1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ромите во општеството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 23 јули 2017.

  1. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Јас сум Хрват католик по потекло и знам дека Ромите во Хрватска не се ништо поразлични од македонските. Исти менталитет се без разлика каде живеат, каде учат и колку социјални бенефиции имаат. Тоа е народ со таков ментален склоп. Во Загреб има цело ромско гето од картонски куќи. Хрватите имаат толку негативно мислење за нив што мислам дури дека поголема нетрпеливост имаат спрема Ромите отколку Србите.
     
    На Alisa22, Meckicja и Tanjamm им се допаѓа ова.
  2. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Еве една интересна историска репортажа за загребските Роми пред еден век :D

     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Нема што човек да им позавиди, туку трошат мои и твои пари кој стигне, нема контрола, социјално зема кој стигне. Ако живееме со нецивилизирани луѓе кои секоја гоидина раѓаат деца, не значи дека сега и ние племе треба да бидаме, но 3 деца не се многу, па дури и 4 ако некој има услови. И зошто се контраш само. Не реков јас дека имаат убав живот Ромите, ама само од државата земаат повеќе пари отколку некоја жена што се убива од работа во фабрика за текстил, чевли, преработувачка индустрија, во трговија, во фризерница. Тие луѓе треба да ги жалиме, а не Ромите. Ромите треба да се стегнат да работат, како и сите други малцинства, да придонесуваат за државата, а не само да ја цицаат. Тоа неконтролирано цицање на државните пари ги оштетува лојалните граѓани.
     
    На Meckicja, SuperGirl24, Aquamarine93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Велиш законот е ист за сите. Да, но на хартија, затоа што знам 3-4 Македонки кои родија 3 дете и после ги одбиле со изговор, дека немаат примерно некоја вакцина во бременост и не им следува. И тие си седат дома и си ќутат, не излегуваат на тв како Ромите да плачат затоа што не добиле пари. Ама ние за ова не се буниме, жалиме неработници.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  5. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против ромите. Но, има една поделба меѓу нив, како што викаше еден другар ром во средно училиште дека тие се роми, а тие што се по улица, што се безобразни ги нарекува ѓупци или цигани. И искрено тие ромите што учеа со мене, се страмеа од нив.
    Познавам многу роми, што многу учеа во школо, заинтересирани беа, средени секогаш. И дома беа исто така средени значи како кај сите нормални семејства. Немам никакви предрасуди кон нив.
    *Освен што ме нервираат тие по улица и доколку не им дадеш пари, почнуват да трчаат по тебе, да те плукаат, со пчувки и сл.
    Жално за тие деца, кои имат родители, но исто како да ги немат. Без култура.

    * Така се деси пред некоја година возрасна типка ромка, со мало бебнце во рака ни дојде во паркот каде што седевме на клупата и нервозно почна да го напаѓа другарка ми, зошто не и даваше цигара. И ромката почна да и ја кара мајката ( а другарка ми нема мајка. почината е) леле кога збесна девојчето, мислевме дека ќе ја отепаше на место, не можевме да ја оделиме.

    Затоа ако не можете да им помогните на другите или да им дадете нешто без разлика на нација, подобро на мирен начин тргнете се настрана, отколку да настани некој инсцидент. Бидејќи и не е баш вкусно, на некој незнајќи да му ја опцуеш мајката.
     
    На Sannelaa и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  6. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Potpolno se soglasuvam so tebe, vo celava tema eden asalen post da procitam fala bogu.
    Temava e ROMITE VO OPSTESTVOTO, a kako sto rece ti romi se onie sto ziveat normalen zivot, a onie sto prosat po ulici se cigani..... a da ne zaboravame ciganite prosat i od romite, imam videno so svoi oci
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски

    Ne znam koj gi brise postovite.....
    Kako i da e ova neli e normalen zivot???
     
    На Mari* и elimkd им се допаѓа ова.
  8. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Роми се и тие што имаат "нормален" живот и тие што просат. Ако одиме по таа логика и македонците што просат (а ги има такви) не се македонци :)
     
    На Tan4ence, Kitten, daylight и 3 други им се допаѓа ова.
  9. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Имам работено со деца ромчиња.Навистина со некои беше мерак да учиш паметни се трудеа,самите родители ги поттикнуваа,а некои Боже сачувај ми доаѓа мајка ми се дере зошто сум и го изморила синот од читање и пишување|(.Има школувани,работливи.Ромите сами се делат на Џамбази,Ковачи и Чергари.Џамбазите се побогати и не се мешаат со Ковачи и Чергари,дури сами викаат за тие што просат"Аууу Чергарка".Од сиромашните сами се такви,не се менуваат научени се на валкано,дома да внесуваат ѓубре од контењери,децата малечки газо голи ги пуштаат греотка,валкани.Се мажат на 13 раѓаат имаше случај каде што 16 годишна дома ја пораѓаа и почина бидејќи не и средиле здравство.Има и многу безобразни полн е Плоштад.Бев излезена на кафе на другарка ми и приоѓа мала ромка што проси и бара пари и ајде и даде почна со таа паричка на другарка ми да ја гребе по рака и да игра,на друга маса на една девојка и мавна шлаканица.Срамота преполно е од нив што просат дури има и насилни.Нивните родители ги продаваат,дури некои ги силуваат,им сечат прст сами ги унаказуваат,дуваат лепак и се прават како кој зна на која јака дрога се демек.Дури една кога ја прашав како така бремена со кратка мајица шета на зима,ми вика "Мори сестро,што мислиш ти ние Ромите сме такви на нас крвта ни врие"
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Nie sme takov neopstestven narod sto nie samite gi delime na grupi.
    Tie sekako se makedonci, no gi vikaat i kauri. Isto kako i romite sto prosat gi vikaat cigani ili cergari zasto spijat nadvor i kade odat cergata so sebe ja nosat.
    Tuka italijancive sto prosat gi vikaat karunjoni, a sekako se italijanci.
    Edinstvena razlika e toa sto tie imaat normalen zivot, a drugive se bezdomnici. Ti si makedonec, e sega ako gledas negde deka prosi makedonec, ke se sramis li od toa sto si makedonec da ne mislat lugeto deka site makedonci se isti? Istoto se slucuva so niv.
    Jas nemam nisto protiv romite, imam mn drugarki romi uste od sredno. Ne imase diskriminacija megju nas da gi vikame cigani, siptari.....super se slozuvavme, sto ima vrska sto se po nacionalnost, mozam da kazam i poubavo se oblekuvaa od nekoi makedonki.
    Za razlika od ciganive po plostad sto gi ima mozam da kazam deka se krajno bezobrazni, niv stvarno i rabota da im nudis nema da sakaat. A pak od druga strana gi zalam sto ziveat takov zivot, greota se.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Разбирам се тоа, ама тоа што се бездомници или живеат во такви услови, не значи дека не се дел од ромската популација.

    Јас ако видам негде македонец како проси, нема да се срамам од него, а уште помалку од мојата националност. Тоа што тој живее така е негов избор или судбина. Ако можам ќе помогнам ако не здравје, ама да се срамам ич.
    Ни другарка ти не треба да се срами што е ромка. Тоа што повеќето нејзини сонародници живеат така не ја дефинира неа како индивидуа, ниту пак нејзиното семејство.

    Факт е дека има роми во сите слоеви на општеството, сепак за жал најмногубројни се оние кои сите ги нарекуваат "цигани/чергари" и за нив најмногу се дискутира овде :)
     
    Последна измена: 26 јули 2017
    На theowndemon, makedonkamak, Nalutena1 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    А како да се загреат? На парно кое го немаат или им е исклучено? Во Полска за време на режимот на генерал Јарузелски раните 1980-ти полјаците правеле слично. Имајте во предвид дека и Бугарија низ 1990те поминуваше низ тешки кризи по падот на социјализмот.

    Знам дека има такви кои не сакаат да се променат кон подобро, без разлика на помошта но затоа треба специјални тимови кои би умееле да ги разликуваат и кои би работеле и со едните и со другите (оние кои прифаќаат помош но и промена и оние кои не прифаќаат) на соодветен начин.
    Дали се навистина најмногубројни? (ако се мисли на Македонија) Или можеби нив најмногу ги гледаме од проста причина што другите не се по улица туку седат мирно дома или како продавачи низ бутици, тезги, фабрики, ниви, но и секс-индустријата (средна Европа)...
     
    На Nalutena1 и Victorian им се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Секаде во светот се дискриминирани Ромите
    Не заради тоа што сите лажат, крадат и просат,него заради тоа што секаде се малцинство и прстот вперен е во нив
    Има мноогу луѓе од нив кои живеат пристојно и чесно
     
  14. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Најпрвин, Ромите се дискриминирани.

    Да се навратиме на она што се нарекува базична дефиницја за дискриминација:

    "Дискриминација значи секое правење разлика, искористување или ограничување на луѓето врз основа на нивните колективни идентитети (пол/род, класа, етнос, сексуален идентитет) со што ги загрозува или оневозможува остварувањето или заштитата на нивните човекови права и слободи"

    Ова точно го опишува третманот на Ромите во општеството.

    Ромите се посебна група, со посебни обичаи и се тоа, ама не се согласувам со моментот дека и во другите држави се еднакво третирани. Постојат држави каде се третирани како различни но не и дискриминирани. Има разлика помеѓу овие два термини.

    Со ставот дека државата е онаа што треба да се грижи за статусот на Ромите, се согласувам делумно.
    Државата е составена од институционален дел, власта како таква но и од граѓански дел, цивилното население. Ако населението ја создава власта и државата, значи и тоа е дел од неа и виновно до некоја мера за ситуациите кои се создаваат во истата таа држава.

    Ова не значи дека државата не треба да се грижи, воопшто не ја префрлам вината на населението, ама населението е она кое треба да поттикне на промени - ако не си бараш, нема ни да добиеш.

    Проблемот со институциите во Македонија е што тие се премногу конзервативни и со затворени сфаќања. Типичен македонски синдром, ако кажеш дека нешто не ти се допаѓа дома, твоите веднаш те сметаат за нетокму и ти се обраќаат со зборовите "Ако имаш каде да одиш, ако најдеш подобро, оди си."

    Но, периодов сме сведоци дека сепак има простор за промени, само ако сме доволно упорни и истрајни, а за тоа тука е невладиниот сектор. Тој е оној што треба да лобира за правата на граѓаните и да се бори со последните атоми сила да воспостави океј односи со институциите и да направи почва спремна за промени.

    Овде има уште еден проблем. Во Македонија има 70% невладини организации создадени само затоа што тоа е ин, и плус се фаќаат добри грантови. Најдобри таргет групи им се лицата со попречености и Ромите, па као демек се работи нешто на случајот а тоа се обични работилници кои не се искреирани за да се создаде промена на подолгорочен период.

    Клучниот проблем според мене лежи во политиките креирани за недискриминација на Ромите, во смисла на сите тие поволности при упис на факултет, вработувања во јавниот сектор и стипендии. Овие политики се искреирани без присуство на младите како таргет група, креирани се зад затворени врати без да се направи истражување за потребите на соодветната таргет група и всушност токму овие политики водат кон дискриминација, а не недискриминација.

    Поволност не значи право. Поволност за мене е само начин како да се замачка некој општествен проблем, демек еве државата прави доволно за нив. Ама од друга страна, ние не бараме нешто подобро...Навикнати сме исто на она типичното Македонско...Ќути си и терај работа...

    Е па чорба Македонче.
     
    На Brojka, daylight, Stephen Amell и 3 други им се допаѓа ова.
  15. wowfluff

    wowfluff Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Луѓе, ми требаат податоци за власите. Дали и тие имаат нешто заедничко со ромите или не? Каква е нивната традиција? Какви се нивните свадби, дали сеуште е застапено продавањето на девојчиња кај нив? ве молам што повеќе информации, толку повеќе ке ми бидат од корист.
     
  16. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Сосема се согласувам.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Не. Власите се потомци на Ромеите, но не на Ромите. Повеќе информации ќе најдеш на интернет.
     
    На theowndemon и wowfluff им се допаѓа ова.
  18. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Во тек на студии имав колешка Ромка, многу беше успешна, сега е Адвокат. Цивилизирана е, не е од тие Роми што одат по контејнери. Две дечиња има. Јас многу си ја почитувам, не ги делам луѓето по вера и нација, за мене ако е човек и Ромка да е, ќе си ја респектирам.
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    И јас не би се срамела да работам, нели отворија Гимназија во Шуто Оризари, а квалификациите си ги имам, и сакав за Професорка по Правни предмети, ама немам врски. За во средните училишта, вработувањата одат преку Градоначалникот
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wowfluff

    wowfluff Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Барав и најдов само некои глупости ништо конкретно за нив затоа пробав овде, бидејки и не познавам власи лично нема во мојата околина.