1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рустичен мебел од дрво

Дискусија во 'Дом' започната од MamacitaBuena, 4 мај 2017.

 1. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  Ме инспирираше мојата љубов кон овие уникатни изработки и тоа што се преретки кај нас да ја отворам оваа тема.

  Дали ви се допаѓаат?Зошто кај нас ретко се среќава мебел од дрво туку скоро секаде медијапан и иверка?
  Би го уредиле ли така вашиот дом?Зошто да и зошто не..
  Ајде да дискутираме затоа што модата се враќа токму со овие парчиња мебел..

  e158ae9aa200958e06f7c899dacce22b.jpg
   
  На sweet-cherry, Esmeralda-MD, AURUA и 11 други им се допаѓа ова.
 2. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  5fd2d38ce8db26934921583941bb9786.jpg
  bergmann-wall-units.jpg
  bergmann-wall-unit.jpg
   
  На Milobebence, Esmeralda-MD, AURUA и 10 други им се допаѓа ова.
 3. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  agreeable-interior-decorations-for-bedrooms-with-rustic-modern-bedroom-furniture.jpg
   
  На Esmeralda-MD, Nausicaa, EuHenIa и 7 други им се допаѓа ова.
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.425
  Допаѓања:
  267.840
  Обожавам парчиња од масивно дрво и ми се допаѓа. Иако го преферирам ландхаус стилот дефинитивно планирам како надополнуавње да набавам и некое парче со рустикален поради нивната уникатност и меѓусебна поврзаност.
  За викендица би било идеално целосно да биде опремена во овој стил. А за во домот би вметнала само некои уникатни парчиња.
  Еве и од мене неколку примери.
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Milobebence, Esmeralda-MD, boo3 и 12 други им се допаѓа ова.
 5. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.347
  Пол:
  Женски
  Браво за темава, сон ми е еден ден вака да го уредам домот
   
  На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  Имам видено летна кујна од масивно дрво во една куќа.Беше искомбинирано со камен:inlove:
  Кога прашав за цената,се фатив за глава.
  Прекрасно, но вон наши стандарди.:)
   
  На AURUA и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 7. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.789
  Допаѓања:
  47.711
  Пол:
  Женски
  Прекрасна тема и слики и јас се пријавувам како обожавател на овој стил, дома имаме дрвена комода стара околу 15години со многу интересна изработка, дава некој посебен шмек, не знам зошто сите се одлучуваат на медијапан кој и не е така ефтин, некако ко да нема "душа"
  Не би го уредила целиот дом во овој стил, само одредени парчиња за да повеќе паѓаат "во очи"
  Желба ми е ваков стол
  IMG_7783.JPG
  IMG_7778.JPG
  IMG_7779.JPG IMG_7781.JPG IMG_7782.JPG IMG_7780.JPG
   
  На Milobebence, Esmeralda-MD, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.
 8. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.425
  Допаѓања:
  267.840
  За кујниве во рустикален стил, плус комбинација со камен
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Milobebence, Esmeralda-MD, Nausicaa и 10 други им се допаѓа ова.
 9. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.347
  Пол:
  Женски
  Не е масивно дрво, но е рустичен стил. Ја видов кујнава на саем за мебел и се заљубив. Деталите се генијални... 20170324_133339.jpg 20170324_133406.jpg 20170324_133357.jpg
   
  На Esmeralda-MD, AURUA, JoanaS и 13 други им се допаѓа ова.
 10. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.791
  Допаѓања:
  36.373
  Пол:
  Женски
  Кога би имала викендичка на планина би ја уредила како на сликите од danichap погоре. Масивно дрво и камен ми се идеална комбинација за куќичка во шума или планина. Сон ми е тоа. За дома сакам помодерен мебел, но кога би имала можност би вметанала и такво парче, да разбие монотонија.
   
  На joy1, azelea, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.313
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа овој стил, но домот мислам дека не би го уредила така од едноставна причина што дрвото е тешко за одржување. Кај нас ретко го има затоа што е мнооооогу скапо за наш стандарт, не само набавката на квалитетно дрво туку и процесот на обработка. Како поефтина варијанта се бираат медијапанот и иверицата. Ама јас со еден медијапан за кујната така фино сум се за*бала пред 8 години.... и сега си ја направив од иверица и прекрасна ми е! А реално 8 години за да менуваш кујна се малку! Ем имаше нијанса каква што сакам, ем лесно за бришење. И понатаму кога ќе реновирам останати делови од куќата од практични причини иверица ќе бирам. Како велат - кој се изгорел на млекото и на јогуртот дува - е така и јас :$
  И на повеќето од сликите кои сте ги постирале да знаете дека не е дрво туку е дрвена лајсна пополнета со медијапан - трик кој на производителите на мебел лесно им поминува!
   
  На lilo, bebaa и referentka им се допаѓа ова.
 12. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  Ако правилно го одржуваш дрвото ќе ти трае цел живот нема реновирање на секои 10 години :)
   
  На AURUA, "Zoki" и Jas! им се допаѓа ова.
 13. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.313
  Пол:
  Женски
  ^Јас никаде не реков грешно или правилно реков тешко :)
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  Ја видов темава додека бев во движење.

  Јас имам клацкалка од дрво не знам дали е баш рустично но го имам од кога знам за себе.
  Исто така имам работна маса која ја имам од кога знам за себе и двете ниту еднаш не се прелакирани или префарбани.
  Тие не се од она дрво кое денес се употребува во производство на мебел.

  И јас сум за рустичен мебел но со камен.
  Ептен ми се допаѓаат сликите на Даница, ама и јас мислам дека би било идеално за во ќука.
   
  На danichap, Bozica1980, bebaa и 2 други им се допаѓа ова.
 15. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  Да да точно е тоа :)
   
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Дрвото воопшто не е тешко за одржување. Што е тешкото?

  Кујната ми е дрвена, отсекогаш сум сакала таква и за ништо не би ја менувала. Најобично се пребришува и воопшто не се познаваат прсти. За разлика од медијапанот во дневна, сто пати полесно ми е дрвото. На медијапанот по пола саат пак се познаваат прашинки.
   
  На joy1, AURUA, danichap и 6 други им се допаѓа ова.
 17. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  21.325
  Пол:
  Женски
  Убаво изгледа, но јас никогаш не би ставила ваков мебел во домот. Некако ми тежи неговото присуство, ми го оптеретува просторот.
   
  На joy1, Zlatna12345, lilo и 2 други им се допаѓа ова.
 18. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  18.067
  Пол:
  Женски
  Исто :)
   
  На lilo и okcenzi им се допаѓа ова.
 19. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.188
  Ваквиот ентериер си бара големи простории...значи куќи со големи кујни.
  За стан е непрепорачливо..не доаѓаат мотивите до израз.
   
  На Glasna, joy1, Esmeralda-MD и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.179
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа, но во комбинација со камен (макар и тапет бил) ми дава ладен амбиент. Дрвото секогаш ми остава дојам на "удобност".

  Многу повеќе ми се свиѓа рустикалниот ландхаус стил посебно зашто преовладуваат светли бои и светло дрво. Би сакала наскоро кујната да ја направам во овој стил.
   
  На joy1, Esmeralda-MD, azelea и 3 други им се допаѓа ова.