1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Роза за балерината (Лурлин МекДениел)

Дискусија во 'Книги' започната од anabel-a, 11 март 2012.

 1. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Роза за балерината(Лурлин МекДениел)

  Сличен стил на Николас Спаркс. Љубовна приказна
  Ве носи во неколку различни света. Приказна која е пишувана во вид на пораки, чет разговори, писма, мејлови итн. Менделина и Џес се ликови кои ве поведуваат во една сторија за љубовта, чувствата, поврзаноста. Впрочен нивниот прв училишен ден ги сплотува во едно, од кое произлегува голема љубов.

  Мене многу ми се допадна, топло ја препорачувам на сите. :)
  Ја има во книжара ,,Три,, во трговски.


  [​IMG]
   
  На t.w.e.e.t.y му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  Премногу е тажна.
  Се чита во еден здив, но мене ми требаа неколку сати за да ја завршам, бидејќи имаше делови кои навистина ме потресија, ме вратија во еден многу лош период од мојот живот, па ми требаше време да си ги соберам чувствата.
  Најтопло ја препорачувам.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.895
  Допаѓања:
  65.932
  Пол:
  Женски
  Не би рекла дека стилот е сличен на Николас Спаркс. Авторката има преживеано слична траума со нејзиниот син, па затоа речиси сите книги и се од тој тип, за млади луѓе кои се борат со смртта, со неизлечливи и хронични болести. Има напишано преку 70 книги. Најголем број од делата и се со ваква тематика поради тоа што сака да им помогне на оние кои се справуваат и поминуваат низ вакво нешто и да ги инспирира оние кои ја имаат среќата да се здрави да не го трошат залудно животот.

  Оваа е единствената книга која ја имам прочитано од неа и не знам дали ќе имам срце да прочитам уште некоја. Премногу е тажно, страшно срцепарателно, оваа книга додека ја прочитав цело време бев облеана во солзи.
  Можеби би ја прочитала уште Breathless, имам слушано дека исто била добра.
   
 4. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  571
  И јас ја прочитав, се изнаплакав многу! ;( ;( ;(

  Само што во неколку делови од книгата, ми фалат страници - грешка во печатење (очигледно), па требаше сама да си ги спојувам работите.... :worried:
   
 5. t.i.n.k.b.e.l.l

  t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Значи книгата е феноменална.Додека ја читав си помислив зошто луѓето не го ценат тоа што го имаат,зошто не го ценат здравјето што го имаат,зошто не ја ценат љубовта што им ја даваат нивните родители.
   
 6. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.145
  Допаѓања:
  2.620
  Одкако ја прочитав книгата, на сите ја препорачувам. Книгата ме остави без зборови. Почнав да ја читам во 1 часот после полноќ и не ја оставив се до 5 часот наутро. Едноставно не можев да ја кренам главата од неа до дека не ја прочитав. Прекрасна е книгата и за оние кои сакаат вакви книги со тажни содржини, обавезно да ја прочитат.
   
 7. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.399
  Ја купив пролетва за саемот на книгата и си ја лупам главата од ѕид :headbang: како е можно дури сега да ми текне да ја прочитам :@
  Значи ПРЕУБАВА Е. Се заљубив во Џес :angel: срце е детето :l:
  Се изнаплакав за судбината на Мелинда ;(
  Жално е да се читаам така тажни судбини на така млади луѓе
  Но како што напишав во претходна тема: книгава ме потсети и на мојата прва љубов од прво одделение :$ Аххх, колку си го сакав :angel:
   
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Книгава на сите ја препорачувам многу е добра...
   
 9. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  927
  Допаѓања:
  3.894
  Пол:
  Женски
  Преубава, тажна книга. За едно попладне ја прочитав. Ја препорачувам да ја прочитате. :)
   
 10. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  4.030
  Пол:
  Женски
  Колку може да биде суров животот. Мелинда можела да си го оствари сонот но болеста ја закочила во се.
  Книгата ја прочитав за околу 4 часа, и ми остави голем впечаток, му препорачувам на секому да ја прочита нема да зажалете верувајте.
   
 11. Ketnis

  Ketnis Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  238
  Пол:
  Женски
  Преубава и тажна книга ја прочитав во еден здив и дефинитвно ја препорачувам на сите кои не се ја прочитале :!: :D
   
 12. iloveugirl

  iloveugirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  217
  Би рекла дека е книга што дава некоја смисла на животот, тоа колку треба да се цени животот и да го живееме секој ден како да ни е последен. НО, сепак ќе се надоврзам на останатите коментари дека многу лесно и во еден здив се чита.
  Вреди да се прочита :)
   
 13. dence

  dence Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2013
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  24
  Многу моќна книга,само што ја прочитав,значи се утепав од плачење на крајот... :'(
   
 14. lallyy

  lallyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Одамна беше кога ја прочитав но впечатокот што ми го остави е воодушевувачки.Се чита во еден здив и солзите не бегаат. :/
   
 15. deedee0

  deedee0 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  364
  Книгава е многу тажна, но во исто време и поучна. Ја препорачувам :)
   
 16. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  Книгава буквално ме разболе! Една невина детска љубов, илјадници писма и мејлови и еден тон солзи исплакани. Едно пакување паломи е задолжително...
   
 17. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Стварно е тажна..Во еден здив се чита.Ја прочитав и сеа и ја сакам некој како Џес :D
  Само да не завршам како Мелинда :x
   
 18. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.593
  Допаѓања:
  9.361
  Пол:
  Женски
  Ја купив минатото лето од саемот за книга во крушево.Ми дојде да плачам на крајот, посебно кога Џес и рече на другарката на Мелинда, да му овозможи пристап во ковчегот за да и остави писмво во рака.
  А во писмото пишуваше
  Мелинда да го чека во рајот дека еден ден и тој ќе дојде таму итн.
  Исктрено кога Мелинда излезе од болнца и Џес се врати од америка мислев ќе има среќен крај, но се излажав.Книгата ја прочита дури и мајками и неколку дена не можеше да се соземе.
  многу е чувствителна за такви работи

  Тоа лето сакав да ја купам и книгата ''Го сакам Лондон'' но ја избрав Роза за балерината :)
   
  На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
 19. jelena.rozga

  jelena.rozga Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  205
  Зимава ја читав. Одамна сакав да ја прочитам, а никако да ја начекам во библиотека. Стилот и вид на книги што го сакам. Колку само животот знае да биде суров...
   
 20. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.408
  Допаѓања:
  8.693
  Пол:
  Женски
  Се чита во еден здив. Една од најубвите, а може и најубавата книга што ја имам прочитано.