1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè или нешто (Сител)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Beauty161, 17 февруари 2012.

 1. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Што мислите вие за оваа емисија ?

  На мене баш Лила не ми одговара за водителка на оваа "тв гејм шоу" како што вели таа :D :D
   
  На girl0108 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  5.357
  Пол:
  Женски
  Се Или Нешто (Сител)

  Не е одговара мн, ама во секој случај подобра е од таа што е „водителка“ на лесни пари.
  Мислам дека во недела човекот што ќе игра, ќе го земе милионот. (Според рекламата де)
   
 3. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Се Или Нешто (Сител)

  Океј квиз,ама ништо посебно.. 8)
  Лила ми е многу интересна !!!
   
 4. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  489
  Се Или Нешто (Сител)

  Квизот се даваше на Алфа, Игор Џамбазов го водеше Земи или остави.
  Сега Лила сака да го претстави како прв пат да се дава кај нас, не гледам вакви лесни игри.
   
  На Haya му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Го гледам ако натпреварувачот е интересен. Еднаш имаше еден така проќелав чичко, абе се мочав од смеење. Урнебесен беше човекот!
  Лила.... не е скроз погодена за во емисијата, посебно со нејзините банални прашања, но подобра нема.
   
  На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Ајде ќе видиме вечер што ќе биде, дали навистина ќе го освои милионот или само така не залажуваат :^) :D
   
 7. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Колку јако се зафркна овој со милионот :rofl:
   
 8. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Абе што беше работата,не сфатив,ме збунија некако :?: ?
   
 9. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  5.357
  Пол:
  Женски
  После емисијата човекот гарант срцев удар имал (или жена му) :D
  Можеше да има милион а зема 60 000...
  Ама можеше да земе и 10 денари :/
   
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Мене ми е интересна си ја гледам, се е среќа а Лила како водителка ја почитувам и таа ми е интересна, светла точка во целава организација на емисијава. Како и да е, недела навечер и така нема што да се прави си гледам Се или нешто :)
   
 11. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  И јас ја гледам т.е. ја слушам и си седам на пц :D
  Е прее мн ми падна жал за дедото кога го заебаваше за лејди гага. Тој сироткиот незгодно му падна а па и Лила кога виде дека не ја знае, што уште го потпрашува да се срами човекот.
   
 12. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  468
  Дури вчера (или завчера беше?) го фатив за прв пат. Некако не ми се свиѓа ни овој квиз. Ќе избегам од темата, но општо за сите квизови ќе кажам, не пратам ниеден. Ни Лесни пари ни Џандар збира не ми се свиѓаат (не знам дали е само мој впечаток, но Џандар збира кога бев мала ми се чинеше далеку поинтересен).
  Мое мислење, откако прекина Милионер, во Македонија не се прикажувал интересен квиз.
   
  На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.462
  Ехх, таман помислив дека конечно ќе го земат милиончето и не зезнаа (во предходната епизода). :D
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Се или нешто [Сител]

  Квиз....се или нешто
  [​IMG]

   Највисоката награда која може да ја освои учесникот во една епизода на квизот „СЕ ИЛИ НЕШТО“ е 1.000.000 денари.

   Највисокиот износ е во една од 26 кутии на сцената. Во останатите се другите износи предвидени во т.н. Дрво на парите кое е видливо поставено на Video BIM на сцената.

   Никој освен за тоа овластено лице од страна на организаторот на квизот не знае која кутија колкав износ содржи.

   На почетокот на квизот учесниците по пат на извлекување избираат поединечна кутија.

   Од имињата на учесниците се извлекува главниот натпреварувач кој со својата кутија излегува на сцената кај водителот

   Следува првиот круг кога треба да се отворат првите шест кутии. По по отворањето на шестата кутија и шестиот откриен и елиминиран износ од „Дрвото на парите“, следува првата понуда на банкарот.

   Единствена цел на банкарот е врз основа на своите анализи да ја откупи кутијата од учесникот што е можно поевтино.

   Откако ќе ја чуе понудата, учесникот според своите проценки и анализа на натамошниот развој на квизот и можностите за успешно продолжување на квизот и подобра понуда од Банкарот, треба да каже дали прифаќа ја или ја одбива. Ако ја одбие, квизот продолжува.

   Учесникот својот одговор го соопштува само откако ќе го чуе прашањето на водителот на : „КАЖИ ДАЛИ ПОНУДАТА ВАЖИ?“. Само по тоа може да го каже својот одговор базиран на неговите анализи.

   Доколку одбил, следува вториот круг во кој се отвораат 5 кутии и се елиминираат исто толку позиции од Дрвото на парите.

   Ако во текот на квизот учесникот одлучи да прифати конкретна понуда на банкарот во било кој круг од квизот, тоа треба да го соопшти само откако ќе го чуе прашањето на водителот („КАЖИ ДАЛИ ПОНУДАТА ВАЖИ“).

   Банкарот, според својата логика, по кругот од 5 отворени кутии ја соопштува втората понуда.

   Во наредните кругови се отвораат 4, 3 и 2 кутии по што, доколку учесникот не прифати некоја од понудите после овие кругови, следуваат отворања од само по една кутија и елиминација на една по една позиција од Дрвото на парите. По секое отворање на по една кутија во овој круг од квизот, следува и по една понуда од банкарот.

   Врз основа на тоа кои позиции од Дрвото на парите остануваат во игра како и врз основа на своите проценки и анализи на текот на квизот, банкарот ја утврдува својата понуда.

   Доколку учесникот одлучи да ја прифати понудата на банкарот во момент кога останале одреден број неотворени кутии, квизот се довршува до последната кутија за да се види како би било доколку учесникот не ја прифатил понудата на банкарот.

   Доколку не се прифатени понудите и натпреварувачот ја игра играта до самиот крај , пред последното отворање т.е. пред моментот кога се отвора кутијата на натпреварувачот за да се дознае освоениот износ , банкарот има право , но и не мора да му понуди замена на кутиите.  -Ова болдираново не ми се допаѓа како правило, искрено треба да е задолжително да му понуди замена на кутиите.Што ако 5000денари се наоѓаат кај играчот,а во последната кутија милионот.Сега банкарот ќе си нуди мала сума, и ако прифати добро ако не никому ништо,милионот неможе да му се падне. А ако му рече сакаш замена, банкарот незнае дали и што ќе избере играчот.
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Бројче за пријава дали знаете, знам дека има опција и преку маил, ама таа некако не ми е сигурна?
   
 16. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.628
  Само преку кастинг пријавување!
   
 17. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  Не ми е ништо посебно емисијава 8)
  Е гледам мн ретко онака од чиста досада. претежно ко ке игра некој интересен :D
  а таа Лилa одвратна ми е -.-
   
 18. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  Оуу,онаа Лила мисли ние сме глупи па незнаеме дека банкарот знае што има во секоја кутија |(
  И она знае што има :!:
   
 19. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  153
  Минатата сезона го гледав квизот и спиев на него. Па воопшто не е возбудлив и интересен, а знаете зошто? Бидејќи ние, гледачите преку екраните, не учествуваме во него. Колку поинтересни се квизовите каде некој треба да погоди нешто, па додека се мисли натпреварувачот, и ние се мислиме и се обидуваме да погодиме, а на крај дури и дознаваме нови работи..се полниме со нови знаења. А што со овој квиз? Што погодуваме ние овде? Бр. на кутијата??? И уште поважно, дознаваме ли нешто плус што подоцна ќе стане дел од нашата ОПШТА култура?? Целосно губење на време! Ете тоа мислам за квизов и за многу други што постоеле и сигурно ќе постојат ;)
   
  На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Дали го гледавте квизов вечерва, јас да и им се изначудов на двете кокошки кои беа во продружба на играчот, цела емисија превртуваа очи |(, толку негативни брееј, па тоа е игра на среќа, да можеа ќе го натепаа човекот.
  Барем пред ТВ глуми дека си фина, и паметна |(
   
  На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.