1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Имаш диплома? Твоите извадиле кредити за да те школуваат? Вработен си во јака фирма на јака позиција? Задоволен си со семејството, работата, пријателите, но, чекај, не си женет? WHAAATTT? What the fuck is wrong with you fella?
    Смири се. Имаме решение за тебе и твојот беден живот.
    Пакувај ги куферите и оди во манастир да се заклучиш, зашто ако не си женет на 25 години рачунај дека си пропаднат случај и џабе е се што си постигнал досега во малиот живот.
    Амин.


    П. С. не ти треба психијатар ако имаш проблем, туку поп.
     
    На CameliaMiller, Lianna Anna, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
  2. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Убаво кажа и ја кажа вистината, денес за жал знаме дека се изгубени правилните вреднсти и затоа рече поубаво е и порано кога би стапиле во брак , или некои да си најдат прибежиште во верата , тие се двата важни столба кај нас христијаните, сакање со ближните и на семејството.
     
    На sonuvana, sjdgo, Bitter-Sweet и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    А што всушност се вистински или морални вредности? :?:
     
    На CameliaMiller и Nausicaa им се допаѓа ова.
  4. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Па вистински морални особини се почитување на ближните околу себе , денеска владее материјалното, егоизмот, повеќето гледаат низ таа призма, се губат тие традиционални вредности но кроз верата се осозноваат тие работи малку подлабоко и ги гледаш со поинакви очи, тоа се вредности кој мораме да ги поправиме ако сакаме околу нас добри односи нормално и од другата страна прифатени.
     
    На sonuvana, sjdgo, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    A за да бидеш добар човек, да ги сакаш блиските итн. мора да си верник?
    Или пак мора да се ожениш/омажиш?
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.639
    Пол:
    Женски
    Како со тоа што нема да стапиме во брак рано или што нема да се замонашиме не ги почитуваме ближните? Дали навистина мислите дека со вакво нешто би се подобриле меѓучовечките односи? Не ти треба ова за да си добар човек и нематеријалист, тоа зависи од тебе. :)
    Sorry, ама образованието треба да биде пред сето тоа, а не уште на тинејџери да им се наметнуваат такви обврски.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    @orevokrsacka, @monibejbi,
    Владиката Петар е обичен криминалец практично. Приведуван бил, со постапка против него, башка што без срам ги брани луксузирањата на свештениците, тоа му беше претходната скандалозна изјава пред оваа.
    Имајте малку почит кон себеси, не дозволувајте вакви луѓе да ги сметате за нешто повисоко од вас и дека треба да ве поучуваат на нешто.

    Мене како неверник воопшто ова не ме тангира и допира у здрав памет. Ама мене не ми е гајле само за себе, туку и за поразумните верници, кои не треба никој да ги уназадува и „поучува“ на вакви ствари надвор од реалноста.
     
    Последна измена: 20 декември 2018
    На teddi, CameliaMiller, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На teddi, Lella, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    „Инаку животот е бесцелен ако луѓето не ја постигнат целта, а таа е спасение на душите, а спасението се постигнува на два начина преку заедницата брачна или преку посветувањето на бога како монаси или монахињи“ - рече Петар владиката.

    Ако спасението се постигнува преку брак, тогаш тоа значи дека и неверниците што се во брак се спасени? :^)
     
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265

    Не, можеш и да си лопов, да имаш швалерки, да јадеш прасе коа се пости, да силуваш, да имаш црн џип...
     
    На Nausicaa, Feminka22, Lianna Anna и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Или постави ја изјавата кај што брани криминал или биди доблесна и извини се дека клеветиш!
    ПС: Секој е невин додека судот не го докаже спротивното. Утре да појде некој в полиција и да каже дека @Someonespecial нелегално превезувала мигранти и тебе ќе те приведат. Ама ако не е направено кривично дело и ако нема докази - џабе се обвинувањата.
     
    Последна измена: 20 декември 2018
    На sonuvana, sjdgo и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  12. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Владикава не треба во пензија да биде? :?:
     
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Попче си, разбирливо е да си ги браниш колегите.
    Работата е што ниту едно свештено лице НЕ СМЕЕ да биде во таква позиција, на неговиот лик и дело да стои прашалник за криминално дејствие, а не па дури да се брани.
    А знаеме сите што и како се прави, нема потреба да не правиш дека сме од Марс паднати. Тие џипови, јахти, луксузи од господ не им се доделени за боље да си ја вршат задачата.
    Штета само што сме во една руинирана држава, каде црквата и поповите се заштитени ко бели мечки, па никој не им може ништо. Али сега за сега е ова, ќе помине и нивното. Секако све помалце и помалце влијание имаат и предмет на мајтап се. Еве прогуглај за статијава, споделена е од многу портали наши, дури и српски, па ќе видиш дека дури и верниците мајтап до коска му играат.
    Нека отиде да се замонаши он и нека живее прописно животот кој го проповеда, во СКРОМНОСТ, па тогаш ќе му поверувам.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Можеш да си мислиш и дека сум камила, ако ме замислуваш дека сум со грпка.
    Во Советскиот Сојуз сите свештеници биле обвинувани и гонети од власта само затоа што биле свештеници. Дали според ова што го пишуваш истите не требало да бидат повеќе свештеници?
    Ако некој се борел и се бори за ред и поредок е овој владика. Колку недостојни свештеници има распопено...
    Женет беше 7-8 години, но жената му почина млада, иако и куќата си ја продаде за да ја лекува во странство. Монах е веќе 37-8 години.
    Човекот е друштвено битие и потребно е да биде во заедница. Православната Црква познава две заедници и тоа - брак и манастир. Нормално ни живеењето надвор од овие заедници, ако се живее во девственост и чистота, не е погубно, но подобро е да се живее монашки или брачен живот.
     
    На sonuvana, sjdgo, orevokrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Да, ама според ова твое кажување може да се живее во самотија надвор од манастир, дури и ако си православен христијанин. А според владиката не може.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Може и според владиката, зашто во спротивно ќе им забранеше на ергените и момите да ја примаат светата тајна евхаристија - причестна. Ова што го кажува владиката е само совет, а не правило - наредба.
     
    На sonuvana, sjdgo и Rama им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Знаеш ли колку верници ќе изгуби да им забрани причесна на неженетите/немажените?
    Која црква сака да губи верници?
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Во Библијата јасно го пишува ова што го кажа Владиката Петар,токму Апостол Павле вели дека треба да живееме живот во брак или монашки и никако поинаку.
    Е сега лицемерна би била доколку би рекла дека ќе се замонашам бидејќи ете не сум сеуште омажена,а притоа си ја сакам и негувам верата на едно повисоко ниво...
    Секој нека прави како мисли,крај краева не секој може да живее монашки живот,за тоа треба многу повеќе посветеност и пожртвуваност кон Бог,а јас не сум подготвена на таков чекор,мислам мене во оваа ситуација во која сум моментално тешко ми е да постам како порано што постев а не да бидам монахиња.
    И по стоти пат,не се сметам за совршена или безгрешна бидејќи сум верник,едноставно така сакам и осеќам потреба да бидам тоа откако знам за себе,а дека постојат добри луѓе и во "неверниците" и тоа како постојат....
     
    На Shalitra, sonuvana, monibejbi и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Ами има и многу што абортирале, па ним им е забрнаето да се причестуваат - долго време. Има и од оние кои живеат во разврат, уште повеќе, па и ним им е забрането да се причестуваат дури да престанат да живеат така и долго време потоа за да се покајат...
     
    На sonuvana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.639
    Пол:
    Женски
    И онака најголем дел од луѓето стапуваат во брак кога тогаш. Зошто тоа да биде рано не сфатив? Каде толку брзање?
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.