1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Русофилија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Црна Ружа, 27 декември 2017.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Хеликоптерот точно е дека е нарцт на Да Винчи, идејата е нешто највредно, се останато е само следење на таа скица.

    Русија го испрати Јуриј Гагарин во вселената за прв пат, но да се вратиме уште малце наназад, после ww2 русите и американците најбрилијантните инжењери од Германија им ги зема и ги вработува дел во наса дел заминуваат во Русија.
     
    На zhap4e, Rama, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Врати го постот де, не е страшно, и онака русофилијата се базира на лаги, фејк емоција ти е тоа, како Ролекс од 200 денари од Бит-пазар, тоа што раја не разликува руски од украински колективен идентитет е интересно, пример сите од екс-СССР идентитети ги сметаат за "руски", но ако некој лик од некаде се избаци со изјава дека Милчо Манчевски на пример е бугар или србин, е тогаш драми и паники :D
     
    На daylight и +++ им се допаѓа ова.
  3. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Не, не е. Идеи за вертикално полетување и слетување имало откако е светот и векот, не е Да Винчи прв, раја замсилувала дека лета од најстари времиња, има еден куп митологии каде се споменуваат летечки машини, но се знае кој каде и како го остварил тоа во реалноста :)

    Точно е дека наци-научниците ги собрале сојузниците, но Роберт Годард правел ракети на течно гориво уште кога Вернер фон Браун читкал сликовници :party:
     
    На sjdgo, Briar Rose, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Во Русија после Втората Светска Војна ниту еден германски научник не заминува. Сите заминуваат во Америка зошто Америка им нуди имунитет во замена за нивните научни истражувања. Еден од нив е и Вернер фон Браун. Да заминеле во Русија ќе завршеле сигурно во Гулаг.

    Подоцна на пример Советите успеваат да ги украдат плановите за нуклеарка со помош на КГБ и создаваат нуклеарка.
     
  5. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Имало многу кои биле одведени во СССР, им начукале 5,10,15 години принудна работа пресуди, секој еден научник или техничар кој се затекнал во нивна окупациона зона а за кој сметале дека ќе им биде од корист :)
     
    На sjdgo и +++ им се допаѓа ова.
  6. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Првпат читам ова искрено. Јас знам за Америка. Ај дај ми нешто повеќе да прочитам во врска со ова.
    Фала.
     
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Точно е дека дел од нив ги зела Русија, тоа го има во многу документарци и книги.

    летечките машини ги има дури и во древен Египет во внатрешноста на пирамидите, можеби нло виделе луѓето :)
     
    На toogood, sjdgo, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    http://www.russianspaceweb.com/rockets_ussr_germany.html

    Русите одвлечкале цели фабрики, од подот до кровот, размонтирале, спакувале во вагони и правец мајчица (совјет) Россија. Имаше интересна анегдота како при заземањето на Кенигсберг руските војници не можеле да се изначудат што за што служи вц-шоља и казанче и заклучиле дека мора да е нешто за миење храна и така чувале компири во вц-шољите и пуштале вода од казанче да за ги чистат компирите :D
    Тоа се тие цивилизациски разлики...
     
    На sjdgo и +++ им се допаѓа ова.
  9. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Па тоа е тоа, реалноста е дека Сикорски е роден во Киев и ден денес има расправија меѓу Русите и Украинците за тоа дали е тој руски изумител или украински. Исто како што на пример Србите и Хрватите се расправаат за потеклото на Никола Тесла.

    Инаку човекот основа своја компанија во САД.

    Ќе го пишам тоа што го пишав пак, Русите имаат дадено според мене свој придонес ама се далеку од Западот, не може да се споредуваат со нив.

    Тоа дека биле земја во која луѓето веднаш по САД најмногу мигрирале воопшто не е точно. Како што пишав прееска, не може да се стават Германија и Шведска на исто место со Русија.

    Луѓето кои мигрираат во Русија по работа се претежно важни лица кои работат во компании кои се по потекло од Европска Унија.

    Далеку е Русија сè уште од стандардот на Европа.
     
    Последна измена: 28 декември 2017
    На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
  10. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Некој нешто побркал со насловов на темата. Преиначете ја во Русофобија, зошто ќе збуните многумина.
     
    На carangigia, Rama и daylight им се допаѓа ова.
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Не би одел толку далеку за да се менува името на темата, но треба да внимаваме од русофилија да не премине темата во чиста русомразија (додуша зимно време во Русија има мраз, не велам не :D ) но како што има луѓе кои претеруваат во фалбите и надежта во и кон Русија, така може да има и забегување во друга крајност.

    Луѓето се прекрасни од сите нации, додека не се испосељачат со политика и/или верски фанатизам.
     
    На zhap4e и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  12. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Dali ova "Русофилија" se misli kolektivna ljubov kon Rusite ili kako nie kako poedinci gaime custva kon niv?

    Eve Jas nesakam nikogas da zboruvam vo ime na kolektivata pa ke si kazam sto Jas mislam za Niv.

    Definitivno mi navlegle dlaboko vo nekoj pori koj razmrduvaat nekoj poedini custva vo poedini sveri na mojot mozok.
    Nema kniga koja R spomnuva od Rusija i da ne e na mojata lista za citanje.
    Nesum za klasici, toa da se razbereme no toa e druga tema za koja tuka nema da razglabame. Imaat tolku mnogu pisani dela od ponovata istorija koj gi ribam na regularna baza.
    Sekoj vid na umetnost (arhitektura, balet,moda,tehnologija (i toa e za mene umetnost) e impozantana , prikazana vo najsitni momenti.
    Nacija koja i vo uslovi na enormna tranzitnost uspea da ja prenese vistinskata vrednost na novite generacii.
    Da ne otvarame moabet za nivnata nacionalna naklonetost i gordost koja nikogas ne stana vo pros i pokraj nacionalnata kriza vo 1990 god.
    Toa me voodusevuva sekako no i mnogu drugi raboti koj tri dena mi trebaat da gi prezentiram.

    Mnogu Rusi sum stretnala no so malkumina sum napravila priatelstvo.
    Zatvoreni se, gordi na minatoto i segasnosta, nacitani, luge so vrednosti koj gi vadat od raka i mozok i so pravo se arogantni i tesko deka na obicni pilci kako nas davaat moznost.
    Prv pat pred 15 god pod slucajni okolnosti, rabotev so koleska od Novosibirsk, me prifati i vnese vo nejzino drustvo, toa znaci me pokanila doma (ne gi kanat tek taka site sto gi poznavaat). Nezaboravni pomini so ruski akademski gragani, luge so siroki vidici, diametralno sprotivna kultura, dostoinstvenost, nezavisnost od mas (toa e impozantno), umetnicki dusi,... Jas koja imam nekoe drzenje se izgubiv megu Niv.
    Tesko e da vlezes vo priatelstvo, drustvata se od zatvoren karakter no ednas koga ke te primat primen si i se spremni so nadprirodni sili da se borat za tebe.
    Druga tura Rusi sum stretnala na fakultet. Mlada, moderna generacija koja ne go gubi vremeto vo alas-veras moabeti, kratko jasno ke ti kaze sto ima upotrebuvajki visoko stiliziran jazik i otvara elektroski citac, cita kniga.
    Treta tura, na odmor ( ne bi kazala kade, nekade ni na moe ni na nivno) koi ne uspeav da gi zapoznaam. Mi bese merak da stapam vo kontak no kako rekov si dosle so svoj drustva ili ako prozborat samo megu sebe. Imav dosta vreme pa gi nadgleduvav i razrabotuvav nivnite dvizenja i komparirav so masa na narod od Argentina, Canada, i Germanija. Definitivno ne zasluzuvaat nikakva sporedba.

    Zemja koja definitivno ke ja posetam za mojot 60 ti rodenden. Rekov 60ti zosto ne e samo da otides tamu i da se cudis, treba da bides zdravo istoriski i emocionalno potkovan za da ja prifatis celata taa ubavina koja ja nudat.

    Dali ja sakam Rusija i rusite?
    Da
    No vo smisol na kultura, umetnost, tehnologija, priroda na prvo i nezamenlivo mesto.
    Gi sakam rusite koj se kulturoloski nekolku svetlosni god. pred mnogu nacii iako dolgo vreme ziveea vo edna magla od tezok socializam.
    "[​IMG]" e edna od knigite koja bese prevedena od Matica, predizvika mnogu strasni komentari, da ne komentiram vo koj smisol.

    Dali ja gledaat Mk ili bilo koja balkanska zemja so drugi oci?
    Ne.
    Za niv sme nikoj i nisto i neberete gajle voopsto ne se zainteresirani ma kolku gi sakale i skandirale za niv.
    Lugeto sami na sebe si se dovolni, sitni ribi kako nas se poveke smeska nego ozbilnost.
     
    Последна измена: 28 декември 2017
    На Bridget, zhap4e, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    @toogood се сложувам со тебе и дефинитивно наведената книга ќе ми биде следна на листата за купување.

    Она што го испуштив и што ме фасцинира кај Русија е литературата која претставува непроценливо богатство, моите омилени автори се токму руси, Достоевски, Пушкин, Толстој, Булгаков, Набоков...

    Толку интересна историја врзана за триста години владеење на Романови и нивно трагично погубување од страна на болшевиците предводници на тој суров комунизам.

    Тоа се тие работи кои ме врзуваат со Русија и кои ме фасцинираат-литературата и историјата до почетокот на хх век. Потоа продолжувам накај Германија :)
     
    На orevokrsacka, carangigia, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Ne znam sto ti e poentata so citatot, toa sto go napisav ne e od rusofilski pobudi, tuku ti spomnav podatoci za avionot, za koj vo ova mislenje gresis vo nekolku tocki.

    Flota od 16 primeroci imal Konkord, polovina od niv bile na britanskiot aviotransport, a polovina na francuskiot aviotransport.

    Sto se odnesuva na Tu144, avionot se pojavuva pred ocite na javnosta na 31.12.1968, dva meseci pred prviot let na Konkord, vo 1970 stanuva kargo vozduhoplov, dodeka kako patnicki avion e promoviran duri vo 1977, skoro dve godini po Konkord, bidejki razvojot na Tu144 postojano bil so budzetski restrikcii, okolu 1979 prestanuva da se koristi za prevoz na patnici i do 1983 povtorno e kargo avion, od 1983 se koristi kako trening vozduhoplov.

    Apsolutno nema dilema, deka Konkord e pobednik vo taa tehnoloska trka.
     
    Последна измена: 29 декември 2017
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Не би можела да кажам дека сум Русофил, ниту пак да кажам дека чувствувам било каква љубов кон некоја држава на оваа планета бидејќи во мои очи сите луѓе без разлика каде живеат ми се исти;

    Ама во контекст со оваа тема, би изјаснила дека она што ми се допаѓа за Русија е нивната класична литература, композиторите на класичната музика, уметноста, фолклор, историјата, како и нивниот јазик кој прилично добро го зборувам.
    И да не ја заборавам нивната напредност во астрономијата и во науката воопшто.
    Секако, не може да се заборави дека Јуриј Алексеевич Гагарин за прв пат во историјата на човештвото се вивнал во вселената и бил прв човек кој ја прелетал Земјата околу нејзината орбита.
     
    На toogood, faye, EvAngelos и 5 други им се допаѓа ова.
  16. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Sputnik.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Всушност, имам голема критика, главно од правен аспект, во однос на испраќањето на Спутник 2 во 1957 година за време на Студената војна ...

    Освен што ова послужило како поттик на Вселенската Трка, како и зачетокот на Вселенското Право како дел од Меѓународното Јавно Право, познато било што ова би се толкувало како обид за посегнување по нешто кое досега не било во сопственост на човекот.
    Само четири години подоцна, во 1961 година, и првиот човек летна во космосот – Јуриј Гагарин и тоа околу Земјината орбита во ,, Восток 1 ,,
    Значењето на ова би значело дека доколку човекот е во можност да патува надвор од воздушните граници на планетата Земја, тогаш неговите шанси и би се зголемувале во поглед на тоа да го уредува и космосот.

    Ама да напоменам дека патувањето на Јуриј Гагарин никогаш не би се остварило во практика доколку прво не се испратило кучето Лајка, кое воедно се смета за првото животно испратено во вселената.

    Овде би сакала да посветам внимание на тоа на кој начин всушност човекот се подготвувал да открие и да потври дека е возможен живот бестежинската состојба, од правен аспект.

    Имено, бидејќи човекот се смета за најинтелигентното суштество на планетата Земја, тоа автоматски значи дека ги гледа останатите животни како помалку вредни, односно нееднакви.
    Со ова сознание, претпоставуваме дека на човекот не би му претставувало проблем да го загрозува животот на животните за негови цели.

    Сметам дека причината поради која се загрозил животот на кучето Лајка е поради фактот што таа пред патувањето, како и останати 35 други кучиња, била подложена на сурови експерименти, исто и фактот дека вселенското летало во кое била сместена - Спутник 2 не бил дизајниран да се врати назад на Земјата и поради тоа и пред патувањето било предвидено Лајка да умре однедостаток на кислород по 10 дневен престој во вселената, па дури и опцијата да се еутанизира преку консумирање на отровна храна.
    Сепак, на само четвртиот ден од мисијата, Лајка пцовисала како резултат од презагревање но вселенското летало ја продолжило мисијата уште 158 дена со нејзините остатоци внатре.

    Во случајот на Лајка, нејзиното патување и болна смрт повеќе имала симболичко значење отколку научно значење, се со цел да се докаже дека живо суштество може да биде испратено во вселената и да преживее, и што е уште поважно, дека Советскиот Сојуз ќе биде прва што ќе го направи тоа.
    Целта да се биде прв во вселенската трка меѓу САД и Советскиот Сојуз ги забрзале подготовките, неовозможувајќи и на Лајка да продолжи да го живее својот живот и да го заврши својот животен век, како и фактот дека напуштањето на животно е суров и деградирачки чин.
     
    На daylight, Lianna Anna, Priroden и 2 други им се допаѓа ова.
  18. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Eee koga urnaa Srbite so PVO od bratska Rusija F-117 Nighthawk beshe cist dokaz deka americkata tehnologija e sranje. :D
     
    Последна измена: 29 декември 2017
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Deka imam simpatii kon Rusija i Srbija imam , ama ne sum nekoj onaka tvrdokoren rusofil . Si ja sakam jas i Amerika i Britanija i Svedska.. Iskreno , bi sakala sekoja drzava da ja posetam . Sega za sega sum bila vo Srbija i vo Kosovo , od pricina sto mi se najblisku do mestoto na ziveenje , megjutoa planiram da posetam i drugi drzavi , no se vo svoe vreme . Rusija konkretno mi se dopagja poradi folklorot i toa sto moze da se patuva dolgo vreme . Ne znam dali ste go gledale filmot " Transsiberian " ,jas povekje ja zasakav Rusija otkako go gledav filmot . Ljubitel sum na relativno dolgi patuvanja , a Rusija e drzava koja so sigurnost go nudi toa , pa mozebi i zatoa ja sakam :wasntme: .Inaku poznavam decko koj saka se sto e povrzano so Rusija , duri i na kerka mu rusko ime i dade :D
     
  20. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Да ве прашам вас што ја хејтате Русија, со каква салата ќе ги јадете кифлите сеа за нова година?
     
    На daylight, zhap4e, crimson и 6 други им се допаѓа ова.