Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.515
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Не?
    Не ми е јасно зошто имплицираш дека би го кажала тоа ама ок.
     
    На Bezimenka90 и theowndemon им се допаѓа ова.
  2. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    12.399
    Пол:
    Машки
    Не постојат транс деца, има деца со дизморфија која може да се корегира кога се доволно возрасни за тој потег. Од кај за секоја транс тема стигнуваме до децата, ко да имаат можност да направат едуциран избор. Или за геј личности што посвојувале биле педофили. Мешате баби и жаби.

    А дека има повеќе анксиозност и ментални заболувања во врска и со овие работи, веќе е докажано. Peer pressure is a motherfucker.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Тоа што е докажано е дека менталните заболувања се резултат на тоа што им се негира родовиот идентитет и трансфобијата, а не самата појава на трансродовост. Транс луѓето имаат подобро ментално здравје откако ќе транзитираат и затоа добиваат поддршка за ова од страна на психологијата.

    Дисморфијата се корегира на тој начин што им се овозможува на транс луѓето да си го реализираат посакуваниот родов идентитет. Конверзиона терапија за да претвориш транс лице во цис лице не успева.
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    12.399
    Пол:
    Машки
    За првото. Има потреба од психолошка помош за тие деца, не викам дека треба сами да се снајдат.
    Второ, се сложувам, про транс се сметам, во мои очи. Трето, точно, конверзиона терапија не работи ни за геј луѓе камо ли транс. Тоа е во библиски појас во Америка често и други конзервативни заостанати места.

    Немаше потреба од цитирање бар за ова се сложуваме.
     
  5. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Бидејќи тоа што го кажа, дека може да се корегира родова дисморфија и детето да стане цис, е всушност форма на конверзиона терапија. И се разбира нема да успее тоа за транс дете.
    Ти претпоставуваш дека воопшто не постојат транс деца, што не е точно.
     
  6. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    12.399
    Пол:
    Машки
    Да се корегира родова дисморфија со транзиција доколку личноста толку сака тоа, мислам дека самиот протолкува поинаку. Поинакви ни се мислењата од кога да почне со хормонска терапија и се друго.

    Не викам дека не постојат транс деца. Јас имам искуство со ментални заболувања од мал, ама не си би дал истата терапија денеска уште од тогаш. Не е хумано. Не ни сакам посебно да ме третираа, сакав да бидам нормален.

    Можеш да корегираш и дизморфија дека раката не е твоја, само пила ти треба. За секој проблем има решение. Дали е коректен е на здравиот разум.

    Транс лицата заслужуваат помош и права, но со децата треба да бидеме претпазливи.

    На крајот, потекнува прашањето дали е нормална дизморфијата? Не е, ако гледаме биологија и статистика. Но не можам да мразам некој зашто има мутирани гени и џинџер коса. Така и со ова.
     
    На Biljarkata, Gosh и Amellie13 им се допаѓа ова.
  7. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    2.102
    Пол:
    Женски
    И на децата удривте.
    Срам да ви е!
    Значи ако моето дете утре во градинка сака да облече розово фистанче да почнам со процесот на транзиција м?
    Е нема да може
    Ми се гади значи, ми се гади.
    Со своите тела прајте шо сакате, не ми сметате, ама немојте децата да ги мешате во се.
    Како дете би знаело дали е транс цис, фис, мис...
    Ај просветлете ме
     
    На MyMala и Misskirova им се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.240
    Пол:
    Женски
    Не. Тоа што сака да носи фустанче не значи ништо. Дете е. Некогаш машките деца само сакаат да ги имитираат своите мајки па ја израснуваат таа фаза. Некогаш пораснуваат и сфаќаат дека се геј. Или транс. Тоа е се океј... јас би му само дозволила да носи розово фустанче. Ама тоа сум јас како родител.
     
    На Ugly Duckling, Bezimenka90, Scott Weiland и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Знаеш што е најжално? Што 90 посто од овие што скокаат во темава не се ни родители па да знаат како е.
     
    На IRBBB, marlonbrando69 и tanjaaa им се допаѓа ова.
  10. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.515
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Каква врска има дали имаш деца со темава?
     
    На Nausicaa, Ugly Duckling, Bezimenka90 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    692
    Допаѓања:
    2.456
    Искуство од прва рака надминува општи мислења без искуство. За се е така. Едното секогаш ќе е приоритет
     
    На najjacha, IRBBB, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.574
    Какви транс деца сега и тоа ли го има
     
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Еве ти одговорија погоре.
    Не може вие без деца да им наметнувате на родители што вас ви е приоритет.
     
    На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Еден репорт на странава сите, сварно претераа веќе.
     
    На IRBBB, christinnn, stsmua05 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.887
    Допаѓања:
    158.340
    Пол:
    Женски
    Апсолутно има лгбт+ деца, не станале 18 години и тогаш наеднаш ги "напаѓа" хомосексуалност и родова дисфорија. :D

    И апсолутно се поранлива категорија на деца шо често се негира од подесно насочени организации за заштита на деца шо е иронично. Оти организации за заштита на деца треба да ги штити децата во целост, а не вака со одбирање. Ама пошто постои одбирање, а постои ради вакви работи:
    Ќе си има и организации кои ќе се грижат за таа маргинализирана група одделно. И то е супер дека сме стигнале толку напред некој да се залага за ова.

    Не? :D Дете е. Шарено, комотно. Оти да неќи? Ама не го прај транс/ со родова дисфорија по дифолт. Воопшто. Апсолутно не. Еве брат ми ко дете и лакиран шетал и никому ништо, дур ни геј не е вака ко пораснат тин. Не е то правило некакво. Слободна експресија е и креативно и шарено е интересно за деца. Сега неќи. Ама да, имаше коментари од околината, то во следниот параграф, иако дома не сум му рекла немој или осудила - напротив.

    То е само рушење на социјална норма, ништо поќе. Само шо ќе биди малтретирано ако е машко во фустанче оти општеството ни е труло и ќе го викат "педерче" пошто не е навикнато општеството на слободна експресија. А колку поубо ќе беше се ако имавме слободна експресија. Впрочем, мислам дека и родовото дефинирање и искажување би било страшно различно во таков свет. Т.е. Во втор план. Пошто нели, нема норми шо ме спречват да се носам ко шо сакам па да мора да клавам лепенка на себе за да дефинирам шо сум.
     
    На Nausicaa, Bezimenka90, RespectAndObey и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.240
    Пол:
    Женски
    Ко психопат звучиш што тебе НЕ ти е приоритет секое дете да е прифатено во училишна средина и слично.
     
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.877
    Допаѓања:
    85.506
    Пол:
    Женски
    На колку год.тоа има лгбт деца?
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.887
    Допаѓања:
    158.340
    Пол:
    Женски
    Цел живот се створаме какви шо сме.

    Ако едноставно првиот краш сум го имала за Божидар во забавиште на 6 години или одма годината наредно со новиот клас во прво одделение сум била затрескана во Христијан - и те како моите знаеле дека плави машки ме влечат и дека сум веројатно стрејт кога ќе пораснам и станам сексуално суштество. Само слатко е кога детето има "краш" или "симпатија" се дур е стрејт и ептен прекршваме граници и пристапваме со "и имаш дечко хехххе", "бацвате хехехехех", "имаш некој/а" - зависно кој пол е детето.

    Скараја да е да не е стрејт. Тогаш е наметнување лол.

    Сега и за родот. Јас не сум "типично" женско се дур не станав возрасна па да имам интерес за потипично женски работи. Сега сум femme за разлика дур растев. Ама секогаш сум се осеќала како девојче, и сега како жена. Не можам да објаснам како, ама и кога сум пазарела од машки оддел во бутик, и не сум носела фустан со години од ко преќина мајка ми да ме облеква, штикли уште не носам, јас пак сум се осеќала како она шо сум се родила. Е сега ако некој има родова дисфорија, нема да има ваков преклоп теоретски, пошто не сум осетила де. Ама пак, не е то ексклузивно после 18 години чувство. Пошто знам дека сум била сигурна дека сум девојче од доста мала. И сигурно ако нема некој преклоп на пол и род го осеќа исто ко јас шо сум осеќала преклопот.
     
    На Nausicaa, Ugly Duckling и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  19. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.877
    Допаѓања:
    85.506
    Пол:
    Женски
    Ама не те прашав ова што ми одговараш,па и не е точно.
    Забавиште и склоност кон одреден пол ,”симпатија” не го прави лгбт детето.
    Тврдиш дека има лгбт деца.
    Те прашав на колку години?!
    На кој начин утврди дека постојат лгбт деца?!
     
    На Biljarkata, VDT2906, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    А кое дете не е прифатено? Тоа што е транс? Прво за да е прифатено или не ,треба да постои, а во моментов не постои.
    И,да како што знаеме ,навредувате,агресивни сте итн. :)
    Еве јас на страната им искоментирав и убаво ги прашав кој сојуз е тоа? Знаеш што направија ? Ме блокнаа...Зошто? Зашто немаат аргументи.