1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски




     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2021
  2. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21364939/

    Context: The treatment for transsexualism is sex reassignment, including hormonal treatment and surgery aimed at making the person's body as congruent with the opposite sex as possible. There is a dearth of long term, follow-up studies after sex reassignment.

    Objective: To estimate mortality, morbidity, and criminal rate after surgical sex reassignment of transsexual persons.

    Design: A population-based matched cohort study.

    Setting: Sweden, 1973-2003.

    Participants: All 324 sex-reassigned persons (191 male-to-females, 133 female-to-males) in Sweden, 1973-2003. Random population controls (10:1) were matched by birth year and birth sex or reassigned (final) sex, respectively.

    Main outcome measures: Hazard ratios (HR) with 95% confidence intervals (CI) for mortality and psychiatric morbidity were obtained with Cox regression models, which were adjusted for immigrant status and psychiatric morbidity prior to sex reassignment (adjusted HR [aHR]).

    Results: The overall mortality for sex-reassigned persons was higher during follow-up (aHR 2.8; 95% CI 1.8-4.3) than for controls of the same birth sex, particularly death from suicide (aHR 19.1; 95% CI 5.8-62.9). Sex-reassigned persons also had an increased risk for suicide attempts (aHR 4.9; 95% CI 2.9-8.5) and psychiatric inpatient care (aHR 2.8; 95% CI 2.0-3.9). Comparisons with controls matched on reassigned sex yielded similar results. Female-to-males, but not male-to-females, had a higher risk for criminal convictions than their respective birth sex controls.

    Conclusions: Persons with transsexualism, after sex reassignment, have considerably higher risks for mortality, suicidal behaviour, and psychiatric morbidity than the general population. Our findings suggest that sex reassignment, although alleviating gender dysphoria, may not suffice as treatment for transsexualism, and should inspire improved psychiatric and somatic care after sex reassignment for this patient group.

    Explanation:
    First, because Dr. Dhejne's study wasn't wasn't interested in comparing trans people who have had reconstructive surgery vs. those who haven't.

    Dr. Dhejne's study wasn't looking at the efficacy of transition related medical treatment at all. It is taken for granted that this treatment is medically effective, as has been overwhelmingly demonstrated by many other studies.

    Dr. Dhejne was looking at the long term effects of anti-trans abuse and discrimination. So her control group is the general public - ie, cisgender people who don't experience anti-trans bias.

    Second, in studies that *are* looking at the efficacy of transition related medical treatment, how would such a "control" group be obtained?

    To be a control group, they would have to find a population of trans people who want to pursue reconstructive surgery, who meet all the requirements to get it (thus matching the "experimental" group who are getting surgery), but then *not let them actually get surgery.* Then follow them for decades to see how this affects their long term health and quality of life.

    Given the extreme benefits transition related surgery have been shown to have, no ethics committee would allow that kind of experimentation. And even if they did, the patients denied treatment would just drop out of the study and go elsewhere.

    Not to mention, it's not like you can give them a placebo. It's really obvious whether or not surgery has happened.
     
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.424
    Допаѓања:
    23.908
    Пол:
    Машки
    Оти се терфови.
     
  4. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.424
    Допаѓања:
    23.908
    Пол:
    Машки
    @Moon_420 премногу се објаснуваш за трансродовост на погрешни луѓе. После некое подолго време поминато на форумов ќе сфатиш дека сѐ што пишуваш е најчесто залудно. Игнорантен терфовски ум, дискриминирачки и затуцан ум ќе остане таков засекогаш, за жал. Мој совет, не се замарај многу со тоа кој ќе те цитира на форумов, а уште попаметно не влагај у непотребни дискусии со такви луѓе. Мене ме нервираат, а не сум транс, можам да замислам како ѝ е на транс лицата што ги читаат.
     
  5. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Сум била во ваква ситуацијата и претходно и точно е тоа дека колку и да објаснам, да праќам истражувања, да праќам слики, видеа нема да има ефект (можеби малце но ако некој се одлучил да биде против трансродови тешко дека ќе се смени). Ни тие ќе се сменат, ниту јас. Ситуацијава е како левичар да му објаснува на десничар зошто левицата е подобра и обратно. Едноставно губење време. Сум објаснувала цел месец на лица кои се борат против трансродови и се уште се борат (на Facebook), цело време (1+ месец) што сум трошела да им го сменам мислењето - џабе. Навистина сакам заеднички договор помеѓу двете страни но тука повеќе ми звучи како да сакаат да не постојам и да престанам да бидам тоа што сум (лично ми имаат такво нешто речено претходно), таков договор никогаш нема да се оформи. Мојата другарка воопшто не ни се замара и целосно избегнува вакви дискусии, можеби и јас треба. Жалосно е што трансродовите лица често сме претставени како некои вонземјани и чудовишта по социјалните мрежи но навистина сме луѓе како и сите и истите цели и желби ги имаме како сите (секако има одредени личности кои претеруваат но ние не треба како група сите да бидеме нападнати поради глупости од некои поединци. Сите сме различни и со предрасуди не е воопшто фер :(). Најуспешни трансродови лица се тие што живеат невидливо односно се кријат дека се трансродови и не се разликуваат од останатото општество (на овој начин никој не обрнува внимание врз нив и се во најмал ризик да се нападнати или исмејувани). Но криењето не е секогаш избор ако имаш 100 лица зад тебе кои се борат против твоите права, па дали сакаш или не, некогаш немаш избор освен да се бориш. :sweat:

    https://web.archive.org/web/2016030...g.au/resources/fact-sheets/transsexualism.htm

    Successful Transsexual People

    Many hundreds of thousands, if not millions of transsexual people exist in the world, many more are in the process of gender transition and many more again remain undiagnosed. These numbers are much larger than commonly assumed by the public because a veil of invisibility hides the true nature and extent of the transsexual experience. Especially hidden are large numbers of highly successful transsexual people as many of these people live in 'stealth' in the hope of avoiding social stigmatization and to get on with their new lives. This social invisibility of many successful trans people supports the misconception that transsexualism is extremely rare.

    The invisibility of successful trans people also supports notions that gender transitions often have sad outcomes.

    Compounding the problem is the media, which seems mostly to highlight transsexual people for two reasons, when someone well-known discloses their transsexuality, and when someone is a victim of discrimination, harassment, vilification or physical violence. Media stories often use sensationalism and scandalous terminology to sensationalise a story, and rarely, if ever do they follow-up to find out what happened years later. This somewhat inaccurate depiction of transsexuality helps to shape society's misconceptions that transition leads to social marginalization or worse.

    Without successful role models, instead being confronted with deliberately staged and stereotypically sleazy images of transsexuals on American talk shows, and no acknowledgment whatsoever of the existence of trans men, can often lead those yet to transition into being terrified to tell anyone about their feelings. Being constantly reminded of the violence and discrimination that trans people often face, and left totally unaware that large numbers of successful people actually emerge beyond these difficulties doesn't present the undiagnosed, the gender-questioning and the general public themselves with much encouragement when faced with their own or a loved-one's disclosure.

    The truth is however, that many transsexual people lead successful, fully functional lives.

    The things that make these people successful however, aren't necessarily how far they've gone in their careers, how much money they've made, how attractive some of them are, or how well known some are as entertainers. Those accomplishments are very meaningful, and show that transitioning doesn't have to hold anyone back from achieving traditional social measures of success. However, the real successes are simply those that are able to function as a happy, healthy and confident individuals, engaging meaningfully with the wider community, and being able to roll self-assuredly with the punches, the ups and downs of everyday life.

    There are many, many people that have explored their gender options, transitioned, and gone on to have successful careers, relationships and find fulfilment in other aspects of life.
     
    Последна измена: 4 септември 2021
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.329
    Пол:
    Женски
    се е терф на светот, исто и биологијата и психологијата и хормоните се е трансфобично.Потешко е со вакви мислења како твоите да се дискутира, зашто е зборење на празно. :(
     
    На Nausicaa, Celltica, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски


     
    Последна измена од модератор: 7 септември 2021
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.329
    Пол:
    Женски
    Сигурно нема сега да земам да гледам видео од 33 мин за да сфатам што сакаш да кажеш.Ако ти се дебатира напиши со зборови ако не ништо.
     
    На asdas, Amellie13 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.075
    Допаѓања:
    172.394
    Exactly my point:D
    Да бидам искрена- дадов шанса 5 минути. Дадов шанса и на претходното, фамозно видео, кајшто доктор (пластичар?) објаснува зошто се специјализирал во транс-формација (ваљда можен е ваков термин:wasntme:). Се откажав негде ко ни кажа дека за 2 саати ќе научиме да транзицираме некого:o (waiting) :smirk:.

    Да бидам уште поискрена, немам ништо против ничије определување, политичко, сексуално ниту идентитетско, ама имам проблем кога се турка некое мамбо-џамбо, као сега ја откривме америка, и отсега нештата ќе ги именуваме поинаку, оти така е ин. Исто имам проблем со присилно земање хормони, наметнато на интерсекс спортисти, исто имам проблем со присилни операции, а богами најголем проблем имам со индоктринација на деца и тинејџери во ,,догмата,,.Секако, имам проблем и со замолчувањето и со политиката ,,не прашувај, за да не навредиш,,, илустрирано на пример овде
    upload_2021-9-7_14-58-21.png
    Не тврдам дека не постојат транс луѓе, не тврдам дека не постои дисфорија, ама мислам дека моменталната насока не ќе да решава проблеми, со други зборови - ве лажат капиталистите:(.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    ко ни кажа дека за 2 саати ќе научиме да транзицираме некого не го мислеше во буквална смисла, но не е ни кизне колку комплицирана транзицијата (особено хормоналната фаза на транзиција). Често трансродови лица си купуваат хормони и блокери на DYI метод (особено во држави каде достапноста на лекови не е добра) или личноста не сака да чека 6 месеци за дозвола на хормони и блокери. Ваквиот метод е лош, но некаде единствен кој е достапен (трансродовата личност прима хормони и блокери без дозвола од доктор - на свој ризик). Ваквите видеа се корисни за да ве воведат со трансродов третман, секако нема да станете доктор одеднаш.
    немам ништо против ничије определување, политичко, сексуално ниту идентитетско, ама имам проблем кога се турка некое мамбо-џамбо, као сега ја откривме америка, и отсега нештата ќе ги именуваме поинаку, оти така е ин не знам што сакаш со ова да кажеш? дека трансродовите лица не постојат? или?
    Исто имам проблем со присилно земање хормони, наметнато на интерсекс спортисти, исто имам проблем со присилни операции, а богами најголем проблем имам со индоктринација на деца и тинејџери во ,,догмата,,. Присилно земање хормони? Не знам што има поврзаност со род тоа? Хормоните никој не им ги нуди на трансродовите присилно, а на интерсекс лицата? Нивното тело честопати (не во сите случаи, но често) не поризведува хормони самото себе па мора да примаат хормони за да им се развива нивното тело како секоја личност. Интерсекс лицата се борат против присилни операции при раѓање, но не и против присиилни операции кои се потребни за живот а за трансродовите никој не им нуди присилно операција (освен ако е потребно за законско менување на законскиот пол како што е во многу држави).
    Секако, имам проблем и со замолчувањето и со политиката ,,не прашувај, за да не навредиш,,, илустрирано на пример овде немам јас проблем со трансородови лица кои транзицирале и потоа детранзицирале (можеш да се запознаеш со такви лица на каналот Blaire White која е десничар трансродова личност која е „трансфобична„) на јутуб. Но имам проблем кога таквите лица се користат против трансродовите лица (најчесто во политиката од right-wing и far-right, кај нас на пример постои една Фејсбук страница - „Преземи Одговорност„ која ги користи лицата кои детранзиционрале како изговор зошто останатите трансродови лица да немаат достапност до лекови. Оваа страница е многу опасна и сите постови се анти-транс (има премногу bias и само објавува црна хроника, нема ни еден пост кој е позитивен каде трансродова личност е среќна (верувај, има безброј кои се среќни со својата транзиција и не можат да замислат живот поинаку освен транзиција) кои не се каат со нивната транзиција. Заради што детранзиционрал некој немам јас причина зошто моите права да се скратени.
    Не тврдам дека не постојат транс луѓе, не тврдам дека не постои дисфорија, ама мислам дека моменталната насока не ќе да решава проблеми, со други зборови - ве лажат капиталистите а што мислиш дека е решението? И лицата со дијабетес ги лажи капитализмот? Треба да запрат со лекови исто како што и трансродовите? Кој е алтернативен план? Конверзиона терапија? (која е не-ефективна и опасна?)... дали сметаш дека ако се дознае кој дел од мозокот предизвикува родова дисфорија дека трансродовите лица ќе примат некаков лек да ги претвори во не-трансродови? Ако го виде видеото погоре, голем дел од трансродовите лица СЕ ПРОТИВ такво нешто. И колки и да е тешко со тоа што се трансродови, не сакаат да им се одземе таквиот идентитет (зборувам за докторот со 2 саати видео). Замисли да се најде некој ген кој е причината зошто сме религиозни и некој да сака да ти даде лек кој ќе ти го исфрли таквото верување од животот? Не би сакала? Исто и трансродовите лица не сакаат некој да им се меша.

    Да не зборуваме за да трошиме време. Ако сакаш да разбереш повеќе за трансродовоста можеш да гледаш ContraPoints на јутуб (ако сакаш да вложиш по 1-2 саати по видео, но многу ќе научиш и ќе разбереш дека да се биде трансродов/а не е „да се чуствува некој како жена/маж„ или „да си го мрази сопственото тело„ и др). Има многу добри видеа, дури и јас учам се уште од незе. Но ако не сакаш, твој е изборот, но ќе изгубиш многу. Ако сакаш да ги разбереш трансродовите во 5 минути, грешка си, потребно ќе ти е да читаш и гледаш видеа месеци.
     
    Последна измена: 7 септември 2021
  12. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Не можам 3 видеа (два и пол часа) да ги напишам во 5 минути. Твој е избор дали ќе ги гледаш или не. Биологија, да постои, но не е изговор за трансфобија (особено во контекстот во кој се користи). Погледни ги видеата особено тоа со J. K. Rowling и ќе разбереш МНОГУ.
     
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.329
    Пол:
    Женски
    Не ве разбирам како видеа од а-ш ви се одлика на вашето лично мислење.Што е трансфобија? Релативно е, мене ако ме прашаш е едно, ако прашаш друг е друго.Знам за случајот со Роулинг и многу работи ми се појасни отколку што мислиш, особено зашто порано имав многу вакви ставови за кои сега би рекла дека сум била летната со паметот.
     
  14. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Имам исто мислење со незе (во контекст на тоа видео), но не ми е моето мислење исто како нејзиното (сите сме различни). Трансфобија е релативно да, исто како и расизам, и ксенофобија. Може да е директна и индиректна (да се крие). Те молам изгледај го видеото, барем тоа.
     
  15. orxideya

    orxideya Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Во Македонија и пошироко (особено на Среден Исток) никогаш нема да бидат прифатени ЛГБТ луѓето, барем не во нашиот животен век.

    Никаде во ниту една држава не се прифатени целосно и затоа најчесто си го одземаат животот, особено транс луѓето.

    Џабе ги праќаш видеата на Contrapoints, не верувам дека нешто ќе научат. Дискусијата е тотално бесцелосна и беспотребна.
     
    На staycalm и Boyanna им се допаѓа ова.
  16. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Секако, но може да им помогне на други трансродови да се чуствуваат по-прифатено, иако ЌЕ МОРА ПАК ДА СЕ КРИЈААТ ОД ЈАВНОСТА (за да не бидат убиени или нападнати). Исто може да им помогне на други кои сакаат да ги прифатат ЛГБТ (но не се самите ЛГБТ). Комплексна е ситуацијата, има progress и прифатливоста е пак зголемена сега отколку пред 20 години (пример кај другарка ми на школо ја прифаќаат нејзините другари и другарки и ја поддржуваат)
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.245
    Како да не.
    Голем дел од младите се далеку поотворени кон разликите во родот и сексуалноста, за разлика од она што јас го живеев на таа возраст (пред 30 години).
     
  18. orxideya

    orxideya Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Не гледам никаков напредок да бидам искрена. Единствен напредок е во Америка и тоа во некои држави (Калифорнија, Сан Франциско). Но, и таму не е сјајно затоа што постојат голем број на пречки и дискриминација.

    Ретко кој работодавец би вработил видлива ЛГБТ личност, особено личност со транс искуство.

    Во 70 држави се уште не е легално да си ЛГБТ особа.

    Жал ми е, имате уште многу време да се борите за вашите права.
     
  19. Moon_420

    Moon_420 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
  20. orxideya

    orxideya Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Кој мислиш дека ќе гледа видео од 2 часа? :drunk: