1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Не сум го видел.
    Ама, нормално ќе има слободна волја, тие што Го сакале и Го сакаат Бога, ќе бидат со Него во Царството Небесно, тие што го сакаат паднатиот ангел ќе бидат во огненото езеро. Толку.
    Оние што ќе Го гледаат Бога в лице, нема да имаат потреба од ништо, па затоа нема ни да посакуваат да ја променуваат таа состојба. Оние пак кои ќе бидат во огненото езеро поради заедницата со паднатите ангели и маките што ќе ги имаат нема да можат да се сетат на Бога.
     
    На Tanjamm, hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Мене ме интересираат разликите на православието и римокатолицизмот во однос на Дева Марија. Колку што знам, тоа било едно од нештата за кое не се согласиле двете цркви, па ако има некој што знае што точно се разликите и што значат тие, би била благодарна ако може да објасни.
     
  3. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Римокатолиците веруваат дека Пресветата Дева Марија е родена безгрешна, односно не го носела прародителскиот грев на дедо Адам и баба Ева. Грев кој се здобива при самото зачнување, а од него се очистуваме со светата тајна крештение.
    Православните веруваат дека Богородица гo носела прародителскиот грев, а се очистила од него на Благовештението, кога се согласила да Го роди Христа Бога и му одговорила на архангелот Гаврил: „Нека ми биде според волјата Божја!“
    Другото се` е скоро исто. :)
     
    На hermosa, daylight и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  4. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Прашање што не може никој вистински да ми го одговори : Зошто муслиманките кај нас што носат хиџаб, се шминкаат и дотеруваат?
    Не сфаќајте погрешно, не сметам дека не треба да се средуваат ако сакаат ама нели поентата на хиџабот е да се скрие убавината на жената за да не може друг маж да ја погледне?
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Таа финта за која земаат пари да ја носат е само за на улица, а на работно место не смеат да го носат.
    Колку мед.сестри албанки познавам кои го носат хиџаботсамо од дома до работа и обратно и велат дека така им налага верската заедница која ги плаќа...е сега колку пари незнам, не кажуваат.
     
    На daylight и candy.cane им се допаѓа ова.
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Знам дека некои ги плаќаат ама зошто тогаш кажуваат дека е затоа што така сакаат..
     
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не е само кај нас Кенди, и низ светот има муслиманки (секако, од поразвиените урбани предели и земји, или пак што живеат на Запад) кои снимаат мејкап туторијали на Јутјуб.
    А и според христијанството мислам нели телото е Божји храм и треба да биде што поприродно, имаше одамна за тетоважи баш дискусија тука.
    Cherry picking се вика тоа, односно селективно држење до одредени правила, а занемарување на други. Што се тиче мене, и јас ништо немам против во случајов - мило ми е да се отфрлаат што повеќе закони кои ја ограничуваат слободата и изразувањето, во било која религија.
     
    На Animali, Tanjamm, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1555180867929.jpg
     
    На hermosa, buba4e89, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.733
    На kim.k, Gosh, Srckata28 и 10 други им се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    И поентата на сликава е толкав левел бајка, што библиските приказни можат да ѝ подзавидат. :D
    Сериозно, конзервативни верници треба да се држат подалеку од (обиди за) хумор и сатира, тие две сфери тешко идат заедно во една реченица. :)
     
    На Alisa22, Asparagus, Gosh и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Поентата на сликата ама апла сте ја утнале :)
     
    На Rama и Feminka22 им се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Белци мажи христијани сè уште во глобала го вртат светот, не да се дискриминирани и етикетирани ко болесници од општеството. Едноставно, неверодостојно е.
    Ти или било кој друг христијанин што го знаеш, каде сте вака покажани со прст и плукани поради религиската припадност, кое право ви е одземено, кој ве гледа како фрикови? Секако, ако не рачунаш критики и сатира на сметка на самата религија и заостанатите гледишта кои произлегуваат од истата, а не лично кон тебе ко човек, пошто многумина не го разграничуваат тоа.
     
    На kim.k, theowndemon, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Не ја сфаќам, може да ми ја објасниш?
    Некако како наопаку да е во реалноста :?:
     
    На theowndemon, RoseRain и Animali им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.733
    Те молам, просветли не'.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.167
    Допаѓања:
    57.410
    Пол:
    Женски
    Уште жртви не бевте направени сега и тоа :D

    Луѓе што се најголеми дискриминатори, сегрегатори на све живо и диво што не се согласува со нив, први судии и кадии за работи за кои нели еден може да ни суди, се жалаат дека се дискриминирани.

    Некогаш стварно се прашувам дали сте свесни колку сте контрадикторни :D
     
    На Alisa22, kim.k, Asparagus и 11 други им се допаѓа ова.
  16. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски


    Пошто рече каде сте вака покажани,во преносна смисла кога почнав да одам во црква,и во манастири, кога постев,се исповедав,кога во сабота не одев на журки после 12 јер сабајлето во недела има Литургија,иииии друштвото ме отфрли.Почнаа да си тераат мајтап можеби не ми рекле директно Уаааа или ти живееш у бајка,ама имам слушнато многу зебанции на моја сметка.А зошто е тоа така? Зошто тие луѓе не го познале Бог и неговата љубов. Мене ми е убаво да одам во манастир на служба,исто колку и на некој што му е убаво да биде геј. Само што за жал,членовите на лгбт заедницата добиваат 100% поддршка од луѓето,ги оправдуваат као у стилу они имаат права да бидат што сакаат,а ние верниците што имаме потреба од Бог и молитва гледаат на нас како забегани.Еве конкретен пример да ви биде посликовито кажано.
    -Кај другарка на слава,во време на велики пост,имаше се и сешто посна трпеза меѓутоа имаше и риба.А знаат повеќето што постат дека риба се јаде само на Благовец и Цветници.
    Ми вика другаркава....земи си од ова убаво е посно и земи си риба ја правевме на скара.
    Јас и викам ќе земам од тоа ама риба не пошо не смеам.
    - Аууу шо ти е болна си?
    Не бе па ти,добра сум туку само за Благовец е дозволено и Цветници.
    На масава ме слушаат 30 души и се чудат ко божем којзнае што погрешно сум кажала.
    Помина шо помина,станав да се поздравам со братучедка нејзина во другата соба,и слушам муабети од баграва... абе шо и е на нејзе шо се занесува со тоа црквите таму се најголемите лопови, она е млада место да живее она пости како некоја баба....
    па друг тука дофрла "Еј брат бабами кога стана вдовица и она така почна у црква да иде" па смеење тука ауууу шо кажале колку интересно....
    Влегувам у собата си седнувам на местото и штама. Толку.
    Сами пресудете,немам намера повеќе да се објаснувам тука по форумов.Но ова е лично сведоштво.
     
    Последна измена: 15 април 2019
    На Strong.44, Rama, afrodita94 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Култните однесувања ги сметам за регресија, без разлика дали станува збор за религија, политика, или било кое друго социјално здружување.

    Заедници кои имаат стриктни правила и личности и/или предмети кои се идоли и на кои треба да им се 'поклонуваш', се по дифолт дискриминирачки кон остатокот од луѓето.

    Зошто би имале потреба од заедници, во кои секој нејзин припадник е контролиран во секоја смисла на зборот?
    Односно, зошто припадниците на истите, имаат потреба да бидат контролирани?
     
    На theowndemon, Gosh, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Kolku gluposti iznacitav tuka alal vi vera.
    Muslimanki koi se pokrieni pet pati na den se banjaat ili izmivaat poradi obavuvanje na versko klanjanje,imaat pravo da se nasminkaat da se doteraat sekako vo sklad so oblekuvanje za pokrieni zeni.
    Toj hidzab sto tolku go rugate go ima kako sto znam i po manastiri i crkvi?Ama pa nase si e zosto da go rugame taka hahah :) Jas sum zapozneana i so Biblijata i so Kuranot,ima skoro identicni raboti vo kontekst na moralni i duhovni vrednosti.
    Procitav nesto deka nekoi gi plakjaat za nosenje hidzab.Tocno.Nema iskrivena vera ima iskriveni lugje.80 posto go nosat od ljubov tie 20 a moze se i pomalce poradi pritisok.Ama pa od druga strana mene mi se ima sluceno casni sestri da fatat na granica so mnoogu kilogrami "nekakvi" supstanci.Hm. Dali vo vakvi situacii im se rugate na vasite casni sestri?
    Vo glavno poentata mi e deka e smesno i malce zaostanato da komentirate pokriena ne pokriena vakva vera takva vera,ne e vasa vina dokolku ne ste vospitani deka vo svetot postojat dobri i losi lugje.
    Vi posakuvam ubav den a i uste nesto,malce pomalku negativna energija ubav e zivotot pozz <3
     
    На makedon81, ane.bella, Luminary и 3 други им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Колку од тие жени би го носеле ако не им налага религијата така?
    За избор можеме да збориме кога би го носела од љубов и без религија, а не од љубов и страв дека ќе и се случи нешто ако не го носи.
     
    На theowndemon, Gosh, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Veruvaj mnogu go nosat od ljubov.Duri i da ne si nivna vera se fasciniras od taa posvetenost entuzijazam i zelba.
    Ne mozes da znaes ako si ogranicen vo nekoi oblasti :)