1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Руски чај

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од SnowWhite8, 27 ноември 2012.

  1. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Денес си купив руски чај другарка ми ми кажа повеќе фаќала к'ната со руски чај кога ќе се направела. Прв пат во животот купувам руски чај. Кога го отворив дома ми мирисаше на к'на навистина. Мајка ми вели НИКАКО ДА НЕ ГО ПИЈАМ. А слушам некои пијат, не ми се допаѓа како мириса и црн е. Некој да напише нешто повеќе за рускиот чај ако знае (или турски чај слушнав и така се вика) Повелете :P
    Па ако е добар за пиење и се е ок ќе ве викам на руски чај купив пола кило ќе има за цела година :lol:
     
  2. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас имам слушнато за турски чај, ако е истиот тогаш не е штетен за пиење, само што има јак вкус, и е темно кафен. ако е таков слободно пиј го, многу е корисен за целиот организам посебно за цревата, желудникот, крвните садови и има уште многу придобивки.
    Начин на приготвување ако е рефус - Во 400мл зовриена вода се додава едно мало лажице од чајот и се остава да постои 10-15мин потоа се прецадува и се пие.
     
  3. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас направив малку појак повеќе ставив чај и ми излезе темно кафен ама кога го пробав многу горчеше ххх :puke: . Имам и слика вака излгеда
     

    Прикачени фајлови:

  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Штетен? Навистина?
    Како бе луѓе штетен, јас секогаш кога одам на одмор го гледам на доручек и затоа што 95% луѓе од Русија има хотелите, се таму има редица, а ние останатите тераме со обичен.

    Јас мислам дека имам пиено, и ако добро паметам, ми се допадна. Сега кога се потсетувам ми се врти во глава мирисот негов, ама каде сум пиела и зошто никако не можам да се сетам. :)
     
  5. Emcee

    Emcee Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    6
    штетен не е јак е.ние дома не можеме да си го замислиме животот без руски чај секојдневно го користиме да и кната се прави со руски чај.турците највеќе го користат а и ние тука во македонија дури навечер гледаме серии и пиеме чај само ако претераме не ќе можеме да спиеме само тоа е тоа. :D поздрав ;)
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. enaveko

    enaveko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    12
    Каде се продава, ка да го најдам???? позз
     
  7. Padre

    Padre Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    36
    Рускиот (турски, англиски ..) е всушност црн чај. Се продава рефус по маркетиве во пакувања од 250, 500 , 1000 гр во жолта опаковка со слика од канаринец, потекло од Шри Ланка. Обично стои на дното кај рафтовите со чаеви. Во Кам имаат еден запакуван во црвено-црна кутија со слика од коњ, исто од Шри Ланка, но вкусот е малку посилен. Оние во кесички се со послаб квалитет (и вкус), па мислам подобро е да се користат вакви, со цели листови. Штетен може да биде само ако е претерано прскан со пестициди.
    Во рецептите што ги читав по нет се препорачува на 200 мл вода да се става по една лажичка чај и да стои 3-5 минути ... ако стои подолго ќе биде горчлив. Ама јас сакам силни вкусови, па баш таков ми се допаѓа и ставам три лажици чај да стојат 10-15 минути.
     
  8. enaveko

    enaveko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    12
    Фала ти многу :)
     
  9. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Јас сум слушнала само позитивни работи за руски(турски)чај.Но секој неможе да го пие,мене лично многу ми е силен,а исто така се пие во помали дози не како ние што сме навикнати полна шоља чај.Знам дека бил многу здрав за бубрези и исто за одржаване на телесна тежина,исто така го прочистувал многу добро организмот особено насабајле ако испиеш од чајот :)
     
  10. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Мене матичната ми го препорача да го пијам бидејќи имам силни и чести главоболки и навистина ми делува и многу помага.
    Teжок е за пиење, но го навикнав и неможам денот да си го замислам без него.
    Само не е препорачливо навечер да се пие, потешко се заспива.
     
  11. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    откако го пробав црниот чај од кам се збогував со зелениот..патем ги има истите па дури и плус придобивки,насабајле го пијам место кафе(му ставам млеко)и е исто ко нес и ми е многу поубаво,не ме боли желудник ниту глава,а сеа коа е топло си чувам во фрижидер со лимон само навечер избагавам дека содржи кофеин многу..и да-си имам и чашки такви турски..тамам
     
  12. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Go sakam i go pijam. Posebno zimno vreme, mart april maj..sneK do kolena a vetar shiba sta da ti pricam :inlove:
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  13. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.119
    Допаѓања:
    17.683
    Го обожавам :)
    Патем, сервисот за руски чај (чајникот, малите чашки и се останато) ми е еден од најдрагите подароци кои сум ги добила :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nihan

    Nihan Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Периодов пијам црн чај секој ден, зашто имам дома во големи количини и сакам да го завршам пред да му истече рокот за 8 месеци негде... и ги обожавам мирисот, аромата и се тоа, ама не можам да спијам од него. 3 саати сон, па неколку часа будна, па уште 2 спиење, ако и толку. По цели денови ме држи со отворени очи.
     
    Последна измена: 13 декември 2022
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Исто како кафе, треба во умерени количини и да не го пиеш доцна ако ти смета за спиење
     
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Пијам по една шолја во денот. Мала лажичка, да отстои 3-5 минути и цедам. И пак ме држи. Кафе не консумирам.
    Само пишувам, не дека се жалам. Вака имам повеќе време.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.007
    Пол:
    Женски
    Немам пробано.
     
    Последна измена: 8 јануари 2023
  19. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.368
    Пол:
    Женски
    мразам чаеви