1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ролинг Стоунс (The Rolling Stones)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од annii, 23 февруари 2012.

 1. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  Ролинг Стоунс се британски рокенрол бенд од 60тите години. Тие се оригинални во мешањето на разни правци од американските композиции во нова форма на популарна музика. На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на блуз, ритам и блуз, кантри и рокенрол музика. Нивните први нумери биле преработки на песни Чак Бери, Роберт Џонсон, Скримин Џеј Хокинс, Мади Вотерс и Хенк Вилијамс, меѓу другите. Иако основачите на бендот Мик Џегер (вокал, хармоника) и Кит Ричардс(гитара, вокал) се сметаат за едни од најголемите текстописци во популарната музика, бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. Реге, панк, и денс музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.
  Членови: Мик Џегер(вокал, хармоника), Кит Ричардс (вокал, гитара), Рон Вуд (гитара), Чарли Вотс (тапани).
  Некогашни членови: Брајан Џонс (1962–1969) (починат), Бил Вајман (1962–1993), Мик Тејлор (1969–1974), Јан Стјуарт (1962–1963) (починат).

  Еве ги и албумите:
  England's Newest Hitmakers - May 30, 1964
  12 x 5 - October 17, 1964
  The Rolling Stones, Now - February 13, 1965
  Out Of Our heads - July 30, 1965
  December's Children (and everybody's) - December 4, 1965
  Aftermath - April 15, 1966
  Between The Buttons - January 20, 1967
  Their Satanic Majesties Request - December 8, 1967
  Beggars Banquet - December 6, 1968
  Let It Bleed - November 29, 1969
  Sticky Fingers - April 23, 1971
  Exile On Main St. - May 12, 1972
  Goats Head Soup - August 31, 1973
  It's Only Rock 'N' Roll - October 16, 1974
  Black and Blue - April 23, 1976
  Some Girls - June 9, 1978
  Emotional Rescue - June 20, 1980
  Tattoo You - August 24, 1981
  Dirty Work - March 24, 1986
  Steel Wheels - August 29, 1989

  Имаат и официјален сајт Rolling Stones.
  превземено од википедија.


  Па ги слушате ли Стоунси? Омилена песна, албум?
   
 2. VbetiV

  VbetiV Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  3
 3. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
 4. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  M. Jager ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
   
 5. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  621
  Anyboy seen my baby ............ Angie ........ :inlove:
   
 6. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки
 7. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Еден од најлегендарните бендови на сите времиња. Не верувам дека постои човек кој не им ги знае Sympathy For The Devil и (I Can't Get No) Satisfaction.
  Нивни омилени песни ми се Gimme Shelter, Beast Of Burden и легендарната Angie.
  http://www.youtube.com/watch?v=R3rnxQBizoU
  http://www.youtube.com/watch?v=8On3UiBOTdQ
  http://www.youtube.com/watch?v=yFOMyVA3BZk

  Пред некоја недела на еден сајт читав статија токму за нив, со податок дека билетите за концертот кој ќе биде одржан на Хајд парк во Лондон, биле распроданени за рекорни 3 минути.

  Living legends!
   
 8. brienneoftarth

  brienneoftarth Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  чудно ми е што нема повеќе мислења на оваа тема. стоунси се навистина едни од најпопуларните бендови, не само во 60те, туку и денес. пред некое време баш го гледав концертот во Glastonbury и ми беше интересно како сите се во нивните 70ти, а сепак се неверојатно енергични. мислам, Кит личи како да сака да се врати во кревет и да си ја продолжи дремката, ама го гледаш забавува 1 000 000 души. :D
   
 9. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.430
  Пол:
  Женски
  Ее кои хитови ги имаат. Предобри се.
   
 11. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Јас сум ни Ролинг ни Битлси тим, слушам сѐ што е квалитет, а тука несомнено се и Стоунси.
   
 12. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
 13. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
 14. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски