1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.339
    Допаѓања:
    37.449
    Пол:
    Женски
    Здрав прав е прилично лоша опсервација бидејќи никогаш не можеш да знаеш што се мота низ туѓа глава. Освен тоа, транс луѓето не се будат еден ден и одллучуваат да сменат пол, туку го знаат тоа цел живот. Штом има цела категорија на луѓе чиј мозок не се поклопува со биолошкиот пол значи има реална причина зошто - што не е следење тренд или мода. И да се избришат од сликата оние кои глумат лудило за внимание, ќе останат луѓе кои имаат и по 60-70 години и тврдат дека од деца се чувствувале како да не припаѓаат во своето тело.

    Делот дека мажи стануваат жени за да вознемируваат други жени е смешна и нереална паника бидејќи мажите што вознемируваат жени го прават тоа секојдневно и не гледам дека до сега им требал фустан за да манијачат.
    Точно, со рецепт. Ама рецепт може да биде напишан и под притисок, пари итн. Никој доктор нема да ризикува кариера и да биде обележан како трансфобичен. За ова секако на Американците мислам.
    Кај нас ако воопшто не се регистрираат транс луѓето, таму транизицијата ќе ја направат како менување фризура. Ни едно од двете не е правилно според мене.
     
    Последна измена: 27 април 2023
    На CameliaMiller, RespectAndObey, Srckata28 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што маж што се идентификува како жена многу полесно ги избегнува законите за сексуално вознемирување од цис маж. Зашто они по закон и документи или идентификација ако тоа им е признаено се жени, ништо лошо не прават технички
    Џонатан Јанив е пример.
    Или едноставно ќе се повикаат на трансфобија и толку, ебан си, ти испаѓаш лош

    А дека викаш никој не му прднува од денес за утре да биде жена, епа тоа го зборев поназад.
    Еве законот во Шпанија вика само со брза административна постапка може да смениш ознака за пол. Не мора да си примал хормони, да си правел операција, ништо. И сега тука и тие што се стварно транс и ни криви ни должни и тие што се манијаци и педофили можат да го направат тоа. Затоа велам не може да бараат да биде све набрзинка да се средува и без услови ама после зашто ни сметале тие работи.
     
    Последна измена: 27 април 2023
    На Konfetka, Misskirova, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.837
    Допаѓања:
    36.201
    Ако добро се сеќавам, од сите околу 300 лица што побарале да се префрлат у соодветниот затвор според новиот пол по кој се идентификуваат у Америка, 99 посто па ако не и сите се мажи, шо само викаат дека се жени, и не планираат никаква трансформација, и најголем дел од нив се сексуални предатори...

    У Англија мислам беше многу тинејџерки почнале по СОС линии да се јавуваат да кажуваат демек Тоурет имале, и сите види Бога ти Вау викале, исто ко таа нарцисоидната пациентка шо го фејкаше синдромот на ТикТок. Па им рекле дека фејкаат и проблемот се решил.
    Е сеа фората многу тинејџерки почнале и да се јавуваат дека се транс, али тука морале само после еден повик да им препишат хормони и блокатори,без термин у живо. Од страв да не бидат отпишани од фелата, ќутат и даваат откази, оти пропаганда.

    Али шо ти ја знам ја, личност што крвари или шо има потенцијал да раѓа деца, сепак маж треба да ми каже шо е да си жена, само оти опнал кармин и халиња... Шо би се рекло, едино шо не можеме да негираме е дека мужите имаат The Audacity.

    Од барање еднакви права и антидискриминација, најмогу подржани од нас жените, до елиминирање на жената од општествотот и сведување на едно ништо, па дури ни на пичка. Али ок, исконската болка и љубомора што никогаш нема да бидеш Алфа, никогаш нема да бидеш едно со земјата и космосот, Универзумот. Никогаш нема да можеш да создадеш живот, и да го носиш во себе... Најголемата исконска болка на секој маж, небитно прав или транс, и на секој единствена цел да и се усере на жената у животот...

    Транс маж или жена никогаш нема да биде маж или жена, од таму и наставката транс.

    Јас сум жена, а не Цис или како и да е тоа срање, тоа што транс маж сака да биде.

    Транссексуалноста е психичка болест, и најрадикалното решение е промена на пол,во случаи кај самоубиствени нагони. И тоа е во ред. Немам ништо против. Ама смо после долга птоценка и третман, само кај полнолетни лица, психички, и физички оформени лица, кај кои телата имаат материјал да се изведат остранувања и конструкции на нови органи.

    Али, ако личиш на маж, а имаш вагина, ондак си жена шо проаѓа ко маж. А не маж. Неможеш да направиш деца.
    И обратно.

    Ако си ги извадил репродуктивните органи, ондак личиш на нешто, а уствари за жал и ништо, ако глеаш практично...

    Ако еден ден си муж, па жена, у зависнот дали си опнал панталони или суќна, ако си жена оти неќеш фудбал да играш, или си муж оти сакаш да бушиш со бушилица, ако си мачка, виљенаќ, кловн, ебан емотикон, ондак си имаш потешки проблеми од транссексуалност, и треба да идеш у установа од затворен тип.

    И срамота и грев за луѓето што имаат стварно таков проблем, и кои сакаат да живеат нормален живот, ебани нарцисоидни будни амерички пациенти кои не излегле од дома, и немало кој да ги воспита и да им викне жуто комбе, да им се серат на нив, и на нас жените у дите права кои и до ден денес ни се попречуваат, па и одземаат.

    До вчера зашо дискриминација, мажот не го прават панталоните, а жената суќњата, денес 21 век напредни ќе ми опнат кармин на ќелаицта и брадата, и оп жена се. Па уше и тампони ќе ми кажуваат како се користат, па уше и реклами ќе снимаат, ко тампони у шупак да се ставаат, ви ибам болесниците.

    Али тоа е, фетиши, педофили, нарцисоидни шизофрени створења ќе ни перат мозоци на децата, ќе ги учат во школо, ќе опнуваат знамиња по училници, а до вчера се боревме за вадење на химни и молитви од школи. Ќе им кажуваат дома ништо да не им кажуваат на родителите, ќе ги викаат по шо би рекле они ,,мртвото,, име на школо, и ќе им кажуват да не ги викаат со тој или таа, него ли со некои шизофрени заменки, именки глаголи шо то ја знам, шо никој кур не го боли надвор од нивните 4ри зида.

    Па уше и ќе се лутат шо некоја рандом особа на улица им рекла Госпоѓо, оти личат на жена. Па ако сакаш да тњ викаат Господин, ондак заличи на муж. Правите транс особи се трудат, и проаѓаат ко полот, па не се жалат, за разлика од овие шо им е досаден животот.

    Да ми каеше некој дека реднековине Амерички бункери у двор шо копаат и хордаат храна, дека у право ќе испаднат, кај ќе ми беше крајот.

    Али, као и увек, the biggest conspiracy theory, is that there is no conspiracy theories.

    Ајт.
     
    На Kom.pot, MandyLane, CameliaMiller и 14 други им се допаѓа ова.
  4. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Чекај сега ќе ги убацат цис жените и мажи што не можат да имаат деца.:D
    Само што неплодноста медицински се третира како патологија, дијагноза.
    Жена што не може да забремени има некој проблем. Значи зборам медицински, физички проблем.
    Може да се цисти, дисбаланс на хормони, проблем со матката, јајцеводите. Дали сака да има деца или не, друго е. Збориме медицински ние.
    Маж што не може да забремени нема проблем никаков. Има проблем ако неговата партнерка не може да зачне, а пробуваат.
    И тука е она "природното". Не збориме за употреба на лекови и вакцини и ставање пирсови и тетоважи или корективна хирургија.
    Него нешто што е апла премногу тешко да го смениш, скоро невозможно, а не претставува физички проблем. Или треба 100 други проблеми да отвориш за да решиш еден.
    Нели природата ти вика дека можеш да имаш деца, е сеа ти не мораш да имаш ако неќеш, фала богу. Ама маж ако си, тогаш многу се мали шансите некогаш да бидеш ко 100% биолошка жена и да можеш да раѓаш воопшто.
    Не сите жени можат да родат. Ама сите што можат да родат се биолошки жени.
     
    На Konfetka, see.emily.play, Misskirova и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.339
    Допаѓања:
    37.449
    Пол:
    Женски
    Не викам дека нема луѓе што ќе најдат дупки во законот и ќе го користат. Има, како и за сѐ друго. Само што се преценува бројот и испаѓа дека сите трансџендери се предатори.

    Друго, за во Шпанија можеби е избрзано ама тоа нас секако не нѐ засега и кај нас во скоро време секако дека нема да дојде.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Епа за да нема такви дупки, ќе си ставиш процедури и услови.
    Оти многу често и самите транс активисти бараат да биде така лесно и брзо и после чорба.
    А да бидеме реални, бројот на реални транс лица е многу помал од што се збори.
     
    На *Amethyst* и Gosh им се допаѓа ова.
  7. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    1.500
    Пол:
    Женски
    Живееме во општество каде секој човек и секое негово размислување кое не се вклопува со другото, во случајот транс идеологијата, го сметаат за уназаден и глуп.

    Едноставно не прифаќам родова идеологија и транс агенди и тоа е доволна и валидна причина да не ги поддржувам - едноставно не сакам. Не знам шо се палите толку ако некој не се согласува со вас? Патем не ве напаѓа никој вас што размислувате така. Сум приметила напаѓате луѓе кои не делат исто мислење со вас.
    Според мене too much се инволвира особено кај мали деца кои уште не ја знаат азбуката, да учат дека можат наводно мажите да станат жени и обратно.
    Не можат. И толку. Крај. Карминот не те прави жена, ниту фармерката и тоа топот за гради - маж. Позз.
     
    На Maca Macka, Bratot, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.678
    Допаѓања:
    169.475
    Како ќе ги раздвоиме луѓето од зајаците?
    Тие кои по 70 години се транс се на пример 300 во период од 30 години (од 70 ти до рани 2000). Денес 300 ДЕЦА годишно ,,влегуваат,, во машината. Отприлика, на ниво на х држава. Што ли се мота низ туѓите глави, хм:^)

    УК - 21 век - монти пајтон трагедија:x
    https://www.dailymail.co.uk/news/ar...ens-transitioning-former-employee-claims.html
     
    Последна измена: 27 април 2023
    На JuLleE, Celltica, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски

    Ова е она што е алармантно и језиво со ова движење.
    Никој не му текнува дека девојчето можеби го копира братчето.
    Детево може ќе си остане девојче и нема да стаса до хормонска терапија ама целиот концепт на епизодава и таа толкава самоувереност на родителите е кринџ. И многу нормално пак се спомнува облеката и играчките
    Или дека детето кажало "јас сум машко" . Да, фала богу треба да внимаваш што ти кажува детево ама овие и други родители ко нив све буквално сфаќаат. Може ќе посака кола да вози па ај нека му дозволат. Може ќе рече сака да гласа на избори па ајде и тоа.
    Јас на нивна возраст плачев јер сакав Buzz Lightyear од играта да ми биде дечко ама уствари да ти бил нереален ликот :D
     
    На JuLleE, *Amethyst*, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
  10. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    1.500
    Пол:
    Женски
    Скроз.
    Ова го зборам цело време во врска со транс идеологијата.
    Израснав со брат, со братучеди и другари. Никогаш не сакав барбики, играв со колички и пушки, се облекував како брат ми, пошо ми бил идол у животот (и се уште ми е), секогаш се разбирав подобро со машки отколку со женски и до ден денес исто. Но, никогаш не помислив (никогаш не ми го испраа мозокот) дека можда сум мУшко:fubar:.

    Пак ќе кажам, фармерките у плакар не ме прават машко.
    Јас сум жена и не сум цис-жена.
    Транс жените не се жени и транс мажите не се мажи.
    byeeee:hai:
     
    На SeaMermaid, christinnn, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
  11. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.262
    Допаѓања:
    23.261
    Пол:
    Машки
    TYFCO Door Logo_edited.png
    byeeee :hai:
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  12. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    1.500
    Пол:
    Женски
    Фала и на тебе што немаш аргумент, па ме цитираш со безвезна слика.

    Што би рекол ти: дно дна.;)
     
    На Konfetka, christinnn, see.emily.play и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Имаш жени и транс жени.
    Зашто транс не можат никогаш да бидат исти како биолошки жени.
    Истово и за мажи.
     
    На christinnn, *Amethyst*, Srckata28 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.837
    Допаѓања:
    36.201
    А не не не, имаш транс жени и цис жени... А сеа од кај излегло тоа ЖЕНИ, и шо е тоа, i guess we will never know...

    Него @staycalm, сакав да те прашам пред некој ден, али забораив. Ако може да образложиш зашо Ј. К. Роулинг е трансфоб?
     
    На Konfetka, christinnn, Celltica и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Ја се кладам дека не знаат овие да дефинираат жена
     
    На Konfetka, *Amethyst*, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.326
    Допаѓања:
    7.270
    Пол:
    Женски
    (y):clap:
     
  17. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.262
    Допаѓања:
    23.261
    Пол:
    Машки
     
  18. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Ти кажи ми, не праќај видеа.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.262
    Допаѓања:
    23.261
    Пол:
    Машки
     
  20. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    16.765
    Пол:
    Женски
    Не знаеш да одговориш, јасно.
    Ај чао:D
     
    На Konfetka, *Amethyst*, Polyincognito и 2 други им се допаѓа ова.