1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рол-он депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од dorinaa, 21 јуни 2012.

  1. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Јас го земав на силк рол-онот и небива и небива :tmi:
     
  2. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Да, ги има во Веро, околу 310-320 денари мислам дека беа. :)
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    А би можело ли ова на Вит, да се користи откако ќе се потроши смесата која ја добиваме со пакувањето? :wasntme:
    Мислам, да си додадеме восок од друг рол-он и да си тераме депилација. :D
    Вака некако, ептен неекономично. :lol:
    Или има рефилери?
     
  4. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    ^Па, да. Може и повторно да се користи, бидејќи си има и полнач за полнење, што значи има рефилери, само се става восокот и повторно може да се користи. Пишува на самата паковка дека ролонот е електричен. Е сега, поскапо е бидејќи ги има сите тие нешта што претходно ги споменав. Но, тие повеќепати може да се користат. :)
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас си прогуглав и мислам дека ќе си купам едно вакво, само да го потрошам Силк.
    Еве што уште оди со него. Ми се допаѓа тоа што има и додаток за бикини зоната.

    Pack Contents
    A self heating device and its cap
    A 50ml roll-on wax refill, specially designed for use on legs & arms
    12 non-woven strips
    4 Perfect Finish Wipes
    A base to hold the device and electrical cable
    Starter kit available for legs and body. Two Easy Wax refills are available, one for the legs and arms and one with a smaller roll-on head, specially designed for bikini line and underarms.
    Veet Easy Wax Replacement Strips are also available.
    Working Time
    20 min heating
    7 Steps to Salon-Perfect Results in your own home.
     
  6. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Еднаш го купив рол-онот од Силк и се разочарав.Катастрофа.Го фрлив така неупотребен.
     
  7. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Не ми се верува дека е толку ефтин, обично производите на Veet се поскапи од останатите, а ова дури со греење на струја и можност за повторна употреба :^)
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И мене не ми е баш веродостојно. Та само една туба крема за депилација им е 250-270, па и оние нешто како спрејчиња за депилација (најверојатно пена) им се 300 и кусур денари.
    Ова ќе да е минимум 5-6 стотки. Освен ако не е на некоја промотивна цена колку за почеток. :?:
    Јас утре планирам да проверам низ Тинекс, па ќе видиме.
     
  9. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Толку се, 500-600 денари. Јас ги гледав лани во Тинекс. :) Баш се зачудив кога прочитав дека се околу 300 :?:
     
  10. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Го купив ролонот на Силк и така ми стоеше 2 дена и ај се решив некако денеска да пробам да се издепилирам сама.
    Зовријав вода, го ставив ролонот и кога време му беше си почнав.
    Притискав ама едвај течеше...бицепси си направив со рацеве од што се мачев. А внимавав капачето да не го натопенам,што значи суво беше. И после ми тргна работата :D И двете нозе ги издепилирав само на предниот дел и истовремено го чував ролонот во врела вода.

    Се убаво ама после престана да ми излегува восокот. Не ми течеше. :(

    И така се откажав и си останав депилирана само напред. :$

    Да соберам сили и ќе пробам пак да видам дали ќе течи.

    А убаво се вадеја влакната тие што се извадоја. :!:
     
  11. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    ^
    Требало да ја загрееш водата уште еднаш, најверојатно се изладила. Мене ми се случува и по два-три пати да ја загревам кога ги депилирам и нозете и рацете. :)
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас го пронајдов својот рај за овој болен и трауматичен чин. :lol:
    [​IMG]
    Овој депилатор, кој Славица го фалеше. Фирмата се вика Sinelco, јас го барав како италијански, но девојчето во Космо ми рече дека всушност бил германско производство и се зачудив ама нема врска.
    Восок е, најверојатно наменет за топење со помош на топилка (ќе си ја купам онаа Вит новата), засега го топам во врела вода и супер е, дури не ми е ни болно и во план ми е да пробам и госпожата да ја средам, па ќе пишам како ќе поминам.
    Јас сум некој страшен изрод, иако сум плавуша, влакната по нозете и рацете ми се доста темни, со страшно силни корени и се убивам од болка. :sweat:
    Со ова додека му ја сфатам цаката ми одеше малку потешко, но финтата е во тоа водата да ви биде постојано врела, многу врела, за восокот убаво да си тече. Си набавив високо садче, утре ќе се спастрам цела. ^_^
    Воопшто не ми беше болно, а влакната ги вадев од корен - нанесував во насока спротивна на растењето на влакната и тегнев во насоката на растење. Супер е смесата, не е како кај Силк - таа е многу дебела некако и нерамномерно тече. :^)
    Со него си одат 10 убави, широки ленти од убав материјал и чини 160 денари.
    На здравје депилација. :wasntme:

    П.С. Дури и да ви влезе вода внатре во депилаторот не е страшно. Јас како што сум несмасна, го испуштив несакајќи и само ја истиснав, си беше како воопшто да не бил истопен. :)
     
  13. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Мишела, едно прашање :) Како го отстрануваш восокот од кожата после депилацијата? Мене ми е ужасно тешко, премногу се лепи и не се отстранува со вода како тој на Силк. Единствено со некое мрсно млеко за тело, го правев тоа со Елдена, но премногу е мрсно и тешко за летно време.
    Инаку задоволна сум, до сега два пати имам купено и супер е за таа цена.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Масло му е мајката!
    И јас тегнев, пустев, де со млеко за тело, де со крема, де ладна/топла вода и ништо, само го размачкав повеќе. Ми светна дека имам малку чичково масло, го размачкав и го извади лесно. Тоа што остана го тргнав лесно со нокти, ептен беше растопен восокот. :)
    Мислам дека и маслиново, ореово, било какво масло ќе заврши работа. Планирам да си купам бебешко, па со него ќе го вадам.

    А да те допрашам и јас уште нешто. :$
    Како ја одржуваш топлината на восокот така на подолго време, имаш топилка или? Мене депилирањето не ми беше воопшто захтевно, ама смрт ми беше топењето - го ставав рол-онот во врела вода, стоеше и кога ќе го извадев одвај пушташе восок. Колку време отприлика го оставаш во вода? Изгледа тука грешам и си мислам дека треба нешто подолго да стои за да биде функционален, па да си прашам да не има некоја друга финта која очигледно не ја знам. :?: :D
     
    На Primrose.x му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Gossip-girl96

    Gossip-girl96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    81

    И јас се депилирав со восоков пред некое време, го видов во ДМ па ајде да го пробам, каде-каде е подобар од тој на weet и лентите се поцврсти ама и си носев рани 2 недели по нозете, така да сакам да ви кажам бидете малце повнимателни :)
     
  16. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    Јас го користам при депилација на рацете. На нозете пробав ама не ми излегуваа.
    Е сега дали се цврсти па затоа, или беа прекратки незнам..
    Ќе пробам следниот пат, баш да видам :)
    Иначе многу помалку боли од восок а уште помалку од депилатор.
    Од мене има лајк :)
     
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Си го купив овоа на Veet коа се појави уште, и плус и дополнитена туба со восок
    И ете ги така стојат без врска
    [​IMG]
    Депилаторот Чини 16 евра скоро , а дополнителна туба околу 7 евра :)

    Еднаш дали се издепилирав со него на рацеве , додека се загрее ехееее :tmi: плус и потешко се вадат влакната ....безврска
    Јас од секогаш си бев Фан на Veet warmwachs
    [​IMG]
    Си загревав вода убаво , супер вади восоков презадоволна сум , а и плус после користење се перееа лентите :D
     
  18. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Ти благодарам на одговорот :) Инаку немам топилка, се мачам и јас :D го оставам околу 20 мин. во врела вода, а водата ја загревам 2-3 пати :tmi: Последниот пат пробав додека беше загреан да ги намачкам двете нозе наеднаш и ми успеа, после уште еднаш го загревав за рацете па и нив беше иста постапката. Така ми се виде полесно некако ама премногу треба да се пази да не залепиш нешто, после нема вадење :D
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Добро е значи, проблемот е во мојата нестрпливост.
    Јас сакам, т.е. се однесувам небаре ко во микробранова да го ставам ова - на минута-две го проверувам и многу јасно дека нема да биде доволно растопен восокот, ама ајде де. :tmi:
    И јас така практикувам, ставам на цела нога, т.е. од коленото надоле, лепам и ... забавата почнува. :lol:

    Е сега ми остана нерешена мистеријата уште со лентите - восокот го вадам со пегла (ставам хартија над лентата и ја поминувам со пеглата), но уште ми се понаваат остатоци и ги сакам ганц чисти. Да ги ставам во перална !? :?:
     
  20. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    И јас го проверувам на 2-3 мин, цели 20 мин :D А лентите ги ставам во врела вода, одвај некако се вади восокот па ги стругам со нокти, па повторно во вода :tmi: Пак останува нешто на нив, но добри се за користење. Не ми текнало на пегла до сега :?: Пробај после тоа да ги ставиш во врела вода, би требало да ги снема колку-толку остатоците од восокот :)
    Ах, мачна работа :lol: