1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Овде:

     
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Видот одлично ме служи, пак никаде не гледам ЛГБТ.
     
    На theowndemon и KateKane им се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ни јас...
    Изгледа не гледаме убаво :worried:
    Ако може појаснување за тоа кој збор или фраза значи ЛГБТ на твојот јазик, не би било лошо :rofl:
     
    На theowndemon, KateKane и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Што е 'Епитимија'?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И во куп обични литературни дела се отсликува искрено и реално општеството во кое живееле автори низ вековите, со сет конзервативизам, сексизам, застарен морал (патем и лицемерен) и сите маани на светот тогаш.
    Исто така, во целиот тој спектар на стара светска литература - има и метафори, и фантастични елементи.

    Ама што е очигледната и огромна разлика меѓу целата таа останата литература, и Библијата (и Куранот, Талмудот итн)? Секако, ниедно рандом дело никому не му текнало да го прогласи за општ прирачник во сите времиња, да земе некој натприроден лик како неприкосновен господар, да го креира својот живот а и да суди за туѓите според истото. Туку деца од 5то одделение што почнуваат да ги изучуваат и обработуваат тие дела како лектири, се свесни дека станува збор за дамнешно и многу помалку развиено општество, дека поради метафорите некои од нив можат да се толкуваат на разни начини, дека фантастичните елементи во нив се фантастични и невозможни во реалноста.

    Или еве сумирано во еден твит:

    FB_IMG_1541074624875.jpg

    Јас колку што разбрав - вид црковна казна, исклучување...
    Не можам ни да ги процесирам постовиве, неприфатливо ми е некој во 21 век да решава семејни проблеми и емоционално тешки моменти преку свештеници, луѓе кои знаат само и се држат слепо за вредности од пред многу векови, кои прават бизнис од тоа па уште и така со нетрпение и непочитување настапуваат. Што може млада жена, ќерка да очекува од тоа, се знае дека ќе испадне виновна за сѐ... Жално е, не се свесни луѓево што прават со своите животи :(
     
    Последна измена: 1 ноември 2018
    На Lella, lovestoneddd, KateKane и 2 други им се допаѓа ова.
  6. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos

    Чекај бе златен, полека, го признаваме или не го признаваме однесувањето на животните? Пошто ти во една тема кажуваше дека сме биле поеволуирани од мачки кои се тртат за задоволство. Ќе ги сметаме животните за валидна група за споредба или нема?


    Реално човештво.
    РЕАЛНО ЧОВЕШТВО. ВЕРОДОСТОЈНО ГО ПРЕТСТАВУВА :rofl::rofl::rofl:

    Претворање вода во вино, лечење слепи и лепрозни со допир, разделување вода со стап, оживување на мртви се веродостојни, реални работи. У реду е, не сум знаела.

    А ако нејќеме да се покаеме? Еве јас сум го прекршила правилото во Библијата и сум имала секс пред брак. Дестинација пакао. И не ми е криво и никогаш не би се покајала за тоа. Сеа што правиме, пекол не ми бега? Милостливиот Госпо тамо ќе ме испрати?

    Ни на крај памет не ми беа ЛГБТ во муабетов да ги воведам, моето мислење убаво кажува

    Мислев на атеисти, неверници, блудници и како и да не нарекувате. Ама тебе опсесија ти се ЛГБТ, сам Бог зна зашто, па мораш секаде хејтот да си го искажеш. Лошо, ЕвАнгелос, лошо штом секаде гледаш причина да ги вметнеш и да сееш омраза. Сееш омраза и го прекршуваш заветот, мисли му ја.
     
    На Someonespecial, lovestoneddd и DAngel им се допаѓа ова.
  7. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Воспитно-поправна мерка. :)
    Пример: Некој ќе укради нешто, ќе се исповеда и свештеникот ќе му наложи украденото да го врати со камата и плус да пости неколку дена, да направи одреден број метании и сл.
     
    На WildMk, daylight и Rama им се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ете сега знаеш. Ако постои Бог, ништо од набројаното не е невозможно. Напротив, за Оној кој создал милијарди планети, ѕвезди, галаксии, најмал проблем му е да раздвои некое моренце таму во некоја малечка планета која ротира околу мала ѕвезда - Сонцето. Тоа е исто како ти да изгадиш цела држава до најситен детал, а некој да ти се потсмева дека не можеш да помрднеш една квака од врата.

    А ако Бог не постои, е тек тогаш ти треба некакво објаснение како настанал овој Универзум, како оживеале атомите, молекулите итн. Тек тука почнуваат бесмислиците на атеизмот.

    А што да прави? Да ги пушти непокајаните бунтовници во Божјото царство за таму да му расипат се и заради нив да страдаат и другите таму? Господ е милостив, ама е и праведен и свет. Праведен и свет Бог не толерира грев и мора да го уништи гревот. Но, за да не го уништи грешниот човек, тој му понудил решение и спасување преку Исус. Е сега, ако некој давеник не сака да биде спасен, се знае како ќе заврши и тоа нема да биде заради Спасувачот, туку заради слободната воља на давеникот.
     
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Така е, доволно е што страдаш на Земјава заради непокајаните бунтовници ;(
     
    На Someonespecial и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Брррр се наежив... да не си му у кожа ;(
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Треба хуманитарна акција за страдалникот да отвориме ;(

    1. во секое мислење да се споменува ЛГБТ за да не му е тешко
    2. да се покаеме сите за да не страда заради нас.

    Чекај, Евангелос Исус е?

    П.С. Сигурна сум дека уште нешто имаше за што требаше да му помогнеме ама не ми текнува сега
     
    На lovestoneddd и Someonespecial им се допаѓа ова.
  12. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    А џе је доказ? Кај има ДОКАЗ дека Госпо го напраил сето тоа? Од друга страна атеизмот е дефиниран со следната реченица:
    Што во превод значи дека атеистите не презентираат теории никакви, туку не веруваат во постоењето на било каков Бог. Да си потпрочиташ малце. Е сега голем број од атеистите веруваат во едно нешто кое те довело тебе да седеш на лап топ и да шириш љубов, а тоа е науката. Истата таа дала научни објаснувања каде одма ја побива религијата за тоа колку е стара земјата, како настануваат нови специеси, како и многу други работи. Да не беше таа наука веројатно ќе живееше во темница уште златен. Доказ vs книга е муабетот, банирајте ме и лутете се колку сакате, се што верувате е засновано на книга.


    Ако Госпо е семоќен и направил идилично и најперфектно Божјо царство зошто е подложно на дефекти? Зошто ние обични напалени нубови да може да го расипеме?

    Исто така ако убиец, силувач и гад од човек се покае на смртна постела и се исповеда кај поп, треба во Рај да оди според тебе?
     
    На lovestoneddd и Someonespecial им се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Па ете тоа е тој мајндсет, тоа сметање на себеси како суштество од понизок ред на кое некој горе што никој нит го видел нит го чул му е надреден господар. Епа ние атеистите не се сметаме ни за јагниња/стадо, ниту за бунтовници, ниту за давеници. :) Sorry, not sorry...
    Позз. :* :D

    [​IMG]
     
    На theowndemon, KateKane и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Готово, од овој момент рачунај дека сум посветена на решавање на проблематиката наведена под број 1 и 2.



    ЛГБТ
     
    На theowndemon, DAngel, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Докази имаш колку сакаш. Еве ти овде една листа на докази:
    http://www.apologetika.mk/naucni_argumenti_za_bog/

    Атеистите не веруваат во Бог, ама затоа веруваат во натурализмот и во разумски неверојатните случајности според кои веруваат дека материјата се самоорганизирала во амино киселини, протеини, ензими, ДНК молекула и магично оживеала. Ваквата вера е поголема и од човекот што верува дека удар од гром во форматиран хард диск може да инсталира фотошоп.

    Науката нема врска со атеизмот. И јас верувам во наука. И многу христијани кои се доктори по наука, професори, Нобеловци, академици, основоположници на науките итн. исто така верувале и веруваат во наука. Атеистите можат да се крстат на науката, ама науката нема врска со нив. Таа си постоела и ќе си постои и без атеистите.


    Ако Господ стави непокајани бунтовници во Божјото царство, прво Бог нема да биде свет - бидејќи го толерира гревот и не си стои на зборот за да го уништи истиот. А вторто и оксиморон е да веруваш во Божјо царство каде што би имало непокајани Божји бунтовници.

    Околу второто, јас не верувам во исповедање кај поп, туку само кај Бог.
    А околу хипотетичкиот случај, не знам, не сум јас Бог да знам кој каде ќе заврши. Само знам дека не само убијците и силувачите, туку сите луѓе, од првиот до последниот човек на планетава, сме грешници и гадови од луѓе. И сите заслужуваме уништување заради тоа. Но Бог во Својата огромна љубов одлучува да се жртвува за нас и да не спаси. Но на човек можеш сосила да му земеш нешто, не можеш сосила да му дадеш. Така што од уништувањето ќе се спасат само тие што ќе ја прифатат Божјата подадена рака за спасение, а непокајаните грешници ќе бидат фрлени во огненото езеро.
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @KateKane правен е муабетот за убијците и силувачите веќе. Оправдување на @EvAngelos му беше: "Убивал како неверник, од кога станал христијанин никој не убил."

    Едит, заборавив: ЛГБТ
     
    На theowndemon, KateKane, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  17. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Има многу луѓе што не убиле никого, но доколку би ја имале моќта на Хитлер, би убиле двојно повеќе од него. Тие имаат двојно поголема злоба во своето срце од Хитлер, искажана и делувана според нивните можности - лажење, оговарање, клеветење, навредување, оцрнување, етикетирање, од дното на душата мразење други луѓе. Зошто сметате дека Бог Хитлер би го казнил, а другиве не? Ние можеме да се споредуваме со (според наши стандарди) поголеми грешници од нас - силувачи, сериски убијци итн. и со нивната грешност да си се оправдуваме себе си „дека не сме до толку грешни“. А уствари сме. И ако сме свесни за тоа и продолжуваме да грешиме, ние сме уште повиновни од серискиот убиец кој од силно психичко пореметување ги вршел убиствата.

    Хитлер убивал од идеолошки причини, или според некои дури и ја убрзувал Дарвиновата еволуцијата, вршел природна селекција - убивајќи ги според него пониските форми на луѓе (евреи, словени, роми, инвалиди, хомосексуалци...) и сакал човештвото да го еволуира во аријевската раса.


    Не е точно. Никогаш не сум рекол така. Ако сум рекол, ќе ставече линк или цитат од мојот пост. Класично и веќе видено клеветење од твоја страна.
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Како ? Селективно ја земаш науката исто како што верниците селективно ја толкуваат Библијата ?


    ЛГБТ
     
    На theowndemon, Tan4ence, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И до Хитлер стигнавме да го правдаш? :D


    ЛГБТ.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не. Повели најди некој храбар атеист што се разбира бар малку во наука, па ќе организираме дебата за науката и верата во Бог и ќе видиме на чија страна е науката. А вака со чаршиско муабетење со ЛГБТ активистки и чатање безвезални муабети само затоа што некој има превише слободно време, не фала. Слободно продолжете си тука или на чатот на фемина: https://forum.femina.mk/chat/