1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Русофилија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Црна Ружа, 27 декември 2017.

  1. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Со вмровска. Господ го создаде светот за седум дена, остатокот беше направен од ВМРО.
     
    На daylight, Lianna Anna, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Нема никаква русофобија тука, тоа што феноменот на русофилија се базира на лаги, митови и легенди е интересна ситуација, заедно со менталниот склоп на лицата кои се русофили, обично тоа оди во пакет со наклонетост кон забегани теории на заговор (а Путин е добар и се бори против новиот свеЦки поредок, евреј, масони, ламинати) обожавање на султанизам во едно општество, ретроградни вредности и омраза кон малцинства, крајно и одвратно потценување на женскиот род и многу други ствари...

    Знаеш зошто се ладни и ако не се испијанчат се потивки од глушец? Затоа што се инхибирани во сопствената приглупост и емоционална ретардација, затоа те гледаат бело ако ги поздравиш, не знаат зошто се вели добро утро или добра вечер, али коа се испијанчат е тогаш си им брат, сестра, најбољи другар, абе умираат за тебе :D

    Аух :D
    Дали ќе сакаш да ни наброиш три вистински вредности кои русите ги пренеле на новите генерации?
    Би сакал да знам некој руски бренд на шампон, сапун (бољи од Dove), скутер, мотор, таблет, лаптоп, смартфон, сервер, оперативен систем, што знам ете може и нешто постаро, касетофон, ВХС видео, ЦД плеер, автомобил, па не е ваљда еден Хјундаи или Сеат да не можат да го достигнат, значи било што кое се употребува од просечен граѓанин на овие простори, ете временска рамка од 20 години мислам дека е ок?

    Нема да шпекулирам дека лажеш и преувеличуваш, сепак лимитот на виртуелните платформи е тој што е и затоа не би да се впуштам во тоа, но јас имам работено со руси и реалноста е сосема различна од овие фантазмагории кои ги опишуваш.

    Секако можеби вредност се смета корупцијата, митото, редовните убиства на новинари, една од најголемите стапки на развод, манијакалниот промискуитет, алкохолизмот од кој умираат стотици илјади раја годишно, џанаштвото... а можеби и не :)
    Една те иста партија е на власт 25 години таму :D

    Пред некој месец имаше случај на масовно труење од алкохол. Сиротиња руски алкоси, немајќи пари ниту за најефтина вотка, започнале да пијат средство за чистење вецеа, малку разблажено со вода. Пошто содржело етанол...Имаше нешто као 80 леша, само во тој еден случај а имало стотици годишно, секако не секоаш со толку жртви.

    Што сте толку напнати бре, големо чудо сум те цитирал ццц :worried:

    Никогаш Ту-144 не бил карго авион, карго авионите се големи, спори и масивни со цел да носат терет, не е тоа туку пренесувале пошта со него наводно извесно време, а да употребува некој ССТ за пренос на пошта :D е 1.ПР ситуација 2.Умоболност.
    Јас навивам за кецот :party:
    Демек ете не е 100% бескорисен флоп и слепа улица, пренесуваме пошта помеѓу Москва и Алма Ата, кое дно :D

    Тоа што полетал некој месец порано (наводно) е резултат на КГБ а не руската технологија. Прочитај колку нацрти, планови и технички документи украле :)
     
  3. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    In soviet Russia, the salad vomits you ! :devil:

    Инаку за споредба, во РМ минимална исплатена месечна плата законски е 200 евра денес.

    Во Руската Федерација со закон од 2016 била 6200 рубљи месечно или страва сума од 91 евро.
    Па сеа видете си кој е стандардот таму :D:D:D
    Посакувана дестинација за емиграција :party:
     
    Последна измена: 29 декември 2017
    На Briar Rose и +++ им се допаѓа ова.
  4. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Првата животиња во вселената е мајмун кој америте го пратиле во вселената во 1949.
    https://www.realclearscience.com/lists/animals_in_space/albert.html
    Пропагандата со децении стварала заблуди дека било поинаку. Но никогаш 1957 не може да биде пред 1949,sorry русофили (не ти, општо зборувам:) )

    Е сега за првиот човек, да, тука е Гагарин прв.
     
    На +++ и Briar Rose им се допаѓа ова.
  5. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Prvo - ne sum napnat, ubavo ti napisav, bidejki me citiras vo tema - rusofilija, taka bez ogled na toa sto tebe poentata ti e Tu144, mozese da napises za nego i bez da me citiras, citajki sto drugo si napisal vo prodolzenie, izgleda kako da go branis Tu144 od mene, a ne postoi pricina.

    Vidi sega, ti mozes da se obiduvas na dedo ti' da mu kazuvas kade mu se nivite, no treba da znaes deka dedo ti' tamu postavil megjnik.

    Pak se lazes. Znaci - bez ogled na toa dali se raboti za prevoz na postenski pratki, pratki so umerena masa ili gabaritni predmeti, a ne za prevoz na lugje, toj avion e kargo, kargo ti e na nekoj nacin tovar, odnosno avionot e tovaren.

    Dali taa prenamena ja napravile od (kako sto velis) vlijanie na situacija ili umnobolnost, prasaj gi Rusite, za mene e irelevantno.

    Na kraj povtorno gresis, zatoa ne mi veli jas da citam, tuku ako tolku te interesira ili prasaj ili doistrazi kako sto treba.

    Tu144 se pojavuva pred octe na javnosta dva meseci pred prviot let na Konkord, sto ne znaci deka e pred nego, bidejki Konkord svoeto pojavuvanje pred ocite na javnosta go ima vo mart 1967, sto e mnogu porano.

    Postoi razlika pomegju pretstavuvanje na eden avion kako prototip i prv let, ako me sledese ubavo, ke sfatese zosto napisav "pojavuvanje" i "prv let".

    Vo odnos na spionazata, taa bila prisutna kaj site, tokmu zatoa trite avioni, od koi Boing-ot voopsto ne stignal do nikade, licele kako jajce na jajce.

    Ne e vazno koj prv pocnal, vazno e ona sto (pak ke recam) Konkord ja dobiva taa tehnoloska trka.
     
    Последна измена: 29 декември 2017
  6. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Добро де не си русофил, сум погрешил ете (на база на постот за Ту-144), не се напнувај, се случува да погреши човек, бреј сите едвај чекаат да се увредат нешто ццц...:x

    Ту-144 во никаква комбинација не може да биде карго, карго авионите авиони имаат посебен стаен трап, посебна карго-врата, посебна хидраулика и сето тоа за утовар-истовар на карго.
    Нормално, може и поштата да ја сметаме за карго или ако некој пратил пакет со вотка од Москва за Новозомбијанск но тогаш одиме во светот на јазичните акробации. Ту-144 немал и не можел да има никаква опрема за карго, пошто е специфична машина на која целта и била да лета со мах 2 пренесувајќи патници, цел во која спектакуларно потфрлил.

    Постои само еден полош патнички во историјата а тоа е едно источнонемачко чудо со 4 мотори :D
     
  7. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Ete povtorno pocna so "nivite". (facepalm)

    Znaci - bez ogled na toa sto po tehnicki specifikacii ne pripagja na kargo avion, avionot bil prenamenet za prevoz na pratki, a pratkata e - tovar, nema tuka nikakvi lingvisticki akrobacii.

    Odlucile da bide kargo, od nego napravile kargo, dali mene ili tebe toa ni' se dopagja ili ne, Rusite ne gi interesira.

    Za da bide tovaren avion, so koj se prenesuvaat pratki koi ne se gabaritni, voopsto ne mu se potrebni nitu posebni vrati, nitu hidraulika koja sluzi za utovar i istovar.
     
  8. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Црна Ружа да, тоа е точно :) Ти благодарам многу за линкот.

    И на Wikipedia успеав да најдам листа на животни испратени во вселената, доколку те интересира, убаво е да ја погледнеш:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Animals_in_space

    Сепак, мојата поента беше да докажам дека праќањето на кучето Лајка во вселената имало повеќе компетивно и симболичко значење и цел, отколку научно.
    За ова сум пишувала и правна критика поткрепена со членови од Универзалната декларација за правата на животните од 1978.
     
    На Црна Ружа, daylight и +++ им се допаѓа ова.
  9. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Јас за ова баш сега проверував и држи вода. Ама кучето Лајка се смета како прво животно кое било во орбитата на Земјата.
     
    На Црна Ружа и Briar Rose им се допаѓа ова.
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Epa eve ni Canada ne go proizveduva niedno od ovie raboti koj gi nabroja.
    Ednostavno ne se bavi so sitno proizvodtvo. :*
    Nie odime na golemo.:rofl:
    Nafta i gas sproveduvaat za 2/3 od Evropa i cela Turska.
    Zar toa ne e dovolno? :!: Imaat i poveke ama nema koj da plati. :lol:

    Bev na saem vo Italija, nesto vo vrska so mojata profesija.
    Rusite prikazaa nekoj proizvod koj nemase koj ne zastana, pa i Amerikancite. Stiskaa dugminja i proizvodov se sasna i nie isto. :rofl:
    Koga treba i oni znaat kako da napravat.:o

    Politicki
    Vo mojata provincija od 1943 god na vlast bese edna partija do pred dve god. koga se smeni.
    Ne e toa slicno ako ne isto?
    I funkcionirame odlicno :$

    Mene politika ne me interesira.
    Vo zivot nemam izlezeno da glasam taka da mojot post gai simpatii kon narodot i kon nauka, tehnika, umetnosta (vo sekoj oblik).

    Sto navleguvate vo resursi i politika.
    Jas si napisav sto me voodusevuva, koj saka da procita cita, koj ne preskoci, ama da se krevaat navredi ic ne me capkaj , ne sum od tie tipovi. Odi najdi nekoj drug. :^)

    Inace da ne se povtoruvam, Jas zavrsiv.
    Od edno mislenje i edna replika poveke ne pisuvam.
    Princip :!:
     
    На orevokrsacka, theowndemon, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  11. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Баш се сетив сега на статијава. Кај мене во маало на времето кружеа во кооперациските муабети исто така и приказни за тоа како Американците мака мачеле да произведат пенкало со кое тие ќе можат да пишуваат во вселената, а паметниот Русин го решил проблемот со користење на молив. Ова е вториот најраспространет мит во Македонија, веднаш после митот дека американската технологија е катастрофа зошто Србите соборија во 1999 година Ф-117 со врзани очи. Со ПВО од руско производство, нормално:

    http://www.mojo.mk/article/mitot-za-penkaloto-od-milion-dolari-na-nasa-i-moli
     
    На daylight, Црна Ружа и Briar Rose им се допаѓа ова.
  12. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Па нема ниту Уругвај кога сме кај тоа. Ниту Сиера Леоне. Не знам нешто особено за канадските брендови но Канукофилија не постои колку што знам и никој не ја смета Канада за фактор, да земам да гуглам сеа ќе се најде нешто ама нема потреба.
    Од друга страна среќаваме лица кои ја сметаат Русија за фактор, за сила, за влијателна земја и култура, кои ја обожаваат и и придаваат митолошки особини.

    Од ресурси живеат општества кои немаат од што друго да живеат. Како и Сауди Арабиа или Катар. Сауди Арабиа финансира вахабизам и манијаци по цел свет, Катар ја има Ал Џазира а русите РТ и слични медиумски куќи, заедно со армии платени тролови да ја величаат власта...
    А пошто цената на нафтата падна трократно во последниве три години, не е таа џаначка зависност на едно општество од придажба на ресурси нешто за фалење, не ствараат дополнителна вредност со ништо, немаат што да понудат на светот.

    Не се сомневам дека ќе ни кажеш кој е тој митски производ кој ги оставил америте и талијаните во шок, но типично за русофили, кога ќе се фатат во лага или бегаат или нешто дигаат нос, демек си кажав јас и ајде чао. :D
    Чудно е да не постои ниту еден бренд за било што, да една земја низ цела историја не создаде ниту еден едини бренд (освен Тетрис:devil:).

    Со други зборови човек комотно може да проживее цел век и никогаш да не примети дека постои Русија. Од производи за секојдневна употреба, до култура и влијание на истата, од вести и новости, Русија не остава трага поголема од Уругвај да речеме :devil:

    https://mir24.tv/news/16269148/semya-kannibalov-iz-krasnodara-ubila-i-sela-30-chelovek

    А немаштијата прави чуда.
    Не само што нивната минимална плата е дупло помала од онаа во РМ него ете имаме и појава на канибализам. Семејство се хранело со луѓе уште од 1999 а биле фатени тек пред некој месец...
    И тоа е само една од големиот број такви случки...

    И тоа е поредниот мит на русофилијата, моќното руско оружје.
    Но во реалноста, во сите судари помеѓу тежок хардвер од западно и источно потекло, подебелиот крај го извлекле источните системи.

    Во музејот на Батајница ги видов остатоците од Ф-117 и оние на Ф-16, сите ДВА авиони кои ги соборија србите за време на таа војна. 78 дена табање од воздух и сите тие истрелани руски ракети наведувани од руски радари собориле 2 авиони и оштетиле десетина (кои слетале безбедно). Од 1200+ авиони кои учествувале тоа е некаков процент за кој не би сакал да кликам на калкулаторов, да не го мачам :D
    Ирак прва и втора заливска, Либија, Сирија etc. Израел вс. арапи...
    Ако некој оди во Белград препорака обавезно да го посети музејот, добра ствар е :)

    Единствено кај личното пешадиско вооружување и РПГ-ата би рекол дека во однос цена/дејство-поузданост источните системи се во предност.
     
    На sjdgo и +++ им се допаѓа ова.
  13. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    /\
    Имаат сега напреднато на тоа поле и немаат толку лоши авиони искрено. Али во минатото да, источната технологија го извлекувала секогаш подебелиот крај. Но исто така некои авиони од советско производство биле предмет на испитување од страна на Американците а Американците ги добиле тие авиони од Израелците. Мислам дека беше МИГ-21 ама не сум сигурен.

    Инаку еден пример, и тоа понов, Русите нарачаа Мистрали (носачи на хеликоптери) од Французите и истите овие не ги добиваат поради санкциите кои ги воведува ЕУ за Крим. Сега ги продадоа Французите на Египет.
    Како и да е и ова сведочи на еден начин и е индиректно признавање од страна на Русија дека Западот е понапреден во областа на технологијата. Руската технологија реално зависи доста и од западната технологија.

    Тие сега најавија дека сами ќе направат носачи на хеликоптери ама по квалитет нема да бидат исти.
     
    Последна измена: 29 декември 2017
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    @Црна Ружа
    Рушо читајќи те вака ќе да те за’бала некоја русинка :lol:
     
    На Konfetka, toogood, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Јас ве напуштам, отидов на журка во центарот на Земјата, со нацистите и викинзите.
     
    На elimkd и Someonespecial им се допаѓа ова.
  16. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    6.341
    Пол:
    Женски
    Добрый вечер :) Јас сметам дека Македонците и Србите се наклонети кон Русија поради православието. Голема желба ми е да ја посетам Русија, а таму имам и роднини.Точно е дека Русите не дозволуваат секој да влезе во нивно друштво, но кога некој ќе примат во друштво спремни се и живот да дадат за него.
    Јас обожавам руски класици, го учам рускиот јазик, слушам руски песни и понекогаш гледам руски филмови. Заинтересирана сум и за нивната историја. Дома си имам убав украс babushka.
    Сметам дека е подобро да бидам проруски отколку проамерикански ориентирана.
    Мислам дека руското влијание посебно ќе се примети за нова година кога сите ќе јадат руска салата :rofl:
     
    На orevokrsacka, toogood, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    @carangigia
    Бабушкиве што си ги викаме ние, всушност правилно русите ги викаат матриошки :)
     
    На orevokrsacka, daylight, toogood и 3 други им се допаѓа ова.
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    А, сте ја гледале онаа емисијата што ја даваа на некоја од странските телевизии за богатите Руси кои живеат во Лондон?! :D Или она серијалчето со трите (или четири беа) дами, во стилот на Сексот и градот.Го обожавав. Еден период дур бев дете, заљубена бев во јазикот. Сеуште го харесвам ко и сите словенскии јазици. Во денешно време следам пар руски страници...што за ноќниот живот, што за модата, што за културни догаџаи итн. Ама ова, нема врска со русофилство.

    За историското спасување... Сталин, за да му угоди на Тито, го натера Георги Димитров - бугарскиот премиер, да направи попис на Македонците во Пиринскиот дел на БГ. Тоа е период на „македонизација“ на западна Бугарија од која, денешните Бугари се срамуват, треп-треп. Битен момент за нас, уважаеми патриоти - запаленковци. Од исти причини - притисок од Сталин, Бугарија водеше преговори со титова Југославија за формирање на поголема федерација (Југославија+Бугарија+Албанија). Но, потоа, Тито и Сталин се скараа, На Бугарите малку им олекна, ама не многу. :wasntme:
     
    На daylight и Rama им се допаѓа ова.
  19. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    6.341
    Пол:
    Женски
    Да, точно е тоа ама бабушки поубаво ми звучи. Јас како мала мислев дека на украсот се нацртани девојки, а тоа баби биле. :wasntme:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Ахх како да го заборавам овој лик:D:rofl::rofl::rofl:
     
    На daylight, Rama, toogood и 2 други им се допаѓа ова.