1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ромите во општеството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 23 јули 2017.

  1. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Мислам никој не го ни осуди и не реков дека по дифолт е дискриминација на етничка основа.
    Ама коментарите одма беа како они се гнаси, како плукале луѓе на улица, зашто па сега за еден циган да се потресуваме. Никој не ги опцу контролорите како што го пцуеја таксистот што ја турна жената.
     
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    На ромка искреирав cv. Девојчето беше од некоја ромска населба, ми падна жал бидејки ми кажа дека нема компјутер. Дури размислував да и го направам во hard copy верзија, чисто да го има. Неколку минути работа за една ама вредна страничка...
    Кратко потоа се потрудив и работа и најдов, согласност со нејзините знаења, вештини и квалификации (кои се буквално никакви).

    И знаете што се случи? Пет дена поработе и откажа со изговор дека мора да оди за Германија! Им кажала на газдите дека нема шанси да продолжи бидејки ја чекала ,,ветената" земја. Испаднав таква магарица, просто не ми се верува.

    Дефинитивно ова е последен пат да изигрувам хуманитарец, и да сожалувам една неработоспособна нација која те купува на милостина, а на крај ти удира копито во фаца.
     
    На *Amethyst*, GirlRose, 1209 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Зборувајте што сакате, додека не се приведуваат сите што просат и што нападно чистат коли на семафори (верувале или не - има и белци) ситуацијата ќе е иста. Парични казни за оние што се возат со запрежни коли низ град, што палат и што крадат клупи и канти од паркови...

    Посебна стипендија за Роми на факултети е многу нефер. Се наградува учење, не раса/етничка определба.
     
    На lady0813, *Amethyst*, GirlRose и 6 други им се допаѓа ова.
  4. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Леѓево не се отфрлени од општеството, тие никад не ни биле дел. Тие што се дел од општеството придонесуваат нешто, плаќаат сметки, ги почитуваат правилата. А овие што праваат? Крадат, загадуваат, не наоѓаат работа, имаат повеќе членови за ранење неголи за работење. Константно само доаѓаат ти тропаат на врата мали деца на нерви ти иде. Па ги ставаат во категорија загрозени семејства. Не се загрозени мрзливи се само не за џабе ги викаат најмразен народ во Европа.
     
    На SummerGirl, *Amethyst* и Alisa22 им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nema vrska ne se site takvi jas rabotam vo firma so 100 dusi megu koi I romi I odlicno si pominuvam so niv mm isto rabote so romi
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    А тие што собираат пластични шишиња или картони за да ги продадат за да ја нахранат фамилијата и тие се мрзливи?:^)
    Вриштат предрасуди, најмразен народ во Европа се а?(facepalm)
     
    На ElenaOfRivendell и Meckicja им се допаѓа ова.
  7. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    Еве што кажа членкава и се согласувам со нејзиното мислење:

    Имав работено со една ромка постара жена, срцка е многу ја засакав и таа самата ми раскажуваше како ромите се поразлични од тие чергарите. Дека чергарите ја брукале ромската нација баш како што кажа членкава дека се мрзливи и не работат.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Вие што набројувате најразни стереотипи за ромите, што всушност нудите како решение, која продуктивност има во пишување работи кои потекнуваат од чувство на омраза, негативност? Да речеме дека сите се мрзеливи, сите крадат - што не велам дека не е доминантно меѓу нивната популација - но, никако не е факт дека сите се такви, дека се „скапана семка“ како што се има пишувано на форумов. Што правиме со тоа? Сакате да ги истребиме? Не ми е јасно.

    Не може ништо да се смени со такво размислување, самото тоа што се негирани од општеството предизвикува еден циклус каде што ние мислиме дека се никакви и само лошо предизвикуваат, а тие не знаат за подобро живеење затоа што никогаш не биле интегрирани во општеството и така продолжува и продолжува.

    Први сте што ќе пишете дека бојата на кожата не е битна, сите сме исти одвнатре, но тогаш мислите на вашиот омилен глумец кој се случило да биде црнец очигледно. А кога е реален момент да не се дискриминира, одеднаш ситуацијата е различна, специфична е. Расизам си е расизам, да не беше тоа никогаш немаше да постојат вакви проблеми, укоренето ни е во општеството уште многу одамна.

    Истото се случува во Америка со црнците, сосема ваква дискриминација постои према црнците во нивните гета. До утре можете да објаснувате зошто вашата омраза е поприфатлива од таквата, ама нема аргументи, начинот на размислување е Сосема ист, и е многу разочарувачко да се чита.
     
    На tijanana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Има исклучоци да, али кога на човек ќе му се смачи. Многу одамна еден ми тропаше на врата бараше јадење, му дадовме тој земал еден гриз и го фрилил на улица. Или па кога мало детенце му го украде новчаникот на еден странец сред Центар. Има многу примероци како наштетуваат али никад немам сретнато некој чесен.
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А што со оние што се ај да речам нормални, како нас, работат, образовани, нормални примања и тн... Знаеш дека и тие се маргинализирани од општеството? Знаеш како им се обраќаат со потсмев по институцииве?
    И не се тоа малку исклучоци. Ти зборуваш само за оние што живеат во никакви услови и картонски куќи. Си прошетала ли некогаш во ромска населба?
     
    На tijanana, ElenaOfRivendell и Meckicja им се допаѓа ова.
  11. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Јас сум делумно израсната со нив и добро знам како дел од истите функционира.
    Социјално, социјално, социјално. Сите имаат некакви примања, но воедно се и на терет на државата. Додаток за новороденче, еднократна парична помош, константна парична помош зошто се невработени, инвалидски пензии итн., итн. Повеќето кои лично ги познавам, а се уживатели на овие права се деца/родители кои живеат и работат во странство. Притоа, возниот парк им е едно ВАУ, а куќите им се за браво. Нови.
    Не плаќаат сметки, екипи од ЕВН доаѓаат, ги исклучуваат, после неколку саати сами наоѓаат начин да се приклучат.
    Проблематични се и те како, пијат, па потоа управуваат со моторно возило во пијана состојба. Крадат, па се’ продаваат во отпади.
    Минатото лето бев жив сведок на обид за кражба на куќа пред мојава зграда. Еден пробува да ја отвори бравата од дворот, други 5 души пикнати во кола покриени со ќебе. Стварно језиво. Пред неколку години видов исто како двајца крадат бутик за деца во моево маало.

    Не сакам да осудувам никој, но по мене грото се движечка манипулација. Претешко можам да поверувам на некој Ром, само зошто сум растела гледајќи ги сите овие работи со свои очи.
    Секоја чест на оние кои се вредни и чесни, секако дека постојат и такви, но секогаш се под сенката на овие првиве.
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.