1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Епа баш на заменките се инсистира во светот, ако си во тек. Плус заменки досмислуваме, за секој да се пронајде. Ако не е тоа сегрегација, не знам што е.
     
    На theowndemon, Amellie13, asdas и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Веќе се измислени скоро сите можни родови варијации, сега бараме заменка која ќе не' дефинира сите.
    Оние андрогените ептен ми се допаѓаат... кај ги има? Во Скандинавија некаде..
     
  3. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Поим немам кај се. На памет не ми паѓа да погодувам заменки за некој да не се осеќа навреден. Имам трансродово лице соработник, не ми паднало на памет да мислам со која заменка да се обратам. Име ми е ок.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.075
    Ама тоа со заменките е смешно. Има јазици во кои нема родови заменки, всушност нема род во јазикот. Фински на пример. Да проверам дали имаат именка жена, мајка, па ќе ви кажам- може сите треба уствари фински да збориме и решен проблем:wasntme:
    Стеј тјунд.
     
    На theowndemon, Ajronmen и Celltica им се допаѓа ова.
  5. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Тоа е биг дил посебно ако си имаш работа со Америте :D
     
    На theowndemon и Ajronmen им се допаѓа ова.
  6. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Придавки именки, нејсе.
    Една што ги опфаќа сите, јазично постои секаде, човек, човештво, луѓе.
    Ама од родот во јазичната комуникација не може да се избегне. Без разлика што има во гаќите, кога ќе ми го каже своето име, ќе ги формирам речениците во склад со родот на Името на лицето. Ако се вика Ана ќе биде таа, ако се вика Џон ќе биде тој.
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Добро, ама пример, ако пишуваш текст за во медиум, како ќе се обратиш на цела група?
    Не можеш со името на тој/таа кој/а работи со тебе
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Епа и на имињата ќе влијае ова... ако продолжи да се одвива по овој тек :)
    Ќе нема машки-женски имиња, туку само имиња.

    Додуша ги има и денес, ама не се општа пракса.
     
  9. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Епа добро ама тие имиња се на прсти да ги изброиш.
    Ама сеа цел јазик да се мења синтакса граматика или незнам што секаде во светот, налет.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Абе нема да се случи преку ноќ.
    Тешко е мајндсет на еден човек да смениш, навики, пракси... не пак на 8 милијарди луѓе.

    Ќе помине време и време.. сега-за сега е уште во зачеток практично.
     
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.075
    Да бе, толку е просто, мисли си ти, Ана и Џон. :D Шо праиме со Самер, Рајли, Зу Ли. ... голем е светот8) А тек со јазиците кај што имаат 16 називи за пингвин, млад пингвин, пролетен пингвин, пингвин-од-кај-пукнатиот-мраз....
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Епа теоретски џабе дискутираме пошо споров ќе си добие разрешница ниту во наш животен век а можеби ни за внуците...:D
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тро џабе е, ама тро и не е... поставува правец во кој ќе се развива глобалното општество :)

    На крај може се' да испадне поинаку, ако има голем отпор и од премногу луѓе...
    Може ќе живееме во визијата на Хитлер... Ариевска раса и тие работи..
    Односно, нема да живееме тие што нема да ги исполнуваме тие карактеристики кои ги бара и цени таквото општество.

    Варијациите се бесконечни.
    Никој не може да го предвиди исходот.
     
  14. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Да бе и ја тоа само што си помислив. Не знаеш у кој правец ќе иде... пример книгите/сериите Brave new world, Raised by Wolves и уште еден куп други концепти.
    Само па реално не ми се свиѓа како се развива ситуацијата, наместо да се зближуваме мислам дека се повеќе се продлабочува јазот помеѓу луѓето и тоа на повеќе основни. Што за мене лично е показател дека начинот на кој денеска се водат сите "војни/битки/докажување/убедувања" е скроз погрешен и нефункционален. Кога ќе го сфатат тоа сите страни ќе можат да седнат и да се договорат за да најдат средина која нема да оштети никого.
    Проблемов како и многу други на човештвото, ми е банана проблем. Ако ја сечеш на пола едните ќе ја добијат рачката а другите крајот. И двете страни ќе бараат повеќе и ќе се незадоволни. Ама зашто од бананата да не се направи банана сплит, хоризонтала.
    Ете, го решив :D

    Не размислив хахахаха :rofl:
    Знаковен јазик најдобро
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Јас пак сум убедена дека транспарентни дебати водат кон обединување.
    Да размениме мислења, да се надополниме, научиме нови работи, да научиме што повеќе едни за други... сите разлики, а и сите сличности... за на крајот на денот да сфатиме, дека сите сме луѓе од крв и месо и само сакаме да сме прифатени, а не осудувани.

    Кој пристап и да се примени... се наевам само дека исходот ќе биде позитивен.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не барам да објаснат зошто чувствуваат тоа што чувствуваат, туку да опишат што. Пример јас точно можам да опишам какво е чувството кога се палам на маж ми, можам да кажам карактеристики физички и карактерни што ме привлекуваат кај луѓе, може не знам од каде идат ама не бараме и од нив тоа.
    Како би знаело дете што се чувства на маж а што жена па да се чувствува нескладно во своето тело? Очигледно од стереотипите што ги гледа околу себе. И наместо да работиме на стереотипи кои во многу земји веќе долго на големо се рушат, ние веруваме дека дете има некое моќно внатрешно чувство кое му кажува точно дали е маж или жена и као тоа нема врска со облека и стереотипи. Мижи Асан... Може е само фасцинација од одредена облека или карактеристики што ги гледа претежно кај спротивен пол од своето окружување.
     
    На Gosh, SexiLy, christinnn и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Супер, многу убаво кажано.
    Проблемот е тоа што LGBTQIA и остали групи што се борат за права го бараат токму тоа. На 10 години детето да избере што е.
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не сите.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    А што има врска воспитувањето на детето? Пре би рекла дека има врска прифаќањето. Ако детето е воспитувано како девојче, поради полот нели, ама подоцна, како расте, почнува да сфаќа дека не се чувствува како такво, наше би било само да го прифатиме тоа. Секако дека ќе знае како се чувствува, без разлика на тоа како е воспитувано, или што и да му е кажувано. Еве гледаме и дека и тоа се случува, значи знаат како растат како се чувствуваат. Па зошто да се исфрла целиот концепт на род?
    Сум остарела, сето ова ми е премногу комплицирано. :D
     
    На WildMk и Ajronmen им се допаѓа ова.
  20. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Па има врска воспитувањето. Зошто децата немаат концепт на род, да не им кажуваме девојчиња имаат долги коси, а батковци носат пантолони, како ќе знае дете што е род? Може да знае во градинка кога ќе ги седнат на нокшир дела имаат различни полови органи, ама не може да знаат што е машки род или женски род. Треба да се слободни да играат со сите играчки пример, не на машкиве да им даваат само алати, на женските барбики. Во таа насока.
     
    На Gosh и theowndemon им се допаѓа ова.