1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè за жените од 40 до 60 години

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mare.pet, 4 декември 2009.

 1. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Zdravo na site koi me citate! Se nadevam deka pomladite nema da mi zamerat no sakam da porazgovarame na ovaa tema. Imam 50 godini i sakam da podiskutirame za sekojdnevieto na zenite sto se na ovaa vozrast, za nivnite problemi, zelbi i se sto nosi zivotot. Eve na primer, jas se soocuvam so problem koga ke izlezam da kupam garderoba vo Skopje. Nema dovolno da ne recam voopsto prodavnici kade sto moze da se kupi nesto dobro bez razlika dali e elegantna ili sportska obleka za mojata vozrast. Ako nekoj znae kade ima vakva prodavnica neka mi kaze :o Se nadevam deka ke otvorime i drugi po "teski" temi i ke si razmenuvame iskustva i soveti. Topli pozdravi :D :D
   
 2. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Очигледно нема заентересирани за оваа тема.Јас межеби не, за темата ама за таа возраст сакам да слушнам мислења и искуства.Па зарем нема за што да се дискутира и да се разменат мислења.Е ај да видиме дали ке има сто да се каже на пример за здравјето, модата и убавината на овие години и јас сум тука некаде.поздрав.
   
 3. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Ti blagodaram annaja sto ete, barem sakas da slusnes nesto za zenite sto se na ovaa vozrast. Jas mozam da zboruvam samo licno za mene no bi sakala da ima uste nekoja moja vrsnicka pa da gi spodeluvame iskustvata. Inaku jas mozam da kazam deka si gi sakam moite godini i se cuvstvuvam sakana i srekna. Zenata sekogas moze da bide ubava ako go saka toa! Imam dva sina koi sto naskoro ke se ozenat . Nivnite devojki jas si gi sakam i tie mi se kako drugarki.
  Za mene ne e granica vozrasta, imam dobri prijatelki i od 20 i od 70 godini. Imam prijatelka sto ima 73 godini i taa e tolku interesna za razgovor od najrazlicni oblasti na zivotot, gi prati site zbidnuvanja vo gradot od koncerti, izlozbi, razni predavanja, likovni i literaturni postavki i mnogu mi e interesna, so nea mozes da muabetis so saati i da ne pocuvstvuvas kako pominalo vremeto.
  Gi sakam lugeto, zivotnite, prirodata, sakam da citam knigi, momentalno ja citam "Mokta na segasniot MIG" od Ekart Tol .
  Za sega tolku, sledniot pat ke napisam nesto za moite iskustva i mislenje za zdravjeto. Zenite vo ovoj perid se mnogu cuvstvitelni i nezni . Vo menopauzata redovnite samokontroli na gradite i lekarski kontoli se vazni!
  poadrav do site ;)
   
 4. sensitive

  sensitive Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  12
  Se gleda deka so vozrasta sme malku po brojnost od devojcinjava sto se na forumot. Mozebi pomalku imame temi za razgovor, bidejki nie nasite svekrvi, deckovci i ljubovi, odamna gi imame nadminato.No, ne e na odmet da gi posovetuvame kolku mozeme i niv. A i za nas vredi da kontaktirame, bidejki cel zivot se uci. Pozdrav
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mirabomk

  mirabomk Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Eve i jas da vi se pridruzam.Navistina ima mnogu temi za koi zenite na nasa vozrast mozat da diskutiraat.Se nadevam deka ke ne ima poveke i ke mozeme da diskutirame na poveke temi.Pozdrav i pisuvajte!!!!
   
 6. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Е сега вака,ме интересира дали некој од лично искуство или од туѓо искуство,знае која е највисоката старосна граница за престанок на месечниот циклус.Имам познаничка која има 55год.а има редовно, тек сега има некоја промена има нема па продолжено крварење ама во суштина има.
   
 7. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Јас имам пријателка која што има 50 години (толку имам и јас). Таа веќе три години нема месечен циклус. Јас последниве две години имам нередовен ама по се друго нормален циклус. Е сега, последниве четири месеци немам добиено иако на периоди имам симптоми како да ќе добијам и ништо од тоа. Пред два месеци бев на редовна контрола кај мојот гинеколог. Таа ми рече дека се гледа на ехо дека јајниците ми се моментално “заспани“ што не значи дека нема пак да “добијам“. Исто така со неа сме разговарале околу климатериумот (бидејки таа е две години постара од мене). Секоја жена индивидуално го доживува и “поминува“ низ тој период. На некои им престанува порано а кај некои покасно. Тоа е исто како што некои девојчиња добиваат порано од своите врснички а некои покасно. Па нели менопаузата е втор пубертет:)))
  Незнам дали ти одговорив на твоето прашање annaja но ти го изнесов моето искуство.
  Топли поздрави до сите и среќни празници!
   
 8. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Да и јас ве поздравувам и се приклучувам кон честитките по повод престојните празници.Што се однесува до одговорот Маре да знам дека е така,ама ме интересираше,ваљда не иде границата до 60год.а знам дека се е индивидуелно за секого различно.позз.
   
 9. mirabomk

  mirabomk Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Citam i citam ,no nikako da gi pronajdam moite vrsnicki ili priblizno.Zakluciv deka ovde na ovie stranici sme najmalku prisutni.Ako ve ima jave te se da mozeme da se druzime. :D :D :D :D :D
   
 10. mirabomk

  mirabomk Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  И кажете ми зосто оваа тема е сместена во МОДА И СТИЛ????
   
 11. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Здраво на сите, посебно на моите врснички:) Јас ја отворив оваа тема но по грешка ја сместив овде. Знам дека местото не и е соодветно но не сум пробала да ја преместам на друго место. Гледам дека не има малку на форумов а целта ми е да се дружиме и да разговараме помеѓу другото и за теми кои што ни се нам актуелни, мислам на некои нешта што ни се случуваат на оваа возраст :o
  Ќе пробам да ја преместам темава каде што ќе биде “по видлива“:) Ве очекувам да се јавувате и да се дружиме!!!
   
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  eve mene dosta pomlada,me interesira kako i kolku vi se menuvale pogledite kon zivotot so sekoja sledna decenija, koj period vi bil najubav ili vi e segasniot, sto sega so pogolemo iskustvo i pamet bi napravile poinaku na pomladi godini :D
   
 13. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  ako e stara uste im bara :lol: :lol: :lol: pa neli , :lol: :lol: :lol: :$ ne e pasteta pa da i pomine rokot
   
 14. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Ah duso me nasmes.No cekaj ,cekaj i vas toa ve ceka-site bidete zdravi- i raduvajtese na vasata mlados -iskoristete go sekoj mig maksimalno ...povtorno ce ja nemate taa sansa.
  No navistina gledam ima mnogu na taa vozrast sto se zacleneti na forumov no nekako gi nema .
  Devojkive se super -pa povelete pridruzete se-Jas se odmaram na forumov i im se raduvam na nivnata mladost.
  Mnogu od niv me potsetuvaat na mene vo nivni godini.
   
 15. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  pocituvana gospogo,drago mi e sto ve nasmeav.a kako sto znaete da kazete vie postarite smeenjeto e pola zdravje.pa da ste mi zivi i zdravi i sekogas nasmeani :) navistina zalosno sto ve ima vo tolkav broj a ne spodeluvate nisto so nas pomladite :( no da se nadevame deka ke se promeni toa.kako sto kazavte nikoj ne e imun ,i se uste ne sum slusnala da nekoj sklopil dogovor so starosta :) :) doaga sigurno,no hrabro ke i pogledneme vo oci :) a za toa vreme spodeluvajte svoi iskustva bidejki navistina ima sto da se uci od vas..pozz..
   
 16. marselakiko

  marselakiko Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site vo forumov,jas imam 43 g. ,pa zatoa i vi se priklucuvm na vas.Inaku mislam deka ne se vazni godinite,vazno e kako se osekas vo dusata.Inaku bidejki sum taze operirana,poveketo od vremeto pocnav da go pominuvam pred kompjuter.i jas kako i nekoj od vas sum na pocetok na menopauza.Kaj mene toa pocna da se slucuva od 38 godini,pa sega me faka na momenti zestina,nervoza ,potenje,bez volja za rabota i.t.n.No sepak sum vedra i vesela licnost koja sama si pomaga i se izvlekuva od depresivnite momenti koi ponekogas mi nadoagaat.Mnogu mi pomagaat i prijatelkite koi se pomladi no imam i postari se razbira koj se so vedar duh,so koj gledame pocesto da izlezeme ili edni kaj drugi pa znaete kako e zensko drustvo ;zezanje smea i,t.n.Inaku me skina operacijava pa sega sum poveke doma ,ama ke pomine i toa denes bas se dogovaravme za na koncertot na Zeljko joksimovic valjda ke se opraam.Sega tolku se nadevam deka ke mi posakate dobredojde
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  i bez nekoj da ti posaka da znaes deka si dobredojdena :D
  ne znam za sto i kako bila operacijata no sum sigurna deka se ke bide kako sto treba i zdrava,prava i vesela ke odis na koncert ;)
  a jas mnogu sakam postari clenovi na forumov bidejki imate pogolemo iskustvo i sekako poubavo znaete da sovetuvate
   
 18. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  marselakiko pozz do tebe i dobredojde na forumot :) bas ubavo od vasa strana sto ni se priklucivte vo zenskive muabeti.bas mi e drago a veruvam i na ostanatite.se nadevam deka vi e podobro bidejki spomnavte deka ste se operirale-sto i da e ke pomine najteskoto bitno ste go pominale :) sega poveke miruvanje i se razbira :D :D :D neli smeenjeto e pola zdravje.uste ednas pozz do vas pa pisete
   
 19. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Едно големо добредојде во форумов и од мене! Ти посакувам многу здравје, среќа и многу дружење. Мило ми е да се дружиме и да си разменуваме и искуства а исто така и да ги советуваме младиве прекрасни девојчиња :talk: , се разбира ако не прашаат нешто:)
  Јас да ви се пофалам дека имам внук од снаата на постариот син :inlove: Сега се кај мене дома, ќе ги поминат 40-те дена кај мене, па после ќе си одат во нивниот стан. И така, многу сум радосна и зафатена со бебето( се вика Филип) и со снаата им помагам додека таа да се опорави. Не дека после нема да им помагам но сега им треба 24-часовна помош :) Инаку се е супер и бебето и снаата но немам време да ви пишувам, само на кратко.
  Јас веќе кажав имам 50 години и при крај сум со менопаузата и исто така сметам дека секоја од нас различно ги доживува годините. Мене ми се допага мојата возраст. тоа е ново искуство и предизвик за мене. Жената секогаш може да биде тоа што сака, од неа зависи што ќе одбере: привлечна, посакувана и среќна. Сакам да се смеам, да се дружам да има околу мене позитивна енергија.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 20. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Честито mare.pet , да е живо и здраво внучето .