор и за спортови, може да се дискутира, ама за дискусија за кој каде да оди во ВЦ веќе нема смисла.

    Маж предатор кој сака да манијачи ќе влезе во ВЦ и ќе прави што сака, нема потреба да се преправа во ништо.

    Транс жена, ќе влезе и ќе си сврши работа во ВЦ, а вие нити ќе имате појма кој влегол внатре, нити како мочал. Ако се чуствувате небезбедно на самата помисла да делите простор со транс жена, веќе има трансфобични корени.

    Да не треба и женски со кратка коса да ги прашуваме што род се или како?
     
    На orxideya, crimson, SandraPink и 4 други им се допаѓа ова.
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.018
    Допаѓања:
    66.551
    Пол:
    Женски
    Па, така и ни доаѓа на нас жените... Ако може секој да се изјасни како жена.
     
    На crimson, Nausicaa и theowndemon им се допаѓа ова.