1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.203
    Допаѓања:
    262.242
    Е тек ова колку е сурово. "Незначајно мал процент" се живи луѓе.
     
    На Srckata28, INNERBEAUTY и Amellie13 им се допаѓа ова.
  2. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Машки
    Тоа што го барате вие е уште посурово. Сакате заради тој незначајно мал процент на луѓе да им го одземете лекот на мнозинството врз кои делува успешно.

    Не е ова уникатно за овој лек. Не се сите лекови во медицината ефективни врз 100% од населението.
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.203
    Допаѓања:
    262.242
    Кои "ние"? Јас во свое име зборувам, не сум во ничија група.

    Јас не сакам да одземам ништо никому, ниту некаде ќе прочиташ дека имам против операцијата (всушност, ако ми копаш по мислења, ќе видиш дека сум поддржувач) НО, кај ВОЗРАСНИ, кои се запознаени со ризиците.

    Против имам за деца, исто како што имам против обична циркумцизија или бушење на уши, а не па вакви зафати.

    Јас друг проблем имам, не може биолошки маж да е жена, и обратно, едноставно е невозможно и ниту една реторика не може тој факт да го промени. Политичка одлука може да биде, не научна.

    А и понатаму, "таа мала група на луѓе" се за џабе низ прсти пуштени. Се' повеќе ги има. Операцијата НЕ Е докажан "лек", ама зависи што сакаш да читаш, тоа ќе прочиташ.
     
  4. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Машки
    На деца обично не се прави операцијата. Им се препорачуваат само блокатори за пубертет се додека не се доволно возрасни за да направат перманентни промени.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.203
    Допаѓања:
    262.242
    Мислам дека бев јасна после 600 мислења во темава, дека не сум ок со менување на деца ништо? Ако сака Трајче - Трајанка да го викам, ќе го викам, ќе му се обраќам во женски род, со тоа никаков проблем немам. Нема да одам дотаму во среден род да се обраќам или во измислен нов род, премногу замарање ми е, и јас сакам да ми викаат госпоѓице, па госпоѓа ме викаат, нема на секое да ги поправам де.

    За возрасни, ако може да се касапат за цицки, нека касапат и полови органи, возрасни ако се и запознаени со ризици, која сум јас да судам?
     
  6. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.781
    Допаѓања:
    16.656
    Пол:
    Женски
    Како кажуваш ова само блокатори, мислиш за tic tac бонбони збориме
     
    На INNERBEAUTY и Amellie13 им се допаѓа ова.