1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Романса

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Girl.Jyoti, 25 октомври 2012.

 1. Girl.Jyoti

  Girl.Jyoti Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пребарував во ''литература и уметност'', за романса.. но најдов само романси - романи, книги.. А мене ми треба песна.. дали некој ќе може да најде таква.. ? Ве молам?
  (по можност да не се: Празнична романса - Матеја Матевски и Непознатата - Хајнрих Хајне )
  Однапред, благодарам многу..

  И темава да не биде само за мојата потреба, може да ставате секакви романси^ кои ви се убави, омилени итн. итн......
   
 2. Shpagetta

  Shpagetta Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  2.218
  Еве една најдов, само на српски е и незнам што значи тоа „Из срца ми измамише“ :D Ако некој знае нека ти каже :)

  ИМАШ БИСЕР
  Имаш бисер, дијаманте

  И све за чим свет уздише;
  Ти најлепше очи имаш –
  Мила моја, шта би хтела више?

  Твоје миле, дивне очи
  Из срца ми измамише
  Безбројне ми вечне песме –
  Мила моја, шта би хтела више?

  Твоје миле, дивне очи
  Многим болом мене бише;
  Ти ме њима упропасти –
  Мила моја, шта би хтела више?
   
  На Girl.Jyoti му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Girl.Jyoti

  Girl.Jyoti Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Е сега може ке треснам глупост ама не е ли тоа во смисла како, нејзините очи да мамат од неговото срце безбројни, вечни песни? :?: :rofl: :P :$
   
 4. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  ^А јас пак мислам дека нејзините очи се инспирација за неговите безбројни, вечни песни.:)

  Дечки, јас да прашам ако знае некој некоја авторска романса? Поезија ми треба, за на училиште ми е, но никако не можам да најдам.. :?:
   
 5. Girl.Jyoti

  Girl.Jyoti Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  .......авторска :?: :?: би ти завршиле работа, горенаведениве од Матеја Матевски и Хајнрих Хајне ? да ти ги напишам ако сакаш... :tmi: :P :P :wasntme:
   
 6. swe.ety

  swe.ety Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  Напиши ги, и мене ми требаат :$ :)