1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    9.628
    Пол:
    Женски
    Со болдираново се согласувам и само вакви можам да прифатам да бараат да си го сменат полот. Ама нема никогаш да прифатам здрав прав маж да се разбуди утре и да реши дека е жена за да се бута по женски соблекувални, или спортови или места кај што се само за жени за да ги манијачи.

    За второто болдирано, кажувам од мое искуство. Машкоданка бев, мене девојчињата од маало не ми беа интересни, со машки се дружев, гледав цртани со корњачи, се тепав со машки. Правев буквално се што и машките на тие години, многу забавно ми беше и многу сакав да сум како нив.
    После во пубертет се носев екстра со широки пантолони, слушав рап ама па не осеќав потреба да сум машко, само ја имав таа агресија во мене и таа некоја енергија, која со тек на години се смени.

    Се прави попаметен од сите а не знае дека дисбаланс на хормони прави сериозни наружувања во организмот.
    Еве само за естроген ке му цитирам, за другите ако е паметен сам ке пронајде и ке се увери:
    Estrogen-Dependent Cancers
    Estrogen-dependent cancers, like breast cancer, ovarian cancer and endometrial (uterine) cancer, rely on estrogen to develop and grow. Treatments can stop your body from making estrogen or prevent hormone receptors from binding to estrogen. People who use estrogen hormone therapy for menopause symptoms may be more prone to estrogen-dependent cancers.
     
    На Scott Weiland, Aнонимус_ и Munchmallow20 им се допаѓа ова.
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.811
    Допаѓања:
    16.804
    Пол:
    Женски
    Инаку чисто еден пример сличен ама различен.
    Има една психолошка состојба body integrity disorder.
    Накратко, лицето смета дека неговата рака или нога не е всушност негова и често луѓево со БИД бараат ампутација на потполно здрави екстремитети, во најлош случај, пробуваат сами да си ги ампутираат.
    Ама сапрајз, медицински не се третира со ампутација туку со лекови да се оттргне тоа чувство до некаде. Барем одреден период.
    Али по логиката на транс движењето, ако лицето смета дека треба да му се сече ногата оти не ја смета за своја, треба сместа.
     
    Последна измена: 27 април 2023
    На senjorita-v, Konfetka, olly14 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.264
    Допаѓања:
    23.267
    Пол:
    Машки
    Што е поентата понатаму да се дебатира со човек кој ги изедначува овие две работи? Страшно.
     
  4. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.811
    Допаѓања:
    16.804
    Пол:
    Женски
    Зошто?
    Ако сметам дека треба некој да ме оперира, треба, макар и здрава да сум нели?
    Технички транс лицата немаат физички проблем.
    И самите си кажуваат неќат нивното да се смета за болест/дијагноза.:)
     
    На dea.18, christinnn, boo3 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.811
    Допаѓања:
    16.804
    Пол:
    Женски
    И тоа хормонски блокатори се земаат на пример при канцер на дојка и простата па сега нека види колку е опасно играње со хормони.
    Исто при ран пубертет оти ако рано започне и рано заврши пубертетот може коските и мозокот да не созреат нормално.

    Едит
    Гледав еден шведски документарец за транс деца и користење на хормонски блокатори. Докторите кутри не знаеја колкава доза е опасна. А децава со коски ко 70 годишни старци.
     
    На Konfetka, *Amethyst*, dea.18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    7.939
    Немам ништо против некој ако сака да си смени пол. Целосно негова работа и негов живот.

    Но, да се турка една агенда по училишта, меѓу скроз мали деца, па и во детски оддел за облека, зошто?
    И на прашањето, што е жена да се филозофира 3 саати. I mean, really? Се за пари.

    Ми изглегува на Инста една, "Моето бебе е геј", или нивното 2-годишно момче сакало да стане девојче :drunk:

    Лично мислам дека многумина имаат слободно време на претек за тресење глупости или се платени. Баш е таа што викаше, I identify as а clown :D
     
    На Konfetka, *Amethyst*, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Машки
    Чисто не гледам проблем со идентификување кој како сака па кога ќе наполниш 18 или 25 слободно шо сакаш прави. Можеме да живееме и со транс лица и со здрава младина. Не се взаемно-исклучиви.

    Проблемот е до тогаш, живи и во најпрогресивно општество ќе ти иде да си го избришеш карактерот од играта од малоумноста на луѓето. Треба помош за менталното здравје.

    Колку е ок да може некој да земе хормони да почне транзиција? 16? 18? 21?

    Па има и загрижувачки број на детранзиционери, не знае секој што сака и секој е подложен на притисок од врсници и општество.

    Немам ништо против, напротив сакам да се едуцирам повеќе.
     
    На Gosh и Celltica им се допаѓа ова.
  8. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.920
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Машки
    Мислам дека сеа скоро имаше случај каде што трансгендер маж преобратен во жена го ставиле во женски затвор и ги силувал таму жените. :)


    Оваа група на луѓе би требало да биди како некој трет вид на.... род. Нити можат компететивно и ферски да се натпреваруваат, нити па ќе може да одговараат за некое дело во еден од машките или женските затвори.
     
    На Konfetka, VDT2906, christinnn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Машки
    Предатор е сеопфатен збор би рекол? И силувачи и остали.

    Не би направиле ништо на некој што може да им врати.

    Еден од први чекори ако сакаш да биднеш спротивен пол би рекол е да развиеш почит спрема нив.
     
  10. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.920
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Машки

    Ова појава одамна ја има во Тајланд, Филипини сеа стана поактуелна да речам во поблискиве држави кај нас.... и не знам искрено што ќе се случува во иднина. Се замислувам себе како родител утре други ден дете да ми спомни вака некоја работа како би реагирал итн ...
     
  11. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Машки
    Би сакал да се надевам дека е изолиран случај, знам дека во затвори има делови со заштита, ако си транс женско пак е во ред да си во машки затвор со геј и транс популација, не гледам зашто би ги пратиле во цис-женски затвор.

    А за тој туризам и лејдибојс да, постои одамна.. и проблем е.
     
  12. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.811
    Допаѓања:
    16.804
    Пол:
    Женски
    https://www.radiomof.mk/shpanija-us...t-slobodno-da-go-promenat-rodot-od-16-godini/
    Ако донесат вакви закони, нема да се само изолирани случаи
     
  13. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.920
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Машки
    Деликатна тема е ова со затворот и стварно не знам каде би подлегнале да речам да издржуваат казна. Нема смисла shemale да оди во женски, а пак ни во машки затвор. Во едниот случај че силува, а во другиот случај па поголеми се шансите пак да силува и да го силуваат.

    Едноставно ќе треба нови затвори, нови закони, бла бла.
     
    На Feminka22 и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  14. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.264
    Допаѓања:
    23.267
    Пол:
    Машки
    Леле, уште што не прочитав во темава. Уште кога ќе ми текне дека мнозинството размислува дури и полошо во државичкава. Дно дна.
     
  15. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Машки
    Мислиш дека не може да поддржуваш транс лица а да не поддржуваш транс активизам и родова идеологија?
     
  16. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.811
    Допаѓања:
    16.804
    Пол:
    Женски
    Дилан Малвени во едно видео вика

    First day of being a girl and I've already cried three times, I've ordered dresses online that i couldn't afford and when someone asked me how I was, I said i was fine, when I wasn't fine.
    So how'd I do ladies? Good?

    Типот мисли дека ако копира стереотипни однесувања за женско го прави жена ама океј, интересен и позитивен бил.

    Било кој (цис) маж за истово ќе јадеше критики на големо.
     
    На Konfetka, see.emily.play, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    Јас почнувам да мислам дека типот ќе излезе е комичар и пародија на се што се дешава. Не може толку саркастични да му звучат изјавите иначе :D Да е иронијата поголема спонзорства собра. Циркузанти еден куп.
     
    На crimson, Angie1432, Munchmallow20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    7.939
    @Munchmallow20 Би требало секој месец да го приклучуваат на стимулатор за менструални (и евентуално породилни) болки :D
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.811
    Допаѓања:
    16.804
    Пол:
    Женски
    Па тоа е, до спонзорствата.
    Ај прво ќе речеш некој куку е само што бара внимание.
    Ама буквално на битни настани го викаат и претставуваат како жена, за најк рекламирал спортски градници (оти девојка не можеле да викнат) рекламира тампони (гарант пред тоа не ни знаел што е тампон).
    И како да не ти смета целово движење кога сами себе се брукаат?
     
    На Polyincognito и Celltica им се допаѓа ова.
  20. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    Ти викам се мислам дека типот е мастертрол :D И ако :D
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.