1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рол-он депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од dorinaa, 21 јуни 2012.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Јас го користев порано на Силк восокот. Ептен ми ги изретчи влакната, имам делови на нозете каде воопшто и немам, не ми растат. Ама го прекинав откако си купив електричен депилатор. И сега не би можела, кога ќе се потсетам на тие фрустрации со топлењето вода, па рацете ако ми се направат со восок, па стани миј се, па суви да се, па цела исполепена :tmi: такви сеќавања ми идат :D Ама ми се свиѓаше што беше експедитивно, не се концентрираш на болката влакно по влакно, туку големи делови наеднаш зафаќаш. Иначе јас лентите ги перев со топла вода, онака низ раце и се чистеа :)

    Сега ова за топлење, електричново...што пари е? Може би размислила пак да почнам со восок, ако барем тој дел е олеснет :)
     
    На historian му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Топилките не знам колку се, а би биле добра инвестиција, но мислам дека не би биле испод илјадарка.
    Тоа на Veet уште го немам сретнато некаде низ маркетите, но познавајќи ги, сигурно им е некоја стандардна големина за да одговара само на патроните на Veet и не би можело да се стави партон ете да речеме на Депи или овие германскиве. :^)

    Лентите од Силк се чистат прелесно зашто тоа е некоја си природна а.к.а. шеќерна смеса и затоа се вади прелесно, восокот засега ми е баеги комплициран. :D
    Ама си го најдов чарето, е-хе! ]:)
    Не му се давам толку лесно! Си зедов обични бели листови, ги изнасеков на ленти во различни димензии и ставав на лентата од рол-онот прво, па ја лепев. Многу брзо ми одеше, на восокот конечно му ја открив цаката и следниот пат сигурно ќе ми оди побрзо и не планирам да си имам работа веќе со овие готовите ленти, те пегла, те што ти знам. :|
    Вака ем брзо, ем експресно. :D
     
  3. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    Ако некој го има новиот ролон депилатор на Veet [​IMG] нека пише дали топилката може да се користи и со други патрони што се продаваат у дм, космо ?????
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од германскиов ролон, го земав од ДМ чоколадниот, мириса многу убаво и многу мека ми ја остава кожата, а остатоци од восок немав многу, се истуширав пак и готово. Имам проблем само со лентите, ги фрлив пошто не успеав да го извадам восокот и сега не знам со што да го дотрошам тој што остана, каков материјал :wasntme: Пробав со еден памучен ама не, не ми излезе ништо, добро може и самите влакна беа прекратки и не излегуваа. Многу фина работа, а ова на Вит, па се попалив ама Маченце Ена ме предомисли сега :lol:
     
  5. hut

    hut Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво феминки би сакала да прашам каде може да се најде рол-он депилатор , дали го има во тинекс во кои аптеки го има.....
     
  6. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Го има во тинекс, а скоро и во сите маркети :)
    По аптеките не сум видела, ама би требало да има.
     
  7. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    а дејствува чудово на мали влакна? :?:
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Па не би рекла дека дејствува, зашто ова е исто како депилирањето со ленти, така што влакненцата мора да бидат со соодветна должина за да не се искинат или за да не случајно воопшто и не фати восокот.
    Исто како при обичната депилација со ленти е.
     
    На HollyWoodGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    Ги депилирав нозете со восок во рол-он и ми останаа темни флеки. На две-три места имам темни флеки со должина околу 2-3 цм, баш како сум го влечела ролонот надолу по должина. Првите денови не ги бев забележала подоцна станаа се повпечатливи, пробав на скоро секаков начин да ги отстранам со триење со крута крпа, со онаа каменчето за пети што е, и ништо не ми помогна. Најверојатно премногу го имам загреано восокот па се изгореници, дај кажете постои ли начин како да ги отстранам или барем да ги избелам малку ?
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Пробај со лимон, што знам. Направи си пилинг со шеќер и лимон, можеби ќе се осветлат ама се сомневам.
    Мене цели нозе ми беа такви ишарани благодарение на моите невешти раце, но ете со тек на време си се вратија во нормала. Им требаше долго време, но се опоравија. :)
     
    На Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  11. historian

    historian Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Јас го користам рол - он депилаторот Силк, оној зелениот, го има во Тинекс, но доколку им е потрошен може да се најде и во аптека. Не е скап, од 150 до 170 денари, го користам за рацете и едно шишенце ми стигнува за два пати. Задоволна сум, не само поради тоа што после депилацијата кожата ми е значително помека, туку и значително ми се изретчија влакната. Така да, супер е..
     
  12. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.753
    Пол:
    Женски
    И јас ги користам ама само за раце и нозе , пробав на интимава и ништо не ми излегуваше. :@
     
  13. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Само ленти се продаваат во Џамбо,не се скапи ,не се повеќе од 100 денари и вршат работа.
     
  14. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Не може да се ставаат други патрони,затоа што на Вит се помали,а другиве се поголеми.Јас мислев дали ќе успеам да го отворам капакот на витот и да префрлам восок од друг патрон...затоа што рефилот е скап,400 денари е...
     
  15. prevara

    prevara Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Сакам да ве прашам дали знаете каде може да се купат додатни траки-ленти за депилација со восок-ролон. Дали знаете каде се продаваат рефус како што ги има по депилационите центри :)
    Благодарам однапред
     
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас кога се депилирам дома со восок користам од онаа меката хартија што е да пакување подароци( незнам правилно како се вика) ја сечам на парчиња колку што ми е потребно.И си се депилирам,па потоа ги фрлам.
     
  17. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    Јас си правам ленти од каталози од орифлеим и авон за една употреба :)
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не знам од каде си, но јас кај мене со вакви ленти на парче се снабдувам од специјализирана продавница која располага со козметички производи наменети за потребите на салоните за убавина и фризерските салони.
    Си купувам едно пакување или ролна - кога како и опремена сум за половина година. :)
     
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Рол - он-от на Силк како го топлете??

    А оној на Вет?

    Ме интересира дали можам да си дотурам смеса и колку би ме коштале отприлика?

    Ваши искуства со нив..и ленти каде да набавам-за употреба со рол -онот :)




    Дали можете да ми ги кажете потезите за депилирање на машко и женско тело?
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ќе го купувам денес електричниот рол он на weet, само @MacenceEna ми мати малку сметки, зошто не е задоволна ако може да се изјасни 8-|
    Разгледав неколку видеа, демек едноставно е, и единствен проблем е ако не се загрее восокот добро за 20 минути па го оставаш уште десетина.
    И ме интересира колку пати може да се издепилираат две прилично доooлги нозе?