1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Романска музика

Дискусија во 'Музика' започната од Doberman, 14 октомври 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Цел подфорум за Музика го пребарав, и за чудо не најдов тема за Романската музика :)

  Романската музика во последниве неколку години е многу застапена во македонија, и Романците навистина знаат да направат добри хитчиња.
  Песните најчесто им се со многу енергија и едноставно те тераат да заиграш :rock:
  Едни од најуспешните романски пејачки се Ина со хитот Hot и Александра Стан со хитот mr. Saxobeat , но да не ги заборавиме и групите Моранди, Акцент ...

  Оваа ми е една од омилените романски песни, весела песна, полна со енергија :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=AsttKUXIkeU
   
 2. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  776
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
 4. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.266
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Многу ја сакам романската музика и често ги слушам нивните хитови. Имаат навистина добри песни, полни со енергија. Супер се... Имам многу омилени, ама ќе се обидам да ги издвојам оние што ми се ептен незаменливи.

  http://www.youtube.com/watch?v=Afyf4Db6 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=APcTSBbc ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=wT8BEa5liBI

  http://www.youtube.com/watch?v=FswDuVmG ... ure=relmfu
   
 6. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
 7. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Сведоци сме дека во последните неколку години, Романците направија растур на светската музичка сцена. Доколку направиме опсервација на ваквите песни ќе приметиме дека ја следат истата формула, лесна музика и текст, совршени за chill. Ова лето Александра Стен со Saxobeat направи растур, пред неа Ина секоја песна што ја изваде беше апсолутен хит, Акцент, Едвард Маја, моите миленици Моранди...

  Што мислите, дали оваа музика е квалитетна?
  Дали е само комерцијала која е добра за во дискотека?
  Дали заради веќе познатата формула за успех песните се повеќе и повеќе наликуваат едни на други?
  Дали овие артисти се само one hit wonder или има потенцијал да бидат запомнати како одлични музичари?
  Колку ви се допаѓа нивната музика во споредба со музиката што произлегува од Балканскиве земји?
   
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Јас пак тек минатата година дознав дека пола од песните кои се толку популарни и вртени секое лето, се всушност романски :D
  Болан, где то ја живим?!

  Како и да е, им симнувам капа што толку многу се пробија и навистина речиси да нема лето да помине без романско хитче.

  Мене лично за во лето ваква музика ми одговара. Мозок на пасење, ти на плажа, сонце пече, музика си свири, и не ми е битно. Поготово ако сакам да мрднам со рамо во некое диско.
  Лично хитче ми е онаа од Едвард Маја една, не знам како се викаше - автоматски ме потсетува на минатото лето и некое убаво чуство ми надоаѓа, не можам да објаснам зошто а ако не се лажам и ова лето имаа слична песна.
  А Ина јас лично не ја поднесувам и гласов нејзин ми е бре ко казна. Онака - кога ќе почне да пее си викам, a - ha! The karma strikes back at me! :D Ужасно многу иритира.

  Александра Стен е Романка? :o Песнава мислам дека беше ringtone на секој мобилен летово |(

  Како и да е, дефинитивно не ги сметам за квалитетни музичари, ова е музика која треба да привлече широки маси, да биде слушателна секаде, на плажите и успева во тоа. Ама за жал, односно за среќа ваквите хитчиња не остануваат запаметени. Или можеби не сите, туку само некои па единствено по што ќе ги препознае човек е веројатно летото во кое ги чул и уште и ако ти се случило нешто убаво, тогаш сигурно, инаку - тешка работа :)
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Па донекаде и добро е што се појавија вакви хитчиња.

  Воведоја свежина во тој тип на музика, доколку се слушаат сите една по една се приметува дека имаат сите сличен ритам. Пред тоа во кафичите се пушташе доста техно, поп и хип хоп, ова е некоја мешавина која е доста добра за играње, поразлична, пред тоа сите се трудеа да ги емитираат Тиесто, Гета и Пол Ван Дајк правејќи слични песни.

  Но, исто така како што кажав сите пак меѓунив наликуваат една на друга. Летово беше Александра Стан (Која претпоставувам нема да издаде уште еден таков моќен хит), другото лето ќе биде Александра 2 која ќе биде буквално копија на неа.

  Ина доста добро се проби, но песните и се сите исти, истиот ритам, сличен текст, не можам ни да ги распознаам меѓу нив.

  Ден Балан со неговата Chica bomb направи растур а во песната освен згодна девојка ништо нема.

  Мене сепак омилени ми се Моранди. Си ги сакам уште од времето на Lоve me. И тие беа едно време актуелни со Angels i Save me, според мене исто така супер песнички. А ова ми е омилено од нив

  http://www.youtube.com/watch?v=PXtbjk5hHFg

  Оваа инвазија на Романска музика нема да престане во скоро време, баш напротив мислам се повеќе и повеќе ќе се прошири. Гледам се повеќе и повеќе артисти се појавуваат, а исто забележувам и дека некои странски артисти почнуваат да копираат од нив.
   
 10. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Мене не ми се допаѓаат ниту еден од овие изведувачи и песнулки (со исклучок на 2-3 песна од Моранди, што се фини и подносливи).
  Мразам инстант хитчиња, ама овие посебно ми лазат по ганглии. |(
  Едноставно - не ги поднесувам и не ја сфаќам опседнатоста со истите, а кај нас колку ги отекуваат, леле мори мила мамо (дали е така и во останативе држави, баш се прашувам).

  Таа Mr.Saxobeat е ужасно досадно песниште, за таа Ина немам зборови, а верувајте и' го имам преслушано целиот албум, песничките Love, Ladies, On&on ми останале во глава итн.
  Едноставно не ја варам и точка.
  Што музика ќе беше?

  Мислам дека се' започна со овие морончињата , јес да беа мешан бенд романско-молдавски, ама сепак...
  http://www.youtube.com/watch?v=Bk7Sxpmr7wI

  Која дебилна песна!
  А кој хит беше.

  И таа Стерео Лав ми е крајно неподнослива, глупава песна.

  Сега се сетив на оној ланскиот хит - We don't speak Americano , зашто ја ставам во ист кош со овој sugar шунд, ама тие биле аУстралијанци.
   
  На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Ќе речете - дојде напаста, ама морам да се произнесам на темава.

  Овој квазиденс ритам е сквернавење на поимот за добра комерцијала. Освен инстант слух за лесно запаметлива, а уште полесно да се заборави тема, нема никаква уметност во оној стандарден шаблон на изработка на денс нумера.
  И Акцент, и Александра Стен, Едвард Маја, Ксониа, Андреа Баника, Ина, дудинка или кој и да се, како од ист калап вадени се.

  Нека пукнат О-Зоун, да би аир не виделе со идиотизмите на векот и зародишот на униформноста на нотите.

  Романската музика последниве години стана исто како кинеските продавнички последнава деценија. На секој чекор, во ист декор. :|

  Реално гледано, квалитетната музика потекнува од Европа, од центарот на уметноста и креативноста, но далеку од шаблоните.
  Сепак, за мене на жалост, моментално ова е она што котира на пазарот на музика. Допадливо на прв поглед и слух кај мнозинството, поради што се продава и замара со истото.
   
  На Trendafilka и Magnolija им се допаѓа ова.
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.649
  Откако ни ја испратија Ина веќе се е кажано :D Колку ми е само одвратен и гласот и стасот на тоа женче...
  Далеку од квалитетна музика, кич, кроени по исти шаблон. Мене ми се како исти песните на Ина и на овај Едвард Маја и Акцент, ништо квалитетно, обични летни хитчиња, како ветар поминуваат.

  Ако ме пита некој мене, збирам у ќесе овоа романско ѓубре, заедно со Питбул и сељак стилот со смешните хитчиња и право у канта.
  Никој бре мене не ме пита, јас сум досадна, не слушам модерни песни :D :|
   
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Најужасен ми е моментот - ремикс на оригиналот.
  Микс на радио верзијата.
  Денс ремикс на оригиналниот ремикс.
  Техно микс на денс ремиксот...

  :headbang:

  Каде бе вака, каде?
   
 14. bonbona92

  bonbona92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  128
 15. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
 16. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.160
  Допаѓања:
  4.142
  http://www.youtube.com/watch?v=IFSGQ9SMoqo

  А околу песната Dragostea din tei имаше спор помеѓу молдавската O-Zone и романската Хајдучиј, на суд победиа О-Зоун, но мене изведбата и спотот на Хајдуќиј повеќе ми се допаѓаат:

  http://www.youtube.com/watch?v=MhuTaD-B4qs

  Од молдавската О-Zone ми се допаѓа сентишов:

  http://www.youtube.com/watch?v=L04jS2aQooE
   
 17. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
 18. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.160
  Допаѓања:
  4.142
 19. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Јас најмногу слушам романска музика, не велам дека сите романски песни се интересни, напротив повеќето песни може да звучат исто ако се од еден исти изведувач. Како на пример
  http://www.youtube.com/watch?v=0xos86e07SQ
  и потоа по некое време испадна и нивната втора песна која е слична на првата
  http://www.youtube.com/watch?v=SaQXTISMBJg

  Но, секако има и многу други добри песни кои кај нас беа и хитови на летото. Мене најмногу ми се допаѓаат
   
 20. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85