1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Руски чај

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од SnowWhite8, 27 ноември 2012.

 1. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Денес си купив руски чај другарка ми ми кажа повеќе фаќала к'ната со руски чај кога ќе се направела. Прв пат во животот купувам руски чај. Кога го отворив дома ми мирисаше на к'на навистина. Мајка ми вели НИКАКО ДА НЕ ГО ПИЈАМ. А слушам некои пијат, не ми се допаѓа како мириса и црн е. Некој да напише нешто повеќе за рускиот чај ако знае (или турски чај слушнав и така се вика) Повелете :P
  Па ако е добар за пиење и се е ок ќе ве викам на руски чај купив пола кило ќе има за цела година :lol:
   
 2. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  јас имам слушнато за турски чај, ако е истиот тогаш не е штетен за пиење, само што има јак вкус, и е темно кафен. ако е таков слободно пиј го, многу е корисен за целиот организам посебно за цревата, желудникот, крвните садови и има уште многу придобивки.
  Начин на приготвување ако е рефус - Во 400мл зовриена вода се додава едно мало лажице од чајот и се остава да постои 10-15мин потоа се прецадува и се пие.
   
 3. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Јас направив малку појак повеќе ставив чај и ми излезе темно кафен ама кога го пробав многу горчеше ххх :puke: . Имам и слика вака излгеда
   

  Прикачени фајлови:

 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Штетен? Навистина?
  Како бе луѓе штетен, јас секогаш кога одам на одмор го гледам на доручек и затоа што 95% луѓе од Русија има хотелите, се таму има редица, а ние останатите тераме со обичен.

  Јас мислам дека имам пиено, и ако добро паметам, ми се допадна. Сега кога се потсетувам ми се врти во глава мирисот негов, ама каде сум пиела и зошто никако не можам да се сетам. :)
   
 5. Emcee

  Emcee Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  6
  штетен не е јак е.ние дома не можеме да си го замислиме животот без руски чај секојдневно го користиме да и кната се прави со руски чај.турците највеќе го користат а и ние тука во македонија дури навечер гледаме серии и пиеме чај само ако претераме не ќе можеме да спиеме само тоа е тоа. :D поздрав ;)
   
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. enaveko

  enaveko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  12
  Каде се продава, ка да го најдам???? позз
   
 7. Padre

  Padre Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  36
  Рускиот (турски, англиски ..) е всушност црн чај. Се продава рефус по маркетиве во пакувања од 250, 500 , 1000 гр во жолта опаковка со слика од канаринец, потекло од Шри Ланка. Обично стои на дното кај рафтовите со чаеви. Во Кам имаат еден запакуван во црвено-црна кутија со слика од коњ, исто од Шри Ланка, но вкусот е малку посилен. Оние во кесички се со послаб квалитет (и вкус), па мислам подобро е да се користат вакви, со цели листови. Штетен може да биде само ако е претерано прскан со пестициди.
  Во рецептите што ги читав по нет се препорачува на 200 мл вода да се става по една лажичка чај и да стои 3-5 минути ... ако стои подолго ќе биде горчлив. Ама јас сакам силни вкусови, па баш таков ми се допаѓа и ставам три лажици чај да стојат 10-15 минути.
   
 8. enaveko

  enaveko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  12
  Фала ти многу :)
   
 9. mice83

  mice83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  51
  Јас сум слушнала само позитивни работи за руски(турски)чај.Но секој неможе да го пие,мене лично многу ми е силен,а исто така се пие во помали дози не како ние што сме навикнати полна шоља чај.Знам дека бил многу здрав за бубрези и исто за одржаване на телесна тежина,исто така го прочистувал многу добро организмот особено насабајле ако испиеш од чајот :)
   
 10. dushiche

  dushiche Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  266
  Мене матичната ми го препорача да го пијам бидејќи имам силни и чести главоболки и навистина ми делува и многу помага.
  Teжок е за пиење, но го навикнав и неможам денот да си го замислам без него.
  Само не е препорачливо навечер да се пие, потешко се заспива.
   
 11. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  3.639
  Допаѓања:
  90.527
  Пол:
  Женски
  откако го пробав црниот чај од кам се збогував со зелениот..патем ги има истите па дури и плус придобивки,насабајле го пијам место кафе(му ставам млеко)и е исто ко нес и ми е многу поубаво,не ме боли желудник ниту глава,а сеа коа е топло си чувам во фрижидер со лимон само навечер избагавам дека содржи кофеин многу..и да-си имам и чашки такви турски..тамам
   
 12. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.683
  Допаѓања:
  46.984
  Go sakam i go pijam. Posebno zimno vreme, mart april maj..sneK do kolena a vetar shiba sta da ti pricam :inlove:
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 13. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  17.681
  Го обожавам :)
  Патем, сервисот за руски чај (чајникот, малите чашки и се останато) ми е еден од најдрагите подароци кои сум ги добила :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nihan

  Nihan Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2016
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
 15. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.598
  Допаѓања:
  9.003
  Пол:
  Женски
  Периодов пијам црн чај секој ден, зашто имам дома во големи количини и сакам да го завршам пред да му истече рокот за 8 месеци негде... и ги обожавам мирисот, аромата и се тоа, ама не можам да спијам од него. 3 саати сон, па неколку часа будна, па уште 2 спиење, ако и толку. По цели денови ме држи со отворени очи.
   
  Последна измена: 13 декември 2022
  На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  38.892
  Пол:
  Женски
  Исто како кафе, треба во умерени количини и да не го пиеш доцна ако ти смета за спиење
   
 17. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.598
  Допаѓања:
  9.003
  Пол:
  Женски
  Пијам по една шолја во денот. Мала лажичка, да отстои 3-5 минути и цедам. И пак ме држи. Кафе не консумирам.
  Само пишувам, не дека се жалам. Вака имам повеќе време.
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Немам пробано.
   
  Последна измена: 8 јануари 2023
 19. Anah

  Anah Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2022
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  1.367
  Пол:
  Женски
  мразам чаеви