1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ромите во општеството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 23 јули 2017.

  1. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Skoro vo sekoj post procitav nauceni se da prosat.... ok vo pravo ste, no ako odaleku vidime nekoj covek sto prosi ne mozeme direkt da receme rom e. Prosat luge od sekakvi nacii, tuka gledam italijanec prosi po ulici, i buricka po gubre.... prosat i makedonci, romanci..... tuka e kriva drzavata.
    ZOsto?
    Zatoa sto koga rom ke otide da bara raobota, da pusti aplikacija negde ili bilo sto, koga gledat deka e rom e da ima rabota ne im davaat. Epa tie luge se prinudeni na takov zivot. Tocno ima nekoi sto gi teraat od doma za alkohol i nz sto, no ima nekoi sto stvarno za leb prosat.
    Vtoro... od tie neovrazovani, bezdomnici i tn... malku gi ima( kako sto znam) Jas bev kaj drugarka vo sutka vo kukite ne mozes da im vlezes id raskos, skoro site imaat golemi kuki, avtomobili....i skoro site se zapisuvaat na fakultet zasto za niv e besplaten a baska i stipendija dobivaat. I toa sto se mazat na 13 god i Nevini e minato...( taka mi veli drugarkata, so koja mn dobro se slozuvam i seuste se slusame)
    I treto oni ne kradat od nas toa sto velite deka dibivaat pari za treto dete...i slicno.
    Im sleduva toa od drzavata, uste toa da im go ukinat i taman ke bide, posle prosat po ulici pa ke prosat. Koga ni rabota ne im davaat, ni pa drzavata im pomaga ( da ne preteram 2.000 denari mesecno) a baska diskriminacija.
    Edas devojcevo mi se javuva i mi veli.. Abe se javiv vo eden salon za ubavina da zakazam termin, koga go kazav imeto, zenava mi odgovara aa ne ne primame cigani!!! E aj sega... vo kakva drzava ziveeme ej luge..
    Drug primer.. edna profesork ni raskaza kolku se posramotila so edna koleska svoja. Veli ja prasav kaj rabotis, vo koe uciliste? I ovaa veli vo sutka... ona so podzinata usta i veli auuuuu kaj rabotis(facepalm) . Koleskava ja gleda apla vo oci i veli: sto e toa auuu kaj rabotis??? Profesorkata veli od sram se vcrvi na lice od sram, i od togas ne gi razlikuvase romite od drugite luge.
    Kako sto rekoa pogore od krv i meso isto kako i nie.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Колку сакате бранете ги, но поужасни од Ромите нема, посебно од малите деца. Не може раат да пиеш кафе од нив. Не просат веќе, туку ти наредуваат да им дадеш пет денари.
    Се научиле само дај, дај, дај, а ги гледаш сосема способни се да работат било што, ама не сакаат. Да не спомнам колку крадат. Очите во главата им играат не викаат залудно.
    Не можам ништо позитивно за нив да кажам. Едноставно судено им е да бидат такви и никој не ги сака.
     
    На Ицолгудбејбе и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  3. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Твој проблем е што гледаш и што не гледаш, а не можеш да видиш затоа што те лишува од можноста за пресеравање од некоја замислена височина во однос на нели, "паразитите" кои Франција убаво им правела што ги депортирала.

    Улогата на ромите во ова општество, реалната, е да бидат предмет на гледање од високо на рајата која самата е толку мизерна, корумпирана, покорна, неписмена и бедна што ромите се последниот смоквин лист пред реалноста. А што ќе биде кога и на нив нема да можете да гледате од високо, не е далеку и тој ден, само вие продолжете си како до сега :devil:
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Мора некој да е богат, некој сиромашен. Тоа од секогаш било така, не може сите да се богати или сите сиромашни. Од високо секој секогаш може да ги гледа Ромите, a тие меѓу себе како сакаат нека се гледаат.
     
  5. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Ти имаш видено најголема штета во животот од Македонци, затоа што 99,9% од времето го поминуваш со Македонци. Ете колку ти си толерантен. Пресели се во Шутка и тогаш ќе те земам за сериозен соговорник. Ајт сега:D

    За да учествуваш во војна треба највисока интелегенција, храброст, жртвување, дисциплина, хиерархија, технологија, наука и се пропратно. Војна сама по себе воопшто не е лоша работа. Само затоа што Циганите цела своја историја биле чергари и неспособни да имаат своја наука, технологија, хиерархија, дисциплина, знаење и се потребно за да имаш квалитетна војска и да си ОСВОЈУВАЧ тоа не ги прави повеќе хумани со оглед на тоа што од Шутка до Шпанија Цигани маме ебаваат од кражби, силувања, продавање и киднапирање деца и затвори се буквално полни со нив. На Груевски палмите и мерцедесот ја спречија еманципацијата на Циганите, но што правиме со Франција, Шпанија, Унгарија, Словачка, Полска каде се најголем уличен олош? Дали гледаш колку постовите ти се ретардирани? :D

    Македонците и покрај високата невработеност имаат енормно ниска стапка на криминал споредено со Латинска Америка, Африка или Карибите на пример. Повторно тезата ти е ретардирана. Во тие фабрики, фирми, дуќани, ресторани, хотели што стојат на улиците кој работи во нив? Роботи? Тие убаво ожнеани полиња од Скопје до Гевгелија полни со насадено овошје и зеленчук кој ги ожнеал? Македонија почна со 0% после Втората светска војна за да денес имаш струја, вода, канализација, патишта, хидро и термо централи, болници, училишта и други работи. И тоа во рок од 50 години што е импресивно. Не е сјајно, може многу подобро, но Македонија после 1945 имаше 90% неписмено население за да денес имаш врвни професионалци во сите области.

    Само поради тоа што ти си имал Циган бубалица за школски пријател тоа не го менува фактот дека се колективен отпад како заедница. И во САД & Канада има таканаречен White thrash популација, но тоа не го менува фактот дека таму Европејците се главниот и единствениот мотор што ги прави тие земји светски сили.

    Твоите крајно неивентивни обиди да бидеш саркастичен ми доаѓаат ко сам себе убил
    [​IMG]
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Канализација мислам дека уште нема секаде.
    Импресивно било струја и вода што сме имале :x
    Уште нешто да ме импресионираш?
     
    На Stephen Amell, Nigredo Odor, Црна Ружа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Значи ако една Ромка на 25 години е мажена со 4-5 деца, магистерски студии, вработена, не излегува по дискотеки, не пие и пуши, стриктно да има партнери Роми тогаш за тебе таа не е #еманципирана? :D

    Што на пример ако денес луѓето не сакаат да се “еманципираат“ според вредностите коишто ги наметнуваат либералите и демократите?
     
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
    Описменување, завршување барем на задолжителното основно и средно училиште, противење на малолетнички бракови и раѓање многу деца со што очигледно уште повеќе си ја отежнуваат сиромаштијата - за тебе се вредности кои ги наметнуваат либералите и демократите?
    Очаен си, човеку. Очаен.
    Ама најсериозно.
     
    Последна измена: 25 јули 2017
    На SuperGirl24, Rama, DAngel и 4 други им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Некој Ром можеби има потенцијал да постигне многу повеќе во животот, ама не добил услови ниту да го открие тоа. Од друга страна, колку Македонци има без капацитет иако биле во можност да се образуваат, да се надградуваат...
    Па дури и да постојат тие предиспозиции кај расите, во смисла белите луѓе - најкреативни, најиновативни, нема чиста раса, мешани гени виреат по светот. Затоа треба да се поттикнува индивидуализмот и човекот да биде вреднуван како поединец.
     
    На Stephen Amell, LivingGlam, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Pravish muabet so Artista/Petre Prlichko.
    Enough said.
     
    На crimson и Someonespecial им се допаѓа ова.
  11. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Бре, колективен отпад биле, причам ти причу (facepalm)
    Отпад се само поединки кои без срам и перде ставаат такви епитети, ама ај.
    Реалноста е дека ромите се доведени на вакво „дереџе“ зошто историјата не се менува преку ноќ, а за да евентуално нешто се смени, во самата држава и менталитет многу суштински работи од корен треба да се изменат, нешто од кое ние како заедница, и Р. Македонија како држава е за жал многу далеку.
    Сите тие предрасуди и стереотипи кон нив се поврзани со децении угнетување на нивната заедница, а плус тоа и сиромаштијата и необразованоста која владее кај дел од нив, а која се научени дека не мора да се борат за да ја сменат, па затоа децата ги учат само на просење. Сепак, тоа не значи дека доколку сакаат, не можат да се образовани и поспособни од било кој македонец, албанец, или кој и да е друг пример.
    Лично познавам ром на висока позиција, човек кој ми има предавано и чии предавања никогаш нема да ми излезат од глава бидејќи знае како да го пренесе знаењето, некој кој со тивок збор и смирен став знае да направи да биде сослушан и да добие внимание и почит. И тоа е зошто само тој си знае колкави сигурно жртви требало да вложи, и со какви предрасуди да се справи, за да биде на позицијата на која е денес, и со какви сѐ угнетувања и ден денес сигурно мора да се соочува, за разлика од да речеме македонец кој да бидеме реални, многу полесно би дошол на тој статус, и сето тоа само поради фактот што има некои кои ете, ги сметаат сите роми за „колективен отпад“ и ги угнетуваат. И многу е жално што знам само еден пример.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.734
    Жаки, шетај.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Некако дури ми паѓа жал вака кога гледам какви ликови сеуште постојат, којзнае каква непозната несреќа, каква мачна средба помеѓу две лица на кои природата им ускратила скоро све - е одговорна за твојата генетика.
    Тоа ми е маана, премногу сум емотивен.

    Чекај, сакаш да кажеш дека пред неколку генерации сте биле 90% неписмени, сте немале струја, канализации и водоводи?
    Јас на момент си помислив дека нешто ќе падне некоја цивилизациска разлика, некои вредности, нешто а-у а тоа пред три генерации ве јаделе вошки и болви а денес во 2017 сте имале струја и вода. Браво! :devil:

    Но што да се прави, колективниот идентитет не ти е нешто појак него оној циганскиот, нијанси.
    Имаш една голема нула од општество и ти си самиот огледало на таа нула, типичен продукт на тоа длабоко болесно, корумпирано, нефункционално општество кое се темели на вересија и дознаки од дијаспора. Ептен сте јаки, пар месеци без кредити ќе имате епидемии по улици, за канализации ви донираа пари од злиот и покварен запад.:party:

    Па вие треба да ги обожавате циганите, тие ви се последната надеж да се осетите макар на момент дека сте повисоко од некого, треба да сте благодарни што постојат :devil:
     
    На Asparagus, Nigredo Odor и sjdgo им се допаѓа ова.
  14. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Да бе, Ромки стапуваат во малолетнички бракови и раѓаат релативно млади, а од друга страна Македонки сексуално се активни на 15-16 години и добар дел доживуваат абортус за време на својата адолесценција. Значи според тебе еманципација на Ромките би значело да почне да се секса на 15 години, да смени 8 сексуални партнери до 20 години, по можност да абортира, секој викенд да дреме по дискотеки и кафичи со алкохол и цигари во раце, да слуша Артик Монкејс и нивноте гламурозни текстови и лигавење, а на 33 години да почне да размислува своето маче да го замени можеби со некое детенце. Благодарам што ме просветлуваш со твоите иновативни постови.

    Јас не мразам Роми, туку им ја почитувам нивната природна култура, а тие се такви какви што се и најголем дел уживаат да живеат таков живот. Проблемот со вас себичните либерали е што сакате сите да се еманципираат според вашите гледишта на животот.

    Дали гледаш колку сте големи расисти? Вие вашата голема либерално-демократска идеологија која се појави во Европа на почетокот на XX век, а се итензивираше после Втората светска војна и направи духовен и морален масакар, сакате да ги европеизирате сите останати раси во светот, да им ја уништите нивната матична култура и традиција. Твоите морални вредности во животот не се на пример морални вредности на некоја жена од Африка, Индија, Пакистан, Кина, Виетнам. И тоа е убавината на светот - различноста.
     
    Последна измена: 25 јули 2017
  15. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Problemot so tebe e shto si opsednat so seksualniot zhivot na Makedonkite i si vo sostojba bukvalno sekoja mozhna tema da ja pretvorish vo tvoj monolog za kurvi, diskoteki, gubenje nevinost, abortusi i natalitet, duri i kreirash postojano novi profili za da go ostvarish toa.

    I tema za patlidzani da otvori nekoj ti pak kje drobish za toa.
     
    На blueeparadise, SuperGirl24, Indiegurl и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.002
    Допаѓања:
    11.121
    Нејзе и следува 8800, а интелектуалка со книжевност зема хонорар од 8000 денари и во наредните 5-6 години нема да формира семејство, оти нема пари, а учела, а Ромката ќе роди 5-6 деца затоа што и онака такви навики имаат, плус и државата дава пари. И јас се убив од работа за 200 или нешто над 200 евра, а тие истите пари ги земаат без мака, без со прст да мрднат. И сега кажи ми како е исто? Па не е исто, јас сум оштетената страна. Јас како мнозинство морам да и бидам лојална на државата и да плаќам се што треба, а тие само црпат од бунарот што се вика буџет.
     
    На SuperGirl24, Rama, Aquamarine93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.002
    Допаѓања:
    11.121
    Јас ти ја сфаќам поентата. И ние не сме цвеќе за мирисање, демек либерални, ама се самоуништуваме. Но, и она што го прават Ромите е лошо. Само раѓаат деца, не ги гледаат, па децата раѓаат многу млади и тоа нема крај. Но, од друга страна и Македонки и Македонци има кои мислат само на забава, да се излезе, да се најде некој за секс за една вечер, да се напијат, да не работат, туку да најдат спонзор, што е дно, а се почесто го гледам, но тоа е друга тема и нема врска со Ромите.
     
  18. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Твоите претпоставки и сомнежи чувај си ги за тебе. Please, I beg you :(
    Ако ти треба друштво и социјален живот пиши ми слободно. Ќе те дружам, не е никаков проблем. Не се кријам јас:)

    Не ме интересира наталитетот на Македонките и ниту некогаш сум спомнал за тоа.
    Не ме интересира абортусот кај Македонките.
    Имам супер и квалитетен сексуален живот. Фала му на Бога.

    Само направив една паралела дека е смешно да се омаловажуваат Ромките дека стапуваат и раѓаат млади, а од друга страна Македонките не се ништо поразлични. Ако за тебе е нормално 15 годишно девојче да е сексуално активно тогаш очигледно имаш голем проблем.

    Пишувај КИРИЛИЦА! Или ова ти е втор профил кој го активираш по потреба :D
     
  19. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Ќе си продолжиме. Чао. :devil:
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Акo е тoлку леснo тoгaш штo не рoдиш и ти некoлку, зaкoнoт зa третo дете не е сaмo зa нив и зa тебе е. Тие и пред зaкoнoт рaѓaa пoвеќе децa, знaчи не рaѓaaт сегa стриктнo зa пaри. Акo нив им е мнoгу убaвo сo 8000 зa третo дете, зaмисли тебе кaкo ќе ти биде плус сo плaтa, нa кoњoт ќе си. Слушaјќи те чoвек, дa им пoзaвиди нa убaвиoт живoт.
     
    На Waka-waka, Nalutena1, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.