Романтична вечера

Дискусија во 'Рецепти' започната од bluberry, 25 ноември 2009.

 1. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.311
  Ако обрнете повеќе внимание на долниот веш а помалку на сечење зеленчук во облик на срца, подобра `вечера` ќе падне ;)
   
  На kikikikirika, zhap4e, Espadrila и 9 други им се допаѓа ова.
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.389
  Допаѓања:
  85.963
  ^
  Тоа додека си млад, со тек на време потребата за добра храна некако се изедначува со потребата за добар секс :D
   
  На zhap4e и girl-miri им се допаѓа ова.
 3. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.311
  Епа момички се претежно, млади се, убаво им викам. Остави не нас постарите, веќе желбата за филет стек и добро вино знае и да претежнее на вагата со сексот. :tmi: :drunk: :wasntme:

  А па кога ме гори киселина во градите после добра вечера, едино што цуливам е шишето со течен ментол :D
   
  На Madonna7, Sweetheart87 и Bridget им се допаѓа ова.
 4. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  Од темава добив инспирација да му направам романтична вечера на дечко ми. :D Прва прилика кога ќе бидам цел ден сама ќе му го приредам ова бидејќи не сакам да бидам на штрек ниту пак да ме гледаат моиве додека спремам. :D Би сакала да биде тоа неделава и мислам дека има доста шанси за тоа, па ќе ви пишам ако го направам тоа. :wasntme:

  Инаку јас на дечко ми знам често да му припремам нешто, дури и десерти, но тоа е се направено набрзинка и јадеме набрзинка, без вино и такви работи. :D Дечко ми е далеку попрактичен отколку романтичен, но сепак би требало вакво нешто да го изненади, нели? По алкохолот многу не е, посебно не по виното, така да би се снашла поинаку во оваа ситуација, на пример со газиран сок, производот без кој не може да му помине ниту еден ден. :lol: Ова со менито баш би сакала да го направам, премногу е јако и знам дека слатко ќе се изнасмееме. :wasntme: Специјалитети не обожава многу, тој си е по веќе испробаните работи, премногу е едноставен.... но според мене не е тоа поентата кај романтичната вечера, нели? Лазањи ми имаше тој сега скоро направено, така да не би било тоа тоа ако и јас му направам него лазањи. :D

  Сега сакам совет од вас.... Што да спремам за волку едноставен дечко, да биде убаво и романтично, но не претерано? И дали навистина ќе му се допадне или едноставните дечки не можат да бидат пријатно изненадени од ваков гест? И ваше мислење, да го направам деновиве кај мене или поубаво би било да му го направам тоа на одмор, иако не би било изненадување бидејќи ќе види :D ама дали е добра идејата?
   
 5. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.886
  Пол:
  Женски
  Ние сме немале прилика за ваква вечера |( а многу сакам, не дека е нешто вауу ама пак тивка музика, вино, свеќи :wasntme: а и знам дека ќе биде ептен изненаден.. и секако идејата со сметката е предобра, првата прилика обавезно ќе го натерам да плати за се :D


  Lovely93 јас вчера барав рецепти и најдов еден што ептен ме бендиса, едноставно и ефтино, можиш да направиш пилешки прсти со компир :)

  рецепт во споилер
  Пилешки прсти со компир

  Стекот се сечи на тенки ленти. (може и да се исчука за да може побрзо да се испржи)
  Се разматуваат јајцата и се става тава со зејтин на огнот.
  Кога ќе биде врел зејтинот се зема стекот, парче по парче и се потопува во јајцето, во презлата, па во сусамот и се ставаат да се пржат.

  Компирите се лупат и се сечкат на коцки.
  Се ставаат да се сварат и кога ќе бидат сварени се стават во тава со зејтин малце да се запржат.
  Додека се пржат му се става малце магданос, вегета и сол.

  Совет: На пилешките прсти може и да се исцеди лимон или да се макаат во мајонез!
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.016
  Мој совет е да приготвите нешто несекојдневно и храна која што е афродизијак. Нема ништо романчитно во похованата храна само ќе се прејаде, а после ќе му се спие :lol:
  Има доста рецепти низ интернетов за афродизијачка храна па побарајте нешто. Убаво би било се да набоцкано, да не се замарате со сечење на храната. А за пиење освен вино може и нешто жестоко. Бадеми, лешници, индиски ореви се обавезни на менито. :!:
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  ^^ Ма не ни треба нас афродизијак, пред некој ден и пржените тиквички послужија еднакво. :lol: Би сакала идеја да зготвам нешто навистина вкусно и несекојдневно, а при тоа да ми успее од прва. И десерти се добредојдени. :D
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.717
  Допаѓања:
  72.239
  Пол:
  Женски
  http://gurman.mk/recepti/fancy/polneti-kompiri-so-kashkaval-i-pechurki/

  Полесно и повкусно од ова - амин! Јас неодамна го готвев, супер-лесно е, иако не е нешто којзнае колку несекојдневно. Обично јадење, ама во секој случај ќе ти успее од прва. :)
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.089
  Допаѓања:
  64.602
  Пол:
  Женски

  Доколку знаеш како ќе сте сместени на одмор таму е поубаво :wasntme:
  Ние лани бевме сместени во апартман со огромна тераса со поглед на море,го начекав додека спиеше љубави да спремам нешто без да осети дека подготвувам нешто.
  Сварив макарони и направив сос, за пиење имав моментално добро бело вино не бев сигурна дали макароните одговараа со виното ама ја поставив масата. (немав можност да пазарувам времето беше кратко) Уште од дома си носев убава прекривка за маса (за таква ситуација,внимавам на детали многу :tmi:) Виното беше убаво изладено чаши, 2-3 свеќички миризливи на маса и ставив 2-3 цвеќенца затоа што терасата ни беше полна со цвеќиња :D Во позадина го сместив лаптопот и ги пуштив нашите омилени песни тивко да си терат со ред :lol:
  Ептен беше убаво,се израдува ме гушкаше како да нема ме видено подолго време ...
  Љубави доколку имаш можност можеш и дома да направиш нешто слично ама ако мислиш дека додека сте на одмор ќе имаш шанса ти предлагам за тогаш да го изненадиш и да уживате заедно :wasntme:
  Исто така и тој ме има изненадено со цезар салата и вино ,пица и пиво,некои негови специјалитети со месо итн се убаво средено и направено.
  Во таков момент јас мислам дека јадењео на маса не е толку важно отколку трудот и гестот :wasntme:
   
  На glosipgirl, Lovely93 и Iviste им се допаѓа ова.
 10. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  ^^ Секако дека е заради гестот највеќе, се согласувам комплетно љубави. :D Ама проблемот е што ние на одмор сме постојано заедно, ако легнуваме преку ден легнуваме заедно а ако пробам да се искрадам се плашам да не се разбуди, исто така и додека готвам гарант ќе се разбуди. :rofl: Знам каде ќе бидеме сместени ама не знам воопшто како ќе изгледа собата, ако добро памтам ќе гледа накај море, да. :D Се договараме за годишнина во октомври да одиме во Париз или некое слично примамливо место, па ако не го прелажам на одмор, таму ќе го прелажам што сака нека биде. :rofl: Иако дома ми е најизненадувачка опција. :D
   
 11. Iviste

  Iviste Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2014
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  28
  Исто добра опција освен дома е да спремите се што ви е потребно и само да му кажете дека излагате. На преубав сончев ден , фатетет го за рака и однесете го на пикник. За мене тоа е уште поубава, понесекојдневна и поромантична опција ... Јас го планирам тоа за иднава недела ^_^
   
 12. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Сакам за нова година да му спремам на мм изненадување и вечера. Годинава за нова година дома ќе сме. Дајте совет како да го изненадам и што да подготвам? Мм сака месо и вино .
   
 13. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
   
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.555
  Допаѓања:
  5.235
  Мене мнoгу ме изненaди мoјoт сo пицa и мнooгу свеќи ... музикaтa,свеќите винoтo си јa нaпрaвихa aтмoсферaтa.. знaм пирaди слaбите oкoлнoсти пицa е нaјлеснo.. сепaк сеќaвaњетo oстaнa пицaтa јa лaпнaвме :P
   
  На girl-miri и joy1 им се допаѓа ова.
 15. yo lee

  yo lee Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Вечера:Похована топла даска нарачај си од некаде и моеш да додадеш некои интересни ствари како декорација на даската,исто така напраи некои специфичен сос и пржени лебчиња со нареднано сиренце.
  Десерт:пржен сладолед
  И сеа моеш да напраиш нешо романтично со свеќи,земи вода во сад сипи црвена боја и мали свеќички пушти ги во водата,баш романтично ке иаглеа.
  се надевам дека помогнав,пријатна вечера
   
 16. BuBeNcE@#

  BuBeNcE@# Нов член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  кажете ми некоја вечера вегетаријанска :)
   
 17. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  272
  Пол:
  Женски
  Тестенини со некој сос на пример или не знам пица вегетаријанска,некоја салата :)
   
  На BuBeNcE@# и zhap4e им се допаѓа ова.
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.602
  Допаѓања:
  86.833
  Пол:
  Женски
  Исто и, зеленчуци, печурки запечени со сирење/кашкавал/павлака..доколку не сте од групата што избегава и млечни производи.
   
  На BuBeNcE@# му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kroasan

  kroasan Активен член

  Се зачлени на:
  5 март 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Porano pravev pilesko vo sos, seckav pilesko na pomali parcinka, pa go przev. Koga ke se isprzese za da ne e ziv stekot, stavav pecurki, ama ne svezi, i zaprzuvav za da zarumemat i stavav pavlaka za gotvenje. Posle stavav zacini, moze nekoj saka kari, ama jas kurkuma stavam. Sol normalno.
  Za nova godina napraviv svinski kremenadli so pecen kompir, i bombici. Bombicite bea ubavi i na izgled, i na vkus, ama nesakajki gi ispustiv na zemja, i kutriot posle si gi zema doma da gi jade za da ne se osekjam loso :D
   
  На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
 20. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  901
  Пол:
  Женски
  Јас за романтична вечера би спремила пица што сама ќе ја направам не купена па само да се испече,или стек со сос (стекот пржен се става печурки,павлака кашкавал и кари ) или шарски плескавици (смеса од месара се подготвува внатре ставаме кашкавал,малце кечап и така се пржат) и двете јадења со гарнир од ресторан компир ,а како пред јадење (поховани тиквички или похован кромид) и добро бело бино
   
  На Pierina77 му/ѝ се допаѓа ова.