1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рол-он депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од dorinaa, 21 јуни 2012.

  1. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ехеее 3 недели е супер. Јас лани се имав направено со Вит лентите и воопшто не сум задоволна... исто како со брич одма ми пораснаа... се надевам дека со овај рол-он подолго време ќе им треба. Ќе пробам за брзо да го купам :lol:
     
  2. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Мишелке и јас обратно ги тегнам, и што знам по нозеве и немам толку поткожни, ко и увек и ко со било која депилација но му ја мислам следен пат да пробам во насока на растење да ги тегнам, да видам дали воопшто така ќе ги вади.
    Сега мачкам во насока на растење и обратно тегнам, следен пат ќе пробам обратно.
    Се депилирав пред 2 недели, за некои 2 до 3, ќе треба повторно, па ќе пишам што се случило. Во случај ти да се депилираш за брзо пробај па ти кажи каков бил исходот.

    Еве Пупи јас ќе ти кажам исто ко колешкава Мишела, индивидуално е, јас се депилирав пред 2 недели, првите недела дена ни од страна не ми се познаваа, значи уопште ми ги немаше, денес баш се загледав и има по некое влакненце тук-таму подникнато, по милимиетар два, меѓутоа на допир сеуште е ептен мазно, ни боцка ни ништо. Кажав јас, после третата недела почнува да боцка, а веќе четврта накај петта можам да ги депилирам.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Е да знаеш Најубава, дека ќе пробам различни варијанти и техники на депилирање, тегнење и пустење.. :D
    За депилирање сум и те како, ако не сум поспана после излегување, ќе се тинтрам во доцните часови, или пак утре ќе си ја фатам работата рано и ќе кажам што ќе бидне на крај. :lol:

    Не сакам бре да мислам дека поткожниве ми се од рол-онов, си се убедувам дури дека ми се од тогаш кога се бричев бидејќи смесата ми беше при крај и не ми стигна. :tmi:
    А мајке ми, последниот пат кога ги тегнев лентите, тегнев ко ненормална и изгледа од тоа ќе да ми се. :worried:
    Ајде, ќе пробам да средам некако и ќе чкртнам две-три лепе речи утре. :D
     
    На najubava2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    А девојки дали можи после ролонот да се искористи ,откако ќе се дотроши неговиот восок, да се наполни со друг восок ? :?:

    (неможам да најдам слика од Иви восокот , многу сум задоволна од него ама треба да го мачкам со дрвено лажиче некое и не е баш практично,па затоа прашувам дали ќе можи да се стопи и да се претури во ролонот) :^)
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ќе може без проблем. :)
    Убаво ќе си го растопиш да ти биде потечен и полесно да си се претури, нема да имаш никаков проблем.

    Инаку, убаво ги вади влакненцата и кога мачкате во обратна насока на растење на влакната и тегнете во насока на растење.
    Проверив уште следниот ден откако го пишав последното мислење во темава, ама ете, сум изумила да пишам. :D
    Мене дури и помалце ме болеше. ;)
     
    На Chivas му/ѝ се допаѓа ова.
  6. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    И јас го имам овој рол-он и мн сум задоволна од него. А пред некое време зедов да се депилирам на нозете и малку крпчиња ми беа и направив ленти од каталози(орифлејм или авон) и мн поубаво депилира со нив, ама повеќе боли. Пробајте па кажете :)
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    И јас го користев овој Силк додека не најдов нешто друго и поубаво ;) . Го има во Тинек-Космо вака изгледа
    [​IMG]
    , нема име и е италијански. Си пишува на него дека е за во апарат за топење ама и ѓезве работа ја врши работата. Го користат по салоните а е пуштен и во малопродажба.
    Си има за интима и лице како розеникав е и пишува за осетлива кожа (трет од десна страна) и за раце и нозе за нормална кожа(четврти од десна страна), мада мало битно иста е цената. Цената му е 160ден и повеќе трае отколку Силк затоа што убаво се размачкува и поубав е ролонот горе. Внатре си има 10 ленти а ако ви снема може и сами да си направите од памучен материјал.
    Јас сум презадоволна за цели раце и нозе го користам 4-5 пати. Нема да зажалите ако го купите.
    :tmi: ама реклама му направив :tmi:
     
    На najubava2010, Mishela и Chivas им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Посебно кутивче е за интима, посебно за лице, а посебно за тело, така?
    Нема некое универзално? :D
    Јас деновиве ќе одам да купам, значи во Космо да барам. :P
    А на пример, го земам оној за осетлива кожа - за интима и лице, и ќе можам без проблем да го користам и за нозе да кажеме? :?:
    Ќе ме извините на глупавото прашање - I is blonde. :rofl:
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Да, да посебни кутивчиња се, на нив си пишува и до сега само во Космо сум ги видела и од таму ги земам. Можеш и тој за осетлива кожа да го користиш за нозе и раце. И јас го користам затоа што има убав мирис :$ (нешто ме потсеќа на некој си butter од нешто од овие купки...како на Лаш или Дове... :) )
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Женски,значи со рол-он депилаторот може на раце,на нозе и надусници.А дали може и под пазуви??(Знам дека звучи глупо ама да си прашам :) )
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Може
     
  12. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Аха.Фала ти,еве сеа се облакам и идам да си купам :D
     
  13. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Четири како не. Кај мене со ова после нецели две недели почнуваат да растат на нозете, а и многу поткожни ми се јавуваат. За практично е, има за повеќе употреби и убаво мириса, ама многу кратко ми трае ефектот. На крај исто како со ленти, само со нив помалку време губам.
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Затоа што ги кинеш влакната а не ги вадиш од корен ( :!: до мајсторлакот е. Јас со шеќерна депилација терам 6-7 недели а со ова 4 недели ;) )
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    A да ја соделевте тајната за во потезите, заш' еве и јас кревам два_прста дека не сум веќе во форма и ужасно се депилирам, добри 80% од влакната ми се искинати и неубаво извлечени, ама тоа ти е кога се дружев со бричот месец дена може и повеќе. |(
    Синоќа одвај издепилирав пола рака и мислев дури дека смесата не ми е во ред, па после ми текна дека уствари во мене е проблемот и пак си се здружив со кремата за депилација, шта чу. :$

    А најчудно е тоа што со ленти одлично ги вадам влакненцата, а со ова не ми оди и не ми оди во последно време, дури почнав на недела дена да подникнувам поради недоизвадените влакна. :doh:
     
  16. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Не мора да значи. Еве јас не користев брич претходно, се депилирав со ленти и после депилирање со ролонот само после недела и пол подникнаа а ми се јавија и поткожни.

    И дајтe стварно, споделете нешто од мајсторлакот со нас што не не бива, не мора само да се фалите :)
     
  17. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Колку чини Силк рол онот?
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ако не се лажам, беше некаде 170-180 денари, а 140мл е.
     
    На Wild-GirL му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    На козметичар се депилирам исклучиво со таков ролон на нозе, ама зошто многу бргу ми раснат влакната и на нозе и на раце (за 2 недели се страшни со што и да се депилирам) пробав за раце барем да земам таков ролон за домашна употреба (зошто Браун депилаторот ми направи ужасни флеки на раце од поткожни влакна и никогаш со него не ми се мазни рацете). Пробав со силк - катастрофа цела се залепив и ништо не излегува со него, пробав купив еден друг исто мислам дека македонски производ е (кутијата е бела со розеви букви) со него дури не се ни лепеше и восокот после влечењето остануваше цел на раката и го фрлив... и сега нарачав он интернет патрон за загревање на ролонот и имам намера да си купам или од Depileve (како што депилираат во салони) или тие slavica999 што ги препорача претпоставувам дека се добри зошто се слични на Depileve. Така да едвај чекам да ми стигне патронот...

    [​IMG]
     
  20. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    ае да прашам . . овај мислам дека го рекламираат ако не се лажам :? [​IMG] па да прашам дали некој го има користено како се користи дали е добар ?